power led sürücü hakkında

Başlatan calderon61, 11 Şubat 2019, 10:09:35

calderon61

arkadaşlar merhaba
36 adet power ledi akvaryum için şu şekilde kullandım.

malzemeler 1 mt alüminyum soğutucu
1 power led sürücü powerlux marka 24-36x1 Watt F2436A 79-130 Volt 350mA
36 adet 1 w power led. Yüksek Güç led ışık Yayan Diyot Led Çip SMD Sıcak Beyaz  yazıyor aldığım yerde
1 adet pcb 1mt.
sistem kurulumu
power ledleri altlarına termal macun ile pcb ye + kısmı + ya - kısmı - ye gelecek şekilde lehimledim. pcbyi yine termal macun ile alüminyum soğutucuya yapıştırdım. power led sürcüyü ise +/- girişleri ile bağlayıp -/- pcb sonuna köprü ile devreyi tamamladım sistem çalıştı. burada bir problem yok.

sorun şu:

hem power led sürücü hemde alüminyum profil çok ısınıyor elini değdiremeyecek kadar. soğutmak için 3 adet pc fanı kullanmak zorunda kalıyorum. farklı bir alüminyum soğutucu ile de denedim ikisinde de sonuç aynı. power led sürücüyü aldığım yere götürdüm sorun yok dediler.
acaba problem nerede ?
power ledler mi ( aliexpresten almıştım)
sürücüde mi problem
yoksa bağlantıdamı
termal macun olayındamı ?

seron

O adaptör elinizdeki şerit led için değil sanırım.
Ledlerin tümünü seri bağlayacak şekilde;
Adaptör 130Volt olsa,
Şerit ledi görmedim ama genellikle 3V x 3 adet seri bağlı paralellerden oluşuyor olmalı.
Oysa
130/9=14veya 15'li seri yapılması gerekirdi. Şerit LEDler pararlel bağlı LEDlerden oluşuyor.
12Volt 5Amperlik bir LED adaptörüne ihtiyacınız var. Elinizdeki seri bağlantı için paralel değil.
İlla o adaptörü kullanacaksak bu defa, 14 adet şerit ledi birbirine seri gelecek şekilde bağlamalıyız... gibi.

taydin

Elektrik sayacı döndürücüsü ...

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 11 Şubat 2019, 17:29:37O adaptör elinizdeki şerit led için değil sanırım.
Ledlerin tümünü seri bağlayacak şekilde;
Adaptör 130Volt olsa,
Şerit ledi görmedim ama genellikle 3V x 3 adet seri bağlı paralellerden oluşuyor olmalı.
Oysa
130/9=14veya 15'li seri yapılması gerekirdi. Şerit LEDler pararlel bağlı LEDlerden oluşuyor.
12Volt 5Amperlik bir LED adaptörüne ihtiyacınız var. Elinizdeki seri bağlantı için paralel değil.
İlla o adaptörü kullanacaksak bu defa, 14 adet şerit ledi birbirine seri gelecek şekilde bağlamalıyız... gibi.

serit led değil
pcb üzerine dizdim power led.

gokrtl

Devrenin resmini koyabilirseniz olası gözden kaçan hatalar farkedilebilir belki. Düz mantık düşünürsek iki ihtimal var. Ya adaptör uyumsuz ya devre de hata var. Adaptörü gördük. Bir de devreyi görsek  ;)

calderon61

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 12:00:29Devrenin resmini koyabilirseniz olası gözden kaçan hatalar farkedilebilir belki. Düz mantık düşünürsek iki ihtimal var. Ya adaptör uyumsuz ya devre de hata var. Adaptörü gördük. Bir de devreyi görsek  ;)

bu şekilde 36 adet power led dizdim pcb ye

calderon61

Alıntı yapılan: calderon61 - 12 Şubat 2019, 12:42:45

bu şekilde 36 adet power led dizdim pcb ye

not: 36 adet çok geli diye 32 adet denedim olmadı sonra 28 adete düşürdüm yine aynı sonuç

seron

Linkte verdiğiniz power LED'lerden bende de var. Onların gerilimi tam 3Volt kemiksiz. 3Voltta 50-55mA akım çektiklerini görmüştüm. Ölçü aletim iyi değildi amperi yanlış ölçmüş olabilir.

36 adet x 3Volt = 108Volt ediyor seride.
Trafo "ben  220Volt girişle 130Volt çıkış veririm" diyor.
Bu hesaba göre 40 ila 42 adet led kullanmanız gerekiyor gibi bir mantık çıkıyor ortaya. Şayet PCB uygulamanızda bir sıkıntı yok ise,
(çünkü resim kafamı karıştırdı neden sonda köprü var? o PCB hazır PCB mi? Hazırsa onlar 3lü paralel prensibine göre yapılıyor ondan dedim)
Yüksek gerilimli bir kaynaktan düşük gerilimli bir almacı çalıştırmaya çalıştığınızda devreden geçen yük normalden fazla olur. Bunu dengelemek için seri ve watajı yüksek bir direnç bağlanması gerekiyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum daha var.
LED'ler ısındıkça yüksek akım çekerler ve yüksek akım çektikçe hem kendilerini hem de kaynağı ısıtırlar. O güç kaynağını burada otellerin havuz aydınlatmaları için LED sistemi yapan bir abide görmüştüm. Bana o güç kaynağını gösterirken, LED PCBlerini kendimiz tasarlayıp üretiyoruz, bir de gocaman soğutucu ve fan kullanıyoruz demişti. Çünkü o adaptörün akım sınırlama özelliği yokmuş sanırım. verimsiz bir işe benziyor ama yapıp ekmek yiyorlardı o işten.

Dolayısıyla sorununuzun çözümü için yapılacak işlerden birisi akım sınırlaması şart. Bunun için:
-LED adetlerini adaptörün çıkış gerilimine denkleyebilirsiniz.
-Seri direnç ya da bir akım sınırlama devresi kullanabilirsiniz.
-Soğutucu kullanımı şart. O LEDlerin akım çektiğinde ısındığını biliyorum benim de başıma geldi. Isındıkça kaynağa daha fazla yükleniyor.

Seri bağlantıda 300kusur mA yeterli görünüyor ama voltaj sabiti nedeniyle sıkıntı yaşıyorsunuz bence.

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 12 Şubat 2019, 18:55:54Linkte verdiğiniz power LED'lerden bende de var. Onların gerilimi tam 3Volt kemiksiz. 3Voltta 50-55mA akım çektiklerini görmüştüm. Ölçü aletim iyi değildi amperi yanlış ölçmüş olabilir.

36 adet x 3Volt = 108Volt ediyor seride.
Trafo "ben  220Volt girişle 130Volt çıkış veririm" diyor.
Bu hesaba göre 40 ila 42 adet led kullanmanız gerekiyor gibi bir mantık çıkıyor ortaya. Şayet PCB uygulamanızda bir sıkıntı yok ise,
(çünkü resim kafamı karıştırdı neden sonda köprü var? o PCB hazır PCB mi? Hazırsa onlar 3lü paralel prensibine göre yapılıyor ondan dedim)
Yüksek gerilimli bir kaynaktan düşük gerilimli bir almacı çalıştırmaya çalıştığınızda devreden geçen yük normalden fazla olur. Bunu dengelemek için seri ve watajı yüksek bir direnç bağlanması gerekiyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum daha var.
LED'ler ısındıkça yüksek akım çekerler ve yüksek akım çektikçe hem kendilerini hem de kaynağı ısıtırlar. O güç kaynağını burada otellerin havuz aydınlatmaları için LED sistemi yapan bir abide görmüştüm. Bana o güç kaynağını gösterirken, LED PCBlerini kendimiz tasarlayıp üretiyoruz, bir de gocaman soğutucu ve fan kullanıyoruz demişti. Çünkü o adaptörün akım sınırlama özelliği yokmuş sanırım. verimsiz bir işe benziyor ama yapıp ekmek yiyorlardı o işten.

Dolayısıyla sorununuzun çözümü için yapılacak işlerden birisi akım sınırlaması şart. Bunun için:
-LED adetlerini adaptörün çıkış gerilimine denkleyebilirsiniz.
-Seri direnç ya da bir akım sınırlama devresi kullanabilirsiniz.
-Soğutucu kullanımı şart. O LEDlerin akım çektiğinde ısındığını biliyorum benim de başıma geldi. Isındıkça kaynağa daha fazla yükleniyor.

Seri bağlantıda 300kusur mA yeterli görünüyor ama voltaj sabiti nedeniyle sıkıntı yaşıyorsunuz bence.

ölçek için mültimetre satın aldım. kargo gelince bakalım ölçmeyi başarabilecek miyim değerleri.
bu arada akım sınırlaması olup olmadığını nasıl anları?
başka sürücü mü alayım ?
ne önerirsiniz.

07 Osman

Sayın @seron  bahsetmiş zaten, ledler, akım sınırlamalı güç kaynakları ile çalışmalıdır ve iyi soğutulmalıdırlar. Aldığınız güç kaynağı led driver diye satılan güç kaynağı ise akım sınırlamalı olmalı zaten. Ledler çok akım çekerlerse ısınırlar, ısındıkça da daha fazla akım çekerler ve bozulurlar.

Ölçü aletinizle şöyle ölçebilirsiniz  akım sınırlaması olup olmadığını. Normalde 1 watt power led 300-350 ma akım çeker.  Voltajı ayarlayacak şekilde seri led bağlayın, her lede 3 volt düşecek şekilde hesaplayın.  Sonra da ölçü aletinizin amper kademesinde ölçün, 300-350ma civarı değer görmeniz lazım.  Eğer zaman geçtikçe yani ledler ısındıkça  amper artıyorsa güç kaynağınız akım sınırlamalı değildir. Böyle durumlarda da  yine soğutucuya bağlamak kaydıyla yüksek wattlı 1-2 ohm luk bir direnç bağlayabilirisiniz.   Ama sanki sizin güç kaynağınız akım sınırlamalı gibi duruyor. Yinede dediğim gibi bir ölçün bakalım.  Ayrıca sizin yaptığınız bağlantıda sondaki köprü olmamalı diye düşünüyorum.
Örnek:

calderon61

Alıntı yapılan: 07 Osman - 13 Şubat 2019, 11:48:58Sayın @seron  bahsetmiş zaten, ledler, akım sınırlamalı güç kaynakları ile çalışmalıdır ve iyi soğutulmalıdırlar. Aldığınız güç kaynağı led driver diye satılan güç kaynağı ise akım sınırlamalı olmalı zaten. Ledler çok akım çekerlerse ısınırlar, ısındıkça da daha fazla akım çekerler ve bozulurlar.

Ölçü aletinizle şöyle ölçebilirsiniz  akım sınırlaması olup olmadığını. Normalde 1 watt power led 300-350 ma akım çeker.  Voltajı ayarlayacak şekilde seri led bağlayın, her lede 3 volt düşecek şekilde hesaplayın.  Sonra da ölçü aletinizin amper kademesinde ölçün, 300-350ma civarı değer görmeniz lazım.  Eğer zaman geçtikçe yani ledler ısındıkça  amper artıyorsa güç kaynağınız akım sınırlamalı değildir. Böyle durumlarda da  yine soğutucuya bağlamak kaydıyla yüksek wattlı 1-2 ohm luk bir direnç bağlayabilirisiniz.   Ama sanki sizin güç kaynağınız akım sınırlamalı gibi duruyor. Yinede dediğim gibi bir ölçün bakalım.  Ayrıca sizin yaptığınız bağlantıda sondaki köprü olmamalı diye düşünüyorum.
Örnek:

teşekkürler

07 Osman

Birde @seron  'un  dediği gibi   genelde power led için hazır satılan pcbler  seri bağlantı şeklinde olmaz. Üçlü seriler halinde ve bu seriler de paralel bağlanır.   Onun için pcb nizin bağlantı şeklini ölçü aleti ile bir kontrol edin bence.  Ona göre çözüm önerileri sunalım.

calderon61

Alıntı yapılan: 07 Osman - 13 Şubat 2019, 12:28:04Birde @seron  'un  dediği gibi   genelde power led için hazır satılan pcbler  seri bağlantı şeklinde olmaz. Üçlü seriler halinde ve bu seriler de paralel bağlanır.   Onun için pcb nizin bağlantı şeklini ölçü aleti ile bir kontrol edin bence.  Ona göre çözüm önerileri sunalım.
ölçü aleti ile nasıl kontrol edilir seri mi paralel mi

gokrtl

Akım seri, volt paralel bağlanır. Akım ölçerken prop'u ölçü aleti üzerinde yer değiştirmek gerekir. Ölçü aleti geldiğinde resmini koyun tarif ederiz.

07 Osman

Alıntı yapılan: calderon61 - 13 Şubat 2019, 13:42:51ölçü aleti ile nasıl kontrol edilir seri mi paralel mi

Aldığınız yere de sorabilirsiniz. Yada internet üzerinden almışsanız özelliklerine iyi bakmak gerekebilir.  Örnek bu linkte 12 adet led için pcb var. Adamlar bağlantı şeklini seri bağlantı diye belirtmişler.

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-High-power-LED-Aluminum-heatsink-plate-PCB-for-12-1W-3W-DIY/32635267234.html

Yada  sayın @gokrtl  nin dediği gibi tarif ederiz.

sametozt

Merhaba,
Dayım power led ve çeşitli ledlerle ilgili sürücüler tasarlayıp üretim yapıyor. Eğer ilgilenirseniz aşağıda verdiğim linkteki ürünü alarak 12 seri 3 kol paralel olacak şekilde ledlerinizi sürebilirsiniz. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi power ledler sabit akım kaynağıyla sürülmelidir.

Link : http://www.karbelelektronik.com/urun/60w-1400ma-led-surucu-kapali_388.aspx?CatId=233

seron

Aşağıya resim tutturdum bakarsınız.(giriş yapmadan görünmez)

SONRADAN İLAVE

calderon61

Buda pnb montaj hali power ledler + uçlar pcb + uca - uçlar ise - uca lehimlendi
Pcb bir ucu + - ile başlıyor - - ile bitiyor. Ben sürücünün - ucu ile pcb - ucu + ile + ucunu bağladım. Son olarak pcb diğer ucundaki - - ile köpru attım birbirine.( bu köpru olmadan çalışmıyor)

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 13 Şubat 2019, 17:25:45Aşağıya resim tutturdum bakarsınız.(giriş yapmadan görünmez)

SONRADAN İLAVE

Pcb resmini ekledim burda bir hata varmı

seron

Alıntı yapılan: calderon61 - 13 Şubat 2019, 21:08:54Buda pnb montaj hali power ledler + uçlar pcb + uca - uçlar ise - uca lehimlendi
Pcb bir ucu + - ile başlıyor - - ile bitiyor. Ben sürücünün - ucu ile pcb - ucu + ile + ucunu bağladım. Son olarak pcb diğer ucundaki - - ile köpru attım birbirine.( bu köpru olmadan çalışmıyor)
Tamam hocam bağlantınız doğru. Bu seri bağlantı. Eksileri plaket sonundan bağlamanız da doğru.
Şimdi geriye sadece doğru voltaj uygulaması ve akım kontrolü kalıyor. Dediğim gibi kaynak gerilimi yüksek olunca kaynağı iyice boğuyor olabilirsiniz. Kaynağın ısınmasını buna bağlıyorum. Akım kontrolü yapsa da o voltajı denklemediğiniz sürece ısınacaktır.
Uygulamanız doğru. Ampermetreyi bekleyin şimdi. Elinizde 68 ila 100 ohm -10W taş direnç var mı? Ya da şöyle yapabiliriz 12Volt otomobil ampulü bulabilir misiniz? Deney yapacağız.

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 13 Şubat 2019, 21:24:00Tamam hocam bağlantınız doğru. Bu seri bağlantı. Eksileri plaket sonundan bağlamanız da doğru.
Şimdi geriye sadece doğru voltaj uygulaması ve akım kontrolü kalıyor. Dediğim gibi kaynak gerilimi yüksek olunca kaynağı iyice boğuyor olabilirsiniz. Kaynağın ısınmasını buna bağlıyorum. Akım kontrolü yapsa da o voltajı denklemediğiniz sürece ısınacaktır.
Uygulamanız doğru. Ampermetreyi bekleyin şimdi. Elinizde 68 ila 100 ohm -10W taş direnç var mı? Ya da şöyle yapabiliriz 12Volt otomobil ampulü bulabilir misiniz? Deney yapacağız.
O dediklerinizyok maalesef ama multimetre yarın kargo gelir birde bu çinden aldığım ledlerden kaynaklı olabilirmi yada ledlerin bir kusmı spetcrum olması ( onlarda 1w)

seron

Tamam.
İşin özeti, güç kaynağı şu anda ucu kısadevrede gibi çalışıyor. Daha fazla LED bağlayarak sonu çözmeye çalışacağız. Yine olmazsa ufak bir hesap yapıp seri direnç atacağız.  Akım kontrolü yoksa bu kez kaynaktan ziyade LEDler soba gibi kızar. Seri dirençle onu çözmeye çalışacağız ama ideal bir çözüm olmayacak. Umarım güç kaynağının akım kontrolör devresi vardır.

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 13 Şubat 2019, 21:31:39Tamam.
İşin özeti, güç kaynağı şu anda ucu kısadevrede gibi çalışıyor. Daha fazla LED bağlayarak sonu çözmeye çalışacağız. Yine olmazsa ufak bir hesap yapıp seri direnç atacağız.  Akım kontrolü yoksa bu kez kaynaktan ziyade LEDler soba gibi kızar. Seri dirençle onu çözmeye çalışacağız ama ideal bir çözüm olmayacak. Umarım güç kaynağının akım kontrolör devresi vardır.
Bu mereti burdan aldım powerled driver yazıyor özelliklerinden bellimidir
https://www.marketdijital.com/urun/24-36x1-watt-f2436a-79-130-volt-350ma

calderon61

Birşey daha keşfettim. Ledlerin yanan yerlerin sıcaklıkları çok aşırı değil eli yakmıyor ama beyaz olanlar renkli olanlara göre yanan yeri daha sıcak sorun beyszlardamı acaba
Resimdeki gibi 3 adet fan ile normal ısıda duruyorlar hiç sıcak değiller ama fanı kapat ateş gibi oluyor alğminyum ve driver 15 dakkada

seron

baktım.
detaylı teknik özellik vermemiş. sadece sabit akım 350mA demiş.
beni şaşırtan şey de 24-36LED için uygundur demiş.
Çıkış Voltajı ise 79-130Volt demiş. Bir üst satırdakine göre konuşursam "110Voltta 79Volt veririm, 220Voltta 130volt veririm" gibi anlıyorum ben.

Tamam yanılmış olayım giriş ne olursa olsun 79volt ila 130Volt arasında kendimi ayarlarım demiş olsun. Peki neden aşırı ısınıyor...
Elinizde başka seri led varsa uç uca arttırıp 43 LEDe tamamlayıp deneme şansı var mı? Isınıp ısınmadığına bakacağız. Yine ısınıyorsa... Bilmiyorum valla. Watajlı seri direnç atarız. Adaptörün sağında solunda ayar yapmak için bir delik, bir vida falan varmı hocam?

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 13 Şubat 2019, 21:45:24baktım.
detaylı teknik özellik vermemiş. sadece sabit akım 350mA demiş.
beni şaşırtan şey de 24-36LED için uygundur demiş.
Çıkış Voltajı ise 79-130Volt demiş. Bir üst satırdakine göre konuşursam "110Voltta 79Volt veririm, 220Voltta 130volt veririm" gibi anlıyorum ben.

Tamam yanılmış olayım giriş ne olursa olsun 79volt ila 130Volt arasında kendimi ayarlarım demiş olsun. Peki neden aşırı ısınıyor...
Elinizde başka seri led varsa uç uca arttırıp 43 LEDe tamamlayıp deneme şansı var mı? Isınıp ısınmadığına bakacağız. Yine ısınıyorsa... Bilmiyorum valla. Watajlı seri direnç atarız. Adaptörün sağında solunda ayar yapmak için bir delik, bir vida falan varmı hocam?
Led var da adaptörde delik vs ayar yok

seron

Ürünün teknik özelliklerini detaylı görebilmek için ufak bir araştırma yaptım ama bilgiler çok sınırlı.
Firmaların verdiği bilgiler doğrultusunda elinizdeki LEDler eğer 1W ise adaptör sizin sisteme uyuyor görünüyor.
Aralarda günışığı LEDler görüyorum. Şayet onların çektiği akımlar daha küçük/büyükse, halkadaki zayıf elemanlar ısınacaktır. Bu normal.
LED şeritlerinin akım kontrolü olmadan ısınmaları da normal.
Ama dediğinize göre adaptör elle zor tutulacak kadar ısınıyormuş. Bu da 50Derecenin üstüne çıkıyor demektir. Bu normal değil. Zaten o adaptörler fandır şudur budur soğutucu olmadan kullanılırlar. Fanla anca soğutmanız bile bir sorun olduğunu gösteriyor.

Sonuç:
Abi hiçbirşey anlamadım ben bu işten.
Voltaj sabitmi otomatik ayarlı mı? Sabitse LED eklememiz gerekli.
Akım, ürün özelliklerinde Sabit akım diye belirtilmiş. Sabit akım derken benim akım stabilizatörüm var mı demek istiyor?
Yani ürün özelliklerine bakınca normal görünüyor ama normal değil.
Ben kaldım abi. Baya kaldım. Öööyle bakıyorum.
DİKKAT: Çıkışın 130Volt olduğunu hatırlatayım önleminizi mutlaka alın.
çözemedim sorununuzu kusura bakmayın artık.

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 13 Şubat 2019, 21:51:44Ürünün teknik özelliklerini detaylı görebilmek için ufak bir araştırma yaptım ama bilgiler çok sınırlı.
Firmaların verdiği bilgiler doğrultusunda elinizdeki LEDler eğer 1W ise adaptör sizin sisteme uyuyor görünüyor.
Aralarda günışığı LEDler görüyorum. Şayet onların çektiği akımlar daha küçük/büyükse, halkadaki zayıf elemanlar ısınacaktır. Bu normal.
LED şeritlerinin akım kontrolü olmadan ısınmaları da normal.
Ama dediğinize göre adaptör elle zor tutulacak kadar ısınıyormuş. Bu da 50Derecenin üstüne çıkıyor demektir. Bu normal değil. Zaten o adaptörler fandır şudur budur soğutucu olmadan kullanılırlar. Fanla anca soğutmanız bile bir sorun olduğunu gösteriyor.

Sonuç:
Abi hiçbirşey anlamadım ben bu işten.
Voltaj sabitmi otomatik ayarlı mı? Sabitse LED eklememiz gerekli.
Akım, ürün özelliklerinde Sabit akım diye belirtilmiş. Sabit akım derken benim akım stabilizatörüm var mı demek istiyor?
Yani ürün özelliklerine bakınca normal görünüyor ama normal değil.
Ben kaldım abi. Baya kaldım. Öööyle bakıyorum.
DİKKAT: Çıkışın 130Volt olduğunu hatırlatayım önleminizi mutlaka alın.
çözemedim sorununuzu kusura bakmayın artık.
teşekkür ederim eline sağlık. senide uğraştırdım hakkını helal et.
şöyle birşey yapıcam başka sürücü alıcam bide öyle denerim. görüntü kirliliği olmasa böyle fanlı kullanırımda kirlilik işte.
son bir soru bu şekilde soğutarak kullansam  yangın vs. gibi birşey olmaz dimi

seron

Helal olsun.
Yangın aşırı ısınmadan ve kısa devreden olur. Yanlış kablolamadan da olur.
Size kesin birşey söyleyebilmem için önce şu sorunun bir halledilmesi lazım. Dağınık gözüküp gözükmemesi ise sizin yeteneğinize bağlı.  ;)
Kolay gelsin.

07 Osman

Sayın @seron   pes etme yahu. Ürün birebir önünde olsa inan ki halledeceksin.  Uzaktan ancak bu kadar oluyor.  Led driverlerin geniş giriş aralıkları ve geniş çıkış aralığı var. Yani o led driverde 79/130 volt olması kesin olay değil. Yani diyorki senin taktığın lede göre ben bu voltaj aralığında ayarlarım bu işi demek istiyor.

Örnek: https://www.aliexpress.com/item/1-3x1W-Dimmable-LED-Driver-300mA-Plastic-1-3-W-Watt-Lighting-Transformers-Power-Supply-For/32924051884.html?spm=2114.search0604.3.8.397279f6boLQTb&s=p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_537_536_10902,searchweb201603_6,ppcSwitch_0&algo_expid=cea07a0a-1e62-42a7-82fa-c1811c1c3b17-1&algo_pvid=cea07a0a-1e62-42a7-82fa-c1811c1c3b17&transAbTest=ae803_4

Girişe 220 volt verdin. Çıkış 3-12 volt demiş. Yani çıkışta 1-3 adet 1 watt power led  demiş. 1 tane takarsan 3 volt verecek, 3 tane seri bağlarsan 12 volt verecek. 

Bence arkadaşımız ölçü aleti gelince önce senin anlattığın gibi akımı ölçsün,  sonra da  herhangi bir led üzerine kaç volt gerilim düşüyor onu da ölçsün.

seron

Osman abi ben seni bir yerden hatırlıcam ama nerden hatırlıcam bilmiyorum. Resim çok tanıdık geldi.
Herşey arkadaşın verimli ölçüm sonuçları ile belli olacak ölçü aleti gelince fotosunu koysun hangi kademede nasıl yapacağını anlatırız resimli.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 14 Şubat 2019, 17:51:05Osman abi ben seni bir yerden hatırlıcam ama nerden hatırlıcam bilmiyorum. Resim çok tanıdık geldi.
Herşey arkadaşın verimli ölçüm sonuçları ile belli olacak ölçü aleti gelince fotosunu koysun hangi kademede nasıl yapacağını anlatırız resimli.

@seron   1996 -2002 yılları arasında Antalya da yaşadım. Yaşını bilmiyorum ama o yıllarda ben 20-25 lerimdeydim. Belki karşılaşmışızdır bir yerlerde.

calderon61

desteğinizden dolayı herkese teşekkürler.
aldığım ürün bu gerçi akşam görücem kargodan bir süpriz çıkmaz ise. buna göre nasıl ölçeceğim sıkıntıyı ?

gokrtl

[attach type=image]11295[/attach]

[attach type=image]11297[/attach]

calderon61

Alıntı yapılan: gokrtl - 15 Şubat 2019, 15:42:18[attach type=image]11295[/attach]

[attach type=image]11297[/attach]
bunları ölçerken elektriğe takılı oolacak değilmi ? Kusura bakmayın muhasebeciden anca bu kadar:)

seron

Evet takılı olacak. :)
Verdiğinizi foto üzerinden çizim yapıp yükleyeyim mi anlamadıysanız?

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 19:11:11Evet takılı olacak. :)
Anladım ilk resim 122 çıktı ikinci için lehimi söküp onuda yazıcam

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 19:11:11Evet takılı olacak. :)
Sonuçlar 122 ilki
İkincisi 0,33
Tabi bu ölçümler soğukken yapıldı sıcakken yapmak gerekirmi

seron

İkincisini bir iki dakika boyunca yapmanız gerekiyor. Bakalım akım sabit mi yükseliyor mu.
Bir de adaptörün ucuna led bağlı değilkende ölçeceğiz. 200V kademesinde ölçeceksiniz onu şimdi acele etmeyin önce ikinci tekniği 1 dakika 2 dakika boyunca bir deneyin.

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 19:25:28İkincisini bir iki dakika boyunca yapmanız gerekiyor. Bakalım akım sabit mi yükseliyor mu.
Bir de adaptörün ucuna led bağlı değilkende ölçeceğiz. 200V kademesinde ölçeceksiniz onu şimdi acele etmeyin önce ikinci tekniği 1 dakika 2 dakika boyunca bir deneyin.
Ok

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 19:25:28İkincisini bir iki dakika boyunca yapmanız gerekiyor. Bakalım akım sabit mi yükseliyor mu.
[/quote

3-4 dk tuttum 0,33 değişmedi diğerini nasıl yapıcam

seron

Tamam adaptör sabit akım veren bir adaptör onda sorun yok.

Şimdi kırmız kabloyu siyahın hemen üstündekine alın. orta deliğe.
Dönerli düğmeyi 200Volta getirin. V__.... diye gösteren DC kademesi.
Adaptörü led şeridinden ayırın.
Adaptörün ucundaki çıplak kablolara asla elinizle temas etmeden artıyı artıya eksiyi eksiye değdirin ne gösteriyor?

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 19:43:23Tamam adaptör sabit akım veren bir adaptör onda sorun yok.

Adaptörün ucundaki çıplak kablolara asla elinizle temas etmeden artıyı artıya eksiyi eksiye değdirin ne gösteriyor?
145 gösterdi
İlk resşmdeki gibi v200 e getirdim kırmızıyı ortaya aldım -- + + ya doğru dimi

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 19:43:23Tamam adaptör sabit akım veren bir adaptör onda sorun yok.

Resim koydunuz görmedim aynen öyle ölçtüm
145

seron

145Volt / 36LED = Led başına 4Volt eder. Normal görünüyor. Fakat LED şeridi bağlıylken ölçtüğünüzde:
122Volt / 36LED = 3.38Volt LED  başına gerilim. O LEDler 3Volt.
Adaptör LEDleri fazla zorluyor, LEDler de adaptörü yoruyor gibi bir sonuç var. Aradaki fark çok büyük gibi gözükmese de, Şu anki durumda LED adedini arttırmalıyız gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Yani bu durumda,
145Volt / 3Volt = 48LED uygundur demektir. Biz onu 45 yapalım ki en ufak bir ceryan düşmesinde LEDler hepten sönmesin değil mi?
Durum budur. LED sayınız az.

Deneyimize devam etmemiz için LED şeridini uzatacağız 45e tamamladıktan sonra önce ısı kontrolu yapacağız.
Bunu yapınca adaptör ısısının elle tutulamayacak kadar ısınmaması lazım. 35-40derece kafadan maksimum sıcaklık limiti verebilirim. Fanla desteklenmesinde de bir sakınca yok; zira o adaptör havuz içi aydınlatmada kullanılan modellerden. Fanla destekleneni desteklenmeyeni var.

LED şeridinin ısınması:
Normaldir. Bu nedenle LED şeridinin uygun bir zemine sabitlenmesi gerekir ki oluşan ısı yapıştırıldığı materyal tarafından absorbe edilebilsin. Bu madde akvaryum camı da olabilir. Camdan havaya ve suya dağılır, sorun olmaz.

Şimdi siz ekstra LED ekleyebilecekmisiniz? Dahası ne yapacağınızı anladınız mı?

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 19:57:20145Volt / 36LED = Led başına 4Volt eder. Normal görünüyor. Fakat LED şeridi bağlıylken ölçtüğünüzde:
122Volt / 36LED = 3.38Volt LED  başına gerilim. O LEDler 3Volt.
Adaptör LEDleri fazla zorluyor, LEDler de adaptörü yoruyor gibi bir sonuç var. Aradaki fark çok büyük gibi gözükmese de, Şu anki durumda LED adedini arttırmalıyız gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Yani bu durumda,
145Volt / 3Volt = 48LED uygundur demektir. Biz onu 45 yapalım ki en ufak bir ceryan düşmesinde LEDler hepten sönmesin değil mi?
Durum budur. LED sayınız az.

Deneyimize devam etmemiz için LED şeridini uzatacağız 45e tamamladıktan sonra önce ısı kontrolu yapacağız.
Bunu yapınca adaptör ısısının elle tutulamayacak kadar ısınmaması lazım. 35-40derece kafadan maksimum sıcaklık limiti verebilirim. Fanla desteklenmesinde de bir sakınca yok; zira o adaptör havuz içi aydınlatmada kullanılan modellerden. Fanla destekleneni desteklenmeyeni var.

LED şeridinin ısınması:
Normaldir. Bu nedenle LED şeridinin uygun bir zemine sabitlenmesi gerekir ki oluşan ısı yapıştırıldığı materyal tarafından absorbe edilebilsin. Bu madde akvaryum camı da olabilir. Camdan havaya ve suya dağılır, sorun olmaz.

Şimdi siz ekstra LED ekleyebilecekmisiniz? Dahası ne yapacağınızı anladınız mı?

led var eklerim 45 e tamamlarım. zaten pcb ile led arasına termal macun sürdüm. pcb ile de alüminyum soğutucu arasınada sürdüm. inşallah 45 led ile sorunu çözeriz. sonucu burdan yazarım çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz

seron

Hiiiiiiiiii! :o
PCB ile LED arasında termal macun sürmeyin.
Direkt olarak LEDin metal tabanı PCBye sıkıca bassın. Ona göre lehimleyin.
İlla termal macun kullanılacaksa, LED şerininin tutturulacağı yer ile şerit arasına sürülmeli. LEDlere sürmeyin ısıyı ileteceği yerde engelleyebilir. Oraya sürmüyoruz genellikle macunu. Çok farklı uygulamalarda, genellikle tasarruflu ampullerde kullanılıyor o ki yine lede sürülmüyor.

calderon61

Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2019, 20:05:11Hiiiiiiiiii! :o
PCB ile LED arasında termal macun sürmeyin.
Direkt olarak LEDin metal tabanı PCBye sıkıca bassın. Ona göre lehimleyin.
İlla termal macun kullanılacaksa, LED şerininin tutturulacağı yer ile şerit arasına sürülmeli. LEDlere sürmeyin ısıyı ileteceği yerde engelleyebilir. Oraya sürmüyoruz genellikle macunu. Çok farklı uygulamalarda, genellikle tasarruflu ampullerde kullanılıyor o ki yine lede sürülmüyor.
tüh neyse söker silerim.  ondan olurmu bu sorun arıza omu yoksa :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın