Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: öğrencilerle cincır yapımı  (106 Kez okunmuş)

öğrencilerle cincır yapımı

Merhabalar herkese,
Bir devlet ortaokulunda Fen bilimleri öğretmeniyim ve öğrencilerimle cincır yapmaya karar verdik. 2 tane resmini gönderdiğim motordan aldık ama motorun çalışma verileri maalesef elimizde yok ve internetten de bulamıyoruz. Üzerinde yazan verilere göre benim 2 motoru arduino ile yönlendirebilmem için kaç amperlik motor sürücüsü kullanmam gerek. Birde bu motor ne kadar akım çeker bunu anlamış değilim. Normalde 260 w 24 volt bir motor 11 amper çeker ama üstünde 14.5 ve i=20 amper yazıyor bunlar max amper mi ortalama amper mi lütfen yardımcı olunuz. Gerçekten çok bunaldım ve işin içinden çıkamıyorum.

https://www.banggood.com/DC-3-36V-15A-Peak-30A-PWM-DC-Dual-Channel-Motor-Driver-Board-High-Power-H-Bridge-Control-Module-p-1255708.html?rmmds=mywishlist&cur_warehouse=CN
Bu motor sürücü işimi görür mü mesela.

Ynt: öğrencilerle cincır yapımı

Yanıt #1
Linkteki motor sürücü ile sürebilirsiniz bu motoru. Yalnız  sürücüde soğutucu görünmüyor yanında da göndermiyorlardır büyük ihtimal bu yüzden  cıkış transistörlerini soğutucu için alimunyum blok bağlayın uzun zamanlı calışmalarda ısınır.

Linkteki sürücü 540 wattlık sürücü motorun ani kalkışlarında cekeceği yüksek akım icinde 30 amper peak değeeri var yani buda anlık olarak 1080 watt gücü taşıyabilir anlamına gelir yani sürücü uygun bu motor icin.

İ= 20 takılmayın motorun watt değerinden gücü yazılması calışma voltajıda verilmiş 14.5 amperde büyük ihtimall motorun tam yük akımıdır.  motoru internette araştırdım ama pek bir şey bulamadım en iyisi sürücüyü alıp denemek gibi görünüyor fakat sıkıntı cıkacağını sanmıyorum.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #2
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. O zaman anladığım bu projeyi öğrencilerle beraber kullanacağımdan ,tam yük altında çalışmayacak ve motor, sürücünün sürekli verebileceği 10 amperlik akıma yakın değerler isteyecek. Sürücü için sorun olmayacak harika😊
Soğutma için alüminyum blokları standart mıdır? Yoksa türleri var mıdır? Örnek şu Tür daha kalın daha iyi soğutur veya şu türde bu kullanılıyor daha etkili gibi.
Bir de en merak ettiğim ve henüz ulaşamadığım Bilgi; üstteki linkteki gibi çift motor sürücülerdeki daimi akım ve pik akımı tek kanal için mi geçerli ? Yani a kanalı=30 b=kanalı =30 gibi mi yoksa toplam 30, a kanalı=15 b kanalı=15 gibi mi?
Kusura bakmayın birden çok sordum ama elektronikler kısmı alanıma uzak ve gerçekten öğrenmek istiyorum.

Yanıt #3
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. O zaman anladığım bu projeyi öğrencilerle beraber kullanacağımdan ,tam yük altında çalışmayacak ve motor, sürücünün sürekli verebileceği 10 amperlik akıma yakın değerler isteyecek. Sürücü için sorun olmayacak harika😊
Soğutma için alüminyum blokları standart mıdır? Yoksa türleri var mıdır? Örnek şu Tür daha kalın daha iyi soğutur veya şu türde bu kullanılıyor daha etkili gibi.
Bir de en merak ettiğim ve henüz ulaşamadığım Bilgi; üstteki linkteki gibi çift motor sürücülerdeki daimi akım ve pik akımı tek kanal için mi geçerli ? Yani a kanalı=30 b=kanalı =30 gibi mi yoksa toplam 30, a kanalı=15 b kanalı=15 gibi mi?
Kusura bakmayın birden çok sordum ama elektronikler kısmı alanıma uzak ve gerçekten öğrenmek istiyorum.

Kanal başına verebileceği akım değerleridir onlar.  zaten sürücüye bakılınca her kanal başına atılan mosfetlerden de anlaşılabiliyor.
Bildiğimiz alimunyum bir parca olur , yalnız ;  hava ile temas edeceği yüzeyler fazla olursa bir okadar daha iyi soğutma gösterir. Bilgisayar işlemcilerin veya ekran kartı soğutucları gibi mesela. cok kalın olursa ısıyı tutar ince olursa soğuması okadar kolay olur.  ve bu sürücünün motor frenleme özelliğide varmış.

Cincırda dur kalk gibi ve denge oluşturması icin habire motora dengesiz güc bineceği için ısınması normal boşta calıştırıp bakarsınız olmadı fanlar ilede desteklersiniz soğutucuları.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #4
Vermiş olduğunuz tüm bilgiler için hem kendi adıma hem de öğrencilerim adına tekrardan teşekkür ederim. Artık harekete geçebiliriz.