15 volt simetrik güç kaynağı pcb

Başlatan feridun11, 18 Mart 2019, 17:18:11

feridun11

Merhaba arkadaşlar,aranızda yeniyim sizlere danışmak istediğim bir konu var bir projem için 15v ve 5v çıkışlı güç kaynağı ihtiyacım vardı proteus da bir devre çizdim sorunsuz çalışıyor ama baskı devre yapmadan önce büyüklerimden ve ustalarımdan devre ile ilgili görüşlerini ve yorumlarını almak istedim sizce yaptığım çizim olmuş mu? şimdiden teşekkür ederim

feridun11

bunlar da resimler ve cadcam dosyası

Mr_YAMYAM

feridun11

nerede yanlışlık var hocam köprü diyot bağlantısı doğru değil mi?

asma

Alıntı yapılan: feridun11 - 18 Mart 2019, 20:17:50nerede yanlışlık var hocam köprü diyot bağlantısı doğru değil mi?

12V AC girişlerinizden biri köprü diyotun - ucuna bağlı , ac ucu ise boşta.
Hata gözden kaçabilir ama köprü diyot bağlantısına dikkat çekilince nasıl görmediniz.  ;)
Sizdeki çizim ve bizim gördüğümüz farklı mı yoksa?

kolay gelsin.

cevat1

Alıntı yapılan: feridun11 - 18 Mart 2019, 17:18:11Merhaba arkadaşlar,aranızda yeniyim sizlere danışmak istediğim bir konu var bir projem için 15v ve 5v çıkışlı güç kaynağı ihtiyacım vardı proteus da bir devre çizdim sorunsuz çalışıyor ama baskı devre yapmadan önce büyüklerimden ve ustalarımdan devre ile ilgili görüşlerini ve yorumlarını almak istedim sizce yaptığım çizim olmuş mu? şimdiden teşekkür ederim

Burada hazırı var. https://320volt.com/simertik-guc-kaynagi-devreleri-lm317-lm337-78xx-79xx/

feridun11

evet hocam yeni fark ettim proteus un işgüzarlığı simülasyonda sorunsuz çalışıyor bir de mr yamyam hocam pcb çizimi yanlış derken ne için dedi onu anlayamadım

Adnancoskun

Alıntı yapılan: feridun11 - 19 Mart 2019, 17:43:31evet hocam yeni fark ettim proteus un işgüzarlığı simülasyonda sorunsuz çalışıyor bir de mr yamyam hocam pcb çizimi yanlış derken ne için dedi onu anlayamadım
Köprü diyodun giriş (AC)uçlarından biri bağlı değil
Ve hatta yanlış bağlı
Ac ucu negatif çıkışa bağlamışsın...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

feridun11

peki abilerim bu yanlışı düzelttim sizce çizimim nasıl başka hatalarım var mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: feridun11 - 19 Mart 2019, 18:09:02peki abilerim bu yanlışı düzelttim sizce çizimim nasıl başka hatalarım var mı?
Bu tür güç kaynaklarında temel prensipler bulunur.
C in olarak belirtilmiş ve takribi 100nF olan kondansatörler mümkün olduğunca entegreye yakın konumlandırılmalıdır.
C out kondansatörleri ise çıkış tarafına yakın konumlandırılmalı ve ground hatları diğer dönüş yollarını etkilemeyecek şekilde önlem alınmalıdır.
[attach type=image]11638[/attach]
Temel prensip input kondansatörleri ila output kondansatörleri dönüş yollarının ayrı yapılmasıdır.

feridun11

bu işaretlediklerim zaten çıkış kondansatörü hocam

Mr_YAMYAM

Çıkış kondansatörleri üzerinden bir akım geçer.
Bu akımlar AC dir. Zaten kondansatör konulmasının amacı AC bileşenlerin en kısa yoldan geri dönmesini sağlamaktır.
Bu AC bileşenler geri dönerken başka bir devrenin AC bileşenleri ile karışıyorsa o devreyi etkileyecektir.
Bu olaya meydan vermemek için tek bir noktada birleştirilmesi esastır.
Ya da kalın bir groud hattı tahsis edilerek olası etkileri en aza çekmek gerekmektedir.
Yapmış olduğun devre bu hali ile de çalışacaktır.
Ancak besleyeceğin devredeki AC bileşenler çok olursa, anormalliklerle karşılaşabilirsin.

feridun11

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın