Evde bir pcb yapmak

Başlatan Openair, 18 Nisan 2019, 16:45:23

Openair

Kim bilir, söyle bana, bu baskılı devre kartı üzerinde bir SMD makinesi olmadan, evde elemanları imal etmek ve lehimlemek mümkün mü https://kompaswork.ru/portfolio.html?plata-indikacii ?

thekme

Smd makinası derken normal elinlede smdleri çok rahat lehimleyebilirsin ama evde bu tip kartları yapmak zordur.Çift taraflı olduğu için delik için dolguları yapamazsın yada yapsanda ne kadar sağlıklı olur.Güzel bir baskı yapmak için çift taraflı kartta, pozitif20,düşük ısıtılı bir fırın (hiç bir ışık olmayacak yoksa positif20 bozulur),UV etkili güçlü bir ışık,aydinger kağıdı, NaOH çözeltisi,Tuz ruhu ve HidrojenPeroksite ihtiyaç var.Bu yöntem ile çok rahat bir şekilde sıkıntısız pcb çıkartılıyor.Ama bunlar evde bulunacak malzemeler değil ütü yöntemi sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Başka yöntemle çift taraflı olurmu orasınıda bilmiyorum.
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

Furkan KELEŞOĞLU

@thekme  Başka yönntem olarak CNC routerde cift taraflı devreyi cizdirerekte yaptırabilir. fakat yine delik içi kaplama olmayacaktır. Hoş delik ici kaplama eğer 2 katlı devre ise sıkıntı yaratmaz komponent bacağına bir alttan bir üstten lehim atarak bu sorun cözülebilir.

Yada Bu arkadaş hiç uğraşmayarak ÇİN de bu kartları yaptırması lazım. sorduğu sorudan ve gösterdiği şemaya bakarak arkadaşın acemi olduğu aşikar ortada bir sürü maddi zorluk cekkeceğine çinde yaptırıp kendi evinde lehimlemesiyle uğraşabilir.

Bu arada galiba bu arkadaş yabancı Türkçe ceviri yapmış sanıyorum.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

taydin

İç kaplama için özel perçinler satan yerler var, onu da çözmek mümkün. ama o perçinler için özel pres ve kalıpları gerekiyor, ucuz değil.

https://www.megauk.com/through_hole_rivets.php

En iyisi, geçişleri açık alanda ve müsait olan komponentlerde yapmak. Mesela bir 1/4W lık bacaklı direnç müsait, iki taraf da kolaylıkla lelimlenebilir. Ama dik duran kondansatörler müsait değil, çünkü kondansatör oturduktan sonra üst taraftan lehim yapılamıyor.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Openair

Teşekkürler, ücreti evde zehirleyeceğim, ama ne kadar iyi olacağını bilmiyorum.

taydin

Alıntı yapılan: Openair - 19 Nisan 2019, 12:32:59Teşekkürler, ücreti evde zehirleyeceğim, ama ne kadar iyi olacağını bilmiyorum.

ücreti evde zehirleyerek PCB yapanı da ilk defa duyuyorum  :du: Zehirleme sonucunda eğer ücret ölmüşse yeterince iyi olmuştur herhalde  ;D

stk4221

Alıntı yapılan: Openair - 19 Nisan 2019, 12:32:59Teşekkürler, ücreti evde zehirleyeceğim, ama ne kadar iyi olacağını bilmiyorum.
cnc router olmadan pcb basmak anca  asit ile mümkün ev şartlarında.  temiz açık hava bol oksijen dışar da yap, evin içinde deneme sakın danger!!!! 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Openair - 22 Nisan 2019, 15:16:52Sokaktaki garajda yapacağım :D

@Openair are you foreigner? if you translate your sentences by google, this translation is very bad. write by your own language, where are you from, let's know. if you're in Turkey sorry for this writing. my english is not very well, but best than google's translation
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

taydin

PCB nasıl gidiyor? Resim varsa yükle belki bize de fikir verir :)

Openair

Baskılı devre kartı üzerindeki geçici olarak askıya alınmış iş, bunun için kasayı taklit

Draft

Nasılsınız, baskılı devre kartını kendiniz monte edebildiniz mi?

AX

İlk olarak baskıya uygun boyutta çift tarafı bakır kaplı pertinaksın yüzeyini çok ince bir zımpara ile suda iyice temizle ve yağdan arındır cerrehi eldiven kullan çıplak el ile temas etme iyice kuruttuktan sonra karanlık loş ortamda önce bakırlı levhanın bir yüzeyini pzitiv-20 sprey ile kapla ışıksız ortamda kurumaya bırak kuruduktan sonra bakırlı levhanın diğer yüzeyine aynı işlemi uygula. Aydınger kağıda pcb baskısını mirror olarak bas baskıyı ışığa tut aşırı ışık geçiriyorsa toner kısmını tiner buharına maruz bırak toner moleküler boyutta parçalanıp şişerek ışık geçirmeyecek bir emisyona dönüşecektir, iyice kuruduktan sonra aydıngerin toner kısmı içe gelecek şekilde ve viya delikleri birbirinin üzerine çakışacak şekilde itina ile katla. Sonra loş ortamda iki yüzeyi pozitiv-20 ile kaplanmış ve iyice kurumuş bakırlı levhayı aydıngerin arasına koy ve bunları iki adet cam levhanın arasına koyup kenarlarından ışığı engellemeyecek şekikde herhangi bir sıkıştırıcı ile örn: mandallar v.s. ile birbirine presle iki yüzeyi de ayrı ayrı yaklaşık 5..7 dk. güneş ışığı ile veya ultra-viyole ışık ile pozla. İki yüzeyi de pozladıktan sonra uygun dozda su ile seyreltilmiş sodyum-hidroksit ile banyo yap ışık görmeyen yerlerin sabit kaldığı ışık gören yerlerin ise boyasının aktığını göreceksin. Son işlem olarak hidrojen-peroksit+tuzruhu+su ile hazırlanmış sıvı alaşımda bakırlı levhayı çökert, suda durula, deliklerini del, delik içi kaplama yerine viya delikleri en basit yöntem olarak bakır tel ile iki yüzeye lehimle ve yolları ölç, hazırladığın çift yüzeyli bakırlı emprimeye SMD malzemeleri lehimleyerek diz işlem tamamdır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın