AYARLI LABORATUVAR GÜÇ KAYNAĞI (0-30V 3A)

Başlatan mustafa ömer, 05 Şubat 2019, 01:50:32

mustafa ömer

Uzun zamandır güç kaynağı devreleri üzerinde araştırmalar yapıyorum ve BU ADRESTEKİ devreyi yapmaya karar verdim.

2N2219 transistörü soğutmak için 50AS modelini kullandım.

Bakır yolların uzun ömürlü olması ve oksitlenmemesi için lehim kaplama yaptım.

Altınkaya firmasının ürettiği DT-410 model kutudan kullandım.

Sanyo Denki firmasının ürettiği San Ace serisi fanları hem sessiz hem de performans konusunda çok başarılı.

Cam sigorta power konnektörünün içinde.

Power konnektör ve fanı kutuya montajladım.
2N3055 transistörü termal macun sürdükten sonra alüminyum soğutucusu ile beraber kutuya montajladım.
Transistörü montajlarken TO-3 silikon izolatör kullandım.

Devre kartını L köşe dirsek aparatıyla beraber kutuya montajladım.

Trafoyu kutuya montajladım.
24V 120W trafo kullandım.

Aliexpress üzerinden dijital voltmetre ampermetre sipariş ettim.

Ön panel için plan yaptım.
Potansiyometreleri alpha marka kullandım.

Tabelacıda lazer kesim yaptırdım.

7812 transistörü fanı ve ön panelde bulunan LCD yi besliyor.

Soldaki pot akımı ayarlıyor.
Sağdaki pot gerilimi ayarlıyor.
NOT: Güç kaynağının çıkış uçları kısa devre olursa 2N2219 transistörü gümletirsiniz.

Kazasker

Eline sağlık. Kısa devre koruması yok mu. Haliyle atölyede çalışırken kısa devre oluyor bazen  ???
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Şubat 2019, 02:14:33Eline sağlık. Kısa devre koruması yok mu. Haliyle atölyede çalışırken kısa devre oluyor bazen  ???

Aynen. Çıkış uçlarından birine en basitinden ters bir diyot bağlanabilir.

Ayrıca arkadaş konuya 25 adet resim koyabildiğine göre yükleme kısmındaki konu başına 5 resim tezini de çürütmüş oluyor :D

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

karadvt

Cok guzel bir calisma olmuş elinize sağlık . Aslinda ben de 30v 10a yapmak istiyorum ama gözüm yemiyor pek. Önce pcb hazirlamam gerek ki daha önce hic hazirlamadim.

Hazir alsak baya pahalı. Aliexpressten aldığım 80w modülle yaptığım bir adet var onu kulaniyorum.

Tabi sizinkinin yaninda benimkine yapmak degi birleştirmek denir ancak.

taydin

Akımı ayarlı bir güç kaynağı olduğuna göre çıkışı kısa devre edersen, ayarlanan değerde akım geçer. Yani çıkışı gönül rahatlığıyla kısa devre edebilirsin  :D
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Kazasker

Alıntı yapılan: taydin - 05 Şubat 2019, 13:10:48Akımı ayarlı bir güç kaynağı olduğuna göre çıkışı kısa devre edersen, ayarlanan değerde akım geçer. Yani çıkışı gönül rahatlığıyla kısa devre edebilirsin  :D
bu iyi geldi hocam. bende yapacağım kısmetse. aslında atölye için ilk iş bu olmalı ama nedense en sona bıraktım ben  :)

taydin

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Şubat 2019, 13:16:18bu iyi geldi hocam. bende yapacağım kısmetse. aslında atölye için ilk iş bu olmalı ama nedense en sona bıraktım ben  :)
İyi seçim! Laboratuvar güç kaynağı için lineer güç kaynakları daha uygun, o ucuz SMPS olanlardan uzak durmak lazım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Heveslendim yav. Ben de eve gidince kendi yaptğım güç kaynağını koyucam. Çalışma bakımın dan bu kadar kaliteli olmasa da görsel açıdan iyidir

gokrtl

Bu da benim ayarlı güç kaynağım. Ama görsellik dışında içine özel bir çaba sarfeymedim. 20v 6A laptop adaptörü kullandım. Satın aldığım volt ve amper ayarlı converter ile bu 20v'u kontrol edip istediğim voltaja ayarlıyorum.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 17:47:25Bu da benim ayarlı güç kaynağım. Ama görsellik dışında içine özel bir çaba sarfeymedim. 20v 6A laptop adaptörü kullandım. Satın aldığım volt ve amper ayarlı converter ile bu 20v'u kontrol edip istediğim voltaja ayarlıyorum.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Tebrik ederim. Emek var. ::ok

Ben güç kaynağı yapacak olsaydım, şöyle düşünürdüm :du:

-Ön panele alternatif iki uç verir, buna AC 12V verirdim. Bazı uygulamalarda ekstra güç kaynağı kullanmama gerek kalmazdı.
-Voltajı gösteren dijitlerin yeşil, akımı gösterenlerin de kırmızı olmasını isterdim. şahsi seçimim tabii ki.
-7812 Entegresi ile hem fanı hem de ölçeri beslemezdim. Aklıma "acaba fanın neden olduğu parazitikler ölçü cihazını etkiler mi?" diye düşünürdüm. Fanlar parazitik üretir mi onu bilmiyorum ama ampliler gibi hassas cihazlarda cırıltı yapabiliyor.
-V ve A potansiyomeresini birbirine daha yakın, sola kaydırır, POWER LED koyardım. Güç anahtarını sağlaksam sağ-üste, solaksam sol üste ekranın yanına yerleştirirdim.
-Uygun bir yere de "mustafa ömer" diye yazardım ;)

Tekrar tebrik ederim. Ön Panel tertemiz düzgün. Güzel olmuş beğendim :) 

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 08:28:53Ayrıca arkadaş konuya 25 adet resim koyabildiğine göre yükleme kısmındaki konu başına 5 resim tezini de çürütmüş oluyor :D
Aslında istediğin kadar resim ekleyebilirsin. Mesela arkadaş hızlıresime yüklemiş. Bu şartla (link atma yöntemiyle) ekle de ekle, birşey olmaz. Ama siteye doğrudan yükleme söz konusu olduğunda işler değişir.

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 05 Şubat 2019, 18:59:42Aslında istediğin kadar resim ekleyebilirsin. Mesela arkadaş hızlıresime yüklemiş. Bu şartla (link atma yöntemiyle) ekle de ekle, birşey olmaz. Ama siteye doğrudan yükleme söz konusu olduğunda işler değişir.

Farketmedim ben onu

mustafa ömer

Alıntı yapılan: seron - 05 Şubat 2019, 18:59:42Tekrar tebrik ederim. Ön Panel tertemiz düzgün. Güzel olmuş beğendim :) 

Evet fabrikadan çıkmış gibi oluyor. Cnc lazer kesimi yapan yerler var. Ön paneli ve ön panele montajlanacak parçaları götürün ölçülerini alsınlar. Tarif ettiğiniz projeye göre bilgisayardan çizim yapıp enter tuşuna basıyorlar ve işlem tamam.

Kazasker

Gökhan pandoranın kutusunu açsan bi ara içinde ne var ne yok gorsek  :D

gokrtl

@Kazasker için de bundan başka birşey yok :D

[attach type=image]11033[/attach]

Kazasker

gokrtl

ibbayram

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 05 Şubat 2019, 01:50:32Uzun zamandır güç kaynağı devreleri üzerinde araştırmalar yapıyorum ve BU ADRESTEKİ devreyi yapmaya karar verdim.

2N2219 transistörü soğutmak için 50AS modelini kullandım.

Bakır yolların uzun ömürlü olması ve oksitlenmemesi için lehim kaplama yaptım.

Altınkaya firmasının ürettiği DT-410 model kutudan kullandım.

Sanyo Denki firmasının ürettiği San Ace serisi fanları hem sessiz hem de performans konusunda çok başarılı.

Cam sigorta power konnektörünün içinde.

Power konnektör ve fanı kutuya montajladım.
2N3055 transistörü termal macun sürdükten sonra alüminyum soğutucusu ile beraber kutuya montajladım.
Transistörü montajlarken TO-3 silikon izolatör kullandım.

Devre kartını L köşe dirsek aparatıyla beraber kutuya montajladım.

Trafoyu kutuya montajladım.
24V 120W trafo kullandım.

Aliexpress üzerinden dijital voltmetre ampermetre sipariş ettim.

Ön panel için plan yaptım.
Potansiyometreleri alpha marka kullandım.

Tabelacıda lazer kesim yaptırdım.

7812 transistörü fanı ve ön panelde bulunan LCD yi besliyor.

Soldaki pot akımı ayarlıyor.
Sağdaki pot gerilimi ayarlıyor.
NOT: Güç kaynağının çıkış uçları kısa devre olursa 2N2219 transistörü gümletirsiniz.
devrenin gerekli dosyalarını ibbayram@gmail.com a göndermen mümkünmü
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Hattuşa

hocam aynı malzemelerin çoğunu temin ettim, bende bu devreden yapmak istiyorum acaba PCB şemayı vermek mümkünmüdür?
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

seron

Kendisinin başka bir forumda da başlık açtığını hatırlıyorum. Orada da baskı şeması vermemiş sanırım. Lakin devrenin orjinalinde kısadevre koruması olmadığı için röleli sigorta devresini 320Volt sitesinden alıp yaptım diyordu.

Projesinin kaynağı burası:
https://www.electronics-lab.com/project/0-30-vdc-stabilized-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/

Orada da baskı şeması paylaştığını göremedim. Ama devre şeması var. Belki o devre şemasından yürüyerek gidilebilir tecrübe varsa.

seron

Sizin için çok elzem ise, çizebilirim derseniz ben örnek fotoğrafları alarak bilgisayarda şopladım ve ortaya şöyle birşey çıktı:

[attach type=image]12892[/attach]

Ufak tefek kaymalar var ama sorun değil.

Olmadı ben KiCAD kullanarak şunu çizmeye çalışayım. Ama amatörüm, elim yavaş, uzun sürer. Ben müsait bir zamanda çizmeye başlarım. Bekleyemicekseniz kendiniz de çizebilirsiniz. Çizersem 3-5 gün sonra atarım.

Kolay gelsin.

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 30 Aralık 2019, 21:50:33Sizin için çok elzem ise, çizebilirim derseniz ben örnek fotoğrafları alarak bilgisayarda şopladım ve ortaya şöyle birşey çıktı:

[attach type=image]12892[/attach]

Ufak tefek kaymalar var ama sorun değil.

Olmadı ben KiCAD kullanarak şunu çizmeye çalışayım. Ama amatörüm, elim yavaş, uzun sürer. Ben müsait bir zamanda çizmeye başlarım. Bekleyemicekseniz kendiniz de çizebilirsiniz. Çizersem 3-5 gün sonra atarım.

Kolay gelsin.

ilginiz için tşk ederim ustam, ben isis 8.6 da verdiğiniz şemayı çizdim ama simülasyonda bir çıkış alamadım. kesinlikle devre çalışmıyor demiyorum yanlış anlaşılmasın,belki çizimde hata yapmış olabilirim, bazende isis bu keyfi olmaz düzgün çalışmaz, pcb yi çizmek sorun değilde şu sıralar yoğunluk var. gerçi trafo vs henüz elime ulaşmadı sanırım yılbaşından sonraya kaldı, zira kargo şirketleri şu sıralar hiç memnun edici değil

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 30 Aralık 2019, 23:17:28ilginiz için tşk ederim ustam, ben isis 8.6 da verdiğiniz şemayı çizdim ama simülasyonda bir çıkış alamadım. kesinlikle devre çalışmıyor demiyorum yanlış anlaşılmasın,belki çizimde hata yapmış olabilirim, bazende isis bu keyfi olmaz düzgün çalışmaz, pcb yi çizmek sorun değilde şu sıralar yoğunluk var. gerçi trafo vs henüz elime ulaşmadı sanırım yılbaşından sonraya kaldı, zira kargo şirketleri şu sıralar hiç memnun edici değil
Devrenin benim için bir önemi yok. İsteyenler için demiştim.
Anasayfasında "TESTED" yazmış. Çalıştığını söylüyor yani. Bir de "eğer çalışmazsa" diye bir başlık var. Orada neler yapılabileceğini not almışlar. @mustafa ömer kardeşimiz başarılı şekilde yapmış, uzun süredir kullandığını söylüyor. Sigorta değiştirmekten bıktım, 320Volttaki sigorta devresini ekledim şimdi daha iyi diyordu bana. Adını alıntılayınca belki bildirim gider elindeyse paylaşır.

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 30 Aralık 2019, 23:23:59Devrenin benim için bir önemi yok. İsteyenler için demiştim.
Anasayfasında "TESTED" yazmış. Çalıştığını söylüyor yani. Bir de "eğer çalışmazsa" diye bir başlık var. Orada neler yapılabileceğini not almışlar. @mustafa ömer kardeşimiz başarılı şekilde yapmış, uzun süredir kullandığını söylüyor. Sigorta değiştirmekten bıktım, 320Volttaki sigorta devresini ekledim şimdi daha iyi diyordu bana. Adını alıntılayınca belki bildirim gider elindeyse paylaşır.

ustam pcb yi çizeceksiniz değilmi? bu devreyi yapacağım diye bir kuralım yok, bir arkadaşım trafo yolluyor, dün gece voltmetre-akımmetre resmi paylaşmış arkadaş gittiden onu da temin ettim. diğer malzemeler herhalde vardır. istediğim akım ve voltajı kontrol edebileceğim bir güç kaynağı ihtiyacımı karşılamak, zira çekmecemdeki 3-5 çeşit farklı adaptörlerden kurtulup çıkışı kendim ayarlayabileceğim bir ünitem olsun. bu konuda sizin yönlendirmenizi bekliyorum

seron

Merhaba. Ben PCB'yi güzelce çizerim. Resimdekini karta dökerim. Ama tüm elemanların ne olduğunu açık açık belirtebilir miyim, zor. Yolları yaparım sadece. Elamanların ne olduğu devre şemasında belirtiliyor zaten. Ben yapsam yapsam 3-5 güne anca yaparım. Benden hızlı yapabiliyorsanız beni beklemeyin. Ben çizme imkanı olmayan arkadaşlar için sevabına çizip PDF olarak koyucam o kadar. Buradaki kimse çizmez hiçbir devreyi. Hepsi çalışıyor işi gücü var. Benim boş zamanım oluyor o zamanları değerlenedirerek bakır yüzey ve eleman yüzey pdfsi çizicem sadece...

Bir ikincisi, güç kaynağına ihtiyacınız varsa daha iyileri de var. Kaç V kaç A lazım siz kendinizce belirleyin, şema falan bulmak kolay. 320Voltta bir sürü vardı güç kaynağı.

iyi çalışmalar.

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 31 Aralık 2019, 14:50:53Merhaba. Ben PCB'yi güzelce çizerim. Resimdekini karta dökerim. Ama tüm elemanların ne olduğunu açık açık belirtebilir miyim, zor. Yolları yaparım sadece. Elamanların ne olduğu devre şemasında belirtiliyor zaten. Ben yapsam yapsam 3-5 güne anca yaparım. Benden hızlı yapabiliyorsanız beni beklemeyin. Ben çizme imkanı olmayan arkadaşlar için sevabına çizip PDF olarak koyucam o kadar. Buradaki kimse çizmez hiçbir devreyi. Hepsi çalışıyor işi gücü var. Benim boş zamanım oluyor o zamanları değerlenedirerek bakır yüzey ve eleman yüzey pdfsi çizicem sadece...

Bir ikincisi, güç kaynağına ihtiyacınız varsa daha iyileri de var. Kaç V kaç A lazım siz kendinizce belirleyin, şema falan bulmak kolay. 320Voltta bir sürü vardı güç kaynağı.

iyi çalışmalar.

gelecek trafo 30v luk olması lazım, akımı 10A fazla bile akım ve voltaj kontrollü olsun istiyorum. elbette ki nette bolca var, ben sizin önerinizi merak etmiştim. pcb çizimini çok önemli değil.

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 31 Aralık 2019, 15:54:56gelecek trafo 30v luk olması lazım, akımı 10A fazla bile akım ve voltaj kontrollü olsun istiyorum. elbette ki nette bolca var, ben sizin önerinizi merak etmiştim. pcb çizimini çok önemli değil.
Sanırım yanlış anlaşılma olmuş. :)
Benim bir önerim yok. Yukarıda Mustafa Ömer arkadaşımızın yaptığı devre, aynı arkadaş tarafından birkaç başka forumda da paylaşılmış ama plaket şeması verilmemiş.  Sizin haricinizde soranlar oldu, ama yanıt gelmedi. Böyle olunca işinizi kolaylaştırmak için ben de plaket şemasını çizeyim dedim. Bu kadar.

Şu anda KiCAD ile başladım. Elemanları tesbit aşamasındayım, tüm elemanlar netleşince bakır çizimine başlayacağım. Ara vere vere oyalana oyalana en geç 3 gün sonra buraya yüklerim PDF çıktılarını; Allah izin verirse.

-taha-

Selamın aleyküm bu devre çalışıyor ben yapıp kullandım ama trafo kesinlikle 24 v olması gerek 30 un üstüne çıktı mı calismiyabiliyor bu devre

Hattuşa

Alıntı yapılan: -taha- - 31 Aralık 2019, 20:24:21Selamın aleyküm bu devre çalışıyor ben yapıp kullandım ama trafo kesinlikle 24 v olması gerek 30 un üstüne çıktı mı calismiyabiliyor bu devre

aleykum selam
ilginçmiş

asma

Alıntı yapılan: pro-TR - 31 Aralık 2019, 23:00:01aleykum selam
ilginçmiş
İlginç değil.
TL081 kaç volt besleme ile çalışır?
Asıl ilginç olan bu devrenin bu değerlerle dizayn edilmesidir. Sınırlarda gezen bir devre.

Hattuşa

Alıntı yapılan: asma - 31 Aralık 2019, 23:42:04İlginç değil.
TL081 kaç volt besleme ile çalışır?
Asıl ilginç olan bu devrenin bu değerlerle dizayn edilmesidir. Sınırlarda gezen bir devre.

hocam kasacaksa devre daha stabil benzer devre yokmu

asma

seron

İyi yıllar iyi tatiller arkadaşlar.

Yılın ilk gününde Türkiye'nin ilk devre paylaşımıyla karşınızdayım :P

Önce bir baskıya bakın, doğru ise bir sakatlık görmezseniz full dosyaları ekleyeceğim. Bugün tüm gün buralarda olacağım arkadaşlar.

[attach type=image]12899[/attach]

Tam boy ekliyorum, sayfa yapısını çirkin kılıyor ama böyle daha çok dikkat çekiyor.

Henüz bakır yüzünü yüklemiyeyim. Hata çıkarsa bidaha sil bidaha yükle olmasın diye.

Müsait olan "ağabey" üyelerden kontrol edebilecek varsa işi hızlandırmış oluruz.

EDİT:
Neyse ben paylaşıyorum. Yanlışlık yoktur sanırım kontrol ettim ama...

DİKKAT: Eleman baskı pdf'sinin üzerinde eleman değerleri belirtilmemiştir hepsinde Ref** yazıyor. Onlar sadece size klavuzluk etmek için.

Paylaşımı görebilmeniz için giriş yapmanız gerekir.

Hattuşa

seron

Kazasker

kimse buralarda değil anlaşılan @seron  :D  :) 
yanılmıyorsam şeması bu olabilir.
bende güç kaynağı ile cebelleşiyom bu aralar. başlık açtım ama bitirme fırsatım olmadı. devam edip bitireyim bu aralar.

bu link: https://www.electronics-lab.com/project/0-30-vdc-stabilized-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/

seron

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Ocak 2020, 11:52:41kimse buralarda değil anlaşılan @seron  :D  :) 
yanılmıyorsam şeması bu olabilir.
bende güç kaynağı ile cebelleşiyom bu aralar. başlık açtım ama bitirme fırsatım olmadı. devam edip bitireyim bu aralar.

bu link: https://www.electronics-lab.com/project/0-30-vdc-stabilized-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/
Buralarda yeteri kadar insan var. Bu kadarı da bize fazlasıyla yeter @Kazasker  :)

O verdiğin sayfayı yukarıdaki iletilerde verirken ben de detaylı araştırmama rağmen baskı şeması yoktu. Sonradan eklemişler sanırım.

Hattuşa

seron usta trafo elime hala ulaşmadı, yılbaşından önce ptt kargo ile yollamışlardı. diğer malzemeler tamam sadece 2n2219 yok, o çok kritik bir tranzistor mu? muadil bişeyler olmaz mı?

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 05 Ocak 2020, 17:14:03seron usta trafo elime hala ulaşmadı, yılbaşından önce ptt kargo ile yollamışlardı. diğer malzemeler tamam sadece 2n2219 yok, o çok kritik bir tranzistor mu? muadil bişeyler olmaz mı?
Merhaba.

Ben usta değilim.

Bahsettiğiniz transistör için yerine 2N2222 kullanabilirsiniz.
Bir transistörü bulamadığınızda o transistörün adını ve sonuna datasheet pdf ekleyerek gugılladınız mı bilgileri karşınınza gelir. Unutmuş ya da anlamamış olmanız ihtimaline karşı hatırlatayım, bu güç kaynağı hakkında hiçbir bilgim yok. Yapan arkadaş da ortalarda yok.

Kolay gelsin.

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 05 Ocak 2020, 17:18:50Merhaba.

Ben usta değilim.

Bahsettiğiniz transistör için yerine 2N2222 kullanabilirsiniz.
Bir transistörü bulamadığınızda o transistörün adını ve sonuna datasheet pdf ekleyerek gugılladınız mı bilgileri karşınınza gelir. Unutmuş ya da anlamamış olmanız ihtimaline karşı hatırlatayım, bu güç kaynağı hakkında hiçbir bilgim yok. Yapan arkadaş da ortalarda yok.

Kolay gelsin.

peki o zaman yeni bir soru sorayım size;
elimde 30v luk trafo var, istediğim akım ve voltajını kontrol edebileceğim kullanışlı bir güç kaynağı yapmak istiyorum. siz daha önceden yapıpta memnun kaldığınız sizi üzemeyen bir devre tecrübeniz vardır. o tecrübenizi paylaşmazmısınız?

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 05 Ocak 2020, 17:24:11peki o zaman yeni bir soru sorayım size;
elimde 30v luk trafo var, istediğim akım ve voltajını kontrol edebileceğim kullanışlı bir güç kaynağı yapmak istiyorum. siz daha önceden yapıpta memnun kaldığınız sizi üzemeyen bir devre tecrübeniz vardır. o tecrübenizi paylaşmazmısınız?
Yok :)
Ben bundan kullanıyom valla ;D
https://urun.n11.com/uydu-ekipman-ve-malzeme/12-volt-500ma-kademeli-ayarli-adaptor-3-volt-12-volt-P177321205

Elimde adi marka iki tane var. Dün biri arıza yapmış tamir ettim kullanıyorum. İşimi görüyo ::ok

seron

AAAAAAAAAAAAAAAA! Çocukluğumun adaptörünü  buldum!!! :D  :D  :D  :D  :yerlere:  :s7:

Geçen gün çinko karbon başlığında bahsettiğim, hem walkmanımı çalıştırıp hem pillerimi dolduran adaptör buydu işteee

[attach type=thumb]12939[/attach]

https://www.cimri.com/en-ucuz-adaptor-kademeli-voltaj-ayarli-cok-uclu-220voltu-dusuren-1-5-12-volt-ayarli-ayni-gun-beklemeden-karg-fiyatlari,447484907

Lan nasıl sevincik delisi oldum sormayın. Çocuk gibi oldum. Nostalji yaşadım. Yıl 1997-98 vay anasını yaşlanmışız lan... :du:

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 05 Ocak 2020, 17:37:53Yok :)
Ben bundan kullanıyom valla ;D
https://urun.n11.com/uydu-ekipman-ve-malzeme/12-volt-500ma-kademeli-ayarli-adaptor-3-volt-12-volt-P177321205

Elimde adi marka iki tane var. Dün biri arıza yapmış tamir ettim kullanıyorum. İşimi görüyo ::ok

niye kendi yırtığınızı dikemeyen terzimisiniz? güzel bir devre yapmaya malzemeniz mi yok?

bende de 2-3 tane değişik voltajda adaptör, 1 tane 12v ayarlı güç kaynağı, 1 tane 12v smps (led-power tipi), 1 tane de 24v luk smps var ama akım kontrolü ve voltaj kontrollü yok, sizin burdaki güç kaynağı paylaşımlarınızı gördüm, heves yaptım bi tane de ben yapayım diye trafosunuda antalyadan bir arkadaşımdan istedim. 3D printerle kutusunu basarım diye düşündüm ama şimdilik düşünceden öteye geçemedik. Amaç bunca işin gücün arasında kafa dağıtmaktı

seron

Güzel bir şey yapmaya da herşeye de imkan var aslında. Ama ilgi alanım farklı. benim uğraşılarım basit adaptörlerle işimi görecek cinsten. Bahsi geçen cihazlar daha profesyonel. Bir arıza yapsa arızasını bulana kadar ne yapacağını unutursun. Ama güç kaynağın basit olursa, arıza vermez. Verse de için yanmaz.

Bugün bana lazım en kritik şey, istediğim gibi bir cihaz kutusu. O da piyasada yok. Olmayınca projeler hep askıda kalıyor.

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 05 Ocak 2020, 18:09:02Güzel bir şey yapmaya da herşeye de imkan var aslında. Ama ilgi alanım farklı. benim uğraşılarım basit adaptörlerle işimi görecek cinsten. Bahsi geçen cihazlar daha profesyonel. Bir arıza yapsa arızasını bulana kadar ne yapacağını unutursun. Ama güç kaynağın basit olursa, arıza vermez. Verse de için yanmaz.

Bugün bana lazım en kritik şey, istediğim gibi bir cihaz kutusu. O da piyasada yok. Olmayınca projeler hep askıda kalıyor.

çok büyük ve kapsamlı bir kutu değilse sample olarak 1 tane basabilirim size

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 05 Ocak 2020, 18:44:57çok büyük ve kapsamlı bir kutu değilse sample olarak 1 tane basabilirim size

3D yazıcı varsa aslında çok iyi olurdu. Ama komplex şeyler benim istediklerim. Şeffaf paneli falan var birinin. Diğerleri desen Allahlık zaten.  Bir durum olursa sana burdan yazarım.

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 05 Ocak 2020, 18:48:063D yazıcı varsa aslında çok iyi olurdu. Ama komplex şeyler benim istediklerim. Şeffaf paneli falan var birinin. Diğerleri desen Allahlık zaten.  Bir durum olursa sana burdan yazarım.

isterseniz bir örnek gösterin kutu çizilecekse çizeyim, zira yanlış anlamayın printer dediğiniz yazıcı gibi değil. .STL uzantılı dosya gerektirir, ben genellikle solidworks da çizip .STL olarak çıktı alıp yazıcıda bastırıyorum. elimde her renk flement yok, mavi,beyaz veya kırmızı renklerim var.

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın