Pilippo po 950 amfi arızası

Başlatan tayfun601, 11 Şubat 2019, 23:53:40

tayfun601

Ustalar tekrar merhaba anfi hakkinda bircok soru sordum sizlerde cok sagolun yanitladiniz
Bu kez elimde pilippo po 950 mono bi anfi var
Malesef cogu yeri smd
Smps kisminda irf 3205 kullanilmis
Cikis katinda irfp 250n kullanilmis
Az sonra atacagim resimlerdeki direnc degerleri okunuyor fakat diyot degerleri tam olarak yok sunda buyutecim yok gordugum kadari ile birtanesinin uzerinde 5z yaziyor gibi yardimci olurmusunuz bu konu hakkinda anfi smps bolumundeki mosfetleri yakmis olarak gordum
Belki daha once bu anfi yada bu mosfetlerle urasmis ustalar vardir diye bir sormak istedim
Hayal Edebildiğin Hayal Etmek İstediğin Kadardır

Adnancoskun

Alıntı yapılan: tayfun601 - 11 Şubat 2019, 23:53:40Ustalar tekrar merhaba anfi hakkinda bircok soru sordum sizlerde cok sagolun yanitladiniz
Bu kez elimde pilippo po 950 mono bi anfi var
Malesef cogu yeri smd
Smps kisminda irf 3205 kullanilmis
Cikis katinda irfp 250n kullanilmis
Az sonra atacagim resimlerdeki direnc degerleri okunuyor fakat diyot degerleri tam olarak yok sunda buyutecim yok gordugum kadari ile birtanesinin uzerinde 5z yaziyor gibi yardimci olurmusunuz bu konu hakkinda anfi smps bolumundeki mosfetleri yakmis olarak gordum
Belki daha once bu anfi yada bu mosfetlerle urasmis ustalar vardir diye bir sormak istedim

Diyotlarin pizisyonu nedir?
Hangi elemana bağlı?
Hangi uçlara bağlı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tayfun601

Ustam cevabınız için teşekkürler
ilk olarak smps bölümünde irf3205 mosfetine baglı
çıkış katında ise irfp205n mosfetine baglı
uc olarak ise fotograf atacagım ama irf3205 mosfetinin gate bacagına baglı çizim yaparak anlatmaya çalıştım ama anlarsınız umarım
çıkış katını daha sonra yazacagım ustam daha üstündeki dirençleri sökmedim kısa devre onun için hangi yollara baglantıdını net kestiremedim onuda halledince çıkış katınıda atacağım

Adnancoskun

Alıntı yapılan: tayfun601 - 12 Şubat 2019, 21:47:23Ustam cevabınız için teşekkürler
ilk olarak smps bölümünde irf3205 mosfetine baglı
çıkış katında ise irfp205n mosfetine baglı
uc olarak ise fotograf atacagım ama irf3205 mosfetinin gate bacagına baglı çizim yaparak anlatmaya çalıştım ama anlarsınız umarım
çıkış katını daha sonra yazacagım ustam daha üstündeki dirençleri sökmedim kısa devre onun için hangi yollara baglantıdını net kestiremedim onuda halledince çıkış katınıda atacağım
Gate -gnd ( şase) arasına bağlı ise genelde 18 volt zener
Çıkıştakiler eğer doğrultma amaçlı ise ultrafast bir diyot kullanabilirsiniz
Akım ve gerilim değeri uygunsa uf4007 gibi

Diyotlarin anot katot uçları tam olarak nereye bağlı olduğu belli olsa daha net fikir oluşur...

tayfun601

hocam şöyle anlatayım
resimdeki 1 ci diyot katot ucu anfiden gelen + voltaj hattına baglı
anot ucu ise diger diyotun anot baglı 2 ci diyotun ise katot ucu ise direclere verilmiş dirençlerden çıkan uclar gate bacaklarına baglıdır ustam
çıkıştaki mosfetlerin uçlarıda mosfetlere baglı ama dediğim gibi o kısma sonra gecegim ustam ilk önceligim smps i dogru şekilde çalıştırmak

Adnancoskun

tayfun601

hocam dün baya bi meşguldüm ölçerken neler yaptım yatırlamıyorum ama bu gün dikkatlice kafamda sakinken ölçtügümde diyotların saglam oldugunu ve sadece dirençlerin yanmış oldugunu fark ettim şuanda hala ölçüyorum başka biryerde başka diyot arzılamı diye kusura bakmayın sizide meşgul ettim

tayfun601

ustalar merhaba anfideki sorunu çözemedim smps katındaki mosfetler sanki kısa devreymiş gibi ısınıyor trafoyu söktüm denedim herşey normal birde trafoyu geri taktım bu sefer trafo çıkışlarını baglamadım ve yine aynısı oldu acaba sorun trafodanmıdır

Adnancoskun

Alıntı yapılan: tayfun601 - 02 Mart 2019, 01:19:02ustalar merhaba anfideki sorunu çözemedim smps katındaki mosfetler sanki kısa devreymiş gibi ısınıyor trafoyu söktüm denedim herşey normal birde trafoyu geri taktım bu sefer trafo çıkışlarını baglamadım ve yine aynısı oldu acaba sorun trafodanmıdır
trafolar kolay kolay arızalanmaz ( istisnalar olur) sekonder kısmında hiç mi gerilim yok?
Mosfetler sıra ile sürülmeli, acaba deathtime zamanı çakışıyor mu?
osiloskop var mı?

tayfun601

Ustam osilaskop yok ama bi arkadasta var benim yapmis oldugum arduino ile osiloskop vardi ama ne kadar saglam calisiyor guvenemedim trafoda sikinti yokmus onu ogrendim sekonder kismini olcmedim ustam mosfetler hemen isiniyor ama trafoyu geri takip deniyecegim
Benim aklima gelen acaba tl 494 dalga uretmiyorda oldugu gibi direk 12 voltmu veriyor dedim cunku olcu aletlerinde cok kaliteli degilse yuksek frekansli gerilimi olcemez ama ben hem 5 voltuk kismi hemde 12 volt cikan kismi olce biliyorum osilaskop baglayip degerlerini sizlerle paylasacagim
Deatthime zamani benimde aklima geldi trafoyu
soktukten sonra suanda aklima tek gelen tl494 arizasi gibi ama iste dedigim gibi ustam osilaskop elimde yok ancak arkadasin yanina gittigimde olce bilecegim

tayfun601

tekrar merhaba ustalar şuanda sorun tl494 gibi görünüyor ufak bir osilaskop buldum pc ye baglanan
ölçümlerim sonucu frekans 50 hz ile 300 hz arasında sürekli degişiyor kimi zaman hiç frekans gelmiyor
tl494 smd sini alıp degişitrip deneyecegim
sorun başka birşeyden kanyaklı gibi durmuyor ama deneyip göreceğim

Gencerkaynar

Merhaba aynı amfiden şuan elimde ve aynı sorunu yaşıyorum. Forumdaki sıkıntı giderildimi. Sorun tl494 demi çıktı. Bilgi verebilir misiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın