Pil deşarjı için yardım.

Başlatan gokrtl, 10 Nisan 2019, 21:50:05

gokrtl

Merhaba herkese
Resimdeki piller matkaptan söküldü.
İçlerinde sağlam olan var mıdır umudu ile tek tek şarj ettim.
Şarj süreleri yaklaşık 2 saat sürdü. Sonrasında şarj cihazı doldu şeklinde sinyal verdi. Ortalama 1.38v civarında voltaj veriyorlar. Şimdi benim bunları sağlam mı diye test etmem lazım. Nasıl bir deşarj ile bunları test edebilirim?
Mesela diren bağlasam hangi direnç ile kaç dk beklemem gerek filan. Aklımda deli sorular var

Mr_YAMYAM

En iyi test LAMBA ile yapılır.
Nispeten güçlü bir lamba tek pile bağlanır ve çektiği akım ölçülür.
Pil akımı olan 1.2A civarı akım çekilir. En az yarım saat lamba yanıyorsa pil sağlamdır.
Lamba yoksa 1 ohm dirence voltmetre bağlanarak yapılabilir.
Yarım saat boyunca voltaj sabit kalmalıdır.

asma

Merhaba
Uzun süre şarj edilmeyen piller için , şarjdan sonra bekleyebilirsin.
Hepsini ölçüp üzerine yaz (1,32V) yatarken bir daha ölçüp (1,24V) yaz. Sabah 1V ve altındakileri geri dönüşüme yolla. Diğerlerini sınıflandır. İyi , orta ,düşük diye.
Gurupları ayrı ayrı tekrar şarj edip 2 - 3 tekrardan sonra kondisyon testi için bir şeyler düşünürüz.
Pillerin kendi kendine bitmesini bekleme , motor , lamba bağlayabilirsin.
Kolay gelsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: asma - 10 Nisan 2019, 22:09:14Merhaba
Uzun süre şarj edilmeyen piller için , şarjdan sonra bekleyebilirsin.
Hepsini ölçüp üzerine yaz (1,32V) yatarken bir daha ölçüp (1,24V) yaz. Sabah 1V ve altındakileri geri dönüşüme yolla. Diğerlerini sınıflandır. İyi , orta ,düşük diye.
Gurupları ayrı ayrı tekrar şarj edip 2 - 3 tekrardan sonra kondisyon testi için bir şeyler düşünürüz.
Pillerin kendi kendine bitmesini bekleme , motor , lamba bağlayabilirsin.
Kolay gelsin.
Aslın da dediklerinizi bir bakıma yaptım gibi. 1 pili 2 saatte şarj ettiğimden ve 24 saat evde bulunamadığımdan bunların hepsini toplamda 3 günde şarj ettim. Ve hepsini tek tek yazdım. İlk şarj ettiğim 1.38v pil 3.günün sonun da ölçtüğüm de 1.32 olduğunu gördüm. Çoğunluk ta bu şekilde  bu oranlar da kayıp var. Öyle olunca da "madem sağlam görünüyorlar şarjlı matkabı neden çalıştırmıyorlar" şeklinde bir soru geldi aklıma...

Mr_YAMYAM

Pilleri tek tek kontrol etmelisin.
1.38V luk gerilim yeterli değildir. Boşta ölçümde daha yüksek gerilim okumalısın

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Nisan 2019, 00:00:18Pilleri tek tek kontrol etmelisin.
1.38V luk gerilim yeterli değildir. Boşta ölçümde daha yüksek gerilim okumalısın

Boşta ölçüm de en yüksek pil 1.38v abi. Tek tek ölçtüm. Her birini 2 saat şarj ettim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın