Ana içeriğe git
Konu: iyi kalite hoparlör kabin yapımı (2951 Kez okunmuş)

Ynt: iyi kalite hoparlör kabin yapımı

Yanıt #75
Abi Hoparlöre 8 vida açtım. Altında da slikon sünger olacak. Birde kabin  birleşme noktalarına slikon çektim. Olası hava kaçakları için. Yarin yine bir video çekerim.  :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #76
Abi Kabini ezbere yapmadım. Daha önce verdiğiniz hesaplama doğrultusunda yapıldı. Konik kısmının çökme kısmı 6mm. Konik çapı 14 cm, toplam hoparlör çerçevesi 16 cm. Sadece. 3 farklı malzemeden biri seçildi.  Mdf.
Daha önceki kabinim de sunta idi.  Tekrardan sunta yapacağım. Ses değişikliği olur mu bilmem. Açıkçası pek olacağını düşünmüyorum. Çünkü hoparlör 2 farklı kabinde benzer tepkileri verdi. O zaman tokmakla yumuşak vurma mevzusuna gore hoparlör sorunlu. Zira 1cm yapışkan süngeri cektigimde dediginiz vurma isinin olmaması gerekli...
Olmaz.
Tahtaya vurma etkisi iç yalıtımın ve rezonansın doğru hesaplanamamasından kaynaklanır..
Küçük çaptaki hoparlörlerin rezonans frekansı yüksektir. Dolayısı ile yumuşak bass denilen şey elde edilemeyebilir.
Ama en lineer şekilde ses verecek şekilde yapılabilmesi de gereklidir.
İşte bunun için hoparlör özellikleri bilinmeden rasgele kabin yapmak doğru değildir.
Rezonans frekansı yüksek olup ta (100Hz gibi) lineer bir hoparlör kabini yapılabilmişse, hoparlör alçak frekans bölgelerini büyük kayıpla verebilecektir. Bu kayıpların karşılanabilmesi için loudness ve bass etkisi artırıldığında alçak frekanslı bileşenler hoparlörden HORT ZORT HORT gibi sesler çıkmasına sebebiyet verecek ama çoğu kişi bu bozulmayı başka unsurlardan bilmektedir.
Bu sesler gayet normaldir aslında. Senin kabinde ise tahtaya vurma olayı, mevcut rezonans frekansından ziyade üst bass seslerdeki osilasyon ya da kazancın yüksek olma olayıdır.
ŞÖYLE AÇIKLAYAYIM
Hamama gitmişsen orada sesimizin çok güzel çıktığını farketmişsindir. Aslında oradaki bu sesler doğal hamam ekosu denilen ve duvarlardan yansıyan insan sesinin alt ve orta bölgelerindeki yansıma sesleridir. Yani EKO su.
İşte kabinlerin içini de bir çeşit hamam gibi düşünmek gereklidir.
Ama bu hamamda eko mümkün olduğunca olmamalıdır.
Çünkü bu eko hem hoparlörün titreşimini etkiler hem da kabin kenarlarına etki ederek farklı frekanslarda titreşmesine sebebiyet verirler.
Bu sebeple MDF ler, daha doğrusu Türkiyede satılan mdf ler kabin yapımı için ideal malzeme değillerdir. Çünkü mdf nin de birçok çeşidi bulunmaktadır.
Hoparlör çalışırken kabin arkasının ve yanlarının titreşimlerini el ile muayene edersen titreşimleri hissedebileceksin.

Bir de şu bass testi ile dinle. Eğer beynine işliyorsa bas olayı tamamdır. Benim test hoparlörlerin arkası açık, içinde de fazla dolgu yok, ama gene de bu bas testini yapınca kafatasımda rezonans oluşuyor  ;D

https://www.youtube.com/watch?v=M-n4cWNK2MQ
@taydin  abi seni kandırıyo :D
O müzikte sadece UĞULTU var.
31Hz civarı bass sesler küçük geçişlerde şu Türk müziğinde var.
https://youtu.be/0-GVUuCg2Bw
Eğer bu eserdeki 31Hz lik frekansları duyabilirsen hem hoprlörün hem de amplin tam anlamıyla ideal yapılmış demektir.
Ben bizim @memleket  'e bu eseri dinletmiş ve alçak frekans bileşenlerini 100dbA şiddetinde duyurunca gudurtmuştum :D

Yanıt #77
Aha benim beyin yine yandı  :du:

O zaman hoparlörün içine doldurduğumuz çul çaput da hoparlörün ters yönde hareketine sebep olup bası azaltmaz mı?
Arkadaşlar farklı şeylerden bahsediyorsunuz.
Yanlış anlaşılmaması için bu mevzuyu açıklayayım.
Yukarda bahsetmiş olduğumuz HAMAM örneğinde olduğu üzere öncelikli olarak kabin içerisindeki ses yansımalarının engellenmesi gereklidir.
İkincil olarak hoparlörün iç havayı sıkıştırmasından dolayı kabin cidarlarındaki titreşimlerin engellenmesi şarttır.
BİR KABİNİN YAPIMINDAKİ ANA UNSUR BUNLARDIR.
İç yalıtım olmazsa kabin hamam gibi eko yapacak ve kenarları istenmeyen frekanslarda rezonansa gelerek sesin doğallığı büsbütün kaybolacaktır.
Bu sebepledir ki kabin yapım malzemesinin önemine değinmekteyim.
Şimdiye kadar benim testlerimde ve araştırmalarımda en iyi kabin malzemesi MERMER olarak gördüm.
Mermerin işlenmesi ve yapımının zorluğu nedeniyle bu malzemeyi iptal edip ağaç malzemelere değinmekteyim.

Yanıt #78
O müzikte sadece UĞULTU var.

adobe audition öyle demiyor. Bass'ın vurduğu yerlerde çok net ve temiz 50 Hz lik bir sinüs var. Diğer bileşenlerin hepsi en az 40 dB aşağıda.

Eğer hoparlör yeterince vasıflı ise, bu 50 Hz çok net duyulabiliyor, insanın beynine işliyor. Çok üst seviye bir kulaklık ile deneyince de aynı şey oluyor. Ama piyasada "iyi" diye satılan birçok kulaklıkta bu etkiyi göremiyorsun.

X
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #79
İyi ya işte abi 50Hz yani uğultu :D
Ben 31Hz çiyim. 40hz ten yukarı bass frakanslar benim gibi kişilerde uğultu olarak algılanır.
Bahsetmiş olduğum olayı sanırım bizim  @H_SerhatY   test etmişti.
50Hz ila 31Hz bass kontrolündeki farkı bizzat duymuştu.

Yanıt #80
Ben 31Hz çiyim. 40hz ten yukarı bass frakanslar benim gibi kişilerde uğultu olarak algılanır.
Bahsetmiş olduğum olayı sanırım bizim  @H_SerhatY  test etmişti.

Evet onca frekans varken 50 Hz seçmiş dangalaklar  ;D

Şu benim subwoofer gelsin, 31 Hz ile deneyeyim, bakalım kafatasım ne diyecek buna.

Yanıt #81
Bahsetmiş olduğum olayı sanırım bizim  @H_SerhatY   test etmişti.

@taydin
Abi çok fark ediyor. Belki bilinmiyordur ama bir program var.
Müzik dosyasını çözüyor, içerisindeki frekansları yaptığınız ayar doğrultusunda düzenleyip yeniden oluşturuyor.
Ben kullanıyorum. Ve o olayı denedim.
30Hz frekansını arttırınca şu an bilgisayarıma bağlı olan hoparlörü titretiyor. Üstelik diğer sesler çok temiz geliyor.
Ama 60Hz frekansını arttırınca seste bir derinleşme oluyor, şarkıyı söyleyen kişinin sesi duyulmuyor. Üstelik bass konusunda herhangi bir şey hissetmiyorum.
Programı ek olarak yükledim. Denemek isterseniz indirebilirsiniz.
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #82
Evet onca frekans varken 50 Hz seçmiş dangalaklar  ;D

Şu benim subwoofer gelsin, 31 Hz ile deneyeyim, bakalım kafatasım ne diyecek buna.
Öyle yapma abi.
31Hz i verebilen subwooferlar oldukça pahalıdır. Hele hele 0db yani kayıpsız verebilen subwooferlar servet değerindedir.
Bu iş için en ideal seçenek KULAKLIKLAR'dır.
ÖNERİ:
Elinde KÖTÜ OLMAYAN bir kulaklığın vardır sanırım. Kulaklık kötü değilse iyi ya da kötü seviyede müzik eserindeki 31Hz bileşenlerini verebilmektedirler.
PC ye veya ses sistemin müsaitse kulaklık ile bir eseri dinle. Linkini vermiş olduğum örnek eser olabilir.
PC deki equalizeri aktif et. 31Hz frekans kazancını sisteminin elverdiği ölçüde artırarak, duymakta olduğun sesin özelliklerini kafanda analiz etmeye çalış.
X
Daha sonra dilersen diğer frekansları da tek tek analiz edebilir bir fikir edinebilirsin.
Bir enstrumanın ses bileşenleri sadece fundamantel frekanslardan oluşmaz.
Fundamantel frekanslar haricinde daha binlerce frekanslar bulunabilir. Yani bir enstrumandaki titreşimler asla tek bir frekansta değildir.
31Hz fundamantel frekans verebilen müzik aleti varmıdır bilmiyorum. Belki de bir ya da birkaç adettir. Ama 31Hz harmoniksel frekanslar en üst notalarda bile bulunabilmektedir. Ve binlerce müzik aletinin ürettiği seslerde bulunmaktadır.

Yanıt #83
Abi, bir hoparlörün31 Hz'e nasıl tepki verdiğini anlamak istiyorsak, o hoparlöre 31 Hz vermemiz lazım. Komple bir halk müziği eseri verip oradan 31 Hz'leri yakalamanın ne anlamı var?

Ben şimdi benim ses kartından 31 Hz üretiyorum ve kulaklık da iyi (Audio Technica'nın stüdyo monitor kulaklığı ATH-M50s) ve 31 Hz'in beynimi masaj ettiğini hissediyorum :D Eğer hoparlör de bunu yapabiliyorsa, o zaman büyük bir verimle sesi hava basıncına dönüştürebiliyor demektir.

Yani işi basit tutmak lazım.

Yanıt #84
Bu arada aldığım subwoofer Thiel'in SmartSub SS1 modeli. Yenisini almam mümkün değil, 3000$. 1500TL'ye İkinci el alıyorum ve hatırlı bir tanıdıktan.

Bu sub'ı dinledim. Abartısız söylüyorum, bu sub'a sırtını daya, 10 Hz de üçgen dalga ver, sırtını güzelce masaj yapar :P

Yanıt #85
Abi, bir hoparlörün31 Hz'e nasıl tepki verdiğini anlamak istiyorsak, o hoparlöre 31 Hz vermemiz lazım. Komple bir halk müziği eseri verip oradan 31 Hz'leri yakalamanın ne anlamı var?

Ben şimdi benim ses kartından 31 Hz üretiyorum ve kulaklık da iyi (studyo monitor kulaklığı ATH-M50s) ve 31 Hz'in beynimi masaj ettiğini hissediyorum :D Eğer hoparlör de bunu yapabiliyorsa, o zaman büyük bir verimle sesi hava basıncına dönüştürebiliyor demektir.

Yani işi basit tutmak lazım.
@taydin  abi seni de köteklesem bana kızarmısın :D
Bir sistemde tek bir frekansı işlemenin tek mantığı ölçüm ve kalibrasyon amacıdır.
Basit bir hoparlöre bile bu frekansı vererek çıkışını görebilir, ölçebilir ve hatta duyabilirsiniz.
Yani 10cm çapındaki bir hoparlöre bile bu frekansı verirsek o hoparlör bu frekansta titreşecek ve 31Hz frekans üretecektir.
Peki bu hoparlör bu frekansta havayı ne şiddette titreştirebilecek? Yani kaç dbA şiddetinde üretebilecek.?
20cm çapında başka bir hoparlör ise aynı frekansta çalıştırıldığında kulağımızla duyduğumuz ses kaö dbA şiddetinde olacaktır.
UÇTUK, KAÇTIK ve ABARTTIK.
100cm çapındaki başka bir hoparlör ile aynı frekansı dinlersen sonuç ne olur?
İŞTE SORUN BU.
Bizler müzik dinlerken tüm frekansları eşit ya da eşdeğer seviyede duymak isteriz. Böylece bir enstrumanın ürettiği tüm frekans bileşenlerini duyar ve gerçeğine en yakın ses olarak algılarız.
Ses sistemimizdeki bazı bileşenler bazı frekansları yeterli seviyede veremiyorsa enstrumanın ürettiği o frekans(ları) yeterli seviyede duyamıyoruz demektir.
Keza durumun bir aksi yönü vardır.
Gerek yükseltecimiz olsun gerekse hoparlörümüz olsun bazı frekans(larda) daha fazla titreşim üretebilirler.
Bu da o frekanslarda daha fazla duyum anlamında olduğu için olması gerektiği gibi değildir.

Yanıt #86
Bir hoparlörün belli bir frekans bandındaki tepkiyi de ölçsek, onu her frekans için ayrı ayrı yapmamız lazım. Tüm frekansları birden vererek yapılan ölçümü nasıl anlamlandıracağız? 20 KHz bant genişliğine sahip beyaz gürültü ürettik, ki bu 0 - 20 KHz arasındaki bütün frekansları eşit seviyede içerecektir, sonra da bunu hoparlöre verdik. Elde edilen sonucun anlamı nedir?

Yanıt #87
Bir hoparlörün belli bir frekans bandındaki tepkiyi de ölçsek, onu her frekans için ayrı ayrı yapmamız lazım. Tüm frekansları birden vererek yapılan ölçümü nasıl anlamlandıracağız? 20 KHz bant genişliğine sahip beyaz gürültü ürettik, ki bu 0 - 20 KHz arasındaki bütün frekansları eşit seviyede içerecektir, sonra da bunu hoparlöre verdik.
Elde edilen sonucun anlamı nedir?
Yanıt basit.
SPECTRUM.
Hangi frekansları referans seviyesinde, (SENSITIVITY) hangi frekansları ne kadar düşük veya hangi frekansları ne kadar yüksek verdiğini ölçme tekniği.
Grafiğin teknik izahı FREKANS KARAKTERİSTİĞİ.
Seni subwoofer için kısa bir araştırma yaptım.
Güvenilmez kaynaklardan edinmiş olduğum bilgilere göre...
X
X
Sonuçlar hiç te iç açıcı değil :D

Yanıt #88
Evet, bu aşamada tartışma artık yararlı olmaktan çıkmıştır. Başka ilave edecek birşeyim yok.

Yanıt #89
slm abiler  taydin abinin önerisi ile elimde bulunan uyduruk bir mikrofonu tamir edip ses kaydettim.   nasıl bi kontrol edermisiniz.  ses iki mikrofon ortada iken kaydedildi
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE