Fotoğraf teknikleri üzerine sohbet, yarışma, tartışma.

Başlatan Mr_YAMYAM, 27 Nisan 2019, 15:55:58

Mr_YAMYAM

Forumumuzda bahsi geçen fotoğraf ve makinaları ile ilgili olmak üzere bilgi amaçlı bu yarışma konusu açılmıştır.
Fotoğrafçılık ta bir sanat olarak ele alındığı için bu sanatın bazı tekniklerinin öğrenilebilmesi için konu içerisine iki adet fotoğraf yerleştirilmiştir.
Yarışmada sorulacak sorulara kopya olmaması açısından bu fotoğraflar kesilmiş ve sadece bir kısmı gösterilmiştir.
Yarışma sonucunda bazı şüpheleri ortadan kaldırabilmek ve iddia edilen konuların ispatı için daha sonra fotoğraflar ilk hali ile iliştirilecektir.
Fotoğrafçılıkla ilgilenen her kişi bu yarışmaya katılabilir ve her türlü açıklama ve yorumda bulunabilirler.
[attach type=image]11950[/attach]
[attach type=image]11952[/attach]
SORULAR:
Bu fotoğrafların çekiminde nasıl bir makina kullanılmış olabilir? SLR, Compact veya GSM
Objektif açısı tahmin edilebilir mi?
Çekim değerleri hakkında fikir yürütebilirmisiniz.? Enstantene veya diyafram değerleri.
Çekimde flash kullanılmışmıdır.
Çekimin yapıldığı saat kaç civarı olabilir.?
Çekim ortamı hakkında bilgi verebilirmisiniz. (Güneşli bulutlu, yağmurlu gibi)
Her türlü tartışmaya ve fikirlere açıktır.

ozgurece

Üstteki resim Telefonla çekilmiş. Bulutlu Öğlen vakti.
Alttaki resim pro. makine ile çekilmiş. Öğleden sonra açık hava veya az bulutlu.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 27 Nisan 2019, 16:20:09Üstteki resim Telefonla çekilmiş. Bulutlu Öğlen vakti.
Alttaki resim pro. makine ile çekilmiş. Öğleden sonra açık hava veya az bulutlu.

Bilemedin :D
Pata küte..
Başka tahminlerini alayım.

ozgurece

Onursal Hocam ben Profesyonel Fotoğrafçı değilim ki Amatör bile sayılmam güzel görüntü yakalarsam basarım deklanşöre.  :D
Diğer arkadaşların yorumlarını bekleyelim derim. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 27 Nisan 2019, 16:36:23Onursal Hocam ben Profesyonel Fotoğrafçı değilim ki Amatör bile sayılmam güzel görüntü yakalarsam basarım deklanşöre.  :D
Diğer arkadaşların yorumlarını bekleyelim derim. :)

Burada önemli olan profesyonel olmak değildir.
İki adet fotoğrafı inceleyip tartışarak tekniklerini öğrenebilmektir.
Elbette ki herkesler fotoğraf tekniklerini bilmeyebilir. Bilen arkadaşlar varsa hem bizleri bilgilendirebilir hem de konumuza renk katabilir.
Katılan arkadaşlar da bazı detaylarda bilgi sahibi olurlar.
NOT:
Birkaç gün içerisinde kimseler bilemez veya katılmazsa orijinal resimler yüklenecektir.

Furkan KELEŞOĞLU

1. fotoğraf orta halli bir makina ile cekilmiş analog bir makina olabilir. Güneş tam tepedeyken cekilmiş bir fotoğraf çünkü baya bir mesafe gölge düşümü olan bir yer yok yani bu tam güneş tepedeyken olduğunu gösteriyor diye düşünüyorum. böyle güneşli bir havada da flaş kullanılmamıştır. ve fotoğrafın cekildiği gün hava baya sıcakmış fotoğrafki kişinin giydiklerinden belli hava bence bayada bir acık bulut yoktur. objektif açısıda geniş gibi geldi hemen sol taraftaki dalın görüntüsünden dolayı.

2. Fotoğrafta hava güneşli fakat gün batımına doğru cekilmiş biri fotoğraf ağacın gölgesinden belli fakat durulan zemin dümdüz değil. ama öğleden hemen sonraya doğru olabilir. veya o aralar. bunda da flash yoktur. ve bu bana GSM gibi geldi. Başkada bir şey diyemiyorum zaten bunları da bir şey bildiğimden değil. öylesine fikir yürüttüm :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Nisan 2019, 17:17:401. fotoğraf orta halli bir makina ile cekilmiş analog bir makina olabilir. Güneş tam tepedeyken cekilmiş bir fotoğraf çünkü baya bir mesafe gölge düşümü olan bir yer yok yani bu tam güneş tepedeyken olduğunu gösteriyor diye düşünüyorum. böyle güneşli bir havada da flaş kullanılmamıştır. ve fotoğrafın cekildiği gün hava baya sıcakmış fotoğrafki kişinin giydiklerinden belli hava bence bayada bir acık bulut yoktur. objektif açısıda geniş gibi geldi hemen sol taraftaki dalın görüntüsünden dolayı.

2. Fotoğrafta hava güneşli fakat gün batımına doğru cekilmiş biri fotoğraf ağacın gölgesinden belli fakat durulan zemin dümdüz değil. ama öğleden hemen sonraya doğru olabilir. veya o aralar. bunda da flash yoktur. ve bu bana GSM gibi geldi. Başkada bir şey diyemiyorum zaten bunları da bir şey bildiğimden değil. öylesine fikir yürüttüm :D
Bilinçli bir yorum.
Ama tahminler yanlış :D
Devam.
Her türlü tahminleriniz alınır.
Hatta var ise iddialarınız bile kabul edilir.

Kazasker

Üstteki fotoda tonlama kullanılmış yani doğal çekim degil. Alltaki fotoda ise tonlama yok. Olduğu gibi çekmiş sanatçı
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 27 Nisan 2019, 23:30:12Üstteki fotoda tonlama kullanılmış yani doğal çekim degil. Alltaki fotoda ise tonlama yok. Olduğu gibi çekmiş sanatçı

Mr_YAMYAM

Fotoğrafların gerçek halini veriyorum.
[attach type=image]11974[/attach]
İlk fotoğraf budur.

[attach type=image]11976[/attach]
Bu gerçekler ışığında herkes yeni yorumlarda bulunabilir veya bilgi talep edebilirler.

Furkan KELEŞOĞLU

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 28 Nisan 2019, 16:50:24Fotoshok oldum :D
Gayet normaldir :D
Fotoğraf çekim teknikleri, ışık, aydınlatma, pozlandırma vbg teknikler de içermektedir.
Resimlerden anlaşılacağı üzere bu fotoğraflar GECE ÇEKİMLERİ dir.
Gece ayışığı ile doğru pozlandırma sonucu elde edilmiş güzel karelerdir.
Ayışığının soğuk etkisi ikinci karede rahatlıkla anlaşılmaktadır.
Kareyi çeken kişi, kompanzasyon filtresi kullanmadığı için çekimde MAVİ bir ton hakim olduğunu rahatlıkla görebilmekteyiz.
Aynı renk tonunun aslında ilk karede de mevcut olduğu dikkatli ve bilinçli bir gözlem ile görülebilir.
Arka plandaki ağaçlara dikkat edildiğinde bu maviliğin ön planda olduğu görülmektedir.
BACK LIGHTING denilen çekim tekniği arkadan aydınlatılan objelerin doğru pozlanmasını ifade etmektedir.
Ağaçlara ve fotodaki kişiye dikkatli bakıldığında soft tonlu ayışığının belli bir açı ile tepeden ve arkadan geldiği hemen anlaşılabilir.
Yer bitkilerinin güneşten dolayı sararması dolayısı ile ilk karede otomatik bir renk kompanzasyonu oluşmuş, sarı ve mavinin birleşmesinden dolayı doğala yakın bir renk tonu elde edilmiştir. İlk resimdeki bu olayın anlaşılabilmesi ancak aynı karenin gün ışığında çekilmesi ile otlarda oluşacak kızıllık doğrultusunda anlaşılacaktır.

Bu tür fotoğrafların çekilebilmesi için öncelikli unsur OBJEKTİF ışık geçirgenliğidir.
Doğru pozlandırma için enstantene hızının belli bir değere çıkabilmesi (Takribi enstantene 1/30 minumum)  (Titreşimden etkilenmemesi) objektif ışık geçirgenliğinin en azından 1:1.3 gibi değerlerde olması gereklidir. Bu değer ise cep telefonları objektiflerinde pek elde edilemez.
Açı tahminleri ise görsel nesnelerin boyutlarının kıyaslaması ile yapılabilmektedir.
Kabaca bir bakışla ilk fotonun 35mm lik bir objektif ile, ikinci karenin ise yaklaşık 50mm (LECIA STANDART OBJEKTIF) olduğu anlaşılmaktadır.

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  abi güzel anlattın da ben hala bu fotoğrafların gerçek olduğuna inanamıyorum. Bunlar Fotoshopa benziyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 28 Nisan 2019, 17:26:00@Mr_YAMYAM  abi güzel anlattın da ben hala bu fotoğrafların gerçek olduğuna inanamıyorum. Bunlar Fotoshopa benziyor.
Fotoğrafları indir. Fotoşop programı veya benzer programlarla analiz et.
Tabiiki yapabilirsen :D
Fotoşop veya benzeri değişikliklerin kullanıp kullanılmadığını anlayabilirsin.
Esasen bir fotoğraf sanatçısı ilk bakışta bu fotoların fotoşop olup olmadığını anlayacaktır.
Ancak sizlerin bu kadar bilgiye sahip olmanız beklenemez. Bu sebeple bazı tekniklerden bahsediyorum ki sizler de birşeyler öğrenebilesiniz.

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  Biraz araştırdım sordum abi fakat sonuçlar şunlar. Bu fotoğraflar birleştirilmiş fotoğraflar değil mi ? uzun pozlama ile cekilmiş fotoğraflar  alt taraflat gündüz cekilmiş ve sonradna birleştirilmiş fotoğraflar.

Yok abi Analiz edicke bilgim falan yok ne yazık ki :D ya tamam ben anlamam kabul ediyorum ama beynim bu gerçek değil diyip diyip duruyor. sanki gök yüzü yağlı boya ile cizilmiş gibi :D

Mesela gece cekilen böyle fotoğraf buldum. gök yüzü tamam güzel ağacın zeminene bakıyoruz AY ışığının sızdığı kısımlar az cok görünüyor secilecek kadar. senin attığın fotoğraflar resmen beyin yakıyor :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 28 Nisan 2019, 17:39:02@Mr_YAMYAM  Biraz araştırdım sordum abi fakat sonuçlar şunlar. Bu fotoğraflar birleştirilmiş fotoğraflar değil mi ? uzun pozlama ile cekilmiş fotoğraflar  alt taraflat gündüz cekilmiş ve sonradna birleştirilmiş fotoğraflar.

Yok abi Analiz edicke bilgim falan yok ne yazık ki :D ya tamam ben anlamam kabul ediyorum ama beynim bu gerçek değil diyip diyip duruyor. sanki gök yüzü yağlı boya ile cizilmiş gibi :D

Mesela gece cekilen böyle fotoğraf buldum. gök yüzü tamam güzel ağacın zeminene bakıyoruz AY ışığının sızdığı kısımlar az cok görünüyor secilecek kadar. senin attığın fotoğraflar resmen beyin yakıyor :D
Yok değil.
Esasen bu fotolar fotoğraf tekniğini bilmeyen bir arkadaşım tarafından çekildi.
Fotoğrafı kısaca ben analiz ettim. 
Orijinal fotodaki mavi renk ve görünümü.
[attach type=image]11980[/attach]
Bu fotoya fotoşop tekniği ile biraz filtre uyguladım.
Mavi rengi birazcık azalttım ki renkler doğal olabilsin.
[attach type=image]11982[/attach]
İki resimdeki renk tonlamasını anlamaya çalışın.
Nasıl yaptığımın özet ekran alıntısı.
[attach type=image]11984[/attach]
Bir fotoğrafı analiz edebilmek için katmanlara ayırıp her bir katmandaki ışık yoğunluğunun grafiğini elde edebilirseniz iyi bir analiz yapmış olursunuz.
Bu fotodaki her kısımdaki mavi tonlama eşdeğer seviyededir. Mavi ışık ay ışığının soğuk olmasından kaynaklanmaktadır.
Yani fotoğrafı birçok kareye ayırıp her bir karedeki ışık değerlerinin çizilmesi ile anlaşılmaktadır.
Eğer herhangi bir fotoşop gibi uygulama ile resim içerisine farklı resimler yerleştirilmiş ise bazı bölümlerdeki ışık diyagramı farklılık gösterecekti.
Çünkü iki resim aynı ışık ortamında çekilmediği için ışık diyagramları farklı olacaktı.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam geçen gün foto makine ve resimleri paylaştık galiba bu google amcam bizi takip ediyor Conan dan pardon Canon dan bana mail gönderip duruyorlar Aynasız da aynasız Foto makine. Bu Aynasız dedikleri police mi oluyor ? Ben anlamadım bu işi ama siz kesin çözersiniz bu Aynasız durumu .  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Nisan 2019, 13:32:29@Mr_YAMYAM Hocam geçen gün foto makine ve resimleri paylaştık galiba bu google amcam bizi takip ediyor Conan dan pardon Canon dan bana mail gönderip duruyorlar Aynasız da aynasız Foto makine. Bu Aynasız dedikleri
SLR (Single Lens Reflex) makinalar önceden aynalı üretilirlerdi.
Film üzerine yansıtılan görüntü bir ayna ile vizöre yansıtılırdı ki fotoğrafı çeken kişi ne çektiğini görebilsin.
Günümüzdeki digital makinalarda ayna kullanımına gerek yoktur. Yani tüm makinalar artık POLİS'tir yani aynasızdır.
Mail adresine COOKIE alımına izin vermişsen doğrudan bu çerezler ile bilgilerine ulaşılmıştır.
Ya da bu mail adresini belli amaçlar için kullanmış isen
Günümüzde bu gibi şeyler DAVA konusu olduğu için iyi bir araştırma gerekmektedir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 28 Nisan 2019, 17:39:02@Mr_YAMYAM  Biraz araştırdım sordum abi fakat sonuçlar şunlar. Bu fotoğraflar birleştirilmiş fotoğraflar değil mi ? uzun pozlama ile cekilmiş fotoğraflar  alt taraflat gündüz cekilmiş ve sonradna birleştirilmiş fotoğraflar.

Senin fotonu yeni gördüm.
Ecik mıncıklayayım dedim ve mıncıkladım :D
Böylece iyi bir tartışma ile birşeyler öğrenebiliriz.
Fotoğraf basit bir pozlama mantığı ile çekilmiş olup, yıldızları belgeleyebilmek için mümkün mertebe düşük pozlama kullanılmıştır.
Ancak ortam ışığı çok az olduğu için ağaç ve yer yüzeyi yeterince pozlanmamış, detay elde edilememiştir.
İlgili kişi fotoğrafa estetik katmak amacıyla foto uygulamaları vasıtasıyla sanki METEOR yağmuru varmış gibi efektler yapmıştır. :D
Beni kandırmaya çalışsa da esasen bu efektlerin sonradan yapılmış olduğunu anlayabilmek hiç te zor olmadı :D
[attach type=image]11986[/attach]
Bazı fotoğraflara tıklandığında bir adrese yönlendirildiğimizi hepimiz biliriz. Bu kişinin amacı bumudur bilmiyorum ama sonradan ilave etmiş olduğu meteor efektlerinin aslında yazılar olduğunu rahatlıkla gördüm :D
Fotoğrafı tekniğine göre mıncıklayarak pozlama aralıklarını değiştirdiğimde bazı detayları elde ettiğimi görebilirsiniz.
[attach type=image]11988[/attach]
FOTOŞOK olmayın haaa :D
[attach type=image]11990[/attach]

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Nisan 2019, 16:10:05Senin fotonu yeni gördüm.
Ecik mıncıklayayım dedim ve mıncıkladım :D
Böylece iyi bir tartışma ile birşeyler öğrenebiliriz.
Fotoğraf basit bir pozlama mantığı ile çekilmiş olup, yıldızları belgeleyebilmek için mümkün mertebe düşük pozlama kullanılmıştır.
Ancak ortam ışığı çok az olduğu için ağaç ve yer yüzeyi yeterince pozlanmamış, detay elde edilememiştir.
İlgili kişi fotoğrafa estetik katmak amacıyla foto uygulamaları vasıtasıyla sanki METEOR yağmuru varmış gibi efektler yapmıştır. :D
Beni kandırmaya çalışsa da esasen bu efektlerin sonradan yapılmış olduğunu anlayabilmek hiç te zor olmadı :D
[attach type=image]11986[/attach]
Bazı fotoğraflara tıklandığında bir adrese yönlendirildiğimizi hepimiz biliriz. Bu kişinin amacı bumudur bilmiyorum ama sonradan ilave etmiş olduğu meteor efektlerinin aslında yazılar olduğunu rahatlıkla gördüm :D
Fotoğrafı tekniğine göre mıncıklayarak pozlama aralıklarını değiştirdiğimde bazı detayları elde ettiğimi görebilirsiniz.
[attach type=image]11988[/attach]
FOTOŞOK olmayın haaa :D
[attach type=image]11990[/attach]

Resmen FotoŞOK Landım :D :D :D abi o nasıl yaptın onu ya on numara olmuş :D Şu rengiyle oynadığınn Fotoğrafı atsam desem bu Fotoğraf Resim değil kimse inanmaz biliyormusun Gözlerimiz nelere alışmışsa bunlara inanmakta zorlanıyoruz :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 30 Nisan 2019, 18:13:16Resmen FotoŞOK Landım :D :D :D abi o nasıl yaptın onu ya on numara olmuş :D Şu rengiyle oynadığınn Fotoğrafı atsam desem bu Fotoğraf Resim değil kimse inanmaz biliyormusun Gözlerimiz nelere alışmışsa bunlara inanmakta zorlanıyoruz :D
Sen de yapabilirsin aslında.
Sadece pozlandırma teknikleri konusunda biraz araştırma yapmalı ve kendini geliştirebilmelisin.
Bir fotoğraf 3 temel renkten oluşmaktadır. Hepimiz biliriz.
Bu renklerin oranı bizlere farklı renkler gösterir.
Temelde 3 farklı renkler birbirleri ile toplama ya da çıkarma metodu ile birleştirilirler.
Çıkarma metodu
Beyaz ışığın önüne MAVİ bir cam filtre takılırsa, ne olur?
Beyaz ışığın önüne SARI bir filtre takılırsa ne olur?
Keza beyaz ışığın önüne MAGENTA filtre takılırsa ne olacaktır.?
Toplama metodunda ise 3 ayrı ışık hüzmesi incelenir.
Mavi bir ışık beyaz zemine yansıtılırsa ne renk görülür.
Aynı mavi ışığın üzerine kırmızı ışık ta yansıtılırsa ne renk elde edilir?
Bu temel kurallar rahatlıkla araştırılıp öğrenilebilir.
Bu temel kurallar öğrenildikten sonra bir fotoğraf karesini inceleyerek hangi bölümün renklerinin hangi oranda pozlanmış olduğunu bazı programlar aracılığı ile öğrenebiliriz.
Ben linux kullanıcısı olduğum için ücretsiz yazılımlardan PINTA adlı programı kullandım.
Esasen eski bir fotoğraf sanatçısı olmama rağmen fotoğraf yazılımlarına hiç te ilgili olmadığımı söyleyebilirim.
Günümüz digital teknoloji ile fotoğraf sanatı öldüğü için ben sadece kayda değer karelere bakıp geçiyorum.

Mr_YAMYAM

Bu fotoğrafta alt kısımı renk düzeltmesi yaparak size göstermiş olsaydım herkesler günışığında çekilmiş diyebilirdi.
[attach type=image]11992[/attach]
Ancak işin civcivli yanını daha sonra ortaya sunarak derdim ki.
Güneş ışığında yıldızların ne işi var ?  :D  :king:
Bunun üzerine bir tartışma mevzusu yaratıp, birileri de diyebilirdi ki, bu fotoğrafa gökyüzü sonradan konulmuş.
Ancak fotoğrafı yeterince büyütüp te pikselleri inceleyebilirsek tüm gerçekleri görebiliriz.
[attach type=thumb]11994[/attach]
Özellikle küçük resim koydum ki merak eden arkadaşlar tıklayıp baksınlar diye :D
Bu resimdeki piksellerin birleşme şekilleri incelendiğinde gökyüzü ile ufuk çizgisinin tam bir homojen şekilde birleşmiş olduğu rahatlıkla görülmektedir.
Yani resim 1200 defa büyütülmüş ve ufuk çizgisinde herhangi bir kayma veya olağan dışı bir oynama unsurları varmı diye bakılmıştır.
Görüleceği üzere ufuk çizgisindeki piksellerde doğal pozlanma hali olup, herhangi bir oynama unsuru görülmemektedir.
Eğer gökyüzü tarafımdan sonradan ilave edilmiş olsaydı piksellerin birleşme noktalarında tutarsızlıklar olacak, gerek pozlanma gerekse piksellerin eşit dağılımı ve hatta pixel boyutları eşdeğer olmayacaktı.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam sizler için Tekrar çekim yaptım. Ama bu defa farklı bir FotoMakine ile (Nikon Coolpix 8Mp ) ve resimlerin çözünürlüğünü değiştirmeden upload  yaptım. 3264 x 2448 Yaklaşık 1.70Mb (1Resim) (Bende İzmir Reklamı yapıyorum :D  Resimleri yüklediğim site umarım çökmez.  :D  Resimlerin üzerine klikleyerek büyütebilirsiniz. )

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 01 Mayıs 2019, 22:15:33@Mr_YAMYAM Hocam sizler için Tekrar çekim yaptım. Ama bu defa farklı bir FotoMakine ile (Nikon Coolpix 8Mp ) ve resimlerin çözünürlüğünü değiştirmeden upload  yaptım. 3264 x 2448 Yaklaşık 1.70Mb (1Resim) (Bende İzmir Reklamı yapıyorum :D  Resimleri yüklediğim site umarım çökmez.  :D  Resimlerin üzerine klikleyerek büyütebilirsiniz. )
Ben de senin için fotoğraflarından birisini MINCIKLADIM :D
Benim görüşüme göre o manzaradaki genel görünüm ve insan gözünün gördüğü şekil bu olsa gerek.
[attach type=image]12000[/attach]

ozgurece

Benim gördüğüm ile Fotomakine farklı görüyor bu doğru bunu öncesinde tecrübe etmiştim. Ama Hocam o resimi çok karanlık yapmışsınız ben saat yaklaşık 09:26 da pozlayıp çekmiştim ve hava o kadar karanlık değildi. İsterseniz orjinal resimleri size göndereyim inceleyin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 01 Mayıs 2019, 22:41:18Benim gördüğüm ile Fotomakine farklı görüyor bu doğru bunu öncesinde tecrübe etmiştim. Ama Hocam o resimi çok karanlık yapmışsınız ben saat yaklaşık 09:26 da pozlayıp çekmiştim ve hava o kadar karanlık değildi. İsterseniz orjinal resimleri size göndereyim inceleyin.
Mutlaka.
Ancak fotoğrafçılık tekniğinde açık fotoğraflar pek rağbet görmez. Bu sebeple biraz koyulaştırıp denizin rengine yoğunlaşmıştım.
Olayı biraz daha dramatize ederek iyice koyulaştırırsak ve bu fotonun adını da BULUTLARDAKİ ve gökyüzündeki gizem adını verirsek, daha fazla ilgi çekeceğini düşünüyorum.
[attach type=image]12002[/attach]
Sanat fotoğraflarında genellikle her tarafın belirgin olması pek istenmez. Sanatçı vurgulamak istediği yere göre pozlama değerini seçebilir ve gerekirse diğer yerleri çok koyulaştırarak dikkati esas bölgeye çekebilir.
NOT:
O makina gerçekten iyi bir makina. Sakın cep telefonu kamerası ile karşılaştırmaya kalkma. Objektif farkı hemen kendini belli ediyor.

ozgurece

Onursal Hocam gerçekten bulutların mavi fonda görüntüsünü şimdi fark ettim. Tablo gibi olmuş resim. Hocam siz bu işide biliyorsunuz hatta belki öncesi bu konuda ileri derecede çalışma tecrübeniz ve bilgi birikiminiz var. Bu konuda da ben ve Forumdaki tüm arkadaşlarımız sizden bilgi ve tecrübenizden faydalanmak isteriz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 01 Mayıs 2019, 23:07:26Onursal Hocam gerçekten bulutların mavi fonda görüntüsünü şimdi fark ettim. Tablo gibi olmuş resim. Hocam siz bu işide biliyorsunuz hatta belki öncesi bu konuda ileri derecede çalışma tecrübeniz ve bilgi birikiminiz var. Bu konuda da ben ve Forumdaki tüm arkadaşlarımız sizden bilgi ve tecrübenizden faydalanmak isteriz.
Digital makinalar çıkmadan önce ben de bir fotoğraf sanatçısı idim kendi çapımda.
Elimde tam takım NIKON F401 im hala duruyor. 3 Adet objektifi ve çok özel bir flaşı ile birlikte.
Sadece filtrelere ödemiş olduğum para servet sayılabilirdi.
Şimdilerde makinam biryerlerde pinekliyor.
Katılım olursa fotoğrafçılık ile ilgili bildiklerimi anlatırım.

i3uz

Alıntı yapılan: ozgurece - 01 Mayıs 2019, 23:07:26Onursal Hocam gerçekten bulutların mavi fonda görüntüsünü şimdi fark ettim. Tablo gibi olmuş resim. Hocam siz bu işide biliyorsunuz hatta belki öncesi bu konuda ileri derecede çalışma tecrübeniz ve bilgi birikiminiz var. Bu konuda da ben ve Forumdaki tüm arkadaşlarımız sizden bilgi ve tecrübenizden faydalanmak isteriz.
arkadaş o çektiğin fotoğraflardaki manzara bulunduğu ev seninse valahi gözüm kaldı.. istanbulda böyle görüntü için milyon dolarlar veriliyor. o bölgedeki ev fiyatları nedir acaba? çok güzel bir yer bayıldım valahii..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım Teşekkürler. Evet .1 Kat kendi evimiz. Apartman 3 kat 9 daire. Denize karşı kahvaltı, yemek ve çay keyfi güzel oluyor. Hava güneşli olursa denizin mavi rengi manzarayı tamamlıyor. Fiyatları hiç bilmiyorum ama Güzelbahçe olarak araştırabilirsiniz. 

i3uz

Alıntı yapılan: ozgurece - 07 Mayıs 2019, 10:36:53Değerli Forum arkadaşım Teşekkürler. Evet .1 Kat kendi evimiz. Apartman 3 kat 9 daire. Denize karşı kahvaltı, yemek ve çay keyfi güzel oluyor. Hava güneşli olursa denizin mavi rengi manzarayı tamamlıyor. Fiyatları hiç bilmiyorum ama Güzelbahçe olarak araştırabilirsiniz. 

Masallahh. Vallahi balkonun manzarası bulunmaz. Deniz çocuğu olduğum için İstanbul'da bu manzara biraz zor ve pahali. İnşallah güzel günlerin olsun. Allah herkese nasip etsin.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın