Saç kurutma makinesi Anahtar bağlantısı.

Başlatan ozgurece, 23 Şubat 2019, 22:13:52

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım Saç kurutma makinesinin hız kademe anahtarının üst plastiği kırılmış. (Çok adi yapmışlar plastikten  :destere: Bu durumda  0 - 1 - 2  konumlu switch ahahtarı takabilirsem sorun çözülecek ama bağlantı nasıl yapılacak. ? Orjinal anahtar en alt konum 0 , 1 ,2 olarak çalışıyor. Resimdeki 3 kademe anahtar  I - 0 - II  switch anahtar bağlantı şekli nasıl olacak. ?

[IMG]https://resmim.net/f/5yAjvA.jpg[/img]

Mr_YAMYAM

Diyottan 1 nolu uca girilirse yavaş devirdir.
2 nolu uç direk bağlanacaktır yani diyotsuz.
[attach type=image]11352[/attach]
Aha tam böyle olacak :D

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam ben o kadar anlayabilsem yapayım ama nerde. Sizden rica etsem anahtarla board arasında bağlantıyı çizebilirmisiniz. ? Ben bakarak hemen bağlantıyı yaparım.

Mr_YAMYAM

Board ile anahtarı çizemiyeceğim.
Çünkü rezistansın durumu belirli değil.
Rezistans içi diyot kullanılmış ise önce rezistansın bağlantılarını bilmem lazım.
Şöyle deneyebilirsin.

seron

Alıntı yapılan: ozgurece - 23 Şubat 2019, 22:13:52Değerli Forum arkadaşlarım Saç kurutma makinesinin hız kademe anahtarının üst plastiği kırılmış. (Çok adi yapmışlar plastikten  :destere: Bu durumda  0 - 1 - 2  konumlu switch ahahtarı takabilirsem sorun çözülecek ama bağlantı nasıl yapılacak. ? Orjinal anahtar en alt konum 0 , 1 ,2 olarak çalışıyor. Resimdeki 3 kademe anahtar  I - 0 - II  switch anahtar bağlantı şekli nasıl olacak. ?
Özgür o komütatör parçacılarda satılıyor ucuzdur. Sök onu o karttan. Elektronik yedek parçacılara git. Buradaki parçacılarda bir zaman gırlaydı o komütatörlerden.
Komütatörün temas kombinasyonu elindeki anahtara uymuyor. 8 bacaklı 4 kademeli komütatör o. Aynısından bulacaksın benzeri olmaz.

ozgurece

1 Kısa Devre 2 hiç çalışmıyor Hocam.
Orjinal anahtar sağlam Onursal Hocam beyaz plastik kapağı kırılmış . Tornovida ile siyah switch çalışıyor. Ben oraya resimdeki kademeli anahtarı buldum ama yapamadık 1 kısa devre ( Uzatmanın Kısa devre koruma lamba yanıyor )2 konum hiç çalışmıyor

[IMG]https://resmim.net/f/Y7uUGY.jpg[/img]

ozgurece

Alıntı yapılan: seron - 23 Şubat 2019, 23:28:28Özgür o komütatör parçacılarda satılıyor ucuzdur. Sök onu o karttan. Elektronik yedek parçacılara git. Buradaki parçacılarda bir zaman gırlaydı o komütatörlerden.
Komütatörün temas kombinasyonu elindeki anahtara uymuyor. 8 bacaklı 4 kademeli komütatör o. Aynısından bulacaksın benzeri olmaz.
Orjinal anahtar sağlam üstündeki plastiğin altı kırılmış switce tutunamıyor.  :)  Ben  ona anahtar uydurdum ama bağlantı yanlış oldu. Neyseki kısa devre koruma var yoksa aşağıdan girişteki saatten sigortaları gümletmiştik :D 

ozgurece

Yapamadık bir anahtarı bağlayamadık arkadaşlar. Neyse ne yapalım, yenisine sağlık.

seron

Tamam ben siyah komütatörün plastiği kırık zannettim. Sıkıntı beyaz tutamaçtaysa o zaman tutamaça sıcak vida çakarsın, ucu alttaki komütatörün siyah çıkıntısına saplanır olay biter... gibime geliyor.  :du:
[attach type=image]11364[/attach]
Vida çok kalın olursa anahtarı gidip geldiği ray üzerinde sıkıştırır.
Vida çok uzun olursa anahtarın temas mekanizmasına kadar girer sıkıntı olur.

cevat1

seron

Değerli karındaşım özgürece.
Şu resim işine yarayacaktır:

Notlar:
-Elindeki üç bacaklı anahtar uyumsuz. Aslında o da oluyor ama bu defa fanı çalıştımak için ekstra anahtar kullanmalısın. İPTAL EDİLED. KENDİ TEORİMİ KENDİM CHÜRÜTED. CANCELLED.
-Testi yanlış yapmışsın. O saç kurutucusu 1000Watt. Bu güçteki bir cihazı 100W ampulle test edemezsin.
-O cihazın test edilmesi için 1000Wattın üzerinde bir elektrikli sobayı seri bağlamalısın.
-Hedede.
-Hödödö.
-Hed.
-Hödö.
Haydi bakalım...

İster yenisini al ister plastik tutamaçı sıcak vida ile vidala.

seron

Ya da dur lan... :du:
Şöyle de olabiliyorumsu galibamsı

[attach type=image]11396[/attach]

Evet evet oluyo galiba...

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 14:17:23Ya da dur lan... :du:

Düğme orta konumdayken hangi iki uç birleşiyor? Önemli.

seron

Uyduruk düğmeden bahsediliyorsa hiçbi uç. İStediğimiz de bu. O düğme 1-0-2 komütatör.

gokrtl

İki sıra arasın da bağlantı olmadığı için o şekilde bağlanamaz diye düşünüyorum @seron
6 bacaklı bir düğme olursa iş görür belki

[attach type=image]11398[/attach]

seron

Konum -1 e iyice dikkat et.
Şayet arada bağlantı yoksa, res-2 ceryanı nerden alıyor?

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 14:45:31Konum -1 e iyice dikkat et.
Şayet arada bağlantı yoksa, res-2 ceryanı nerden alıyor?

Doğru konum 1 de çapraz bağlantı var ama konum 2 de bağlantı yok. 2. sıra boşta

seron

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Şubat 2019, 14:48:45Doğru konum 1 de çapraz bağlantı var ama konum 2 de bağlantı yok. 2. sıra boşta
Hah!
Bazı anahtarlar gösterdiğin gibi seri seri birleştirirken
bazıları paralel birleştirerek gidiyor.
NEW İNFORMATİĞON FOR YOĞU :D
Tebrik ederim bu soruyu sorman bir başarıdır.

gokrtl

Şu şekilde oluyor ellam :D

[attach type=image]11400[/attach]

seron

1. kademedeyken fan dönmez. Teller ısınır, ortalık gümbürdekli naciyeye döner. :D

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 14:55:571. kademedeyken fan dönmez. Teller ısınır, ortalık gümbürdekli naciyeye döner. :D

1.kademe tamam onda hemfikiriz. Ama 2. kademenin alt sıradaki ayağı boşta. O yüzden üst sıradan köprü atmaya gerek yok :D

seron

Bak şimdi aşağıdaki resimde fan hattının her türlü beslenmesi grektiğini anlatmaya çalışıyorum.
ANAHTAR AŞAĞI(1) KONUMUNDADIR.
[attach type=image]11402[/attach]

Hatta gifli resmi incelersen olayı kolayca çözeceksin.
Yine de bir yanlış tesbit edilirse tamam. Ben kendi teorime göre düşününce devreyi çözdüğüme inanıyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 14:58:56Bak şimdi aşağıdaki resimde fan hattının her türlü beslenmesi grektiğini anlatmaya çalışıyorum.
ANAHTAR AŞAĞI(1) KONUMUNDADIR.
[attach type=image]11402[/attach]

Hatta gifli resmi incelersen olayı kolayca çözeceksin.
Yine de bir yanlış tesbit edilirse tamam. Ben kendi teorime göre düşününce devreyi çözdüğüme inanıyorum.

İş başı yaptım. Müsait bir zaman da çizicem teorini  :D

gokrtl

Resme bak. "Kırmızı" ile çevirdiğim bacak boşta olduğu için "mavi" ile çevirdiğim bacağa iletilen sinyal yada voltaj olmadığı için senin ikinci konumdaki teori yanlış olmalı.

[attach type=image]11404[/attach]

seron

Yav tamam. O bacakla bir işimiz yok...
Şimdi iki konumlu yedek bir anahtar bulduk.
Bu anahtar olur mu?
Olur.
Neden? Ya da nasıl?
Orta hat, yani yeni anahtarın orta bacağının lehimlendiği hattın, Kademe 1de iken,
Fanı beslemesi gerek(içinde 4ü diyot köprüsü var)
Resistant-1i beslemesi gerek.
Gaploooyu,( :D ) en sağdaki noktalara bağladığımız için, fanın bağlantısı boşta kaldı garibim. Onu da, anahtarın 1 ve 2 konum bacaklarına köprüledik. Boşta kalan uçlar yine boşta. Onlara ellemedim zaten. Editlediğin orjinal resmime bak.

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 15:48:10Yav tamam. O bacakla bir işimiz yok...
Şimdi iki konumlu yedek bir anahtar bulduk.
Bu anahtar olur mu?
Olur.
Neden? Ya da nasıl?
Orta hat, yani yeni anahtarın orta bacağının lehimlendiği hattın, Kademe 1de iken,
Fanı beslemesi gerek(içinde 4ü diyot köprüsü var)
Resistant-1i beslemesi gerek.
Gaploooyu,( :D ) en sağdaki noktalara bağladığımız için, fanın bağlantısı boşta kaldı garibim. Onu da, anahtarın 1 ve 2 konum bacaklarına köprüledik. Boşta kalan uçlar yine boşta. Onlara ellemedim zaten. Editlediğin orjinal resmime bak.
İkinci konum da fan çalışmıyor olabilir mi? Belki sadece birinci konum da çalışıyordur. Yoksa neden bacağı boş bırakıp yol çizmesinler? Aletin sahibine bi sormak lazım.

seron

Senin kafan karıştı, orjinal anahtarla uydurma anahtarı aynı anda ve seri birleşime göre düşünüyorsun.
Orjinal anahtarı sök, çakma anahtarı benim bağladığım şekilde düşün.
Benim anlatmaya çalıştığım bu.

Orjinal anahtara göre gonuşuyom:

Orjinal anahtarın en alt konumu SIFIR. Yani boş diye daire içine aldığın uçları birleştirdiğinden etkisiz.
Azıcık kaktırıyorsun, kademe BİR oluyo. Bu defa Res-1 ve Fan devreye giriyo.
Azıcık daha kaktırıyorsun,  kademe İKİ oluyo. Bu defa Res-2 ve Fan devreye giriyo.
-------------------------------------------
Orjinal Olmayan anahtara göre gonuşuyom:

Bu Anahtarın orta ucu SIFIR. Hiçbişeyi birleştirmiyo. Boş uçları da birleştirmiyo dolu uçları da birleştirmiyo.
Aşağı gaktırıyon, kademe bir oluyo. Res-1 ve fanı, araya attığım köprü nedeniyle birleştiriyo.
Yukarı kaktırıyon, SIFIR, bi daha yukarı kaktırıyon, 2 oluyo. Bu defa Res-2'yi ve fanı devreye sokuyo.
Boş uçlar her halükarda ellenmemiş oluyo.
Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Şubat 2019, 15:56:23İkinci konum da fan çalışmıyor olabilir mi? Belki sadece birinci konum da çalışıyordur.
Eğer devreyi aşağıdaki gibi çizseydim...
[attach type=image]11406[/attach]
...bu defa da;
çakma anahtar 1de iken sadece Res-1 çalışacak, ama fan dönmeyecek,
2 konumundayken ise sadece fan çalışacak, Res-2 ısınmayacaktı.

TİKAT! :D  :P
Orjinal anahtarın yaptığını, seri anahtarla yaptık. Bağlantı önceden dörtlüyken, bu kez ikili seri oldu ama, oldu.
Sanırım... Kafamdaki olay işte bu.
Evet arkadaşlar.
Bir dahaki dersimizde UFO yapmayı öğrenicez. Bugünlük bu kadar. Esen kalın...
 :P

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 16:09:23Senin kafan karıştı, orjinal anahtarla uydurma anahtarı aynı anda ve seri birleşime göre düşünüyorsun.
Orjinal anahtarı sök, çakma anahtarı benim bağladığım şekilde düşün.
Benim anlatmaya çalıştığım bu.

Orjinal anahtara göre gonuşuyom:

Orjinal anahtarın en alt konumu SIFIR. Yani boş diye daire içine aldığın uçları birleştirdiğinden etkisiz.
Azıcık kaktırıyorsun, kademe BİR oluyo. Bu defa Res-1 ve Fan devreye giriyo.
Azıcık daha kaktırıyorsun,  kademe İKİ oluyo. Bu defa Res-2 ve Fan devreye giriyo.
Orjinal Olmayan anahtara göre gonuşuyom:

Bu Anahtarın orta ucu SIFIR. Hiçbişeyi birleştirmiyo. Boş uçları da birleştirmiyo dolu uçları da birleştirmiyo.
Aşağı gaktırıyon, kademe bir oluyo. Res-1 ve fanı, araya attığım köprü nedeniyle birleştiriyo.
Yukarı kaktırıyon, SIFIR, bi daha yukarı kaktırıyon, 2 oluyo. Bu defa Res-2'yi ve fanı devreye sokuyo.
Boş uçlar her halükarda ellenmemiş oluyo.
-------------------------------------------Eğer devreyi aşağıdaki gibi çizseydim...
[attach type=image]11406[/attach]
...bu defa da;
çakma anahtar 1de iken sadece Res-1 çalışacak, ama fan dönmeyecek,
2 konumundayken ise sadece fan çalışacak, Res-2 ısınmayacaktı.

TİKAT! :D  :P
Orjinal anahtarın yaptığını, seri anahtarla yaptık. Bağlantı önceden dörtlüyken, bu kez ikili seri oldu ama, oldu.
Sanırım... Kafamdaki olay işte bu.
Evet arkadaşlar.
Bir dahaki dersimizde UFO yapmayı öğrenicez. Bugünlük bu kadar. Esen kalın...
 :P

Yav aga telefondan çizemiyorum. Orjinal anahtarda orta kademede iken yani 2. Kademede iken fan nasıl devreye giriyor çizer misin? Sonradan taktığını karıştırma orjinali soruyorum?

seron

ŞU ANAHTAR 0: POWER OFF

ŞU ANAHTAR-1

ŞU ANAHTAR-2

Arkadaşlar resimdeki Res-1 ve Res-2den emin değilim.
Resmi tekrar çizdim ama yoruldum. Azcık dinlenicem gafam g...eren oldu resmen.

gokrtl

Şöyle de olabilir; 1.konumda fan direk bağlıdır belli bir hızda dönüyordur sabit. 2. Kademede ise ekstra güç verilip daha hızlı dönmesi sağlanılıyordur.
Bunları hep sahibi yanıtlayabilir.

[attach type=image]11408[/attach]

[attach type=image]11410[/attach]

[attach type=image]11412[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 16:35:49ŞU ANAHTAR 0: POWER OFF

ŞU ANAHTAR-1

ŞU ANAHTAR-2

Arkadaşlar resimdeki Res-1 ve Res-2den emin değilim.
Resmi tekrar çizdim ama yoruldum. Azcık dinlenicem gafam g...eren oldu resmen.

Bu şekilde anahtar var mı bilmiyorum. Bendeki anahtarın aynısı bu. 1875 de kullaandığım anahtar. Resimde çizdiğim şekilde irtibatlı.

seron

Dediğin şekildeyse tamam o zaman.
Özgür geldiği zaman şeyetsin artık.
Neticede plastik tutamaçı anahtara vidalayabilir
Veya ikinci çizdiğim değişik anahtarlı devreyi deneyebilir. Değişik değişik kullanabilir. :D

ozgurece

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 14:17:23Ya da dur lan... :du:

Şimdi bu şekilde yapmaya çalıştım deneme yapmak istiyorum ama sigortalar gümlemesin Arkadaşlar. Ne dersiniz ?  ???

[IMG]https://resmim.net/f/uGDuN8.jpg[/img]

Hiç çalışmıyor bu bağlantı şeklinde I - II  ÇALIŞMIYOR.
Elimde ikinci şaç kurutma (Arzum marka) var onu Kısa devre kontrol ile denedim Evet ampülü yakıyor ve çalışıyor.

seron

Bilgisayar neyin önemli cihazları full fişten çek.
Dene bakalım.
Gümlerse gider kaldırırsın sende. İnsanlık hali yanılıyorsam yanılıyorumdur. Kurutucu yanarsa da alırsın yenisini canıııım. :)

gokrtl

Alıntı yapılan: ozgurece - 24 Şubat 2019, 18:40:00Şimdi bu şekilde yapmaya çalıştım deneme yapmak istiyorum ama sigortalar gümlemesin Arkadaşlar. Ne dersiniz ?  ???

[IMG]https://resmim.net/f/uGDuN8.jpg[/img]

Hiç çalışmıyor bu bağlantı şeklinde I - II  ÇALIŞMIYOR.
Elimde ikinci şaç kurutma (Arzum marka) var onu Kısa devre kontrol ile denedim Evet ampülü yakıyor ve çalışıyor.

Bacak bağlantıları benim dediğim şekilde olmalı. Hesabını kitabını yap bide öyle dene

seron

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Şubat 2019, 18:50:52Bacak bağlantıları benim dediğim şekilde olmalı. Hesabını kitabını yap bide öyle dene
Tamam da nasıl dediğin şekilde?
Yani üç bacaklıyı ona nasıl uyarlayacaksın?
Özgür bi dakka sen hiçbirşey yapma iki dakka. Sen o kartın komponent yüzeyinde kabloların girdiği yeri yakından bi çeksene sana zahmet. Benim orta bişey dikkatimi çekti. bir yerde yanlış yapıyoruz biz. Eğer çözemezsem siz devam edin. Bana vidayı ısıtıp plastiğin ortasından çakmak mantıklı geliyor benim en son söyleyeceğim bu olacak en son. Yani orjinal komütatörü yerine takacaksın plastik düğmeyi de vida yapacaksın... sıkıntı yoksa fotoyu bir göreyim.

ozgurece

Arkadaşlar afedersiniz benden kaynaklı orta uç kopmuş ondan çalışmamış .
Bu bağlantıda oldu ampul yanıyor kademe I  yavaş  kademe II hızlı  ve kademe 0  kapalı . Şimdi cihazı toplayıp direkt bağlayıp deneyelim. Sanıyorum ki OLMUŞ

[IMG]https://resmim.net/f/HqbFvf.jpg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/CdyJpT.jpg[/img]

seron

Dediğim şekilde mi?
--------------------
Tamam.
Orjinal anahtar nasıl buzzerle bir bakıp söyleyebilir misin sana zahmet abicim be... Helak olduk burda valla...[attach type=image]11414[/attach]

ozgurece

[IMG]https://resmim.net/f/KLw0ts.png[/img]
Şimdi cihazı kapatmaya çalışıyorum sonra son halinde  I - II  deneyip yazarım.

seron

O rezistans tabakasını saran parlak kısım amyant kağıdı. fazla zorlama onu kül gibi dağılıp dökülüyor.

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2019, 19:03:41Dediğim şekilde mi?
--------------------
Tamam.
Orjinal anahtar nasıl buzzerle bir bakıp söyleyebilir misin sana zahmet abicim be... Helak olduk burda valla...[attach type=image]11414[/attach]
2
Sen bana inanmıyorsun yohsa yoh? :D

ozgurece

Bi dakka kademe I   çok hızlı yani son hızda ve kademe II  aynı. Direkt şebekeye takıp denedim. Yavaş hız nasıl olacak.
  I  hız  II  hız aynı   0 kapalı  O tamam  ama yavaş hız nasıl olack.? 

gokrtl

Soldaki turuncu kabloyu sök. Düzelir.
[attach type=image]11416[/attach]

gokrtl

seron

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Şubat 2019, 19:40:46Aynen bu şekilde çalışması lazım.
Haa tamam senin dediğin doğru galiba.
Kartın ön yüzüne baktım TCDO, D5, D2... gibi birşeyler var. O bacağı ayırırsak sağlamcana diyota gidecek yarım güçle çalışacak. 2de ise peak to peak çalışıyor.
Ulan ne bileyim kartın ön yüzünü göster diye yalvarıyorum göstermedi kerata :D

ozgurece

Olmadı I  ve II aynı çok hızlı . 

seron

Alıntı yapılan: ozgurece - 24 Şubat 2019, 20:03:12Olmadı I  ve II aynı çok hızlı . 
>:(  >:(  >:(
Özgür kardeşim.
Orjinal anahtarı üşenmeyeceksen yerine geri takmanı,
Anahtarın tepesine ufak bir oyuk açmanı,
Aleti kapatıp,
Beyaz tutamacı yerine oturtup,
Iscak ıscak bi vida cakmanı,
Öyle sevmiyorsan,
Yeni bir Saç dırayır almanı,
saygılarımla öneririm. :)

Ulan ne plastik kapakmış be kaç sayfadır ıkınıyoruz markası neydi onun? almıcam ondan. böyle adi malzeme mi olur ey-em-key.

gokrtl

Devre elimiz de olsa çözecez de burdan ölçmeden yorum yapınca olmuyor beya

seron

Abi ben gidiyom.
Vallaha da gidiyom yeter. Yoruldum.
Tamam, benim beceriksizliğim.
İlk sayfada plastik kapağın kırık olduğunu anlamamışım aynı anahtardan lazım o uymaz diye uyarmıştım. Sonra plastik kapağı vidayla tuttur diye de önermiştim. Ama orda bırakıcaktım işte...
Benden abi benden. Sıkıntı bende. :-X

ozgurece

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın