Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Gök gürleyince şartel atıyor. (229 Kez okunmuş)

Gök gürleyince şartel atıyor.

Ustalar gök gürleyince anında şartel atıyor. Ben açıyorum o 2dk sonra tekrar atıyor. Ev sahibine söyledim biz onu bilerek öyle ayarladık dedi çıktı işin içinden. Ama benim canıma tak etti. Bu sorun şartel hassasiyetinden mi kaynaklanır?
Şartel resmi aşağıda...

X
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Ynt: Gök gürleyince şartel atıyor.

Yanıt #1
O bence KAR'a benziyor.

Yanıt #2
 :)  :)  gökhan geçmiş olsun. ev sahibin komikmiş..
iyonlaşma ve havadaki elektrik yükünden kaçak akım rolesi atıyordur muhtemelen. genelde yağmurlu havalarda atar bazı yerlerde...
onun dışında pek bi fikrim yok..  ;)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #5
orta kalite trifaze hayat koruma rolesi takılmış 30 mlA. normade şimşek çakınca atmaz. ama şöyle olabilir mi gerilim dalgalandıgında makinalar fazla enerjiyi toprak hattınamı yönlendiriyor acaba. daha önce başıma gelmedi. ömrünü doldurdugu için de olabilir. iptal etme ama çok darlanırsan kontaklar arası köprü at. başka bir durumda atıyor mu
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #6
orta kalite trifaze hayat koruma rolesi takılmış 30 mlA. normade şimşek çakınca atmaz. ama şöyle olabilir mi gerilim dalgalandıgında makinalar fazla enerjiyi toprak hattınamı yönlendiriyor acaba. daha önce başıma gelmedi. ömrünü doldurdugu için de olabilir. iptal etme ama çok darlanırsan kontaklar arası köprü at. başka bir durumda atıyor mu

Hayat kurtarması için en fazla 15 mA olması lazım. Bu 30 mA. Eğer 20 mA lik bir akım geçse, oradaki insan ölecek ve bu KAR da gayet mutlu bir şekilde o akımı geçirmeye devam edecek. Ben 30 mA lik KAR sayesinde hiç hayatı kurtulan duymadım. Ama "KAR kurulu olmasına rağmen çarpılarak öldü" diye birkaç haber hatırlıyorum.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #7

Yok sadece gök gürleyince atıyor. Ama inatla atıyor. Gök gürültülü sağnak yağışlı bir hava varsa dışarıda o fırtına dinene kadar elektrik yok evde.

Yanıt #8
Hayat kurtarması için en fazla 15 mA olması lazım. Bu 30 mA. Eğer 20 mA lik bir akım geçse, oradaki insan ölecek ve bu KAR da gayet mutlu bir şekilde o akımı geçirmeye devam edecek. Ben 30 mA lik KAR sayesinde hiç hayatı kurtulan duymadım. Ama "KAR kurulu olmasına rağmen çarpılarak öldü" diye birkaç haber hatırlıyorum.

Abi senin söylediğine göre 15 mA taksak daha hassas olacak hiç elektrik alamayacağız. Hayat kurtarma açışından mantıklı olsa da günlük hayatı etkilemesi konusun da hiç kullanışlı değil. Yani adama "ben ölmeye rağzıyım" dedirtiyor. :D

Yanıt #9
Abi senin söylediğine göre 15 mA taksak daha hassas olacak hiç elektrik alamayacağız. Hayat kurtarma açışından mantıklı olsa da günlük hayatı etkilemesi konusun da hiç kullanışlı değil. Yani adama "ben ölmeye rağzıyım" dedirtiyor. :D
piyasada okadar çok dandik mal varki. şaka gibi.....(sorunun akım rölesi) iş için küçük bir ilçeye gittim. arkadaş sürekli akım rölesi atıyor dedi. çözemedik sorunu dediler.. dedim güzel marka alın dedim. çarşısına çıktım. bir şeyler alacakken girdiğim dükkandada röle attı. sordum hayırdır dedim. habire sigorta atıyor dedi..baktım arkadaşlardaki aynı marka sıgorta. eve gittim röleyi söktüm iki sigorta taktim faza ve nötre. Adam içine bir kablo kesiti koymuşki gülüncek gibi.. çarşıya çıktığımda elektrikçileri geztim. olayın iç yüzü anlaşıldı. 2 tane marka var adamlarda biri 50tl biri 120tl idi. herkes 50likden almış. resmen ilçe uyduruk mal yüzünden sorun çekiyor. dolasıyla senin o markada uyduruk dediğim marka..  senin markanın üretimi neresi diye baktığımda şok oldum... sakaryaa imişş.. bende zaten bu sorunu sakaryanın/karasu ilçesinde yaşadım... :D
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #10
piyasada okadar çok dandik mal varki. şaka gibi.....(sorunun akım rölesi) iş için küçük bir ilçeye gittim. arkadaş sürekli akım rölesi atıyor dedi. çözemedik sorunu dediler.. dedim güzel marka alın dedim. çarşısına çıktım. bir şeyler alacakken girdiğim dükkandada röle attı. sordum hayırdır dedim. habire sigorta atıyor dedi..baktım arkadaşlardaki aynı marka sıgorta. eve gittim röleyi söktüm iki sigorta taktim faza ve nötre. Adam içine bir kablo kesiti koymuşki gülüncek gibi.. çarşıya çıktığımda elektrikçileri geztim. olayın iç yüzü anlaşıldı. 2 tane marka var adamlarda biri 50tl biri 120tl idi. herkes 50likden almış. resmen ilçe uyduruk mal yüzünden sorun çekiyor. dolasıyla senin o markada uyduruk dediğim marka..  senin markanın üretimi neresi diye baktığımda şok oldum... sakaryaa imişş.. bende zaten bu sorunu sakaryanın/karasu ilçesinde yaşadım... :D

Ev sahibinin cimriliğinden anlamalıydım. :D
Önerdiğiniz bir marka varsa ondan aldırayım...

Yanıt #11
Hane içine 3 faz girmediği halde tesisatın ve sigorta bağlantısının 3 faza uygun yapıldığını , bu uygulamalarda da en ucuz kaçak akım rölesikullanıldığını gördüm.
Sorun yaşayanlar kaliteli markanın mono faz için olanını (ucuz olduğu için) kullanlar oldu.
Siemens , Legrant gibi markalar iyidir.
Kolay gelsin.

Yanıt #12
Ev sahibinin cimriliğinden anlamalıydım. :D
Önerdiğiniz bir marka varsa ondan aldırayım...

İç yapısını begendiğim,  siemens ve viko marka öneririm. sorunsuzlar.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #13

ben sistemin yalancısıyım üstad :-) keza sistem çalışır halde iken kar üzerinde bir miktar kaçak oluşuyor 10-15 mlA  lik birde insan vucundandan akmaya başlayınca ozaman hemen kesime gidiyor.  kar yüksüz iken nötr hattına dokunuldugun da bile hemen kesime gidiyor. çok faydalı fakat arızası çok ugraştırıcı bir teknoloji

Yanıt #14
abb siemens shicder legrand  bunlar kaliteli markalar.