Aynı iki tip Trafo paralel bağlama ?

Başlatan Akin.8784, 13 Şubat 2019, 11:52:52

Akin.8784

Elimde aynısından ıkı adet bulunan trafomu paralel bağlıyarak sistem güç gereksımını karsılamak ıstıyorum, bu bağlantıyı nasıl yapabılırım, trafolar ses sistminde kullanılacak , mevcut baglantıya ek trafo ekllenıcek yani .. aynı renklerı birbirine bağlasam olur mu yardım ıstıyorum 26-0-26 VAC yazıyor

Mr_YAMYAM

Çok risklidir.
0.5Vluk gerilim veya az bir faz farkı dahi olsa yanabilirler.
Trafoları parelel bağlamak yerine iki adet besleme devresi yapmak daha mantıklıdır.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 12:02:17Çok risklidir.
Trafoları parelel bağlamak yerine iki adet besleme devresi yapmak daha mantıklıdır.

hocam heryerdesınız vala :D pekı hocam tek besleme devresıne giriş yapcak olsam yanı ordakı 4 adet 10000mf sabıt kalsa 2. trafoya köpru dıyot baglasam ve cıkısları + 0 - şekllınde ,  besleme uzerındekı dıyot cıkıslarına paralell grsem olur mu :)

Mr_YAMYAM

Bu sefer de voltaj toleransları devreye girer.
4 adet voltajdan birisi bile 0.5V farklı olsa trafoları yakmaya yeter.
Bu toleranslara köprü diyot eşik gerilimleri de dahildir.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 13:13:44Bu sefer de voltaj toleransları devreye girer.
4 adet voltajdan birisi bile 0.5V farklı olsa trafoları yakmaya yeter.
Bu toleranslara köprü diyot eşik gerilimleri de dahildir.

hocam , ıkı adet besleme devresı yapsam çıkışlar paralel bağlanabılır mı ..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 13 Şubat 2019, 14:09:56hocam , ıkı adet besleme devresı yapsam çıkışlar paralel bağlanabılır mı ..
Taktın parelel bağlamaya.
Kim söylüyor bunları nerelerden öğreniyorsunuz yaaf :D
İki ayrı trafon varsa iki ayrı besleme yap. İki ayrı LM3886 yı ayrı ayrı besle işi bitir.
Ne uğraşıyorsun ki börtü böcüklerle.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 14:19:50Taktın parelel bağlamaya.
İki ayrı trafon varsa iki ayrı besleme yap. İki ayrı LM3886 yı ayrı ayrı besle işi bitir.

Walla dövsen yeridir hocam cok haklisiniz , ozaman sorular geliyor , flitrede kac mf kondansatör ler olsun nichicon 2200mf den 6 adet ,4700mf den 2 adet var  hepsini gireyim mi sayın hocam

gokrtl

Boş duranı sevmez Allah  :D
4700uf tak. Low esr varsa iyidir.  ::ok
Ben de elimdekini lm1875 e takınca yenisini yaptım.

[attach type=image]11234[/attach]

Akin.8784

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Şubat 2019, 22:37:45Boş duranı sevmez Allah  :D
4700uf tak. Low esr varsa iyidir.  ::ok
Ben de elimdekini lm1875 e takınca yenisini yaptım.

[attach type=image]11234[/attach]

hepsini taksam olmaz mi

manipulator

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 12:02:17Çok risklidir.

Enterkonnekte sistemlerde, alternatif akım kaynakları belli toleransta gerilim ve frekans ile paralel bağlanıyor. Bu durum için ne düşünüyorsunuz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: manipulator - 14 Şubat 2019, 21:19:20Enterkonnekte sistemlerde, alternatif akım kaynakları belli toleransta gerilim ve frekans ile paralel bağlanıyor. Bu durum için ne düşünüyorsunuz?
Benim düşüncelerimin burada önemi yoktur.
Mütekamil cihazlarla ve hassas üretimlerle yapılmış bir sistemi basit bir bağlantı ile özdeşleştiremezsin.
Eğer durumu test etmek istersen iki trafoyu birbiri ile parelelleyip sonucunu görebilir, test edebilirsin.
Olasılıklardan bahsetmiş olmam benim haklı olduğumu kanıtlayamayacağı gibi, haksızlığımı da kanıtlamaz.
Benim bahsettiklerim, herhangi bir tolerans farkındaki olasılıklardır.

Akin.8784

sametozt

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 15 Şubat 2019, 01:35:45izmir deyim buyur gel ,, bende yaparim yapmasinada uygun program pilaket perhidrol vs  birde delmesi neyin uğraştırcak

Akin.8784

Alıntı yapılan: sametozt - 15 Şubat 2019, 09:40:20Ben de haftasonu gıda çarşısındayım kutulama çalışmalarına başlıyorum siz nasıl bir kutulama düşünüyorsunuz  ?

Bu konuda ustalara ayrı bı danıscam , suan ellımde full alüminyum kutu var , baya buyuk ve agır . Bu kutunun ıcıne koycam.. uygun şaseleme teknıgı uygulayabılırsem ne mutllu , 4+1 seklınde, 1 troıd trafo daha  koyabılırım , üstüste suan sorun yapmıyor 3 tane olunca ne olur deneyerek görcez :)

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 14:19:50Taktın parelel bağlamaya.

@Mr_YAMYAM hocam 3. trafoyu aldım birde filtre yaptım 2x10000mf  temiz :D , 1 hafta içinde toplamaya başlıcam , sürekli şaseleme teknıgını okuyorum , takıldıgımda sorucam sızlere

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın