Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: iyi kalite hoparlör kabin yapımı (1661 Kez okunmuş)

Ynt: iyi kalite hoparlör kabin yapımı

Yanıt #105
Olur tabii. Ancak tahtalara hoparlörler kabinin ön plakasında olduğu gibi monte edilmelidir.
Tahta ebatları biraz daha büyük seçilebilirse, faz farklılıklarının nispeten önüne geçilmiş olur.
Burada amaç hoparlörün rezonansına etki eden unsurların tespitidir.
Bu kıyaslama ölçüm ile ortaya çıkacaktır.Bi resim atsaydın da baksaydık.

abi iş bitince resim aklıma geldi. hemen deliği çektim  :D  elyafı çıkarmaya üşendim. birleşme noktalarına slikon çektim. elim değmişken biraz da amele sıvası yaptım slikonla hem elyafta yapışsın diye  :D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #106
Bu gün mat siyah boya aldim. Bi güzel zımpara attıktan sonra mat siyahi bezle iyice  kabine yedire yedide surdum. Yarin kurur. Gerekirse bir kat daha atarim. Buyrun  :)

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #107
Bu gün mat siyah boya aldim. Bi güzel zımpara attıktan sonra mat siyahi bezle iyice  kabine yedire yedide surdum. Yarin kurur. Gerekirse bir kat daha atarim. Buyrun  :)

Sanki bir tur daha istiyor gibi.
Ama yamyam abi şimdi derki boya sese etki eder :D :D :D
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #108
Kurusun bakalım isterse veriririz bi tur daha 😁😁
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #109
Sanki bir tur daha istiyor gibi.
Ama yamyam abi şimdi derki boya sese etki eder :D :D :D
Mat boyayı MDF emdi ise olumlu yönde etkisi olacakdır.
Dış kaplama ya da boyanın kabin yapımında pek önemi olmaz.
Dış kaplama titreşim engelleyici maddeden yapılırsa MDF ye destek olacaktır. Daha az titreşim yapmasını sağlayabilir.
Kabin yapımında iç kısma parlak boya yapılırsa içerdeki yansımayı büsbütün artıracaktır.
Daha fazla izolasyon tekniği gerekmektedir.
INFINITIVE BAFFLE (Kapalı) kabinlerde mümkünse iç havanın bir kısmı boşaltılmalıdır.
En ideal uygulama şöyle yapılır.
Bass hoparlörün kağıdına zarar vermeyecek şekilde bastırılarak havanın dışarı çıkması sağlanır.
Vaziyeti bozmadan yani içeri hava girmeden hoparlör iyice sıkıştırılır ve kabin içine hava kaçmazsa son derece iyi rezonans elde edilir.
Bu teknik çok pahalı kabinlerde kullanılmakta olup, kablo bağlantı soketleri bile özel yapımdır.
Kabin ve hoparlör montajları hava geçirmeyecek şekilde yapılıp test edilmektedir.

Yanıt #110
Mat boyayı MDF emdi ise olumlu yönde etkisi olacakdır.
Dış kaplama ya da boyanın kabin yapımında pek önemi olmaz.
Dış kaplama titreşim engelleyici maddeden yapılırsa MDF ye destek olacaktır. Daha az titreşim yapmasını sağlayabilir.
Kabin yapımında iç kısma parlak boya yapılırsa içerdeki yansımayı büsbütün artıracaktır.
Daha fazla izolasyon tekniği gerekmektedir.
INFINITIVE BAFFLE (Kapalı) kabinlerde mümkünse iç havanın bir kısmı boşaltılmalıdır.
En ideal uygulama şöyle yapılır.
Bass hoparlörün kağıdına zarar vermeyecek şekilde bastırılarak havanın dışarı çıkması sağlanır.
Vaziyeti bozmadan yani içeri hava girmeden hoparlör iyice sıkıştırılır ve kabin içine hava kaçmazsa son derece iyi rezonans elde edilir.
Bu teknik çok pahalı kabinlerde kullanılmakta olup, kablo bağlantı soketleri bile özel yapımdır.
Kabin ve hoparlör montajları hava geçirmeyecek şekilde yapılıp test edilmektedir.

Benim şöyle bir tezim var;
Bence iç kablolama yapıldıktan sonra kabin dışarıdan hava almayacak şekilde izole edilip kapatılır. Sonra kabine serum lastiği ancak girecek şekil de delik açılır. Bu delikten büyük bir şırınga yada ağız yoluyla içerideki hava dışarı çekilir. Tek nefeste boşaltılamıyorsa serum sıkılarak içeri hava girmemesi sağlanır. Hava boşaltıldıktan sonra hızlı bir hareket ile serum çıkartılıp deliğe sakız türü birşey tıkanır. Hemen üstüne de silikon, tutkal yada benzeri birşey ile kalıcı olarak kapatılır. Tek düşündüğüm hoparlör mebranından içeri hava geçer mi?  :du:
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #111

Mat siyah güzel yakışmış. Selülozik boya mı kullandın? Önüne bir de geçmeli perde yaptınmı fabrikasyon hoparlör gibi olur :)
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #112
Mat siyah güzel yakışmış. Selülozik boya mı kullandın? Önüne bir de geçmeli perde yaptınmı fabrikasyon hoparlör gibi olur :)
Evet abi selülozik mat siyah. dyo nin. Fırça kullanmadim. Bez ile bastıra bastıra surdum bir kat.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #113
Benim şöyle bir tezim var;
Bence iç kablolama yapıldıktan sonra kabin dışarıdan hava almayacak şekilde izole edilip kapatılır. Sonra kabine serum lastiği ancak girecek şekil de delik açılır. Bu delikten büyük bir şırınga yada ağız yoluyla içerideki hava dışarı çekilir. Tek nefeste boşaltılamıyorsa serum sıkılarak içeri hava girmemesi sağlanır. Hava boşaltıldıktan sonra hızlı bir hareket ile serum çıkartılıp deliğe sakız türü birşey tıkanır. Hemen üstüne de silikon, tutkal yada benzeri birşey ile kalıcı olarak kapatılır. Tek düşündüğüm hoparlör mebranından içeri hava geçer mi?  :du:
Hoparlör membranından hava geçmez. Hoparlörün vidalandığı yerden hava kaçabilir.
Tüm hoparlörler hava sızdırmayacak şekilde yapılabilirse bu iş oldukça basittir.
Tweeterın vidaları gevşetilir.
Bas hoparlörün membranı dibine kadar bastırılır.
Tweeter ın altlarından hava çıkacaktır. Bass hoparörün durumu bozulmadan tweeter iyice sıkıştırılırsa içeri daha hava giremez.
Bass hoparörün membranı serbest bırakılırsa içerdeki bir kısım hava basıncı alınmış demektir.
Daha bilimsel olsun isterseniz kabin arkasına bir tane vidalı sibop yaparsınız. Bass hoparlörün membranına bastırırsınız. Sibopu sıkarsınız. İç havanın bir kısmı alınmış demektir.
Zaten buradaki bilimsel olay bass hoparlörün sıkıştırabildiği kadar havayı dışarı çekebilmektir.
Daha fazla hava çekilirse bu sefer bass hoparlörün membranı içeri doğru çökecek ve performansından kaybedecektir.

Yanıt #114
Bugün hoparlör çerçevesi ile uğraştım. Elimde normal beyaz boya yoktu. Sprey vardı. Belki biliyorsunuzdur sprey ham mdf ve ahşap maddeye çok iyi yapışmıyor. Bunun için astar veya ahşap boyası kullanılmalı. Bende mat siyahi astar yapıp üzerine beyaz sprey attım. Yinede yedirmek için bir kaç katman atmam gerekti. Ufak tefek boya dalgalanmaları oldu.🙄 Ama ahşap kabinin on panjurunu @taydin abinin dediği gibi yapacağım.
Gerçi bunu da yapabilirim.

Önce eskimiş eşofman takiminin file astarindan biraz parca kestim.
X
X

Sonra onu hoparlör çerçevesinin arka yüzüne zımbaladım. Bunun için her hobici de bulunmasını tavsiye ettiğim el zımba çakma makinesini kullandım. Görüntüsüne aldanmayın işlevi büyük . 15 yaşında 😁
X

Çerçevenin önden görüntüsü....
X

Ve montajlı hali....
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #115
Genel görünüm ve vitrin görünüşü ...  :)
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #116
Bu arada beşiktaşlı degilim :D  :D  8)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #117
Eline sağlık. Bundan iyisi, şamda kayısı :)
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #119
Slm 😉
Bir dostumun eski bir kabini deforme olmuştu bu gün el attım. On ve arka kapak değişti. Hoparlörler patlak olduğundan 16cm araçtan çıkma hoparlör için çalışma yapıldı...
 Ana çerçeve suntadan .
Arka panel çıkma playwood  yapıldı.
On panel ise mdf den 😁
Twitteri yoktu. Bende elimde olan 2 farklı twitiri taktim. O yüzden biri büyük diğeri küçük deliklerin...
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE