Tek hoparlör mü çift hoparlör mü ?

Başlatan Akin.8784, 17 Mart 2019, 12:56:11

Akin.8784

Bas için söylemek gerekırse tek 4ohm 300w rms 30cm bas mı daha güzell tonlu çalar yoksa 2 adet 8ohm luk paralel bağlı  25cm 200w rms bas mı ,

taydin

Tek hoparlör daha iyi ses verir. İki hoparlör kullanırsan, bunlar TAM OLARAK birbirinin aynısı olmayacaktır, o yüzden havada ürettikleri basınç dalgası (yani ses) da TAM OLARAK aynı fazda olmayacak, biraz kayık olacak, biraz da farklı olacak.

Ama böyle ses sistemlerinde kalite çok da ön planda değildir. Kıça tekme misali bas verdikten sonra kimse şikayet etmez ;D 300W, 4Ω tek hoparlör veya 150W, 8Ω iki hoparlör paralel aynı tekmeyi atacaktır.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Akin.8784

bircok sistemi dinlemis biri olaraktan , bunlar piyasadaki 25cm lerin cogundan guzeldir , z5500 basini cogu insan sever , çok iyi alt frekans onudugu söylenemez tabi ,bilimsel olarak iki adet olunca birseyler degisiyor mu onu merak etmistim

taydin

300W, 4Ω tek hoparlör ve 150W, 8Ω iki hoparlör paralelin elektriksel olarak bir farkı yoktur. Ses olarak fark vardır, ama ne kadar farkedilir onu net bir şekilde söylemek zor. Kişisel algılama, ölçülebilen birşey değildir. Eğer hoparlörler aynı kalite seviyesinde ise duyulabilir bir fark olmaz.

Eğer bas etkisini artırmak istiyorsan, kabine dikkat et. Kabin duvarları kalın ve ağır olsun, herhangi bir hava sızdırması olmasın.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Mr_YAMYAM

Çift hoparlör kullanımındaki öncelikli kural eşitlik ilkesidir.
Eğer eşitlik ilkesi yoksa iki hoparlör mü tek mi tartışılamaz.
Eşitlik ilkesi ise, başta frekans karakteristiği olmak üzere, empedans ve duyarlılık olarak ele alınmaktadır.
Yani hoparlörlerimizden birisi daha alçak frekansları verebiliyor, diğeri daha yüksek frekansları verebiliyorsa, bu iki hoparlörün birlikte kullanılması ilkesi tartışılamaz. Bir bas hoparlör ile bir medium hoparlörün bağlanması gibi düşünülebilir.
Ya da alçak frekans bölgesindeki doğrusallık olarak ele alınacak olursa,
Bir hoparlör tam doğrusal bir frekansa sahip ise ve diğeri 50Hz ten itibaren doğrusal ise, kazanç faktörü 50Hz ten büyük frekanslarda daha fazla olacağı için lineeritenin bozulması anlamına gelecektir.
Tam eşitlik ilkesi ile bağlanmış iki hoparlördeki tek fark ise güç kavramını ortaya çıkartmaktadır.
12V RMS çıkış gerilimi altında çalıştırılan bir hoparlörün duyarlılığı doğrultusunda elde edilen ses şiddeti 90dbA ise, aynı karakteristikte bir hoparlörün ilavesi ile elde edilen ses çıkış gücü 2 katı artar. Bu da 3dbA lık bir ses şiddeti farkı demektir.
12V ampli çıkış gerilimi altında örnek hoparlörümüzün empedansı 4 ohm ise hoparlör üzerinden 3A akım geçiyor demektir.
Bu da kaba bir hesapla 12X3=36W demektir.
Aynı hoparlörden bir tane daha bağlandığında empedans 2 ohma düşeceği için çekilen akım da 2 katı artmış olacaktır.
Bu da 2 katı güç çekildiğini gösterecektir.
Yani 12VX6=72W.
Bu iki değer hoparlörler arası güç paylaşımını ifade edebileceği gibi, tek bir yükselteçten çekilebilen gücü de ifade eder.
Yani iki adet 36W lık ampli veya bir adet 72W lık ampli aynı şeydir.
Amplimiz tam güçte çalıştırılmıyorsa, ses seviyesinin biraz daha artırılması ile elde edilecek ses şiddeti ile aynı anlamı taşımaktadır.
Teknik olarak incelendiğinde ise ortaya bir tek fark çıkmaktadır.
Her hoparlörün yüksek güç seviyelerindeki distorsiyon değeri bulunmaktadır.
Bir hoparlör düşük seviyelerde daha az distorsiyon ile ses üretecekleri için iki adet hoparlör kullanmakla ve aynı ses şiddetinde kullanılarak 3dbA daha yüksek ama daha az bozulmuş sinyaller elde edilmiş olacaktır.
ÖRNEK:
87dbA ses şiddetinde %10 distorsiyonla çalışan bir hoparlörü 90dbA da çalıştırırsak distorsiyon seviyesi bir anda 2-3 katı artabilecektir. %10 luk distorsiyon kulakla fazlaca algılanmasa da (Bass bölgesi için) %20-30 değerindeki bozulmalar kulakla rahatlıkla algılanabilmektedir. Ancak bu durumun bazı kişilerin hoşuna gittiği de bir gerçektir :D
Aynı hoparlörden bir adet daha kullanılması ses şiddetini iki katı artırdığına göre 90dbA ses şiddeti için %10 distorsiyon elde edilmesi bir avantaj olacaktır.
temel olarak bu bir maliyet unsuru olduğu için, düşük distorsiyonlu bir hoparlöre iki katı ücret ödemekle pek farkı olmaz.
Bir başka unsur ise max SPL seviyesidir.
Bir hoparlöre ne kadar güç verirsek verelim belli bir ses basınç seviyesinin ötesine çıkamayacaktır.
Yani 100dbA max SPL değeri olan ve 90dbA duyarlılığı olan bir hoparlörü 10-12W lık bir ampli ile çalıştırmak ile 30-40W lık bir ampli ile çalıştırmak hiç anlam ifade etmeyecektir. Hoparlör bobininin tahammül sınırları dahilinde olsa bile 100dbA max SPL değerine sahip bir hoparlöre ne kadar güç verilirse verilsin bu ses şiddetinden daha fazla ses üretemeyecektir.
Daha fazla ses şiddeti elde edebilmek için elbette bir hoparlör daha bağlanarak 3dbA daha kazanç sağlanacaktır.
Ancak hoparlörlere ödenen ücretleri de gözönüne aldığımızda, max SPL değeri iki katı olan bir hoparlöre de 2 katı ücret ödemek mantık olarak aynı diyebiliriz.
2 hoparlör ile elde edilebilen ses şiddeti 90dbA ise , bu ses şiddetini de iki katı artırmak istersek bu sefer 2 adet daha hoparlör bağlamak zorundayız. Yani 6dbA fazla ses şiddeti için toplam 4 hoparlör, 9dbA ses şiddeti için toplamda 8 adet hoparör gibi.
Bu da bazı hoparlörlerin anormal fiyatlarla satıldıkları gerçeğini ortaya koymaktadır ki, teknik bir değeri karşılayabilmek için 8 adet hoparlör kullanmamız gerekiyorsa, 9dbA daha fazla max. SPL değerine sahip bir hoparlöre 8 katı ücret ödemenin mantığını açıklamaktadır.

Akin.8784

@Mr_YAMYAM  hocam elimdeki iki basta ayni seriden 8ohm 180w rms yazıyor miknatisinda ,, tek bası tda7293 amfimde dinlerken hop uclarinda 23v görüyorum 8ohm da fazlasınıda acmiyorum risk olmasin diye , 23/8 x23 =66,125w yapiyor desek , bas anfisinin trafosu 185w , yani ikici bası paralel girsek 4ohm da  totalde 132,25w olmus oluyor , böyle bir durumda sence mantıkli olur mu hocam ikinci bası sürmek , istiyorum ki şiddet birazdaha artsın ,, ayni bastan ucuza buldum almak istiyorum , yoksa elimdekini satip cok pahali bi bas almak butcemi zorlar , mantikli karar vermedim , isin teknigine göre karar sizde

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 17 Mart 2019, 21:44:00@Mr_YAMYAM  hocam elimdeki iki basta ayni seriden 8ohm 180w rms yazıyor miknatisinda ,, tek bası tda7293 amfimde dinlerken hop uclarinda 23v görüyorum 8ohm da fazlasınıda acmiyorum risk olmasin diye , 23/8 x23 =66,125w yapiyor desek , bas anfisinin trafosu 185w , yani ikici bası paralel girsek 4ohm da  totalde 132,25w olmus oluyor , böyle bir durumda sence mantıkli olur mu hocam ikinci bası sürmek , istiyorum ki şiddet birazdaha artsın ,, ayni bastan ucuza buldum almak istiyorum , yoksa elimdekini satip cok pahali bi bas almak butcemi zorlar , mantikli karar vermedim , isin teknigine göre karar sizde
Öyle beleşe olmaz bu işler :D
Amplin yeterli gücü üretebiliyor mu?
İki hoparlörün toplam empedansı yarı yarıya 4 ohm olacaktır. Amplin bu empedansı sürebilecek mi?
Hadi 4 ohm sürebiliyor diyelim. Ampli çıkış gerilimin aynen kalabilecek mi? Çoğu amplilerde dumping faktöre bağlı olarak düşük empedanslarda gerilim düşmektedir.

Akin.8784

4 ohmda 25v görmüstum bas patlicak gibi olduydu , su hani benim 3 lü paralel tda7293 lü anfim var ya onu kullaniyorum basta , trafoda 185w kayıpları düsersek eğer yaklasik 150w 75+75 bölüsseler yeter be abi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 18 Mart 2019, 00:14:014 ohmda 25v görmüstum bas patlicak gibi olduydu , su hani benim 3 lü paralel tda7293 lü anfim var ya onu kullaniyorum basta , trafoda 185w kayıpları düsersek eğer yaklasik 150w 75+75 bölüsseler yeter be abi

Akin.8784

ah hocam ah üzüldüğüm konuda bu zaten , bırseylerın uyarı verdıgını sezıyorum ama bıllgım yetmıyor ıste,,  bıraz egıtımını alsam su ısın forumun ıkıncı yamyamı olurdum 1 senede :D , ozaman benım anfı asırı yuklenıdıgınde sınyal eğrısı kare dalgaya dönusuyor bunun sebebı ınput sınyall fazlalıgı yada devre kompazısasyonundan yada entegrelerın çin işi olusundanmıdır .. Konu konuyu çekıstırıyor .  şu anfı ıslerının sınırlarını osıloskopla belırleyıp kutuyu vıdalamayı cok ısterdım ..  pekı ya bas o frekansı okuyamadıgı ıcın bozulma oluyorsa , gercı kısık seste fena sayılmaz ama artınca kazanc benden buraya kadar der gıbı,  laf dönüp dolaşıp aynı nnoktaya geliyor keşke yakın olsak ucar gelırdım wala :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 18 Mart 2019, 00:50:19ah hocam ah üzüldüğüm konuda bu zaten , bırseylerın uyarı verdıgını sezıyorum ama bıllgım yetmıyor ıste,,  bıraz egıtımını alsam su ısın forumun ıkıncı yamyamı olurdum 1 senede :D , ozaman benım anfı asırı yuklenıdıgınde sınyal eğrısı kare dalgaya dönusuyor bunun sebebı ınput sınyall fazlalıgı yada devre kompazısasyonundan yada entegrelerın çin işi olusundanmıdır .. Konu konuyu çekıstırıyor .  şu anfı ıslerının sınırlarını osıloskopla belırleyıp kutuyu vıdalamayı cok ısterdım ..  pekı ya bas o frekansı okuyamadıgı ıcın bozulma oluyorsa , gercı kısık seste fena sayılmaz ama artınca kazanc benden buraya kadar der gıbı,  laf dönüp dolaşıp aynı nnoktaya geliyor keşke yakın olsak ucar gelırdım wala :D
İzmirde isen bizim @ozgurece  ile irtibat kur.
Eğer uygun ise seni konuk etsin. Benim O'na yapmış olduğum STK lı uyduruk ampliyi bir dinleyin. Sadece 2X30W lık bir ampli.
Eğer gudurmazsan sana tekniği öğretmeye çalışabilirim.
Ama kolay değildir.
Ölçü aletleri ıvır zıvır falan filan bayağı bir masraf etmelisin.
Bunları yerine getirmeden bir anda bir konuda bilgi sahibi olamazsın.
Uzman olabilmek için ise seneler gereklidir.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Mart 2019, 00:59:16İzmirde isen bizim @ozgurece  ile irtibat kur.
Eğer uygun ise seni konuk etsin. Benim O'na yapmış olduğum STK lı uyduruk ampliyi bir dinleyin. Sadece 2X30W lık bir ampli.
Eğer gudurmazsan sana tekniği öğretmeye çalışabilirim.
Ama kolay değildir.
Ölçü aletleri ıvır zıvır falan filan bayağı bir masraf etmelisin.
Bunları yerine getirmeden bir anda bir konuda bilgi sahibi olamazsın.
Uzman olabilmek için ise seneler gereklidir.

özgür hocayla tanışmayı çok isterdim yamyam abi ,,

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 19 Mart 2019, 22:39:41özgür hocayla tanışmayı çok isterdim yamyam abi ,,
O'nun adına konuşamam tabii.
İşi gücü var mı bilemem. Çoğunlukla evde bile durmuyor annesinin yanına gidiyordu.
Ben önermiş olsam da karar Özgüründür.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Mart 2019, 22:41:45O'nun adına konuşamam tabii.
İşi gücü var mı bilemem. Çoğunlukla evde bile durmuyor annesinin yanına gidiyordu.
Ben önermiş olsam da karar Özgüründür.

hocam bi önden ricada bulunsanız numarası filan olsa , mesaj atmistim gecenlerde , gittimi gitmedimi bilmiyorum

Mr_YAMYAM

Ben nasıl ricada bulunabilirim.
Mazaallah beni pastırma yapar :D
mesaja cevap vermemişse ya müsait değildir, ya da işleri vardır.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Mart 2019, 22:49:22Ben nasıl ricada bulunabilirim.
Mazaallah beni pastırma yapar :D
mesaja cevap vermemişse ya müsait değildir, ya da işleri vardır.

bari sen numaranı ver abi valla cıkcam gelcem ankaraya yeminle

Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 19 Mart 2019, 23:07:49Valla en son ben de herşeyi toplayıp arabaya atıp angara havası alcam  :D  :D  Hocadan öğrenilecek çok şey var.
Eğer burada yazılanları anlayamıyorsan yanımda hiç anlayamazsın.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Mart 2019, 23:14:56Eğer burada yazılanları anlayamıyorsan yanımda hiç anlayamazsın.

Anladığım kısım var anlamadığım kısım var tabi  :(  Orada da bizim teknik yetersizliğimiz devreye giriyor.

Akin.8784

Ben her turlu anlar orta yolu buluruz  hocam

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın