öğrencilerle cincır yapımı

Başlatan kriyt, 31 Mart 2019, 13:11:06

kriyt

Merhabalar herkese,
Bir devlet ortaokulunda Fen bilimleri öğretmeniyim ve öğrencilerimle cincır yapmaya karar verdik. 2 tane resmini gönderdiğim motordan aldık ama motorun çalışma verileri maalesef elimizde yok ve internetten de bulamıyoruz. Üzerinde yazan verilere göre benim 2 motoru arduino ile yönlendirebilmem için kaç amperlik motor sürücüsü kullanmam gerek. Birde bu motor ne kadar akım çeker bunu anlamış değilim. Normalde 260 w 24 volt bir motor 11 amper çeker ama üstünde 14.5 ve i=20 amper yazıyor bunlar max amper mi ortalama amper mi lütfen yardımcı olunuz. Gerçekten çok bunaldım ve işin içinden çıkamıyorum.

https://www.banggood.com/DC-3-36V-15A-Peak-30A-PWM-DC-Dual-Channel-Motor-Driver-Board-High-Power-H-Bridge-Control-Module-p-1255708.html?rmmds=mywishlist&cur_warehouse=CN
Bu motor sürücü işimi görür mü mesela.

Furkan KELEŞOĞLU

Linkteki motor sürücü ile sürebilirsiniz bu motoru. Yalnız  sürücüde soğutucu görünmüyor yanında da göndermiyorlardır büyük ihtimal bu yüzden  cıkış transistörlerini soğutucu için alimunyum blok bağlayın uzun zamanlı calışmalarda ısınır.

Linkteki sürücü 540 wattlık sürücü motorun ani kalkışlarında cekeceği yüksek akım icinde 30 amper peak değeeri var yani buda anlık olarak 1080 watt gücü taşıyabilir anlamına gelir yani sürücü uygun bu motor icin.

İ= 20 takılmayın motorun watt değerinden gücü yazılması calışma voltajıda verilmiş 14.5 amperde büyük ihtimall motorun tam yük akımıdır.  motoru internette araştırdım ama pek bir şey bulamadım en iyisi sürücüyü alıp denemek gibi görünüyor fakat sıkıntı cıkacağını sanmıyorum.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

kriyt

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. O zaman anladığım bu projeyi öğrencilerle beraber kullanacağımdan ,tam yük altında çalışmayacak ve motor, sürücünün sürekli verebileceği 10 amperlik akıma yakın değerler isteyecek. Sürücü için sorun olmayacak harika

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: kriyt - 01 Nisan 2019, 11:38:24Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. O zaman anladığım bu projeyi öğrencilerle beraber kullanacağımdan ,tam yük altında çalışmayacak ve motor, sürücünün sürekli verebileceği 10 amperlik akıma yakın değerler isteyecek. Sürücü için sorun olmayacak harika
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

kriyt

Vermiş olduğunuz tüm bilgiler için hem kendi adıma hem de öğrencilerim adına tekrardan teşekkür ederim. Artık harekete geçebiliriz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın