güç devresi seçimi

Başlatan stk4221, 06 Mart 2019, 10:17:27

stk4221

merhaba arkadaşlar.
zamanında rc 4 AWD araç aldım 8 li pil nıcd  demeti içinde 9.6 volt-7.2 volt veren iki kutup vardı 700 mlA kapasiteli idi.
yeni pil grubu oluşturma niyetindeyim. sizden fikir ve bilgi almak istiyorum.
lion 18650 pilden 3 adet kullanıcam. bu pilleri 3s bms ile balans ediyorum.
batarya seçiminden ötürü sorunlar doğdu. şöyle ki
batarya gücü 12.1 volt a kadar çıktı. bana lazım olan 9.6 ile 7.2 volt. bundan ötürü başka bir devre ile voltajı sabit değerlere çekmem lazım.

şimdi !!! aklımda ki şu iki adet lm338T ile devre kurup 9.6v-7.2v çıkış almak. bu entegre ideal şartlar 3 A verebiliyor. benim çekeceğim zorlanma akımı dahil 1000-1500 mlA gibi bu mantık üzere sorun yaşarmıyım.
teşekkürler.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

bu devreyi revize ederek 9.6 volt ve 7.2 volt verecek hale getirme düşüncesindeyim. verimli olur mu

asma

Aslında iki pil ile deneme yapmak , yeterli geldiğinde öyle kullanmak daha sade ve mantıklı geliyor bana.
Yinede regülatör ilave edebilirsiniz.
Sakıncası , güç kaybıdır ve pilli akülü sistenlerde istenmez.
Low drop out özellikli regülatör tercih edilebilir , smps tercih edilebilir.
Piller eskisinden güçlü , kayıpla birlikte eskisinden iyi olacağı için en basit/sade güvenilir yolu seçin.
Kar zarar ilişkisi.
Örn: LDO  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQM8zkKs-zEF1etUmXuwADcf7r_oAMrH7_HsBVWLA0NfJZGm4ABsbnolISJ3g
Kolay gelsin.

stk4221

@asma  hocambende ki aracın sisteminde iki besleme var 9.6 ve 7.2 volt iki lion pil 4.2+4.2  ile anca 8.4 volt alabiliyorum oda en yüksek hali. çok kayıp vermeden mevcut imkanı kullanarak çalıştırmak. önerdiginiz devrede güzel. onuda test edeyim. teşekkürler

asma

Net anlamamışım herhalde.
8 pil var ve nicd olduğu için anma voltajı 1,2V
Bu bataryanın 6 pilden sonra bir çıkışı daha var. 6x1,2V=7,2V Asıl çıkışı ise 8x1,2V=9,6V
Peki bu bataryalar tam şarjda kaç volt olur?
Şarj ederken 1,45V un üzerine de çıkılır ama biz dolu pil hücresini 1,4V alalım.
Yeni değer ile 8x1,4V=11,2V ve ilave çıkış ise 6x1,4V=8,4V olur.
Kulanmayı düşündüğün batarya ile anma gerilimi 10,8V ve 7,2V olur. Gayet uygun değerler.
Senin sorun ise tam dolu olduğunda voltajın fazla olacağından ne yapmak gerekir şeklinde.
Bakalım fazla mı. Tam dolu hücre voltajı 4,2V ise 2x4,2V=8,4V ve 3x4,2V=12,6V olur.
Yardımcı çıkış voltajın tamamen uyumlu. Asıl çıkışın ise 1,4V fazla.  :du:
Ben olsam 3A lik diyotu seri bağlarım , çalıştırırım. (sen iki diyot kullan işini sağlama al)
Ne uğraşacam devreyle , ısımasıyla , sabitlemesiyle , vs.
Devreyi inceleyip bütün parçaların bu voltaja ve artan akım kapasitesine uygun olacağına emin olursan , direk bağla gitsin.  ;)
Kolay gelsin.

stk4221

Hocam alternatif ler arasında diyot hiç aklıma gelmedi. Bir deniyeyim olursa çok iyi ve yerinde olur. Teşekkürler

stk4221

hayırlı günler forum sakinleri @asma hocamın tavsiyesi üzerine  yaptığım  low drop devresi güzel çalışıyor. fakat şöyle bir sorun var 18650 lityum lion pil  12,6 v iken sıkıntı yok 11 volta düştüğünde ayarlanan gerilimde düşmekte. :-(  benim gerilimleri sabit tutmam lazım. nasıl bir yol izleyebilirim.

asma

Her sorun için olay baştan alınmaz ama kısa bir özet geçelim. 3x 18650 batarya voltajı 11V a düşünce , 9,6V olan çıkış gerilimim düşmeye başlıyor.
Boşta normal , akım çektikçe hem pil voltajı hem de çıkış düşüyor.
Diyorsak eğer ;
Mosfetin iletim voltajı kritik değere indiği için olabilir.
Çözüm basit , uygulama ise deneme yanılma ile olacak.  ;)
BC 547 nin emiterindeki 1K direncin değerini düşürün.
Sökmeden , paralel direnç ekleyerek bulabilirsiniz. 560 ohmdan 150 ohm a kadar inebilirsiniz.
Farklı bir olaysa yazarsanız , ilgilenirim. Ayrıntılar önemli.  ::ok

stk4221

Asma hocam ilginiz ilminiz için teşekkür ederim. Aynen  bahsettiğiniz gibi benim tepe degerim 12.6v iken çıkıştan aldığım gerilim gayet güzel bayılma yığılma söz konusu değil. Fakat giriş gerilimi düştükçe çıkış gerilimi de yük bağlı değil  iken  Düşmekte. Bu sefer kararsız çalışıyor sistem.
    Devrem için kritik nokta giriş gerilimi düştükçe çıkış gerilimi sabit kalsin. Taaki gerilimler esitlenene kadar yani yani benim 12.6 volt girişim  10 volt düzeyine indiğinde  çıkış gerilimim de 9.6 volt ta kalabilsin. BC 547 ile ilgili denemeyi yapayım sonucu yazarım hocam. Teşekkür ederim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın