Yarım sinüs dalgası ile mosfet sürülmesi

Başlatan mervedamar, 02 Nisan 2019, 08:52:45

mervedamar

Öncelikle iyi çalışmalar. Şekildeki devreyi çalıştırmak istiyoruz. Yarım sinüs dalgası elde ediliyor.
Simulasyonda devre çalışıyor. Fakat gerçekte mosfetler yanıyor. Bu konu hakkında fikri olan var mı acaba? Teşekkürler.

asma

Merhaba
Şemayı anlamakta zorlanıyorum , biraz yardımcı olurmusunuz.
R4(2) nedir? AC kaynak ise değerlerini yazmanız gerekir. Mesela 15Vac ve yukarısında gate girişini delmeniz olası. (Vgs)
Yükünüz R4 (50 ohm) mü acaba?
Mosfetlerin gnd bağlantılarına neden AC ampermetre bağladınız? Tek yönde akım geçmesini istediğiniz hatta simulasyonda değer okuyabiliyormusunuz.
Mosfetleri N kanal seçmenizde bir sebep var mı?
Diyotları birinde drain diğerinde source ayağına bağlamışsınız o yüzden merak ettim.
Hepsini geçip yöntemi de anlamak isterim. AC sinyalin istediğiniz alternansını kullanıp diğerini kırpmak mı , 0 - 360 derece arasında istenilen noktanın öncesini veya sonrasını kırpmak mı?

Kolay gelsin.

mervedamar

Alıntı yapılan: asma - 02 Nisan 2019, 09:57:46Merhaba
Şemayı anlamakta zorlanıyorum , biraz yardımcı olurmusunuz.
R4(2) nedir? AC kaynak ise değerlerini yazmanız gerekir. Mesela 15Vac ve yukarısında gate girişini delmeniz olası. (Vgs)
Yükünüz R4 (50 ohm) mü acaba?
Mosfetlerin gnd bağlantılarına neden AC ampermetre bağladınız? Tek yönde akım geçmesini istediğiniz hatta simulasyonda değer okuyabiliyormusunuz.
Mosfetleri N kanal seçmenizde bir sebep var mı?
Diyotları birinde drain diğerinde source ayağına bağlamışsınız o yüzden merak ettim.
Hepsini geçip yöntemi de anlamak isterim. AC sinyalin istediğiniz alternansını kullanıp diğerini kırpmak mı , 0 - 360 derece arasında istenilen noktanın öncesini veya sonrasını kırpmak mı?

Kolay gelsin.

R4(2) bizim ac kaynağımızdır 220V.
Evet gate ucuna fazla voltaj veriyoruz bu nedenle yanması olası bunu engelleyebilir miyiz? Bir fikriniz var mı?
Yük 50ohm evet.
Mosfetlerin gnd bağlantılarına AC ampermetre bağladık çünkü ordaki çalışmayı görmek istiyoruz. DC ampermetre bağladığımızda sonuç alamıyoruz.
Tek yönde akım geçmesini istediğimiz hattaki değerleri okuyabiliyoruz evet.
N kanal seçtik çünkü p kanallı mosfet yüksek voltaj için fiyatı uygun değildi.
Evet amacımız AC sinyali pozitif ve negatif olarak kırpmak. 0-180 ve 180-360 şeklinde kırpmak istiyoruz.

asma

Mevcut devreyi düzenlemek (adam etmek) zor.
Mosfeti delmeden sürmek kolay. (izole kaynak + sürücü) iki mosfet için x2
Yeni bir dizayn daha faydalı olur.
örn: picprojedeki (z) Bülelt Beyin basit ama güvenilir devresi uygun. tlp250 gibi bir sürücü kullanabilirsiniz girişinde.
Bu arada kontrol devreniz (mcu) şebekeyi , sıfır geçişlerini takip edebilmeli.

Gerçi yükünüzü 50 olmluk direnç zannediyordum , şimdi ne tip motor olduğunu bilmiyorum.
Pek çok cihazda kullanılan AC tek fazlı motor DC ile güzelce devir kontrolü yapılabilir. (üniversal motor)
Ayrıntılar , çözümü kolaylaştırır.
Kolay gelsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Devreyi opamp ile kurmak , mosfeti opamp cıkışı  ile sürmek lazım. hem opamp ta bu iş daha kolay.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın