Ana içeriğe git
Konu: iyi kalite hoparlör kabin yapımı (2957 Kez okunmuş)

Ynt: iyi kalite hoparlör kabin yapımı

Yanıt #90
Kayıt seviyesi çok düşük olmuş. Normalize etmek için 45 dB falan kazanç eklemem gerekti, o yüzden tabi gürültü de yükselmiş oldu onunla beraber.

Aslında şöyle bir test yapsan iş hallolur. Eğer telefonun android ise, "tone generator" diye bir uygulama var. Onu indir ve kur. Sonra da 10 Hz'den 300 Hz'e kadar süpürme yaptır ve kulaklık ile de takip et. Ben burada telefonumla denediğim zaman, 2 dakikada süpürtüyorum ve 28 Hz'den itibaren bası duymaya başlıyorum. Sonra bu tonu amfi üzerinden senin hoparlöre ver.

Bası temiz bir şekilde duyman lazım 300 Hz'e kadar. Eğer kabin tasarımında bir problem varsa, mesela aşırı eko oluşuyorsa, veya rezonans neticesinde ses absürtleşiyorsa, bunu zaten duyarsın.

Bir de sabit 100 Hz'de gene tonu mikrofonla kaydet, spektrumuna bakalım, herhangi bir eko falan varsa belli eder kendini :)
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #91
Kayıt seviyesi çok düşük olmuş. Normalize etmek için 45 dB falan kazanç eklemem gerekti, o yüzden tabi gürültü de yükselmiş oldu onunla beraber.

Aslında şöyle bir test yapsan iş hallolur. Eğer telefonun android ise, "tone generator" diye bir uygulama var. Onu indir ve kur. Sonra da 10 Hz'den 300 Hz'e kadar süpürme yaptır ve kulaklık ile de takip et. Ben burada telefonumla denediğim zaman, 2 dakikada süpürtüyorum ve 28 Hz'den itibaren bası duymaya başlıyorum. Sonra bu tonu amfi üzerinden senin hoparlöre ver.

Bası temiz bir şekilde duyman lazım 300 Hz'e kadar. Eğer kabin tasarımında bir problem varsa, mesela aşırı eko oluşuyorsa, veya rezonans neticesinde ses absürtleşiyorsa, bunu zaten duyarsın.

Bir de sabit 100 Hz'de gene tonu mikrofonla kaydet, spektrumuna bakalım, herhangi bir eko falan varsa belli eder kendini :)
Tamamdır abi dediğin gibi test edip paylasacagim. ::ok
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #92
Slm abi 28 hz de kulaklıktan basi duydum. Simdi bu aşamadan sonra amfiye giriyorum. Bakalım duyulacak mi
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #93
Aslında volümü açınca 18 Hz'de de duyuluyor. Ama bir yerden sonra artık kafatası limitine dayanıyorsun :)

Yanıt #94
Bu arada kaydetmiş olduğun şarkıda müziğin anahtarı da zaman zaman kayıyor, herhalde telefondan bluetooth ile gönderiyorsun sesi.

Bu testi yaparken, telefon çıkışı direkt olarak amfiye bağlı olsun. Arada bluetooth falan olmasın. Eğer bağlantı kalitesi iyi değilse, bluetooth böyle FA anahtarı ile başlayan müziği SOL anahtarı ile çalmaya devam eder :D

Yanıt #96
Bu arada kaydetmiş olduğun şarkıda müziğin anahtarı da zaman zaman kayıyor, herhalde telefondan bluetooth ile gönderiyorsun sesi.

Bu testi yaparken, telefon çıkışı direkt olarak amfiye bağlı olsun. Arada bluetooth falan olmasın. Eğer bağlantı kalitesi iyi değilse, bluetooth böyle FA anahtarı ile başlayan müziği SOL anahtarı ile çalmaya devam eder :D
evet abi wifi den alıyorum  tek dilim çekiyor videolarda sıkıntı oluyor.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #97
evet abi wifi den alıyorum  tek dilim çekiyor videolarda sıkıntı oluyor.
 WIFI'de böyle müzik anahtarı değişmez. WIFI problemi varsa, ses ara ara kesilir. Bu anahtar değişimi Bluetooth'un marifeti.

Yanıt #98
Ses pc ye bağlı idi. Mikrofon anahtarlı ona basili tutuyorum kayıtta ondan olabilir mi. Çünkü anahtarın başı yok sivri bisey elimi acıtıyor bazi :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #99
tone generator otomatik olarak süpürmüyor muydu? Belki de sadece paralı olanda var o özellik.

Neyse, 100 Hz'deki kaydın spektrumu aşağıdaki gibi. 100 Hz'de test frekansını görüyoruz. 200, 300 Hz'de 40 dB aşağıda harmonikler var. Ama bunlar muhtemelen kaydeden cihazın sebep olduğu distorsiyon. Hem seviye çok düşük hem de mikrofonun kalitesi belli.

X

Yanıt #100
O zaman kucaklayip geleyim abi. Su sunta kabini de yapayım bu hafta . İkisini karşılaştıralım.   :-[  :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #101
Aynı testi hoparlör kabinin arka bölümü olmadan test ediniz.
Yani hoparlör düz bir panele monte edilerek aynı pozisyonda ve aynı şartlarda olmalıdır.

Yanıt #102
Abi kabinde tasarım hatası yaptım. Bi anlık dalgınlıkla dort köşeyi 45 derece kesince digrleri telef olmasın diye tüm köşeleri 45 lik kestim. Yani Bu kabin komple yapıştırma. Arka kısmını sökemem. Bunun yerine düz bir tahtaya monte edebilirim.  Bu şekilde olur mu
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #103
Kabin iç köşelerine slikon çektim. Ve iç kısmı elyaf ile izole ettim. Şuan sesi çok mükemmel. Son seste 2 kat alttan sesi bozulmadan duyabiliyorum . Gomsular fena  imrendi...  :D
Ayrıca twitere 2.2 uf 230 volt kondansatör bağladım
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #104
Abi kabinde tasarım hatası yaptım. Bi anlık dalgınlıkla dort köşeyi 45 derece kesince digrleri telef olmasın diye tüm köşeleri 45 lik kestim. Yani Bu kabin komple yapıştırma. Arka kısmını sökemem. Bunun yerine düz bir tahtaya monte edebilirim.  Bu şekilde olur mu
Olur tabii. Ancak tahtalara hoparlörler kabinin ön plakasında olduğu gibi monte edilmelidir.
Tahta ebatları biraz daha büyük seçilebilirse, faz farklılıklarının nispeten önüne geçilmiş olur.
Burada amaç hoparlörün rezonansına etki eden unsurların tespitidir.
Bu kıyaslama ölçüm ile ortaya çıkacaktır.
Kabin iç köşelerine slikon çektim. Ve iç kısmı elyaf ile izole ettim. Şuan sesi çok mükemmel. Son seste 2 kat alttan sesi bozulmadan duyabiliyorum . Gomsular fena  imrendi...  :D
Ayrıca twitere 2.2 uf 230 volt kondansatör bağladım
Bi resim atsaydın da baksaydık.