CD4049UBE, CD74HCT164E, BU PARÇALAR NE İŞE YARAR

Başlatan memimemesa, 28 Mart 2019, 03:38:33

memimemesa

taydin

Google'da aratıp datasheet'lerine bakabilirsin

CD74HCT164E datasheet

CD4049UBE datasheet

Eğer bu datasheet'lerdeki bilgi sana birşey ifade etmiyorsa, bu mesaja yazılacak birkaç cevapla bunun öğretilmesi mümkün değil.

Ama nasıl bir devre yapmaya çalıştığını söylersen, belki o konuda sana yardımcı olunabilir.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: taydin - 28 Mart 2019, 10:38:22Google'da aratıp datasheet'lerine bakabilirsin

CD74HCT164E datasheet

CD4049UBE datasheet

Eğer bu datasheet'lerdeki bilgi sana birşey ifade etmiyorsa, bu mesaja yazılacak birkaç cevapla bunun öğretilmesi mümkün değil.

Ama nasıl bir devre yapmaya çalıştığını söylersen, belki o konuda sana yardımcı olunabilir.

:D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

memimemesa

hocam elimdeki malzemelerle ne işe yaradıklarını öğrenip canlı olarak deneyip kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: memimemesa - 28 Mart 2019, 18:09:40hocam elimdeki malzemelerle ne işe yaradıklarını öğrenip canlı olarak deneyip kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Öyle bir yere varamazsın. Ne yapmak istediğine karar verir ona göre araştırma ve malzeme edinerek kendini geliştirebilirsin.

Farzedelim ki elindeki parça bir geminin göstere panelini kontrol ediyor. Oturup evde gemi göstergesi mi yapacaksın? :D

stk4221

CD74HCT164E bu kompenet çeşitli devrelerde kanal çoklayıcı olarak denk geldim. pıc devrelerinde p10 panellerde.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

memimemesa

Açıkcası elimde bu malzemeler var ama bana 16f84a lazım robotik gibisinden birşey yapmak için örneğin bir ışığı belli saatlerde açıp kapatmak için ama para olmadığından eldekilerden birşey yapmak istedim kusura bakmayın sizinde zamanınızı boşuna aldım

taydin

Koşmadan önce yürümeyi öğrenmen lazım.

Yeni başlıyorsan şu kolay projeyi yap: İki transistörli bir flip flop devresi yap ve bir LED'i saniye'de iki kere yakıp söndürsün. Böyle bir devreyi yapmak için de bread board, komponentler için belki 20 - 30 TL verirsin. Bunu yapıp burada da sonuçları paylaş.

Ama bunu yapmazsan, o zaman ben şunu düşünüyorum: Hoca sana bir ödev verdi, sen de hemen bu ödev ile ilgili eksiklerini sağdan soldan hazır bilgilerle kapatacaksın, bir daha da buralara uğramayacaksın.

Ama elektronik öğrenmekte ciddi isen, hem ben, hem buradaki diğer üyeler mutlaka yardımcı olur.

taydin

Alıntı yapılan: memimemesa - 04 Nisan 2019, 05:17:14Şuanda ne yapmam gerekiyor

Valla kusura bakma ama, bu cevap bana senin bu işi öğrenmeye zerre kadar hevesinin olmadığını gösteriyor. Yazılan mesajları okumamışsın bile.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: memimemesa - 29 Mart 2019, 17:27:54Açıkcası elimde bu malzemeler var ama bana 16f84a lazım robotik gibisinden birşey yapmak için örneğin bir ışığı belli saatlerde açıp kapatmak için ama para olmadığından eldekilerden birşey yapmak istedim kusura bakmayın sizinde zamanınızı boşuna aldım

Pic programlamayı biliyormusun ? Senin istediğin şeyleri yapabilmen için ve bu entegreleri sorduğuna göre Dijital Elektroniği bilmiyorsun kapsamlı bir şekilde Dijital Elektronik öğrenmen lazım. buna hakim olduktan sonra bunların sadece datasheetlerini inceleme kalır geriye.  ki dijital elektroniği bilmiyorsan pici de ezbere kodluyorsundur. o yüzden dijital elektroniği öğrenincede pici bir nevi öğrenmiş olacaksın mantığını kavrarsın. böylece dijitale giriş yaparsın daha sonra analog elektroniği ekleyerek bir şeyler tasarlamaya başlarsın.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

stk4221

Alıntı yapılan: memimemesa - 29 Mart 2019, 17:27:54Açıkcası elimde bu malzemeler var ama bana 16f84a lazım robotik gibisinden birşey yapmak için örneğin bir ışığı belli saatlerde açıp kapatmak için ama para olmadığından eldekilerden birşey yapmak istedim kusura bakmayın sizinde zamanınızı boşuna aldım
kodlama için ilk etapda bu mlz ihtiyacın yok sanırım proteus ve derleyici programlar ile kendini geliştrebilirsin. arkadaşın dedigi gibi dijital elektronik bilgin varsa  zaten olayı çözersin.

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın