Ana içeriğe git
Konu: AYARLI LABORATUVAR GÜÇ KAYNAĞI (0-30V 3A) (440 Kez okunmuş)

AYARLI LABORATUVAR GÜÇ KAYNAĞI (0-30V 3A)

Uzun zamandır güç kaynağı devreleri üzerinde araştırmalar yapıyorum ve BU ADRESTEKİ devreyi yapmaya karar verdim.

2N2219 transistörü soğutmak için 50AS modelini kullandım.

Bakır yolların uzun ömürlü olması ve oksitlenmemesi için lehim kaplama yaptım.

Altınkaya firmasının ürettiği DT-410 model kutudan kullandım.

Sanyo Denki firmasının ürettiği San Ace serisi fanları hem sessiz hem de performans konusunda çok başarılı.

Cam sigorta power konnektörünün içinde.

Power konnektör ve fanı kutuya montajladım.
2N3055 transistörü termal macun sürdükten sonra alüminyum soğutucusu ile beraber kutuya montajladım.
Transistörü montajlarken TO-3 silikon izolatör kullandım.

Devre kartını L köşe dirsek aparatıyla beraber kutuya montajladım.

Trafoyu kutuya montajladım.
24V 120W trafo kullandım.

Aliexpress üzerinden dijital voltmetre ampermetre sipariş ettim.

Ön panel için plan yaptım.
Potansiyometreleri alpha marka kullandım.

Tabelacıda lazer kesim yaptırdım.

7812 transistörü fanı ve ön panelde bulunan LCD yi besliyor.

Soldaki pot akımı ayarlıyor.
Sağdaki pot gerilimi ayarlıyor.
NOT: Güç kaynağının çıkış uçları kısa devre olursa 2N2219 transistörü gümletirsiniz.

Ynt: AYARLI LABORATUVAR GÜÇ KAYNAĞI (0-30V 3A)

Yanıt #1
Eline sağlık. Kısa devre koruması yok mu. Haliyle atölyede çalışırken kısa devre oluyor bazen  ???
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #2
Eline sağlık. Kısa devre koruması yok mu. Haliyle atölyede çalışırken kısa devre oluyor bazen  ???

Aynen. Çıkış uçlarından birine en basitinden ters bir diyot bağlanabilir.

Ayrıca arkadaş konuya 25 adet resim koyabildiğine göre yükleme kısmındaki konu başına 5 resim tezini de çürütmüş oluyor :D
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #3
güzel bir çalışma olmuş maşallah.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #4
Cok guzel bir calisma olmuş elinize sağlık . Aslinda ben de 30v 10a yapmak istiyorum ama gözüm yemiyor pek. Önce pcb hazirlamam gerek ki daha önce hic hazirlamadim.

Hazir alsak baya pahalı. Aliexpressten aldığım 80w modülle yaptığım bir adet var onu kulaniyorum.

Tabi sizinkinin yaninda benimkine yapmak degi birleştirmek denir ancak.

Yanıt #5
Akımı ayarlı bir güç kaynağı olduğuna göre çıkışı kısa devre edersen, ayarlanan değerde akım geçer. Yani çıkışı gönül rahatlığıyla kısa devre edebilirsin  :D
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #6
Akımı ayarlı bir güç kaynağı olduğuna göre çıkışı kısa devre edersen, ayarlanan değerde akım geçer. Yani çıkışı gönül rahatlığıyla kısa devre edebilirsin  :D
bu iyi geldi hocam. bende yapacağım kısmetse. aslında atölye için ilk iş bu olmalı ama nedense en sona bıraktım ben  :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #7
bu iyi geldi hocam. bende yapacağım kısmetse. aslında atölye için ilk iş bu olmalı ama nedense en sona bıraktım ben  :)
 İyi seçim! Laboratuvar güç kaynağı için lineer güç kaynakları daha uygun, o ucuz SMPS olanlardan uzak durmak lazım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #8
Heveslendim yav. Ben de eve gidince kendi yaptğım güç kaynağını koyucam. Çalışma bakımın dan bu kadar kaliteli olmasa da görsel açıdan iyidir 😁

Yanıt #9
Bu da benim ayarlı güç kaynağım. Ama görsellik dışında içine özel bir çaba sarfeymedim. 20v 6A laptop adaptörü kullandım. Satın aldığım volt ve amper ayarlı converter ile bu 20v'u kontrol edip istediğim voltaja ayarlıyorum. 😊

Görsellik işini photoshopta halledip sticker çıktı alarak yaptım. Gösterge display leri converter üzerinden söküp kutuya yerleştirdim. Kutu seninki ile aynı ürün. Ayar potları converter üzerinde çok turlu trimpot olarak vardı. Bunları söküp kutu üzerine kablo ile taşıyarak normal çok turlu potlara bağladım. Yük ve Güç ledleri yine converter üzerinde smd olarak vardı söküp kutu üzerine adını unuttuğum ( :D ) ledler ile yerleştirdim. Bu smd ler çok küçük olduğundan ameliyat tarzı bir iş oldu benim için.

X

Yanıt #10
Bu da benim ayarlı güç kaynağım. Ama görsellik dışında içine özel bir çaba sarfeymedim. 20v 6A laptop adaptörü kullandım. Satın aldığım volt ve amper ayarlı converter ile bu 20v'u kontrol edip istediğim voltaja ayarlıyorum. 😊

Görsellik işini photoshopta halledip sticker çıktı alarak yaptım. Gösterge display leri converter üzerinden söküp kutuya yerleştirdim. Kutu seninki ile aynı ürün. Ayar potları converter üzerinde çok turlu trimpot olarak vardı. Bunları söküp kutu üzerine kablo ile taşıyarak normal çok turlu potlara bağladım. Yük ve Güç ledleri yine converter üzerinde smd olarak vardı söküp kutu üzerine adını unuttuğum ( :D ) ledler ile yerleştirdim. Bu smd ler çok küçük olduğundan ameliyat tarzı bir iş oldu benim için.

X
Nasıl bir converter kullandın?
:-)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #12
Tebrik ederim. Emek var. ::ok

Ben güç kaynağı yapacak olsaydım, şöyle düşünürdüm :du:

-Ön panele alternatif iki uç verir, buna AC 12V verirdim. Bazı uygulamalarda ekstra güç kaynağı kullanmama gerek kalmazdı.
-Voltajı gösteren dijitlerin yeşil, akımı gösterenlerin de kırmızı olmasını isterdim. şahsi seçimim tabii ki.
-7812 Entegresi ile hem fanı hem de ölçeri beslemezdim. Aklıma "acaba fanın neden olduğu parazitikler ölçü cihazını etkiler mi?" diye düşünürdüm. Fanlar parazitik üretir mi onu bilmiyorum ama ampliler gibi hassas cihazlarda cırıltı yapabiliyor.
-V ve A potansiyomeresini birbirine daha yakın, sola kaydırır, POWER LED koyardım. Güç anahtarını sağlaksam sağ-üste, solaksam sol üste ekranın yanına yerleştirirdim.
-Uygun bir yere de "mustafa ömer" diye yazardım ;)

Tekrar tebrik ederim. Ön Panel tertemiz düzgün. Güzel olmuş beğendim :) 

Ayrıca arkadaş konuya 25 adet resim koyabildiğine göre yükleme kısmındaki konu başına 5 resim tezini de çürütmüş oluyor :D
Aslında istediğin kadar resim ekleyebilirsin. Mesela arkadaş hızlıresime yüklemiş. Bu şartla (link atma yöntemiyle) ekle de ekle, birşey olmaz. Ama siteye doğrudan yükleme söz konusu olduğunda işler değişir.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #13

Aslında istediğin kadar resim ekleyebilirsin. Mesela arkadaş hızlıresime yüklemiş. Bu şartla (link atma yöntemiyle) ekle de ekle, birşey olmaz. Ama siteye doğrudan yükleme söz konusu olduğunda işler değişir.

Farketmedim ben onu 😁

Yanıt #14
Tekrar tebrik ederim. Ön Panel tertemiz düzgün. Güzel olmuş beğendim :) 

Evet fabrikadan çıkmış gibi oluyor. Cnc lazer kesimi yapan yerler var. Ön paneli ve ön panele montajlanacak parçaları götürün ölçülerini alsınlar. Tarif ettiğiniz projeye göre bilgisayardan çizim yapıp enter tuşuna basıyorlar ve işlem tamam.