Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Gök gürleyince şartel atıyor. (105 Kez okunmuş)

Ynt: Gök gürleyince şartel atıyor.

Yanıt #15
Konu ile ilgili ecik araştırma yaptım.
Geldi dolaştı ki yine GROUNDING  >:(
Bu grounding olayından kurtuluş yok anlaşılan. Elektronikte karşıma çıktığı yetmiyormuş gibi elektrik te de bana bulaşıyor.
X
Konu içeriği genel olarak ele alındığında elektrik devrelerinde iç tesisatlarda gerilim farklarının minimize edilebilmesi için ele alınmıştır.
Ancak konu içeriğindeki aletimiz KAR (Kaçak akım rölesi) olduğu için olay çıkmaza girmektedir.
Kaçak akım röleleri olası bir kaçak anında insan hayatının korunması için tasarlanmışlardır. Bu sebeple ilk incelenmesi gereken şey TOPRAK HATTI dır.
Hava koşullarına göre bu cihaz rasgele çalıştığına göre toprak hattı bağlantımızdan bir akım geçtiğine kanaat getirebiliriz.
Cihazın kötü üretim olması konu içerisinde ele alınmış olmakla birlikte, bu olayın tekniğini incelemek daha akla yatkın olacaktır.
Kötü hava koşullarında iç tesisatta herhangi bir etkileşim olamayacağına göre, önce bunun sebepleri ele alınmalıdır.
Bir elektrik tesisatı mahalle trafosu dahil evin en uç noktasına kadar incelenmektedir. Mahalle trafosu ile ev arasındaki nötr hattındaki gerilim farkları hava koşullarına göre minimize edilemiyorsa, ve evdeki bazı cihazlarda nötr hattı ile toprak hattı içerden ilişkilendirilmiş ise bu durumu açıklayabilir.
X
Resimde tekniğe göre tasarlanmış bir bağlantı şeması görülmektedir.
Alttaki resimde FAULT (Hata) anındaki akım diyagramı belirtilmiş olup, bu akım diyagramına göre neler olduğunu analiz edebiliriz.
X
Resimde kısa devreye bağlı bir kaçak anında bina topraklamasının etkin olmadığı, akımın en kısa yoldan dönüş hattı ile mahalle trafosuna döndüğü açıkça görülmektedir. Bizler bu olayı mahalle trafosu ila bina içi bir cihaz arasındaki gerilim farkının oluşmasına bağlayabiliriz.
Bina topraklaması zayıf veya yeterli değilse bu durumu açıkça ortaya koyacaktır.