Gök gürleyince şartel atıyor.

Başlatan gokrtl, 13 Mart 2019, 00:31:14

gokrtl

Ustalar gök gürleyince anında şartel atıyor. Ben açıyorum o 2dk sonra tekrar atıyor. Ev sahibine söyledim biz onu bilerek öyle ayarladık dedi çıktı işin içinden. Ama benim canıma tak etti. Bu sorun şartel hassasiyetinden mi kaynaklanır?
Şartel resmi aşağıda...

[attach type=image]11585[/attach]

Kazasker

:)  :)  gökhan geçmiş olsun. ev sahibin komikmiş..
iyonlaşma ve havadaki elektrik yükünden kaçak akım rolesi atıyordur muhtemelen. genelde yağmurlu havalarda atar bazı yerlerde...
onun dışında pek bi fikrim yok..  ;)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Mr_YAMYAM

stk4221

orta kalite trifaze hayat koruma rolesi takılmış 30 mlA. normade şimşek çakınca atmaz. ama şöyle olabilir mi gerilim dalgalandıgında makinalar fazla enerjiyi toprak hattınamı yönlendiriyor acaba. daha önce başıma gelmedi. ömrünü doldurdugu için de olabilir. iptal etme ama çok darlanırsan kontaklar arası köprü at. başka bir durumda atıyor mu
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

taydin

Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Mart 2019, 08:49:57orta kalite trifaze hayat koruma rolesi takılmış 30 mlA. normade şimşek çakınca atmaz. ama şöyle olabilir mi gerilim dalgalandıgında makinalar fazla enerjiyi toprak hattınamı yönlendiriyor acaba. daha önce başıma gelmedi. ömrünü doldurdugu için de olabilir. iptal etme ama çok darlanırsan kontaklar arası köprü at. başka bir durumda atıyor mu

Hayat kurtarması için en fazla 15 mA olması lazım. Bu 30 mA. Eğer 20 mA lik bir akım geçse, oradaki insan ölecek ve bu KAR da gayet mutlu bir şekilde o akımı geçirmeye devam edecek. Ben 30 mA lik KAR sayesinde hiç hayatı kurtulan duymadım. Ama "KAR kurulu olmasına rağmen çarpılarak öldü" diye birkaç haber hatırlıyorum.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Mart 2019, 08:49:57orta kalite trifaze hayat koruma rolesi takılmış 30 mlA. normade şimşek çakınca atmaz. ama şöyle olabilir mi gerilim dalgalandıgında makinalar fazla enerjiyi toprak hattınamı yönlendiriyor acaba. daha önce başıma gelmedi. ömrünü doldurdugu için de olabilir. iptal etme ama çok darlanırsan kontaklar arası köprü at. başka bir durumda atıyor mu

Yok sadece gök gürleyince atıyor. Ama inatla atıyor. Gök gürültülü sağnak yağışlı bir hava varsa dışarıda o fırtına dinene kadar elektrik yok evde.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 13 Mart 2019, 11:36:08Hayat kurtarması için en fazla 15 mA olması lazım. Bu 30 mA. Eğer 20 mA lik bir akım geçse, oradaki insan ölecek ve bu KAR da gayet mutlu bir şekilde o akımı geçirmeye devam edecek. Ben 30 mA lik KAR sayesinde hiç hayatı kurtulan duymadım. Ama "KAR kurulu olmasına rağmen çarpılarak öldü" diye birkaç haber hatırlıyorum.

Abi senin söylediğine göre 15 mA taksak daha hassas olacak hiç elektrik alamayacağız. Hayat kurtarma açışından mantıklı olsa da günlük hayatı etkilemesi konusun da hiç kullanışlı değil. Yani adama "ben ölmeye rağzıyım" dedirtiyor. :D

i3uz

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Mart 2019, 12:59:19Abi senin söylediğine göre 15 mA taksak daha hassas olacak hiç elektrik alamayacağız. Hayat kurtarma açışından mantıklı olsa da günlük hayatı etkilemesi konusun da hiç kullanışlı değil. Yani adama "ben ölmeye rağzıyım" dedirtiyor. :D
piyasada okadar çok dandik mal varki. şaka gibi.....(sorunun akım rölesi) iş için küçük bir ilçeye gittim. arkadaş sürekli akım rölesi atıyor dedi. çözemedik sorunu dediler.. dedim güzel marka alın dedim. çarşısına çıktım. bir şeyler alacakken girdiğim dükkandada röle attı. sordum hayırdır dedim. habire sigorta atıyor dedi..baktım arkadaşlardaki aynı marka sıgorta. eve gittim röleyi söktüm iki sigorta taktim faza ve nötre. Adam içine bir kablo kesiti koymuşki gülüncek gibi.. çarşıya çıktığımda elektrikçileri geztim. olayın iç yüzü anlaşıldı. 2 tane marka var adamlarda biri 50tl biri 120tl idi. herkes 50likden almış. resmen ilçe uyduruk mal yüzünden sorun çekiyor. dolasıyla senin o markada uyduruk dediğim marka..  senin markanın üretimi neresi diye baktığımda şok oldum... sakaryaa imişş.. bende zaten bu sorunu sakaryanın/karasu ilçesinde yaşadım... :D
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

gokrtl

Alıntı yapılan: i3uz - 13 Mart 2019, 13:30:34piyasada okadar çok dandik mal varki. şaka gibi.....(sorunun akım rölesi) iş için küçük bir ilçeye gittim. arkadaş sürekli akım rölesi atıyor dedi. çözemedik sorunu dediler.. dedim güzel marka alın dedim. çarşısına çıktım. bir şeyler alacakken girdiğim dükkandada röle attı. sordum hayırdır dedim. habire sigorta atıyor dedi..baktım arkadaşlardaki aynı marka sıgorta. eve gittim röleyi söktüm iki sigorta taktim faza ve nötre. Adam içine bir kablo kesiti koymuşki gülüncek gibi.. çarşıya çıktığımda elektrikçileri geztim. olayın iç yüzü anlaşıldı. 2 tane marka var adamlarda biri 50tl biri 120tl idi. herkes 50likden almış. resmen ilçe uyduruk mal yüzünden sorun çekiyor. dolasıyla senin o markada uyduruk dediğim marka..  senin markanın üretimi neresi diye baktığımda şok oldum... sakaryaa imişş.. bende zaten bu sorunu sakaryanın/karasu ilçesinde yaşadım... :D

Ev sahibinin cimriliğinden anlamalıydım. :D
Önerdiğiniz bir marka varsa ondan aldırayım...

asma

Hane içine 3 faz girmediği halde tesisatın ve sigorta bağlantısının 3 faza uygun yapıldığını , bu uygulamalarda da en ucuz kaçak akım rölesikullanıldığını gördüm.
Sorun yaşayanlar kaliteli markanın mono faz için olanını (ucuz olduğu için) kullanlar oldu.
Siemens , Legrant gibi markalar iyidir.
Kolay gelsin.

i3uz

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Mart 2019, 15:42:42Ev sahibinin cimriliğinden anlamalıydım. :D
Önerdiğiniz bir marka varsa ondan aldırayım...

İç yapısını begendiğim,  siemens ve viko marka öneririm. sorunsuzlar.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

Alıntı yapılan: taydin - 13 Mart 2019, 11:36:08Hayat kurtarması için en fazla 15 mA olması lazım. Bu 30 mA. Eğer 20 mA lik bir akım geçse, oradaki insan ölecek ve bu KAR da gayet mutlu bir şekilde o akımı geçirmeye devam edecek. Ben 30 mA lik KAR sayesinde hiç hayatı kurtulan duymadım. Ama "KAR kurulu olmasına rağmen çarpılarak öldü" diye birkaç haber hatırlıyorum.

ben sistemin yalancısıyım üstad :-) keza sistem çalışır halde iken kar üzerinde bir miktar kaçak oluşuyor 10-15 mlA  lik birde insan vucundandan akmaya başlayınca ozaman hemen kesime gidiyor.  kar yüksüz iken nötr hattına dokunuldugun da bile hemen kesime gidiyor. çok faydalı fakat arızası çok ugraştırıcı bir teknoloji

stk4221

Mr_YAMYAM

Konu ile ilgili ecik araştırma yaptım.
Geldi dolaştı ki yine GROUNDING  >:(
Bu grounding olayından kurtuluş yok anlaşılan. Elektronikte karşıma çıktığı yetmiyormuş gibi elektrik te de bana bulaşıyor.
[attach type=image]11589[/attach]
Konu içeriği genel olarak ele alındığında elektrik devrelerinde iç tesisatlarda gerilim farklarının minimize edilebilmesi için ele alınmıştır.
Ancak konu içeriğindeki aletimiz KAR (Kaçak akım rölesi) olduğu için olay çıkmaza girmektedir.
Kaçak akım röleleri olası bir kaçak anında insan hayatının korunması için tasarlanmışlardır. Bu sebeple ilk incelenmesi gereken şey TOPRAK HATTI dır.
Hava koşullarına göre bu cihaz rasgele çalıştığına göre toprak hattı bağlantımızdan bir akım geçtiğine kanaat getirebiliriz.
Cihazın kötü üretim olması konu içerisinde ele alınmış olmakla birlikte, bu olayın tekniğini incelemek daha akla yatkın olacaktır.
Kötü hava koşullarında iç tesisatta herhangi bir etkileşim olamayacağına göre, önce bunun sebepleri ele alınmalıdır.
Bir elektrik tesisatı mahalle trafosu dahil evin en uç noktasına kadar incelenmektedir. Mahalle trafosu ile ev arasındaki nötr hattındaki gerilim farkları hava koşullarına göre minimize edilemiyorsa, ve evdeki bazı cihazlarda nötr hattı ile toprak hattı içerden ilişkilendirilmiş ise bu durumu açıklayabilir.
[attach type=image]11591[/attach]
Resimde tekniğe göre tasarlanmış bir bağlantı şeması görülmektedir.
Alttaki resimde FAULT (Hata) anındaki akım diyagramı belirtilmiş olup, bu akım diyagramına göre neler olduğunu analiz edebiliriz.
[attach type=image]11593[/attach]
Resimde kısa devreye bağlı bir kaçak anında bina topraklamasının etkin olmadığı, akımın en kısa yoldan dönüş hattı ile mahalle trafosuna döndüğü açıkça görülmektedir. Bizler bu olayı mahalle trafosu ila bina içi bir cihaz arasındaki gerilim farkının oluşmasına bağlayabiliriz.
Bina topraklaması zayıf veya yeterli değilse bu durumu açıkça ortaya koyacaktır.

Öğretmen27

Kontrolkalemi.com da bu konu cok konusulmustur. Bazi yerlerde  bu sorun yasaniyor.
Bagisik selektif  tipte kakr alin.
Ayrica hayat koruma rolesi 30 ma'dir. Oradaki degerde hir yanlislik yok.
300 ma kakr ise yangin koruma rolesidir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın