iyi kalite hoparlör kabin yapımı

Başlatan Kazasker, 04 Şubat 2019, 12:46:46

Kazasker

slm üstadlarım. forumda geçen bir yılın ardından epey bir bilgi birikimim oldu. desteğinizle güzel bir amfi yaptık. amfiyi yaptık ama basit ve uyduruk tasarlanmış kabinler ile yaptığımız amfiden istediğimiz verimi alamıyoruz. bu nedenle böyle bir konuya ihtiyaç duyduk.
kabinlerimi kendim yapacağım. ilk tasarımım 16cm pioneer araç hoparlörleri için olacak. bu konuda hacim ve diğer hesaplamalar için tüm arkadaşların bilgi birikimi ve tecrübelerinden faydalanmak isteriz.

hadi başlayalaım. elimdeki hoparlör 16cm 4 ohm 30 wat.  2 adet. yine iki adet 16cm 4 ohm 15 wat hoparlörler mevcut. körük esnekliğini bilmiyorum. onu eve gidince ölçüp yazacağım.  syrıca yine 2 adet 5wat hoparlörler var. birde fransadan gelme hoparlör var ama markasını bilmiyorum. bu bilgileri akşam netleştirip yazarım. kabin malzemesi olarak

elimde bu şekilde sunta hazırda var. ondan yapabilirim elimdeki 18mm
[attach type=thumb]10989[/attach]

ayrıca işlemesi ve kaplaması kolay olduğu için mdf de olabilir. elimde var. 10mm
[attach type=thumb]10987[/attach]

kabin içi olarak yalıtım taban keçesi.
[attach type=thumb]10983[/attach]

yalıtım keçesi yerine youtubede çok gördüğüm yapışkan sünger uygulaması olabilir
[attach type=thumb]10985[/attach]

birde kabin ek yerleri için conta tarzında 3mm ince tek tarafı yapışkanlı bant. ( kabin contası.)
[attach type=thumb]10991[/attach]

ha birde bu var biraz pahalı ama sağlam. ( playwood) filmsiz.

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

H_SerhatY

@Kazasker
Abi Yamyam hoca MDF dediğini duymasın kötek atar ;D
Bir de ölçü birimi mm değilde cm olacak gibi.

Kazasker

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Şubat 2019, 12:56:12@Kazasker
Abi Yamyam hoca MDF dediğini duymasın kötek atar ;D
Bir de ölçü birimi mm değilde cm olacak gibi.
ahşap kalınlık ölçüleri onlar mm cinsinden. 18mm 10mm gibi. düzelttim sağolasın. mdf kabinlerde çok kullanılıyor. artısı varmı bilemiyorum kararı ona göre vereceğiz.

[attach type=thumb]10993[/attach]

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Şubat 2019, 13:02:09ahşap kalınlık ölçüleri onlar mm cinsinden. 18mm 10mm gibi. düzelttim sağolasın. mdf kabinlerde çok kullanılıyor. artısı varmı bilemiyorum kararı ona göre vereceğiz.

[attach type=thumb]10993[/attach]
Yamyam hoca bana suntadan yaptır, kalınlığı 2cm olsun demişti. 18mm de olur sanırım.

Kazasker

20mm suntayı bulunduğun bölgede çok zor bulursun. Ülkemizde genellikle 18mm kullanılır. 18mm üstü özel üretime girer. plaka başına ortalama 200 tl fiyat artar. ahşap işi ile sık uğraştığım için genellikle 16mm civarı kullanırım. özellikle playvood un 10 mm bile yeter. çok sağlamdır. 1m2 si 720 kg yük taşır. ama fiyatlı işte. ama bizim için önemli olan kabin için en iyisi hangisi?

gokrtl

Bende sony'ler için başlangıç yapayım. Yamyam abi tahtalar hakkında bilgi versin bakalım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Şubat 2019, 13:21:2120mm suntayı bulunduğun bölgede çok zor bulursun. Ülkemizde genellikle 18mm kullanılır. 18mm üstü özel üretime girer. plaka başına ortalama 200 tl fiyat artar. ahşap işi ile sık uğraştığım için genellikle 16mm civarı kullanırım. özellikle playvood un 10 mm bile yeter. çok sağlamdır. 1m2 si 720 kg yük taşır. ama fiyatlı işte. ama bizim için önemli olan kabin için en iyisi hangisi?
Elimizdeki malzemeler doğrultusunda en iyi seçenek playwood.
Yumuşak ve sert ahşap malzemelerin preslenerek kalın tabaka haline getirilmesi ile elde edilen bu malzeme, iyi bir izolasyon ve yüzey pekiştirmesi ile son derece ideal bir malzemedir.
Daha sonra sunta düşünülebilir.
Türkiyede bulunan hiç bir MDF türü kabin yapımında kullanılmaz. Bu malzeme çoğunlukla ucuz üretimlerde kullanılmaktadır. Eğer kullanılmak isteniyorsa çok özel izolasyon ve yüzey pekiştirmesi gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilebilmesi ise maliyeti olağandan 4 katı artırmaktadır.
Kabin yapımının tek kuralı kullanılan hoparlörün özellikleridir.
Bu özelliklerden en önemlisi (Fo) Free Air Resonance Frekansı ve hoparlörün gücü doğrultusunda geriye doğru sıkıştırmış olduğu hava miktarıdır.
Bu iki temel özellikler ve bazı özelliklerin de hesaplanması ile kabin iç hacmi hesaplanıyor olsa da, bu konuda kesin ve doğru bir formül bulunmamaktadır.
Bu sebeple benim de yıllar öncesinde ezbere dayanan basit bir çarpan değeri ile kabin hacmini kabaca hesaplayarak sonuca gitmek en iyisidir. Ben bu kaba hesaplama ile şimdiye kadar hiç kötü kabin yapmadım.
Kabinler temelde iki şekilde yapılırlar.
1) INFINITIVE BAFFLE (Sonsuz engel)
Kabin arkası ve dolayısı ile iç kısmının tamamen kapalı olarak tasarlanarak yapılan üretimlerdir.
Daha doğru rezonans frekansı elde edilir.
Daha küçük hacimlerde yapılabilmektedir.
Kabin hava geçirmez olarak tasarlanabiliyorsa, kabin içi havanın bir kısmı boşaltılarak free air rezonans frekansına çok yakın değerlere ulaşılabilir.
2) BASS REFLEX
Bass seslerin 90' faz değişimi ile ön tarafa yönlendirilmesi ile bass kazancını artırmaktadır.
Ancak artırılan bu bass kazancı üst frekans bölgelerinde olacağı için free air rezonans değerinden feragat edilmesi anlamına gelmektedir. Kabin içi özel rezonans odacığı yapılırsa veya kabin iç hacmi 1.5 ila 1.8 oranında artırılırsa rezonans frekansına yakın değerlere ulaşılabilmektedir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Şubat 2019, 16:30:18Elimizdeki malzemeler doğrultusunda en iyi seçenek playwood.
Yumuşak ve sert ahşap malzemelerin preslenerek kalın tabaka haline getirilmesi ile elde edilen bu malzeme, iyi bir izolasyon ve yüzey pekiştirmesi ile son derece ideal bir malzemedir.
Daha sonra sunta düşünülebilir.
Türkiyede bulunan hiç bir MDF türü kabin yapımında kullanılmaz. Bu malzeme çoğunlukla ucuz üretimlerde kullanılmaktadır. Eğer kullanılmak isteniyorsa çok özel izolasyon ve yüzey pekiştirmesi gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilebilmesi ise maliyeti olağandan 4 katı artırmaktadır.
Kabin yapımının tek kuralı kullanılan hoparlörün özellikleridir.
Bu özelliklerden en önemlisi (Fo) Free Air Resonance Frekansı ve hoparlörün gücü doğrultusunda geriye doğru sıkıştırmış olduğu hava miktarıdır.
Bu iki temel özellikler ve bazı özelliklerin de hesaplanması ile kabin iç hacmi hesaplanıyor olsa da, bu konuda kesin ve doğru bir formül bulunmamaktadır.
Bu sebeple benim de yıllar öncesinde ezbere dayanan basit bir çarpan değeri ile kabin hacmini kabaca hesaplayarak sonuca gitmek en iyisidir. Ben bu kaba hesaplama ile şimdiye kadar hiç kötü kabin yapmadım.
Kabinler temelde iki şekilde yapılırlar.
1) INFINITIVE BAFFLE (Sonsuz engel)
Kabin arkası ve dolayısı ile iç kısmının tamamen kapalı olarak tasarlanarak yapılan üretimlerdir.
Daha doğru rezonans frekansı elde edilir.
Daha küçük hacimlerde yapılabilmektedir.
Kabin hava geçirmez olarak tasarlanabiliyorsa, kabin içi havanın bir kısmı boşaltılarak free air rezonans frekansına çok yakın değerlere ulaşılabilir.
2) BASS REFLEX
Bass seslerin 90' faz değişimi ile ön tarafa yönlendirilmesi ile bass kazancını artırmaktadır.
Ancak artırılan bu bass kazancı üst frekans bölgelerinde olacağı için free air rezonans değerinden feragat edilmesi anlamına gelmektedir. Kabin içi özel rezonans odacığı yapılırsa veya kabin iç hacmi 1.5 ila 1.8 oranında artırılırsa rezonans frekansına yakın değerlere ulaşılabilmektedir.

Peki şahsım adına soracak olursam müziği en doğal hali ile dinlemek için hangisini yapmalıyım?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 04 Şubat 2019, 17:42:09Peki şahsım adına soracak olursam müziği en doğal hali ile dinlemek için hangisini yapmalıyım?
Tüm arkadaşlara ve sana INFINITIVE BAFFLE öneririm.
Bass reflex kabinler için hem hoparlör özel olmalı, hem de kabin hacminin daha büyük yapılması gerekmektedir.
Ayrıca çoğu forumlarda yer aldığı üzere basit bir boru ile 90' faz kaydırması sağlanamaz.
Faz kaydırması için kabin içerisinde harici bir gecikme yapılması da gerekmektedir.
Bu sebeple kabin hacmi neredeyse 2 katı büyük olma zorunluluğu doğurmaktadır.

gokrtl

Buna göre nasıl bir kabin planı yapmalıyız?
Mid leri tamir etme şansımız olur mu? Burada bir hoparlör tamircisi var. Yada hiç uğraşmayıp yeni mi almak lazım?

[attach type=image]10997[/attach]

[attach type=image]10999[/attach]

[attach type=image]11001[/attach]

Mr_YAMYAM

O kabinlerdeki midler aslında MID değil. Seni gandırıyolar :D
Onlar birer tweeter.
Piezo olan tweeter usulen konulmuş bir şey olup, hiç te efektif olan bir malzeme değildir.
Tahmini olarak o hoparlöre iyi bir tweeter eşleştirilebilirse, iki yollu iyi bir kabin elde edilebilir.
Geniş bandlı dom tweeter kullanılabilir.
Ya da orijinalindeki gibi, kağıt tweeterlardan temin edilebilir.
Şu tweeterlar ideal seçenek.
https://urun.n11.com/uydu-hoparlor/ds-25bs-neodmium-30w-tweeter-P287448358
Ama şunları almak istersen de olur.
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-tweeter-tassj-4-ohm-10w-hoparlor-652992490/detay
İyi bir performans için yüksek kalite 2.2uF kondansatör gereklidir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Şubat 2019, 19:41:07O kabinlerdeki midler aslında MID değil. Seni gandırıyolar :D
Onlar birer tweeter.
Piezo olan tweeter usulen konulmuş bir şey olup, hiç te efektif olan bir malzeme değildir.
Tahmini olarak o hoparlöre iyi bir tweeter eşleştirilebilirse, iki yollu iyi bir kabin elde edilebilir.
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-tweeter-tassj-4-ohm-10w-hoparlor-652992490/detay

Abi bir ara şunları almıştım. Normal tweeter lara göre küçük. Dom gibi boyutu var. Ama hem neodmiyum hem tam aralık.
İş görür mü?

[attach type=image]11017[/attach]
TRY 43.57  17%OFF | GHXAMP 2 PCS 1.5 inç 8 ohm 10 W Neodimyum Manyetik tam aralıklı hoparlör Büyük Ses Bobini PU JL Için MINI Bluetooth hoparlör DIY
https://s.click.aliexpress.com/e/0QtMhy8

Bir de bunlar var ama kalitesi ve ses aralığı hakkın da bilgim yok.
[attach type=image]11019[/attach]
[attach type=image]11021[/attach]

Mr_YAMYAM

O hoparlörlerin hiçbirisi olmaz.
Teknik disiplinden uzaklaşıyorsun.

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 05 Şubat 2019, 20:08:42@Mr_YAMYAM
Abi plywood olur dedin. Ama kalınlığı ne kadar olacak?
Kalınlık güç faktörü ve kabin boyutuna göre değişecektir.
Küçük çaptaki surround hoparlörler için 1cm (10mm) yeterlidir.
Ama subwoofer veya güçlü kolonlar yapılıyorsa ortalama 18mm kalınlık gereklidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 20:17:29Kalınlık güç faktörü ve kabin boyutuna göre değişecektir.
Küçük çaptaki surround hoparlörler için 1cm (10mm) yeterlidir.
Ama subwoofer veya güçlü kolonlar yapılıyorsa ortalama 18mm kalınlık gereklidir.

Tamamdır.
Bir kumpas bulup şu hoparlörleri ölçmem lazım. Sonra güzel bir çizim yapar, marangoza giderim :)
Ekleme:
Aklıma bir şey geldi. Plakaları alıp bizim arkadaşa gideyim. O yapar ancak :)

gokrtl

@Kazasker konuyu açtın kaçtın. Heç sesin çıkmıyor. Ne yaptın başladın mı?

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Şubat 2019, 19:41:07O kabinlerdeki midler aslında MID değil. Seni gandırıyolar :D
Onlar birer tweeter.

@Mr_YAMYAM
Abi kabin ölçüleri ne olmalı? Derinlik, yükseklik, genişlik?
Bir de bu 2.2uF'a örnek resim, link vs. Verir misin?

@Kazasker
Elimde hem dekupaj var hem de bir ara bimde filan satılan tezgah testereler vardı. Ondan var. Tahtaları nasıl kesicez?
Genelde yamuk yumuk keserim. Özellikle dekupaj ile. Kolay bir yolu var mı bu işin? Tahta kenarları açılı olacak sanırım.
Birleştirme için yapışkan, çivi vs. Ne kullanıcaz?

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 10:42:03@Mr_YAMYAM

@Kazasker
Elimde hem dekupaj var hem de bir ara bimde filan satılan tezgah testereler vardı. Ondan var. Tahtaları nasıl kesicez?
Genelde yamuk yumuk keserim. Özellikle dekupaj ile. Kolay bir yolu var mı bu işin? Tahta kenarları açılı olacak sanırım.
Birleştirme için yapışkan, çivi vs. Ne kullanıcaz?

Bimden aldigin yatar testere ise onunla acili kesebilirsin. Dekupaj ile de kesersin ama elin yatkın değilse girişme. Eve gidince resmini at testerenin tarif edeyim. Çok kolay ama yavaş sur yeterki kesilecek parçayı.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 10:42:03@Mr_YAMYAM
Yamyam abi gelmemiş. Onun yerine ben birkaç şey yazayım.
Tweeter için gereken 2.2uF kondansatör böyle olacakmış:
https://www.aliexpress.com/item/Audiophiler-Axial-MKP-1UF-2-2UF-3-3UF-4-7UF-5-6UF-6-8UF-10UF/32846401679.html
Hoparlör kabini ölçüleri ezbere verilmez.
Öncelikle hoparlörün konisinin çapını ölç. Bunu bir kenara kaydet.
Sonrasında hoparlörün üstüne düz bir cismi yatık olarak yerleştir. Hoparlörün orta noktasının üzerinden geçecek.
Ardından bir cetveli buna dik olarak konumlandır.
Hoparlöre zarar vermeyecek biçimde içeriye doğru ittir. Ölçtüğün uzunluğu bir yere kaydet.
Örneğin, hoparlörün koni çapı 12cm ve içeriye ittirdiğin zaman 1cm içeri giriyor.
Buna göre hoparlörün sıkıştırabileceği maksimum hava miktarı:
12 x 3,14 x 1 = 37,68
Bunu 38 olarak yuvarlayabilirsin.
Sonra 1.41 ile çarpıyoruz. Ve gereken kabin hacmini litre cinsinden buluyoruz.
38 x 1,41 = 53,58
Bunu da 54 olarak yuvarla. Demekki kabinin iç hacmi 54 litre olmalıymış.

54 litre iç hacme sahip küp şeklinde kabinin hesaplaması:
54 x 1000 = 54000(Burada litreden cm3 birimine dönüştürdük ki değerler cm olarak çıksın.)
Ardından 54000 sayısının küpkökünü alırsan kabinin her bir kenarının uzunluğu çıkar.
Buradan kabinin tüm kenar uzunluklarının en az 38cm olması gerektiği görülebiliyor.

54 litre iç hacme sahip dikdörtgen şeklinde kabinin hesaplanması:
Burada hoparlörün dış çapından daha büyük bir değer seçip onun üzerinden ilerlemelisin.
Örneğin hoparlörün dış çapı 16cm. Bunun için 30cm genişliğe ve derinliğe sahip bir kabin yapmalısın.
54 x 1000 = 54000
54000 / 30 = 1800(Genişliği toplam hacime böldük.)
1800 / 30 = 60(Derinliği de böldük. 60 sayısı yüksekliği ifade eder.
Buna göre 30 cm derinliğe, 30cm genişliğe ve 60cm yüksekliğe sahip bir kabin yapmalısın

gokrtl

Hangi hoparlöre göre? Bass mı? mid mi? Yada en büyük hangisi ise ona göre mi?

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Şubat 2019, 11:10:48Bimden aldigin yatar testere ise onunla acili kesebilirsin. Dekupaj ile de kesersin ama elin yatkın değilse girişme. Eve gidince resmini at testerenin tarif edeyim. Çok kolay ama yavaş sur yeterki kesilecek parçayı.
Dekupaj açılı da tezgahı hiç hatırlamıyorum. Eve geçince bakayım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 11:29:18Hangi hoparlöre göre? Bass mı? mid mi? Yada en büyük hangisi ise ona göre mi?
Onu bilmiyorum.
Benim sistemde subwoofer olacak. Onun için böyle hesapladık.
Ama aynı anda 3 hoparlör kullanırsan nasıl olur bilemem.
Tweeter'ı zaten yok sayacaksın. Yani kabinin içinde olacak, ama hesaplaması yapılmayacak.
Sebebi boyutunun çok küçük olması, ve çok az miktarda hava sıkıştırması.

Kazasker

@H_SerhatY  sana zahmet şu körük derinliği ölçümünü ufak bir resimle anlatabilirmisin. yada resim at :)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Şubat 2019, 13:20:19@H_SerhatY  sana zahmet şu körük derinliği ölçümünü ufak bir resimle anlatabilirmisin. yada resim at :)
Hemen çizip atıyorum.

H_SerhatY

@Kazasker

Bu şekilde yapılacak.  Cetvelin ucu, hoparlör konisinin ortasına gelecek.
Önce cetvelde okunan mesafe kaydedilir. Örneğin 1cm.
Sonra hoparlöre zarar vermeyecek şekilde içeri doğru bastırılır. Okunan mesafe not edilir. Örneğin 2cm.
Demek ki hoparlör 1cm içeri gidiyor.
Hoparlörün koni çapı(cm değerinde) x pi sayısı x Hoparlörün normal konumundan maksimum mesafesi(cm değerinde = Sıkıştırılan hava miktarı(cm3 değerinde)

Kazasker

İyide hoparlörün ortasındaki yuvarlak kağıt ne olacak. Çöker içine

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Şubat 2019, 14:27:43İyide hoparlörün ortasındaki yuvarlak kağıt ne olacak. Çöker içine
Üstte "hoparlöre zarar vermeyecek biçimde" demiştim ama :)

Kazasker

Kazasker

yamyam abi 2 gündür araştırma yapıyorum. kabin için öncelikle MDF önerilmiş. özellikle yurt dışı sitelerde. sunta kesinlikle son tercih olmalı gibi açıklamalar da mevcut.  hatta sık takip eettiğim bir yutuber de genellikle mdf kullanıyor. ön cephesini şekil ve desenden dolayı playwood veya ahşap yapılıyor.
yerli olarak ise burda  biraz bilgi var. tabi wofer için bu sayfa ama yine de fikirler vermekte.
http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=12867.0

kabin hacim hesaplama:
https://www.rockfordfosgate.com/support/box-wizard/

Mr_YAMYAM

Öyle sanıyorum ki 15 yaşındaki bir ergen kişinin yazdıklarına bakmışsın :D
O halde MDF den de bir kabin yaparak test edebilirsin.
Hatta aynı ölçülerde hem MDF hem playwood hem de suntadan yap.
Böylece aradaki farkları görebilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Şubat 2019, 16:55:58Öyle sanıyorum ki 15 yaşındaki bir ergen kişinin yazdıklarına bakmışsın :D
O halde MDF den de bir kabin yaparak test edebilirsin.
Hatta aynı ölçülerde hem MDF hem playwood hem de suntadan yap.
Böylece aradaki farkları görebilirsin.

Abi bana dediysen 15 değil, 18 olacak ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Şubat 2019, 17:34:06Abi bana dediysen 15 değil, 18 olacak ;D
Sana demedim :D
Linkteki subwoofer kabin yapımı konusunda kendisini uzman sanan kişiye dedim.
[attach type=image]11037[/attach]
Bu yazıyı binlerce kişi okumuş. En az yarısı bile inansa, o kişilere doğruları anlatabilmek neredeyse imkansızdır.
Gerek yapım malzemeleri, gerek se kabin ölçüleri konusunda tüm okuyucuların kendilerinin test etmekten başka şansı yoktur.

Yazıdaki en büyük yanlışa bir örnek vereyim.
Kabin hesaplamaları  minumum iç hacmin hesaplanabilmesi için yapılmaktadır.
Yani herhangi bir hoparlörün özelliklerine göre hesaplanan bir kabin minumum iç hacim hesabıdır.
Bu hacimden daha büyük bir kabin yapmanın herhangi bir sakıncası olmaz. Ancak daha küçük kabin yapılırsa rezonans frekansı değişecektir.
Bu sebebpledir ki kabin yapımında rezonans frekansı önemlidir.  Rezonans frekansı küçüldükçe kabin hacmi büyüyecektir.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Onlar FİL olduklarından dolayı kafaları kalın olur, bir şey anlatılmaz, anlatılsa da anlamazlar ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Şubat 2019, 18:05:04@Mr_YAMYAM
Onlar FİL olduklarından dolayı kafaları kalın olur, bir şey anlatılmaz, anlatılsa da anlamazlar ;D
Bu sebeple ben arkadaşlarımı köteklerim Serhat.
Derim ki bana bile inanmayın. Ama benim söylediklerimi test edin.

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Şubat 2019, 11:14:03Yamyam abi gelmemiş. Onun yerine ben birkaç şey yazayım.
Tweeter için gereken 2.2uF kondansatör böyle olacakmış:
https://www.aliexpress.com/item/Audiophiler-Axial-MKP-1UF-2-2UF-3-3UF-4-7UF-5-6UF-6-8UF-10UF/32846401679.html
Hoparlör kabini ölçüleri ezbere verilmez.
Öncelikle hoparlörün konisinin çapını ölç. Bunu bir kenara kaydet.
Sonrasında hoparlörün üstüne düz bir cismi yatık olarak yerleştir. Hoparlörün orta noktasının üzerinden geçecek.
Ardından bir cetveli buna dik olarak konumlandır.
Hoparlöre zarar vermeyecek biçimde içeriye doğru ittir. Ölçtüğün uzunluğu bir yere kaydet.
Örneğin, hoparlörün koni çapı 12cm ve içeriye ittirdiğin zaman 1cm içeri giriyor.
Buna göre hoparlörün sıkıştırabileceği maksimum hava miktarı:
12 x 3,14 x 1 = 37,68
Bunu 38 olarak yuvarlayabilirsin.
Sonra 1.41 ile çarpıyoruz. Ve gereken kabin hacmini litre cinsinden buluyoruz.
38 x 1,41 = 53,58
Bunu da 54 olarak yuvarla. Demekki kabinin iç hacmi 54 litre olmalıymış.

54 litre iç hacme sahip küp şeklinde kabinin hesaplaması:
54 x 1000 = 54000(Burada litreden cm3 birimine dönüştürdük ki değerler cm olarak çıksın.)
Ardından 54000 sayısının küpkökünü alırsan kabinin her bir kenarının uzunluğu çıkar.
Buradan kabinin tüm kenar uzunluklarının en az 38cm olması gerektiği görülebiliyor.

54 litre iç hacme sahip dikdörtgen şeklinde kabinin hesaplanması:
Burada hoparlörün dış çapından daha büyük bir değer seçip onun üzerinden ilerlemelisin.
Örneğin hoparlörün dış çapı 16cm. Bunun için 30cm genişliğe ve derinliğe sahip bir kabin yapmalısın.
54 x 1000 = 54000
54000 / 30 = 1800(Genişliği toplam hacime böldük.)
1800 / 30 = 60(Derinliği de böldük. 60 sayısı yüksekliği ifade eder.
Buna göre 30 cm derinliğe, 30cm genişliğe ve 60cm yüksekliğe sahip bir kabin yapmalısın

16cm çap
0.6mm koni derinliği

16x3.14x0,6= 30 buldum

30x1,41= 43lt buldum

43x1000= 43000cm3 buldum

43000/30=1433
1433/30= 48

Yükseklik: 48cm
Derinlik : 30cm
Genişlik: 30cm

@H_SerhatY   @Mr_YAMYAM  Benim sony'ler için yaptığım bu hesaplama doğru mu şimdi?

H_SerhatY

@gokrtl
Bu şekilde yaptın, değil mi?
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Şubat 2019, 13:42:08@Kazasker

Bu şekilde yapılacak.  Cetvelin ucu, hoparlör konisinin ortasına gelecek.
Önce cetvelde okunan mesafe kaydedilir. Örneğin 1cm.
Sonra hoparlöre zarar vermeyecek şekilde içeri doğru bastırılır. Okunan mesafe not edilir. Örneğin 2cm.
Demek ki hoparlör 1cm içeri gidiyor.
Hoparlörün koni çapı(cm değerinde) x pi sayısı x Hoparlörün normal konumundan maksimum mesafesi(cm değerinde = Sıkıştırılan hava miktarı(cm3 değerinde)

Kazasker

O zaman elimde halihazırda var olan suntadan yapıyorum.
Elimde bu hoparlörlerden var. Bunun dışında bir çift peynir var 16cm aliminyum gobekliler 13cm .

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 19:36:46Aynen bu şekil yaptım.
O zaman doğrudur.
Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Şubat 2019, 19:57:09O zaman elimde halihazırda var olan suntadan yapıyorum.
Elimde bu hoparlörlerden var. Bunun dışında bir çift peynir var 16cm aliminyum gobekliler 13cm .
En az 30W hop. kullanırsan iyi olur.
Çünkü LM1875'in çıkış gücü 20-25W arası.
Sonra hoparlörler patlamasın müzik dinlerken :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 19:18:53Yükseklik: 48cm
Derinlik : 30cm
Genişlik: 30cm

@H_SerhatY   @Mr_YAMYAM  Benim sony'ler için yaptığım bu hesaplama doğru mu şimdi?
Kabin hesaplamalarında free air rezonans frekansı önemlidir.
Biz bu ölçümü yapamadığımız için min frekansı baz alarak hesaplıyoruz.
Eğer o hoparlörlerin free air rezonans frekansı 30Hz değil de 60Hz ise daha küçük bir kabin yapılabilir.
Ancak işi şansa bırakmamak adına büyük te olsa en ideal kabini yapmaya çalışmaktayız.
ÖZETLE:
Kabin hesaplamaları, free air rezonans frekansı doğrultusunda minumum iç hacmin bulunması için yapılır.
Bu hesaplamalarda olası hata paylarına meydan vermemek için mümkün olduğunca büyük kabin yapılmasında hiç sakınca yoktur.
Daha küçük bir kabin tasarlayabilirmiyiz.?
Belirtilen rezonans frekansı doğrultusunda daha küçük bir kabin tasarlanabilir. Ancak bass reflex yani portlu kabinler daha küçük olamaz. Bilakis daha büyük ebat seçilmelidir.
Kapalı kabinlerde ise daha küçük yapabilmenin tek bir sırrı vardır.
KABİN İÇİ HAVANIN BİR KISMININ BOŞALTILMASI.
Diyelim ki elimizdeki hoparlörün free air rezonans frekansı 40Hz ve hesaplamalar dahilinde 40 litre kabin hacmi gerekiyor.
20 litrelik iç hacimli bir kabin kullanmak zorundayız. Yani kabinlerimiz ufak yapılma zorunluluğunda.
İşte o zaman yapacağımız kabinin kesinlikle hava geçirmez özellikli olması gerekmektedir.
Kabin hava geçirmez yapılabilirse bass hoparlörün geriye doğru sıkıştırmış olduğu hava miktarı kadar veya çok az da fazlası kadar hava kabin içerisinden emilir.
Böylece içerdeki hava basıncı, hoparlörün kabin içibe yapacağı hareketi doğrultusunda dengeleneceği için, free air rezonans frekansına yakın olacaktır. Yani hoparlör boşta çalışıyormuşçasına geriye doğru hareketi serbestleşecektir.
Tabii ki bir kabinin içindeki havanın emilebilmesi ve içeri hava girmesinin engellenmesi kolay değildir.
Ancak yapılabilirse oldukça kıymetli olacaktır.
Genel olarak adlandırılırsa KÜÇÜK BOYUTTA BÜYÜK BASS DERİNLİĞİ.
[attach type=image]11047[/attach]
Şu hoparlörlerin çapı sadece 8cm olmalarına karşılık elde edilen bass seviyesine ulaşabilmeniz pek mümkün değil.
Çünkü bu hoparlörleri çalıştığım yıllarda işyerinde kullandım ve taklit etmeye çalıştım.
Hiçbir hoparlör ile bu hoparlörlerin teknolojisine yetişemedim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Şubat 2019, 19:57:09O zaman elimde halihazırda var olan suntadan yapıyorum.
@Kazasker
Oradaki ITN hoparlörleri çok beğendim.
Teknik özelliklerini tespit edebilirsek o hoparlörler ile küçük güçlü ama üst sınıf bir çift kabin yapabiliriz.
Kabin yapımında bazı incelikler ve detaylar da olduğu için bunları yapım aşamasında halletmeliyiz.
Hoparlörlerin teknik verilerine internetten ulaşabilirsek sonuca daha çabuk ulaşabiliriz.
Bu mümkün olmazsa hoparlör çapı ve kon hareketi ölçümü ile kabalama kabin yapımına başlayabiliriz.
Bu hoparlörler 5W gibi düşük güçlü olduğu için LM1875 li amplide kullanılamayacaktır. Ancak daha önceki tasarımın olan TDA lı 5W lık amplin için ideal bir seçenektir.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Şubat 2019, 21:43:08@Kazasker
Oradaki ITN hoparlörleri çok beğendim.
Teknik özelliklerini tespit edebilirsek o hoparlörler ile küçük güçlü ama üst sınıf bir çift kabin yapabiliriz.
Kabin yapımında bazı incelikler ve detaylar da olduğu için bunları yapım aşamasında halletmeliyiz.
Hoparlörlerin teknik verilerine internetten ulaşabilirsek sonuca daha çabuk ulaşabiliriz.
Bu mümkün olmazsa hoparlör çapı ve kon hareketi ölçümü ile kabalama kabin yapımına başlayabiliriz.
Bu hoparlörler 5W gibi düşük güçlü olduğu için LM1875 li amplide kullanılamayacaktır. Ancak daha önceki tasarımın olan TDA lı 5W lık amplin için ideal bir seçenektir.

Datasina bakayım abi. Onları da değerlendirelim. Ta için ideal dediğin gibi.

Kazasker

Hoparlör kabin hesabi icin bir site buldum. Buradaki değerleri referans alan pek çok yutuber var.
Buyrun
https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerBoxVolume/

Kazasker

Kabin için ufaktan çalışmalar başladı.
Ebatlar 25x25x45 dış ölçüler, 21,5x21,5x41,5 iç hacim ölçüleri. 16cm hoparlör için tasarlandı. Üst tarafa tiz hoparlörü konulacak.
45 derece kesilmiş ham mdf
[attach type=thumb]11118[/attach]
[attach type=thumb]11120[/attach]

Ayarlı panch ile 15cm hoparlör yuvası açma
[attach type=thumb]11122[/attach][attach type=thumb]11124[/attach]

Kazasker

Kabini yapıştırma ve toplama işlemi

Kazasker

Mr_YAMYAM

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 01:02:27MDF yi nasıl yalıtmayı düşünüyorsun :D

slm abi
dışardan mdf verniği ve boya içerden  yapışkan sünger.
veya dışardan kaplama yapabilirim. henüz karar vermedim. test yaptıktan sonra hoşuma giderse mdf den devam ederim. gitmezse farklı bir yöntem deneyeceğim  :D
asıl sorun bu boyuttaki kabini eve sokabilmek  :D  :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın