Bu devrede kond. direnç diyot bağlantısının amacı

Başlatan Öğretmen27, 13 Mart 2019, 09:01:25

Öğretmen27

Merhaba ustalarım. Bu devrede kırmızıyla işaretlediğim kondansitör, direnç ve diyot bağlantısının amacı nedir? 1.ci soldaki işaretlediğim kısım snubber devresi galiba. Yine de sizden açıklama rica ediyorum. 2 adet işaretlediğim yer var.

Erdem⁣

İlk solda olan yarım dalga doğrultucudan sonra girişi doğru akıma çeviriyor olabilir. Belki de 4 diyotun hemen yanındaki sığaç çeviriyordur.

Zener'e paralel olan ikinci RC devre ise gürültüyü filtrelemek için sanırım. Pek emin olamadım.

Öğretmen27

Erdem⁣

Sanırım verdiğiniz devre bir Flyback dönüştürücüsü ve bu alt devre parçaları gerilimdeki ani dalgalanmalara, salınım etkilerine karşı koruma sağlıyor.

http://electronicsbeliever.com/snubber-circuit-design-analysis/

Örneğin ilk devrede bundan kullanılmamış. İkincisinde kullanılmış.

Buna şok giderici ismini vermişler.

Öğretmen27

Tesekkurler ustam. 2.kirmizi isaretledigim yerle alakali tam emin olamadiniz galiba.
Baska ustalarimizin fikirlerini bekleyelim.

asma

İki farklı sunubber uygulaması.
https://320volt.com/snubber/
Çok uzun bir konu , ne zaman hangi modeli kullanmalıyım , değerler ne olmalı , materyaller ne olmalı şeklinde sorular için çeşitli kaynaklar var.
Aynı problemin farklı yoldan çözümü olması gibi benzer durumlarda farklı çözümler uygulandığı oluyor.
Konuyu ders anlatacak kadar hiç öğrenemedim , epeyce araştırmama rağmen.
Kolay gelsin.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: asma - 13 Mart 2019, 13:28:36İki farklı sunubber uygulaması.
https://320volt.com/snubber/
Çok uzun bir konu , ne zaman hangi modeli kullanmalıyım , değerler ne olmalı , materyaller ne olmalı şeklinde sorular için çeşitli kaynaklar var.
Aynı problemin farklı yoldan çözümü olması gibi benzer durumlarda farklı çözümler uygulandığı oluyor.
Konuyu ders anlatacak kadar hiç öğrenemedim , epeyce araştırmama rağmen.
Kolay gelsin.
Ne yapalım ustam anladığımız kadar olsun. Allah razı olsun.
Birkaç soru daha sorsam müsadenizle ustam.
1. Mosfet gate ile şase arasına bağlanan direncin amacı mosfeti daha çabuk kesime götürmek amaçlı değil mi? Mosfet gate yalıtılmış oldugu için kond.  özelliği gösteriyor.
2. TL431 katotundan anaoduna akım akması için refarans bacağına  2.5v gelmesi lazım değil mi? 2.5v üstü veya altı geldiğinde tl431 nasıl davranıyo?
3. Source ile gnd arasına bağlanan direnç mosfet akım sınırlama direnci değil mi?

asma

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 13 Mart 2019, 13:44:14Ne yapalım ustam anladığımız kadar olsun. Allah razı olsun.
Birkaç soru daha sorsam müsadenizle ustam.
1. Mosfet gate ile şase arasına bağlanan direncin amacı mosfeti daha çabuk kesime götürmek amaçlı değil mi? Mosfet gate yalıtılmış oldugu için kond.  özelliği gösteriyor.
2. TL431 katotundan anaoduna akım akması için refarans bacağına  2.5v gelmesi lazım değil mi? 2.5v üstü veya altı geldiğinde tl431 nasıl davranıyo?
3. Source ile gnd arasına bağlanan direnç mosfet akım sınırlama direnci değil mi?
1. Sürücü katı tam belirtilmese de entegre içinde pull down direnci mevcut. Yani gerek yok diyecekken data sheet içinde bu direnç örnek gösterilmiş. (önerilmiş)
Aslında sürme metodu ile alakalı bir durum bu.
Gate ucunu süren yarı iletken yapı sorce veya sink olabilir , complementary olabilir. Trafo olabilir.
Mosfeti sürerken gate kapasitesini dolduruyoruz , ve tam iletime geçiyor. Geçişteki gecikme az olsun diye  düşük iç dirence sahip kaynak kullanılır. Bu kolaydır.
Kesime giderken bu kapasite boşaltılmalıdır. Düşük hızlarda direnç bağlamak yeterlidir. Yüksek hızlarda sürücü de oradaki potansiyeli gnd ye çekmeli.
Trafolar da bunu çok güzel yapar ama yine şarj , deşarj yolları için yarıiletken eklenir. Daha hızlı hareket daha az ısı ve yüksek verim sağlar.
O direnç ilave olarak kullanılmış , zararı yok az da olsa faydası var.
Örn: 555 ile mosfet sürüp şerit led için dimmer yaptınız. O dirence gerek yok , kullansanız daha iyi olur.
2. Nasıl ki bir npn transistörün C ucundan E ucuna akım akması için B ucunda 0,6V olması gerekiyorsa , tl431 de buna benzer. 2,5V değeri aşıldığı anda iletime geçip min. gerilim düşümü olacak şekilde anot katod arası iletime geçer. Alt değerlerde ise açık devre gibi davranır.
Bu değeri takip eden hata yükseltecidir.
Dengedeyken sürekli salınım yapar , bu salınımı yumuşatan bir C mutlaka eklenir. Salım karedalga istenmez , testere dişi gibi tercih edilir.
3. Genel olarak akım sırlama direncidir.
Bu dirençte oluşan gerilim gate veya beyz gerilimini düşürerek polarmayı etkiler. Geribesleme etkusi yapar.
Ancak burada akım sezici elemandır. (gate polarmasını hiç etkilemeden , entegrenin iç yapısında değerlendirilir) R sence current

Kolay gelsin.

Öğretmen27

Cevap için teşekkürler ustam. Çok sağolun.
TL413 2.5 v aşdığında katot anot arası akım geçişi sağlanıyorsa bunun bir üst sınırı var mı? Anladığım kadarıyla 2.5v refarans voltajını aştığında tl431 iletime geçiyor.

Erdem⁣

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 13 Mart 2019, 13:44:141. Mosfet gate ile şase arasına bağlanan direncin amacı mosfeti daha çabuk kesime götürmek amaçlı değil mi? Mosfet gate yalıtılmış oldugu için kond.  özelliği gösteriyor.

Mosfetin G ile toprak uçları arasına bağlanmasının nedeni ile daha önce konuştuğumuz devredeki gecikmenin nedeni aynı. Mosfetin kendi iç sığalığı.

Burada kullanılan direnç için konuşursak mosfetin kendi Cgd uçları arasında bir sığalık var. Sığalık olduğuna göre enerji depolayacak demektir. Bu enerjinin tekrar mosfete geri dönüp zarar vermesi ve boşaltılması için kullanılmış.

Mosfetin gate ucuna takılan dirence gelince, bunun nedeni gene daha önce konuştuğumuz gecikmenin engellenmesi, istenmeyen irgitme nedeniyle ortaya çıkabilecek geçici salınımların önüne geçilmesi amacıyla takılıyor. Kısacası Mosfet anahtarlamasını yavaşlatma amacıyla kullanılıyor.

Bu direncin neden gerekli olduğu burada ve başka bir yerde anlatılmış.  Pratikte yazılanlara göre 10Ω'dan başlayıp gerektikçe arttırın demişler.

Erdem⁣

Asıl sorduğunuz soruya gelirsek  transformatörün kendi yapısından kaynaklanan bir irgitmesi var. O zaman bunu Mosfet'in D bacağına bağlı istenmeyen bir bobin olarak sanırım düşünebiliriz.

Zaten daha önce bağlantısını paylaştığım şok giderici ile bilgi sayfasında da bu şekilde göstermişler.

Demek ki bir bobin olduğuna göre enerji depoluyor. Flyback dönüştürücünün 1.katındaki diyot+RC ise işte bu bobinle (irgitimle) ilgilenmek için konulmuş. Sığaç bu enerjiyi depoluyor ve direnç ise bu enerjiyi harcıyor.

Flyback dönüştürücünün 2. katındaki şotki diyot ve paralel RC devrenin görevi ise daha önce konuştuğumuz gibi bir şok önleyici görevi görüyor. Görevi devre üzerinde geçici salınımları ("ringing") , gerilim sıçramalarını önlemek.

Bu arada ufak bir düzeltme. Buradaki diyot zener değil şotki diyotmuş. Üzerinde integral işareti var.

Peki bunu yapmasaydık ne olurdu diye merak ediyorsanız şu örneğe bakabilirsiniz. Burada yeşil sinyale bakarsanız üzerinde bir tane geçici salınım oluşmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=wTDf3iSEGuE

Öğretmen27

Cok tesekkurler aciklamalar icin. Allah razi olsun.
Kisa olarak bu 2 devre voltaj dalgalanmalari , salinimlari ve ani voltaj yukselmelerini onlemek amaciyla kurulmustur diyebilirmiyiz?

Erdem⁣

Evet.

Bahsettiğiniz TL431 için burada bilgiler var. Dikkat ederseniz yonganın iç yapısında bir işlemsel yükselteç kullanılmış.

asma

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 14 Mart 2019, 12:48:02Cok tesekkurler aciklamalar icin. Allah razi olsun.
Kisa olarak bu 2 devre voltaj dalgalanmalari , salinimlari ve ani voltaj yukselmelerini onlemek amaciyla kurulmustur diyebilirmiyiz?
Devremiz bir güç kaynağı olduğuna göre , yorumunuz yanlış.
İşaretli devreler salınımları sönümlüyor ama asıl amaç yarı iletkenleri korumak.
Özellikle seri RC diyotun tıkama anında delinmesini önlüyor.
Kolay gelsin.

Erdem⁣

Flyback dönüştürücünün 1.katındaki diyot+RC bobinden kaynaklı irgitimi söndürmek için konulmuş. Ama asma arkadaşımızın da bahsettiği gibi asıl amaç mosfete doğru bir akım akmasını engellemek, yani devreyi korumak.

Oradaki diyot, RC'nin devrede sadece anahtar kapalıyken var olmasından emin olmak için konulmuş. C sığacı kaçak irgitim nedeniyle depolanan enerjiyi emer(gerilimi kontrollü bir düzeye düşürür) R direnci ise bir sonraki anahtarlama olayından önce bu enerjiyi boşaltır.

R8 direncinin Mosfet'i koruma amaçlı kullanıldığı LD7575'in kullanma kılavuzunda belirtilmiş.

[attach type=image]11595[/attach]

Diğer taraftan güç elektroniği devreleri oldukça karışık olabiliyor.

Ben temel bir elektronik dersi almama ve bu dersi geçecek kadar yüksek matematik bilmeme rağmen oldukça zorlanmıştım  ;)

Öğretmen27

Ben hic elektronik okumadim. 5 yildir amator olarak elektroniklr ugrasiyorum. Tabi elektrikle cok ugrastim(12 yil). Meslek olarak degil tabi. Meraktan dolayi.
Benim bu konulari anlamakta zorlanmam normal o zaman

Erdem⁣

Ben de okumadım ama internet üzerinden bir tane temel elektronik dersi aldım. Sonra bir tane de güç elektroniği dersi aldım.

Güç elektroniği konularını bile unutmuşum. O devrenin flyback dönüştürücüsü olduğunu bile anlamam biraz zaman aldı  ;)

Bir de böyle konuları anlamak için uygulama, laboratuvar, test cihazları vs.. gerekiyor.

Ben şimdiye kadar hiç baskı devre bile çıkardığımı hatırlamıyorum. Devre yaptım ama delikli, lehimlenilebilen kartlar üzerinde.

Bu soruyu yanıtlamak için biraz yardım aldım  :)

Erdem⁣

Bu site bir soru cevap sitesi. Takıldığınız konularda sorularınıza yanıt alabiliyorsunuz. Bu bölüm elektronik bölümü.

Örneğin bu gün bir transistör sorusu çözdüm. Sağlama yapmak için LTSpice benzetim programıyla devreyi kurdum. Ama beklemediğim bir hata aldım.

Böylelikle bağımlı gerilim kaynaklarının nasıl LTSpice programında kullanılacağını sanırım anlamış oldum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın