Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: power led sürücü hakkında (613 Kez okunmuş)

Ynt: power led sürücü hakkında

Yanıt #15
ölçü aleti ile nasıl kontrol edilir seri mi paralel mi

Aldığınız yere de sorabilirsiniz. Yada internet üzerinden almışsanız özelliklerine iyi bakmak gerekebilir.  Örnek bu linkte 12 adet led için pcb var. Adamlar bağlantı şeklini seri bağlantı diye belirtmişler.

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-High-power-LED-Aluminum-heatsink-plate-PCB-for-12-1W-3W-DIY/32635267234.html

Yada  sayın @gokrtl  nin dediği gibi tarif ederiz.

Yanıt #16
Merhaba,
Dayım power led ve çeşitli ledlerle ilgili sürücüler tasarlayıp üretim yapıyor. Eğer ilgilenirseniz aşağıda verdiğim linkteki ürünü alarak 12 seri 3 kol paralel olacak şekilde ledlerinizi sürebilirsiniz. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi power ledler sabit akım kaynağıyla sürülmelidir.

Link : http://www.karbelelektronik.com/urun/60w-1400ma-led-surucu-kapali_388.aspx?CatId=233

Yanıt #17
tamam teşekkürler

Yanıt #18
Aşağıya resim tutturdum bakarsınız.(giriş yapmadan görünmez)

SONRADAN İLAVE
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #19
Buda pnb montaj hali power ledler + uçlar pcb + uca - uçlar ise - uca lehimlendi
Pcb bir ucu + - ile başlıyor - - ile bitiyor. Ben sürücünün - ucu ile pcb - ucu + ile + ucunu bağladım. Son olarak pcb diğer ucundaki - - ile köpru attım birbirine.( bu köpru olmadan çalışmıyor)

Yanıt #21
Buda pnb montaj hali power ledler + uçlar pcb + uca - uçlar ise - uca lehimlendi
Pcb bir ucu + - ile başlıyor - - ile bitiyor. Ben sürücünün - ucu ile pcb - ucu + ile + ucunu bağladım. Son olarak pcb diğer ucundaki - - ile köpru attım birbirine.( bu köpru olmadan çalışmıyor)
Tamam hocam bağlantınız doğru. Bu seri bağlantı. Eksileri plaket sonundan bağlamanız da doğru.
Şimdi geriye sadece doğru voltaj uygulaması ve akım kontrolü kalıyor. Dediğim gibi kaynak gerilimi yüksek olunca kaynağı iyice boğuyor olabilirsiniz. Kaynağın ısınmasını buna bağlıyorum. Akım kontrolü yapsa da o voltajı denklemediğiniz sürece ısınacaktır.
Uygulamanız doğru. Ampermetreyi bekleyin şimdi. Elinizde 68 ila 100 ohm -10W taş direnç var mı? Ya da şöyle yapabiliriz 12Volt otomobil ampulü bulabilir misiniz? Deney yapacağız.

Yanıt #22
Tamam hocam bağlantınız doğru. Bu seri bağlantı. Eksileri plaket sonundan bağlamanız da doğru.
Şimdi geriye sadece doğru voltaj uygulaması ve akım kontrolü kalıyor. Dediğim gibi kaynak gerilimi yüksek olunca kaynağı iyice boğuyor olabilirsiniz. Kaynağın ısınmasını buna bağlıyorum. Akım kontrolü yapsa da o voltajı denklemediğiniz sürece ısınacaktır.
Uygulamanız doğru. Ampermetreyi bekleyin şimdi. Elinizde 68 ila 100 ohm -10W taş direnç var mı? Ya da şöyle yapabiliriz 12Volt otomobil ampulü bulabilir misiniz? Deney yapacağız.
O dediklerinizyok maalesef ama multimetre yarın kargo gelir birde bu çinden aldığım ledlerden kaynaklı olabilirmi yada ledlerin bir kusmı spetcrum olması ( onlarda 1w)

Yanıt #23
Tamam.
İşin özeti, güç kaynağı şu anda ucu kısadevrede gibi çalışıyor. Daha fazla LED bağlayarak sonu çözmeye çalışacağız. Yine olmazsa ufak bir hesap yapıp seri direnç atacağız.  Akım kontrolü yoksa bu kez kaynaktan ziyade LEDler soba gibi kızar. Seri dirençle onu çözmeye çalışacağız ama ideal bir çözüm olmayacak. Umarım güç kaynağının akım kontrolör devresi vardır.

Yanıt #24
Tamam.
İşin özeti, güç kaynağı şu anda ucu kısadevrede gibi çalışıyor. Daha fazla LED bağlayarak sonu çözmeye çalışacağız. Yine olmazsa ufak bir hesap yapıp seri direnç atacağız.  Akım kontrolü yoksa bu kez kaynaktan ziyade LEDler soba gibi kızar. Seri dirençle onu çözmeye çalışacağız ama ideal bir çözüm olmayacak. Umarım güç kaynağının akım kontrolör devresi vardır.
Bu mereti burdan aldım powerled driver yazıyor özelliklerinden bellimidir
https://www.marketdijital.com/urun/24-36x1-watt-f2436a-79-130-volt-350ma

Yanıt #25
Birşey daha keşfettim. Ledlerin yanan yerlerin sıcaklıkları çok aşırı değil eli yakmıyor ama beyaz olanlar renkli olanlara göre yanan yeri daha sıcak sorun beyszlardamı acaba
Resimdeki gibi 3 adet fan ile normal ısıda duruyorlar hiç sıcak değiller ama fanı kapat ateş gibi oluyor alğminyum ve driver 15 dakkada

Yanıt #26
baktım.
detaylı teknik özellik vermemiş. sadece sabit akım 350mA demiş.
beni şaşırtan şey de 24-36LED için uygundur demiş.
Çıkış Voltajı ise 79-130Volt demiş. Bir üst satırdakine göre konuşursam "110Voltta 79Volt veririm, 220Voltta 130volt veririm" gibi anlıyorum ben.

Tamam yanılmış olayım giriş ne olursa olsun 79volt ila 130Volt arasında kendimi ayarlarım demiş olsun. Peki neden aşırı ısınıyor...
Elinizde başka seri led varsa uç uca arttırıp 43 LEDe tamamlayıp deneme şansı var mı? Isınıp ısınmadığına bakacağız. Yine ısınıyorsa... Bilmiyorum valla. Watajlı seri direnç atarız. Adaptörün sağında solunda ayar yapmak için bir delik, bir vida falan varmı hocam?

Yanıt #27
baktım.
detaylı teknik özellik vermemiş. sadece sabit akım 350mA demiş.
beni şaşırtan şey de 24-36LED için uygundur demiş.
Çıkış Voltajı ise 79-130Volt demiş. Bir üst satırdakine göre konuşursam "110Voltta 79Volt veririm, 220Voltta 130volt veririm" gibi anlıyorum ben.

Tamam yanılmış olayım giriş ne olursa olsun 79volt ila 130Volt arasında kendimi ayarlarım demiş olsun. Peki neden aşırı ısınıyor...
Elinizde başka seri led varsa uç uca arttırıp 43 LEDe tamamlayıp deneme şansı var mı? Isınıp ısınmadığına bakacağız. Yine ısınıyorsa... Bilmiyorum valla. Watajlı seri direnç atarız. Adaptörün sağında solunda ayar yapmak için bir delik, bir vida falan varmı hocam?
Led var da adaptörde delik vs ayar yok

Yanıt #28
Ürünün teknik özelliklerini detaylı görebilmek için ufak bir araştırma yaptım ama bilgiler çok sınırlı.
Firmaların verdiği bilgiler doğrultusunda elinizdeki LEDler eğer 1W ise adaptör sizin sisteme uyuyor görünüyor.
Aralarda günışığı LEDler görüyorum. Şayet onların çektiği akımlar daha küçük/büyükse, halkadaki zayıf elemanlar ısınacaktır. Bu normal.
LED şeritlerinin akım kontrolü olmadan ısınmaları da normal.
Ama dediğinize göre adaptör elle zor tutulacak kadar ısınıyormuş. Bu da 50Derecenin üstüne çıkıyor demektir. Bu normal değil. Zaten o adaptörler fandır şudur budur soğutucu olmadan kullanılırlar. Fanla anca soğutmanız bile bir sorun olduğunu gösteriyor.

Sonuç:
Abi hiçbirşey anlamadım ben bu işten.
Voltaj sabitmi otomatik ayarlı mı? Sabitse LED eklememiz gerekli.
Akım, ürün özelliklerinde Sabit akım diye belirtilmiş. Sabit akım derken benim akım stabilizatörüm var mı demek istiyor?
Yani ürün özelliklerine bakınca normal görünüyor ama normal değil.
Ben kaldım abi. Baya kaldım. Öööyle bakıyorum.
DİKKAT: Çıkışın 130Volt olduğunu hatırlatayım önleminizi mutlaka alın.
çözemedim sorununuzu kusura bakmayın artık.

Yanıt #29
Ürünün teknik özelliklerini detaylı görebilmek için ufak bir araştırma yaptım ama bilgiler çok sınırlı.
Firmaların verdiği bilgiler doğrultusunda elinizdeki LEDler eğer 1W ise adaptör sizin sisteme uyuyor görünüyor.
Aralarda günışığı LEDler görüyorum. Şayet onların çektiği akımlar daha küçük/büyükse, halkadaki zayıf elemanlar ısınacaktır. Bu normal.
LED şeritlerinin akım kontrolü olmadan ısınmaları da normal.
Ama dediğinize göre adaptör elle zor tutulacak kadar ısınıyormuş. Bu da 50Derecenin üstüne çıkıyor demektir. Bu normal değil. Zaten o adaptörler fandır şudur budur soğutucu olmadan kullanılırlar. Fanla anca soğutmanız bile bir sorun olduğunu gösteriyor.

Sonuç:
Abi hiçbirşey anlamadım ben bu işten.
Voltaj sabitmi otomatik ayarlı mı? Sabitse LED eklememiz gerekli.
Akım, ürün özelliklerinde Sabit akım diye belirtilmiş. Sabit akım derken benim akım stabilizatörüm var mı demek istiyor?
Yani ürün özelliklerine bakınca normal görünüyor ama normal değil.
Ben kaldım abi. Baya kaldım. Öööyle bakıyorum.
DİKKAT: Çıkışın 130Volt olduğunu hatırlatayım önleminizi mutlaka alın.
çözemedim sorununuzu kusura bakmayın artık.
teşekkür ederim eline sağlık. senide uğraştırdım hakkını helal et.
şöyle birşey yapıcam başka sürücü alıcam bide öyle denerim. görüntü kirliliği olmasa böyle fanlı kullanırımda kirlilik işte.
son bir soru bu şekilde soğutarak kullansam  yangın vs. gibi birşey olmaz dimi