Pc güç kaynağı oto anfıde kullanma

Başlatan Akin.8784, 14 Mart 2019, 01:06:19

Akin.8784

Elimdeki psu yazılan değerde max kaç watlık anfı beseyebılirim ,12v da peak deger 216w cıkıyor , nomınal degerde kac watt stabıl guc tuketebılırım sızce, 

Mr_YAMYAM

Takribi 2X35W çıkış gücü verebilen bir ampliyi besleyebilirsin.

Akin.8784

anladım abı ,  lm yada tda beslemek ıstersem araya dc dc convertör gereklı dımı

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 14 Mart 2019, 13:53:44anladım abı ,  lm yada tda beslemek ıstersem araya dc dc convertör gereklı dımı
Zaten DC DC konverter olmadan sadece 12V ile yüksek güç alamazsın.
Bu konverterlerin verimi de oldukça düşüktür. Bu sebeple alınabilecek en yüksek güç B sınıfı bir ampli için 2X35W civarıdır.

Akin.8784

peki oto anfileri nasıl yüksek rms lere cıkabiliyor yamyam hocam  , beslemeleri mi kaliteli oluyor

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 14 Mart 2019, 16:46:22peki oto anfileri nasıl yüksek rms lere cıkabiliyor yamyam hocam  , beslemeleri mi kaliteli oluyor
Onlar seni gandırıyorlar :D
Bir arkadaşım bir aralar 1200W lık ampli almıştı.
Sırf gıcıklığına tüm çıkışları ölçtük.
4X60W çıkış gücüne sahip bu ampli fena değildi. Ama üzerinde 1200W MAX yazıyordu.
4X60=240W Ampli çıkış gücü.
B sınıfı ampliler için verim ortalama %50 olduğu için amplilerin güç gereksinimi 480W idi.
480W gücü üretebilmek için ise aküden çekilen akım neredeyse 1200W a tekabül ediyordu.
Yani 1200W olarak lanse edilen o ampli esasen 4X60W lık bir ampli idi. :D
Senin cihazından bir örnek ile durumu açıklayayım.
550W olarak belirtilmiş bu PSU aslında kaç wattır?
Şebekeden kaç wattlık güç çekmektedir.
İşte hesap ortada.
Açıkça yazıyor. Bu cihaz tam yükte şebekeden 230V altında 5A akım çekiyormuş.
Hemen hesaplayalım P=VXI P=230X5=1150W :D
Yani sen bu PSU ile şebekeden 1150W civarı güç çekiyorsun ama 550W gücü bile sağlıklı alamıyorsun :D

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Mart 2019, 17:02:36Onlar seni gandırıyorlar :D
Bir arkadaşım bir aralar 1200W lık ampli almıştı.
Sırf gıcıklığına tüm çıkışları ölçtük.
4X60W çıkış gücüne sahip bu ampli fena değildi. Ama üzerinde 1200W MAX yazıyordu.
4X60=240W Ampli çıkış gücü.
B sınıfı ampliler için verim ortalama %50 olduğu için amplilerin güç gereksinimi 480W idi.
480W gücü üretebilmek için ise aküden çekilen akım neredeyse 1200W a tekabül ediyordu.
Yani 1200W olarak lanse edilen o ampli esasen 4X60W lık bir ampli idi. :D
Senin cihazından bir örnek ile durumu açıklayayım.
550W olarak belirtilmiş bu PSU aslında kaç wattır?
Şebekeden kaç wattlık güç çekmektedir.
İşte hesap ortada.
Açıkça yazıyor. Bu cihaz tam yükte şebekeden 230V altında 5A akım çekiyormuş.
Hemen hesaplayalım P=VXI P=230X5=1150W :D
Yani sen bu PSU ile şebekeden 1150W civarı güç çekiyorsun ama 550W gücü bile sağlıklı alamıyorsun :D

Besleme ve trofo dan kar etmek ıcın , sebekeden yada akuden daha az akım cekmek ıcın , A sınıfı anfı mı tercıh etmelıyız ,,  bırde oto anfı sıstemınde  anfıyı kendımız mı yapmalıyız,  kalıtelı markalara guvenebıırmıyız,  hesap formul aynı olup bırsey degısmıcekse , neden aynı guc yazan anfıler bırbırı arasında ucurum fark olabılıyor fıyatta .. elımde mesella alpine nın eskı serısı  MRP-F300 4x50w 4ohm anfısı var mesela ben buu 4x100w lık bıse alsam herhangı bı marka aynı hoplarımda db de artıs sagllayabılırmıyım .. Aklımda cok soru var hocam yaa

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 15 Mart 2019, 12:08:27Besleme ve trofo dan kar etmek ıcın , sebekeden yada akuden daha az akım cekmek ıcın , A sınıfı anfı mı tercıh etmelıyız ,,  bırde oto anfı sıstemınde  anfıyı kendımız mı yapmalıyız,  kalıtelı markalara guvenebıırmıyız,  hesap formul aynı olup bırsey degısmıcekse , neden aynı guc yazan anfıler bırbırı arasında ucurum fark olabılıyor fıyatta .. elımde mesella alpine nın eskı serısı  MRP-F300 4x50w 4ohm anfısı var mesela ben buu 4x100w lık bıse alsam herhangı bı marka aynı hoplarımda db de artıs sagllayabılırmıyım .. Aklımda cok soru var hocam yaa
Hocamız biraz geç gelir. Ben bildiklerimi yazayım.

Şebekeden az akım çekmek için KALİTELİ GÜÇ KAYNAĞI'na ihtiyacın var. A sınıfı ampli ile şebekeden çekilen akımın hiçbir alakası yoktur. Ve A sınıfı ampliler aynı beslemede daha az güç üretirler çünkü verimlilikleri azdır.(Yüzde 25)

Amfiyi kendin yapman daha az gürültü demektir. Her ne kadar sen kulaklarınla duymasan da osiloskopla ölçtüğünde belli miktar gürültü vardır. Eğer amfiyi(ve tabii ki beslemeyi) GROUNDING kurallarına uygun şekilde yaparsan çok daha az gürültü oluşur.

Aynı güç yazdığına bakma. Ben de zamanında o hataya düştüm :)
Bir amplinin kalite unsuru 3 değerle belirlenir.
1 - Distorsiyon(Bozulma)
2 - Frekans Cevabı
3 - Gürültü Miktarı(Noise)

Mesela @Mr_YAMYAM hocamızın STK465'li amplisi. 30W çıkış gücünde %0.1 distorsiyon elde etmiş.
TDA2050 ile bir ampli yaptığında da 30W güç elde edebilirsin. Ancak distorsiyon %10 civarında olur.

50W ile 100W arasında kulakla hiçbir şey duyamazsın. 3dB artış olur.

Başka soru var mı :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 15 Mart 2019, 12:08:27Besleme ve trofo dan kar etmek ıcın , sebekeden yada akuden daha az akım cekmek ıcın , A sınıfı anfı mı tercıh etmelıyız ,,  bırde oto anfı sıstemınde  anfıyı kendımız mı yapmalıyız,  kalıtelı markalara guvenebıırmıyız,  hesap formul aynı olup bırsey degısmıcekse , neden aynı guc yazan anfıler bırbırı arasında ucurum fark olabılıyor fıyatta .. elımde mesella alpine nın eskı serısı  MRP-F300 4x50w 4ohm anfısı var mesela ben buu 4x100w lık bıse alsam herhangı bı marka aynı hoplarımda db de artıs sagllayabılırmıyım .. Aklımda cok soru var hocam yaa
Besleme ya da trafodan kar etmek diye bir mantık olmaz.
Bir ampli ne kadar güç istiyorsa vermelisin. Aksi takdirde aç kalıp seni kemirir :D
Oto anfi sistemlerinde ampliyi sen yapabiliyormusun? Burada ampli yapmak demek sadece çıkış katını yapmak değildir. 12V olan ana beslemeden, yeterli güç alabilmek için DC-DC konverter de gereklidir.
Basit anlamda bir ampli çıkış katını bile ölçüp tekniğine göre yapamıyorsan, bir DC-DC konverteri nasıl ölçüp tekniğine göre yapabileceksin. Arada yüksek frekanslar ve ciddi bobin ve kapasite hesapları varken bu pek akıl karı değildir.
Ancak iyi çalışan ve kaliteli bir DC-DC konverter bulabilirsen, çıkış voltajın da 2X24V veya 2X30V olmalıdır ki yüksek güçlü ampli yapabilesin.
db artışı diye bir kavram teknikte yoktur. Esas istediğin şey yüksek ses gücü ise bu işin önceliği hoparlördür.

Akin.8784

çok teşekkür ediyorum ıkınızede :) ilerde tda7294 li tamamen sizin tasarımlarınızdan oluşan stereo bı anfı daha yapabıırız , malzeme çok , içim kıpırdıyor yamyam hocam ama bılgı yetersız :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın