İyi kalite kulaklık amplifikatörü

Başlatan H_SerhatY, 10 Mart 2019, 18:04:36

H_SerhatY

Öncelikle hepinize merhabalar.
Kendime bir kulaklık amplifikatörü yapmak istiyorum.
Ancak kaliteli bir tasarım yapmak istediğimden @Mr_YAMYAM ve @taydin hocalarımdan yardım alacağım.
Aklımda 12dB kazançlı bir Op-Amp ardına Push-Pull tekniği ile çalışan transistör ikilisi yerleştirmek istiyorum.
Ancak bir şartım var. Li-Ion pille çalışabilmeli. Böyle bir tasarım yapabilmek mümkün müdür?

Mr_YAMYAM

Kulaklık amplilerinde kazanç istenmez.
Daha doğrusu gerilim kazancı istenmez. Akım kazancı ise bir miktar olursa yeterli olur.
Normal sistemlerde sinyal gerilimi 1Vpp civarı olduğu için bir kulaklığın yeterli güçte çalışabilmesi için yeterince gerilim var demektir.
3.6V gerilim için SE sistemlerde alınabilecek gerilim, teorik 1.8Vpp dir.
Demekki iyi bir tasarımla çıkış akımını biraz yükseltebilirsek bu gerilim ile istenilen çıkış gerilimine ulaşabiliriz.
Kulaklıkların belli bir standardı olduğu için köprü kuvvetlendiriciler kullanılamamaktadır. Mecburi SE tasarım kullanılmalıdır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Mart 2019, 18:35:19Kulaklık amplilerinde kazanç istenmez.
Daha doğrusu gerilim kazancı istenmez. Akım kazancı ise bir miktar olursa yeterli olur.
Normal sistemlerde sinyal gerilimi 1Vpp civarı olduğu için bir kulaklığın yeterli güçte çalışabilmesi için yeterince gerilim var demektir.
3.6V gerilim için SE sistemlerde alınabilecek gerilim, teorik 1.8Vpp dir.
Demekki iyi bir tasarımla çıkış akımını biraz yükseltebilirsek bu gerilim ile istenilen çıkış gerilimine ulaşabiliriz.
Kulaklıkların belli bir standardı olduğu için köprü kuvvetlendiriciler kullanılamamaktadır. Mecburi SE tasarım kullanılmalıdır.

Yani sadece transistör mü kullanacağız? İşte şimdi çok heyecanlı olmaya başladı ;D

H_SerhatY

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın