power led sürücü hakkında

Başlatan calderon61, 11 Şubat 2019, 10:09:35

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 20:05:11Hiiiiiiiiii! :o
PCB ile LED arasında termal macun sürmeyin.
Direkt olarak LEDin metal tabanı PCBye sıkıca bassın. Ona göre lehimleyin.
İlla termal macun kullanılacaksa, LED şerininin tutturulacağı yer ile şerit arasına sürülmeli. LEDlere sürmeyin ısıyı ileteceği yerde engelleyebilir. Oraya sürmüyoruz genellikle macunu. Çok farklı uygulamalarda, genellikle tasarruflu ampullerde kullanılıyor o ki yine lede sürülmüyor.
şöyle birşey var 9 ledi nasıl bağlayacağım yedekte 16 lik pcb var ama halizirda olan 36 adet bağlı olan - /+ ile başlayıp - /- ile bitiyor. 16 lık olan -/+ ile başlayıp -/+ ile bitiyo nasıl ikisini bağlayacağım birbirine yabi bu 9 adeti

seron

Sondaki eksileri birleştirdiniz ya, hah o birleşim yerini sökeceksiniz.
Elinizdeki PCBler seri bağlantı için üretilmiş zaten.
- ile bitenin LED kısmının eksi olanını, yeni ekleyeceğiniz PCBnin artı olanına değdirecek şekilde bağlamanız gerekiyor. PCB'nin sonunda illaki -/- görmek zorunda değilsiniz; bir sonraki LEDin artısına değsin. 
Önceki sayfada seri led nasıl bağlanır resmi koymuştum o resme bakınca mantığı anlayacaksınız.

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 20:22:19Sondaki eksileri birleştirdiniz ya, hah o birleşim yerini sökeceksiniz.
Elinizdeki PCBler seri bağlantı için üretilmiş zaten.
- ile bitenin LED kısmının eksi olanını, yeni ekleyeceğiniz PCBnin artı olanına değdirecek şekilde bağlamanız gerekiyor. PCB'nin sonunda illaki -/- görmek zorunda değilsiniz; bir sonraki LEDin artısına değsin. 
Önceki sayfada seri led nasıl bağlanır resmi koymuştum o resme bakınca mantığı anlayacaksınız.
şöyle olur mu 16lık olan pcb nin  +/- sinden sürücü ile girip 10. ledin - sinden 36 lık pcb - sine + sından yine + sına geri kanlan 6 led boş kalsa olurmu

seron

Diğer LEDler boşta kalsın, sadece istediğim adet kadarı yansın demek istiyorsunuz. Öyle olur. Yeter ki artıları ve eksileri doğru bağlayın. Doğru bağlamazsanız ne olur? Bir sıkıntı olmaz, LEDler yanmaz o kadar tabi kısadevre yaptırmadığınız sürece.
LED adedini tutturun da, aynı şeritteki LEDlerden bazıları yanmasın önemli değil.

calderon61

devreyi anca şöyle yakabildim. 36 lık pcb sonundaki - - köprüyü kaldırdım. oradaki son ledin leddeki  - sinden ek olan pcb nin  + sındaki ledin artısına verdim. 4. ledin - sinden sürücünün eksisine verdim. sürücü + sını ise 36 lık ledin en başından verdim. kısaca + ile başlayıp eksi ile bitirdim devreyi. anca 4 adet ilave edebildim çünkü 5. leddden sonra yanıp sönüyor sürekli
ısı olayı ise  yine aynı değişen birşey yok.
daha öncede led sayısını 36 dan 32 düşürdüm yine olmadı 28 e düşürdüm yine olmadı.
ledlerdemi sıkıntı çin malı sonuçta anlayamadım.

calderon61

birşey daha keşfettim ısındıkça v     120,8 iken 120,7 120,6    120,5 .... diye düşüyor

gokrtl

Alıntı yapılan: calderon61 - 16 Şubat 2019, 02:08:49birşey daha keşfettim ısındıkça v     120,8 iken 120,7 120,6    120,5 .... diye düşüyor

Emin değilim ama bildiğim kadarıyla ısındıkça akım yükselirken ters orantılı olarak voltaj düşer. Bunu en sağlıklı ikinci bir multimetreyi akım ölçer şekilde bağlayarak görebilirsin. Yani bir multimetre ile volt, diğeriyle akım ölçebilirsin. Yada tek multimetre ile akım ölçersin. Akım gitgide yükseliyorsa anlarsınki voltaj düşüyor.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Şubat 2019, 11:37:05Emin değilim ama bildiğim kadarıyla ısındıkça akım yükselirken ters orantılı olarak voltaj düşer. Bunu en sağlıklı ikinci bir multimetreyi akım ölçer şekilde bağlayarak görebilirsin. Yani bir multimetre ile volt, diğeriyle akım ölçebilirsin. Yada tek multimetre ile akım ölçersin. Akım gitgide yükseliyorsa anlarsınki voltaj düşüyor.
Devre üzerindeki direnç değişmediği sürece(burada direncimiz LED'ler oluyor) akım arttıkça voltaj artar.

seron

Alıntı yapılan: calderon61 - 16 Şubat 2019, 01:52:14devreyi anca şöyle yakabildim. 36 lık pcb sonundaki - - köprüyü kaldırdım. oradaki son ledin leddeki  - sinden ek olan pcb nin  + sındaki ledin artısına verdim. 4. ledin - sinden sürücünün eksisine verdim. sürücü + sını ise 36 lık ledin en başından verdim. kısaca + ile başlayıp eksi ile bitirdim devreyi. anca 4 adet ilave edebildim çünkü 5. leddden sonra yanıp sönüyor sürekli
ısı olayı ise  yine aynı değişen birşey yok.
daha öncede led sayısını 36 dan 32 düşürdüm yine olmadı 28 e düşürdüm yine olmadı.
ledlerdemi sıkıntı çin malı sonuçta anlayamadım.
Devre maksimum 40LED için dizayn edilmiş o zaman. Adaptör metal soğutmalı özel havuz içi aydınlatma için dizayn edilmiş söylemiştim zaten. Dolayısıyla geriye tek bir şey kaldı. O da çok iyi soğutulan bir sistemde kullanılması gerektiği. Fazla LED kullanılınca fotoğraf çekiyor gibi pıt pıt pıt yapma durumu benim de başıma geldi:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8233.0.html

Yapacak bir şey yok. Fan destekli bir sistem kurulacak, güç kaynağı fanlı bir borunun içinde duracak. LED adetleri değişmesin tamam. LEDlerin de çok ısınmaması için soğutucu şeritlerinin iyi bir yüzeye düzgünce tutturulması gerekli.

Benden paso.  :)

calderon61

Yeni bir sürücü alıcam o da olmaz ise ledleri çöpe atarım.
Bu konuda bana destek olan herkese çok teşekkürler.

seron

Yeni sürücüde de aynı sorun ortaya çıkabilir.

12V SMPS LED sürücü alın. Amperini şeridin uzunluğuna göre seçecek, tesbit ettiğiniz gereksinimin biraz üzerinde seçeceksiniz. Mesela 3Amper lazımsa 12V 5A olanlardan alın.
Hazır satılan LED şeritlerinden alın.
Sorunsuzca kullanabilirsiniz ben denedim bahsettiğiniz durumlar olmadı. Ucuza da kaçsanız olur şeridi naylon ucuzlardan alın kendinden yapışkanlıdır.

Elinizdeki sürücüyü ben hiç kullanmadığımdan huyunu suyunu bilmiyorum. Tüm hesaplamaları doğru yaptım ama niyeyse sıkıntı yapıyor.

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 16 Şubat 2019, 20:35:49Yeni sürücüde de aynı sorun ortaya çıkabilir.

12V SMPS LED sürücü alın. Amperini şeridin uzunluğuna göre seçecek, tesbit ettiğiniz gereksinimin biraz üzerinde seçeceksiniz. Mesela 3Amper lazımsa 12V 5A olanlardan alın.
Hazır satılan LED şeritlerinden alın.
Sorunsuzca kullanabilirsiniz ben denedim bahsettiğiniz durumlar olmadı. Ucuza da kaçsanız olur şeridi naylon ucuzlardan alın kendinden yapışkanlıdır.

Elinizdeki sürücüyü ben hiç kullanmadığımdan huyunu suyunu bilmiyorum. Tüm hesaplamaları doğru yaptım ama niyeyse sıkıntı yapıyor.
akvaryumda bitki olduğu için power lede yönelmiştim

Adnancoskun

Alıntı yapılan: calderon61 - 18 Şubat 2019, 08:31:19akvaryumda bitki olduğu için power lede yönelmiştim
şeritledlerde de bitkiler için gereken fotosentez enerjisi mevcuttur....
Yani şeritledlerin ışığı yeter... 
Yeşil renk hariç, turuncu olursa da max düzeyde olur....   :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

calderon61

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Şubat 2019, 10:07:33şeritledlerde de bitkiler için gereken fotosentez enerjisi mevcuttur....
Yani şeritledlerin ışığı yeter... 
Yeşil renk hariç, turuncu olursa da max düzeyde olur....   :)
nasıl bir kombinasyon yapmalıyım renk olarak

Adnancoskun

Alıntı yapılan: calderon61 - 18 Şubat 2019, 12:01:05nasıl bir kombinasyon yapmalıyım renk olarak
En hızlı, kırmızı, mavi ve bu ikisinin bileşeni Mor seçilebilir....
Ancak beyaz ışık içerisinde zaten tüm ana ve ara renkler var.... Beyaz ışık kullanılabilir...
Yeşil ışık tek başına olursa fotosentez yok denecek kadar az hızda gerçekleşir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

calderon61

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Şubat 2019, 12:26:12En hızlı, kırmızı, mavi ve bu ikisinin bileşeni Mor seçilebilir....
Ancak beyaz ışık içerisinde zaten tüm ana ve ara renkler var.... Beyaz ışık kullanılabilir...
Yeşil ışık tek başına olursa fotosentez yok denecek kadar az hızda gerçekleşir.
Teşekkürler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın