ASUS X555L Bellek, Kapasite.

Başlatan ozgurece, 18 Mart 2019, 23:52:14

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam ASUS X555L Laptop ta Ram boyutu Bios da farklı görünüyor mainbord da farklı.  Ram slotu tek (Resim de görülen Tek slot 4GB ) Nasıl oluyorda Bios da ve işlteim sisteminde 8GB görünüyor. ?
ASUS X555L

Mr_YAMYAM

Anlamak kolay :D
RAM i sök ve PC yi aç. 4GB görünüyorsa, anakart üzerinde biryerlerde 4BG RAM daha vardır.
Hiç RAM görünmüyorsa o RAM 8GB modüldür.

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam laptop hızlı seri çalışıyor herhangi bir sorun yok, CPU fanı temizledim ve termal macunları yeniledim cihaz fişek gibi çalışıyor ama 4GB  mı 8GB mı onu çözemedim. Siz daha önce burada bu konuda  paylaşım yapmıştınız  2 gB bellekleri yazılımla 4, 6GB gösteriyorlar onun gibi bir durum olabilir mi ?

ozgurece

Tamam şimdi anlaşıldı mainboard da onboard bellek varmış. Neden böyle bir uygulama yapmışlar ki ? 

Mr_YAMYAM

Bellek miktarı yazılımla değiştirelemez.
Hele hele biostan hiç mümkün değil.

Furkan KELEŞOĞLU

@ozgurece   Senin anakartında Gömülü 4GB ram daha bulunuyordur. mesela benim pc leptop ASUS FX503-VD ana kartta ram yok :D ama gömülü 8gb ram var.  seninkide öyledir
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

ozgurece

@Furkan41 Elimde 3 Adet HP laptop var müşteri hibe etti. 1 tanesinin Ekran kartı (Onboard Arızalı ), diğeri sıvı temas mainboard gidik, diğeride ekran kartı arızası (Ekran kartının chipseti iflas etmiş , onu yapıyorlar ama ömrü kısa oluyor) LCD ekranları sağlam. İstersen hepsini detaylı resim çekip paylaşırım. Bu laptopları nasıl değerlendireyim. ?

Furkan KELEŞOĞLU

Onboardı arızalı olanın harici ekran kartı varmı ?  yani varsa normal leptop gibi kullanmaya devam edersiniz.
sıvı temaslı mainboardı tamir edebilirsin. sıvı tam olarak neresine temas etmiş bilgin var mı ? veya güc verdin mi power tuşuna bastın mı hiç tepki veriyor mu ? eğer kaldırıpta havuzun icine atmadıysalar :D belki tamir edilebilirr diye düşünüyorum.

ozgurece

Sıvı temas olan Power tuşuna basınca ışıklar yanıyor yani açılıyor 3 saniye sonra kendini kapatıyor. Tahminim Smd kapasitör veya Smd elmanlardan biri kısa devre olmuş yani uğraşmak lazım. Ben söküp komple mainboardu temizledim gerçekten güzel cihaz yazık etmişler. Diğer ikiside açılıyor ama görüntü yok bunların kronik sorunu çipseti ısıtınca flux la bir süre görüntü geliyor ama sonra gene aynı sorun local SMD kapasitör arızası bul bulabilirsen mikro SMD ler. kapasitörlerin 1mm kalınlığı , daha küçüklerde var.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 19 Mart 2019, 00:19:50Tamam şimdi anlaşıldı mainboard da onboard bellek varmış. Neden böyle bir uygulama yapmışlar ki ? 

Hıyar... Pardon YAMYAM bunlar :D
4GB bellek zaten cihazın mecburi belleğidir. Yani iki slot dahi olsa bir slotuna RAM takmak zorundalar.
RAM modül üreticileri belli olduğuna göre Asus RAM modülünü onboard üzerine takınca extra işçilikten kurtarıyor.
Yani anakart +RAM yerine sadece anakart masrafı yapıyor.
Günümüzde bu tür yarı iletkenler pahalı değildir. Toptan alınınca beleşe bile geliyor denilebilir.
Ama bir modül tasarımı ve yapımı extradan işçilik maliyeti gerektirmektedir ki, üzerindeki CHIP'lerden daha masraflıdır.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: ozgurece - 19 Mart 2019, 01:22:37Sıvı temas olan Power tuşuna basınca ışıklar yanıyor yani açılıyor 3 saniye sonra kendini kapatıyor. Tahminim Smd kapasitör veya Smd elmanlardan biri kısa devre olmuş yani uğraşmak lazım. Ben söküp komple mainboardu temizledim gerçekten güzel cihaz yazık etmişler. Diğer ikiside açılıyor ama görüntü yok bunların kronik sorunu çipseti ısıtınca flux la bir süre görüntü geliyor ama sonra gene aynı sorum local SMD kapasitör arızası bul bulabilirsen mikro SMD ler. kapasitörlerin 1mm kalınlığı , daha küçüklerde var.

Uğraşırsan cözersin Öncelikle cıkarıp takılabilir parcaları dene  sağlam mı arıza gösteriyor mu bak daha sonra iyice ana karta odaklan arkadaşım yeni pc alınca eki leptopu bana verdi. harabe üstüne harabe resmen leptop acılmıyor. niye bu acılmıyor derken 1 ay üstünde uğraştım.  yok yok yok bulamıyorum bir şey en son klavyeyi kaldırdım. üst kapak ile birlikte geliyor. güc düğmesi icin bir flex kablo gidiyor ledler filanda oraya bağlı. cıkardım onları baktımm ki bu bizimkisi bunu actığında flexi takarken o kücük yolları kaldırmış birde birbir üstüne binmiş mi konnektöre takınca kısa devreden leptop kendisini kapatıyordu o sorunu cözünce leptop actı kendini. ayrıca ekran kartında veya güc kaynağında bir sıkıntı vardı en son ona bakacaktım ama uğraşmadım. oyuna filan girince. ekran kartını devreye alıyor. ekran kartını devreye aldığı gibi. adaptör iptal oluyor. bataryaya geciyor , yüksekk ihtimal ile adaptörde kondansatör arızası var gibi geldi bana ama hiç bakmadım okul yüzünden.

ama cihazları atma sakın hiç olmazsa ekranları falan 2.elden okutursun. veya lcd ekran sürücüleri var aliexpress gibi sitelerde satılıyor kendine hdmı girişli monitör filan yaparsın :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın