Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: iyi kalite hoparlör kabin yapımı (1648 Kez okunmuş)

Ynt: iyi kalite hoparlör kabin yapımı

Yanıt #45
Kabini yapıştırma ve toplama işlemi

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #48
MDF yi nasıl yalıtmayı düşünüyorsun :D

Yanıt #49
MDF yi nasıl yalıtmayı düşünüyorsun :D

slm abi
dışardan mdf verniği ve boya içerden  yapışkan sünger.
veya dışardan kaplama yapabilirim. henüz karar vermedim. test yaptıktan sonra hoşuma giderse mdf den devam ederim. gitmezse farklı bir yöntem deneyeceğim  :D
asıl sorun bu boyuttaki kabini eve sokabilmek  :D  :D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #50
slm abi
dışardan mdf verniği ve boya içerden  yapışkan sünger.
veya dışardan kaplama yapabilirim. henüz karar vermedim. test yaptıktan sonra hoşuma giderse mdf den devam ederim. gitmezse farklı bir yöntem deneyeceğim  :D
asıl sorun bu boyuttaki kabini eve sokabilmek  :D  :D
Vernik ve boya ile yalıtım yapamazsın. MDF tiril tiril titreyecektir.
Yapışkan sünger titreşimleri abzorve edemez. Sadece kabin içi ses yansımalarını bir nebze engeller.
Dış kaplama ise en azından 1cm olmalı ki titreşimlere engel olabilsin. Tabiiki kaplama malzemesinin mukavemeti doğrultusunda.
Bu ön bilgiler doğrultusunda bu kabinden uygun rezonansı elde edebileceğin şüphelidir. Ancak amatör bir tasarım için elde edilen ses hoşuna da gidebilir.
Konunun amacı mümkün olan en iyi tasarımı yapabilmek idi.
Elde bulunan hoparlörlerin karakteristiği doğrultusunda en iyi malzeme ve tekniği kullanarak üst düzey sayılabilecek bir hoparlör kabini yapabilmek idi.
Ancak kabin malzemesi burada önem arzettiği için sen bu unsuru önemsemeden ne çıkarsa bahtıma misali davranmışsın.
Bir kabin sadece kabin içi hacmin hesaplanması ile en iyi yapılamaz.
Hoparlörün titreşimi doğrultusunda kabin kenarlarında oluşan titreşimler en önemli unsurdur.
Bu titreşimler asla yok edilemez. Ama en ideal seviyeye çekilebilir.
İşte minumum titreşim için bahsi geçen malzemeler konumuz içerisinde ele alınarak test edilmeli idi.

Yanıt #51
Mdf yi seçmemin sebebi elimde hali hazırda var olması. Biraz da arastirmslarim doğrultusunda. İşyerinde marshal marka 12 adet 40cm çapında hoparlörü olan seyyar amfiler var tekerlekli. Mdf den yapılmış. İçinde elyaf dışında ince folyo var.  Ayrıca karaköyde geçen baktım. Binlerce dolarlık hopRlorler. Çoğu mdf kullanmış.
Çok azın da playwood var. O da ahşap görünüm için on ve arka panelde . Bir kısmı plastikten zaten.... bu adamlar elbette bir takim hesaplar yapmışlardır....

Ben yapmam demiyorum ki abi. Konumuz gereği iyi kalite olacak şekilde deniyorum. Suntam da var yoğunluğu %50  bu oranla sunta mdf den daha dayanıksız durumda. Dediğim gibi sunta 2. Aşamada olacak ama ebatini küçüleceğim...
O
Playwoood  isi zor. Çünkü plakası 400 tl olmuş.
Yarim plaka gider. 200 tl. .

Birde abi senin aldığım son hoparlörün malzemesi ve ebatları nedir.

burada birkaç site var kabin materyali ile  alakalı
https://www.diyaudioandvideo.com/Guide/BuildSpeakerBox/
https://www.loudspeakerbuilding.com/practical-guide/cabinet-materials/10101,en
https://www.doityourself.com/stry/6-types-of-materials-for-building-sub-woofer-boxes

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #52
Kabin çalışmasına devam. İnce işçiliğe başladım. Önce kabin etrafının frezelemesi gerekliydi. Onu hallettim.
X
Hoparlör çevresi  için biraz fantazi yapayım dedim. Bu şekilde iki parca hoparlör çerçevesi yaptım. :D
X
X
Ve sonuç. X

Bu arada bi daha tövbe atölyeye mdf sokmam. Ne güzel heryeri silmiştim. Beter toz yapıyor mdf.  >:(
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #53
Kabin çalışmasına devam. İnce işçiliğe başladım. Önce kabin etrafının frezelemesi gerekliydi. Onu hallettim.
X
Hoparlör çevresi  için biraz fantazi yapayım dedim. Bu şekilde iki parca hoparlör çerçevesi yaptım. :D
X
X
Ve sonuç. X

Bu arada bi daha tövbe atölyeye mdf sokmam. Ne güzel heryeri silmiştim. Beter toz yapıyor mdf.  >:(

Ya arkadaş bunları ben kaşınayım diye mi yapıyorsunuz ;D ;D
Neyse. Çok güzel olmuş, eline sağlık.
Bir de bu kenarları düzelttiğin alet nedir?

Yanıt #54
Sağol serhat :D  :D
Ahşap freze ile yapıyorum o kenarları  ;)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #56
Ellerine sağlık işçilik çok iyi.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #58
İnternette aradım, el frezesi var, bunun gibi tezgah şeklinde olanı yok.
Kendin mi yaptın?
Evet kendim yaptım. Onlardan alıp bu şekilde sehpa yapabilirsin.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #59
Bu günlük bu kadar. Testi yaptım videosu geliyor. Bu hali ile sesi gayet iyi.. :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE