Ana içeriğe git
Konu: iyi kalite hoparlör kabin yapımı (2957 Kez okunmuş)

iyi kalite hoparlör kabin yapımı

slm üstadlarım. forumda geçen bir yılın ardından epey bir bilgi birikimim oldu. desteğinizle güzel bir amfi yaptık. amfiyi yaptık ama basit ve uyduruk tasarlanmış kabinler ile yaptığımız amfiden istediğimiz verimi alamıyoruz. bu nedenle böyle bir konuya ihtiyaç duyduk.
kabinlerimi kendim yapacağım. ilk tasarımım 16cm pioneer araç hoparlörleri için olacak. bu konuda hacim ve diğer hesaplamalar için tüm arkadaşların bilgi birikimi ve tecrübelerinden faydalanmak isteriz.

hadi başlayalaım. elimdeki hoparlör 16cm 4 ohm 30 wat.  2 adet. yine iki adet 16cm 4 ohm 15 wat hoparlörler mevcut. körük esnekliğini bilmiyorum. onu eve gidince ölçüp yazacağım.  syrıca yine 2 adet 5wat hoparlörler var. birde fransadan gelme hoparlör var ama markasını bilmiyorum. bu bilgileri akşam netleştirip yazarım. kabin malzemesi olarak

elimde bu şekilde sunta hazırda var. ondan yapabilirim elimdeki 18mm
X

ayrıca işlemesi ve kaplaması kolay olduğu için mdf de olabilir. elimde var. 10mm
X

kabin içi olarak yalıtım taban keçesi.
X

yalıtım keçesi yerine youtubede çok gördüğüm yapışkan sünger uygulaması olabilir
X

birde kabin ek yerleri için conta tarzında 3mm ince tek tarafı yapışkanlı bant. ( kabin contası.)
X

ha birde bu var biraz pahalı ama sağlam. ( playwood) filmsiz.

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Ynt: iyi kalite hoparlör kabin yapımı

Yanıt #1
@Kazasker
Abi Yamyam hoca MDF dediğini duymasın kötek atar ;D
Bir de ölçü birimi mm değilde cm olacak gibi.
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #2
@Kazasker
Abi Yamyam hoca MDF dediğini duymasın kötek atar ;D
Bir de ölçü birimi mm değilde cm olacak gibi.
ahşap kalınlık ölçüleri onlar mm cinsinden. 18mm 10mm gibi. düzelttim sağolasın. mdf kabinlerde çok kullanılıyor. artısı varmı bilemiyorum kararı ona göre vereceğiz.

X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #3
ahşap kalınlık ölçüleri onlar mm cinsinden. 18mm 10mm gibi. düzelttim sağolasın. mdf kabinlerde çok kullanılıyor. artısı varmı bilemiyorum kararı ona göre vereceğiz.

X
Yamyam hoca bana suntadan yaptır, kalınlığı 2cm olsun demişti. 18mm de olur sanırım.

Yanıt #4
20mm suntayı bulunduğun bölgede çok zor bulursun. Ülkemizde genellikle 18mm kullanılır. 18mm üstü özel üretime girer. plaka başına ortalama 200 tl fiyat artar. ahşap işi ile sık uğraştığım için genellikle 16mm civarı kullanırım. özellikle playvood un 10 mm bile yeter. çok sağlamdır. 1m2 si 720 kg yük taşır. ama fiyatlı işte. ama bizim için önemli olan kabin için en iyisi hangisi?
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #5
Bende sony'ler için başlangıç yapayım. Yamyam abi tahtalar hakkında bilgi versin bakalım.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #6
20mm suntayı bulunduğun bölgede çok zor bulursun. Ülkemizde genellikle 18mm kullanılır. 18mm üstü özel üretime girer. plaka başına ortalama 200 tl fiyat artar. ahşap işi ile sık uğraştığım için genellikle 16mm civarı kullanırım. özellikle playvood un 10 mm bile yeter. çok sağlamdır. 1m2 si 720 kg yük taşır. ama fiyatlı işte. ama bizim için önemli olan kabin için en iyisi hangisi?
Elimizdeki malzemeler doğrultusunda en iyi seçenek playwood.
Yumuşak ve sert ahşap malzemelerin preslenerek kalın tabaka haline getirilmesi ile elde edilen bu malzeme, iyi bir izolasyon ve yüzey pekiştirmesi ile son derece ideal bir malzemedir.
Daha sonra sunta düşünülebilir.
Türkiyede bulunan hiç bir MDF türü kabin yapımında kullanılmaz. Bu malzeme çoğunlukla ucuz üretimlerde kullanılmaktadır. Eğer kullanılmak isteniyorsa çok özel izolasyon ve yüzey pekiştirmesi gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilebilmesi ise maliyeti olağandan 4 katı artırmaktadır.
Kabin yapımının tek kuralı kullanılan hoparlörün özellikleridir.
Bu özelliklerden en önemlisi (Fo) Free Air Resonance Frekansı ve hoparlörün gücü doğrultusunda geriye doğru sıkıştırmış olduğu hava miktarıdır.
Bu iki temel özellikler ve bazı özelliklerin de hesaplanması ile kabin iç hacmi hesaplanıyor olsa da, bu konuda kesin ve doğru bir formül bulunmamaktadır.
Bu sebeple benim de yıllar öncesinde ezbere dayanan basit bir çarpan değeri ile kabin hacmini kabaca hesaplayarak sonuca gitmek en iyisidir. Ben bu kaba hesaplama ile şimdiye kadar hiç kötü kabin yapmadım.
Kabinler temelde iki şekilde yapılırlar.
1) INFINITIVE BAFFLE (Sonsuz engel)
Kabin arkası ve dolayısı ile iç kısmının tamamen kapalı olarak tasarlanarak yapılan üretimlerdir.
Daha doğru rezonans frekansı elde edilir.
Daha küçük hacimlerde yapılabilmektedir.
Kabin hava geçirmez olarak tasarlanabiliyorsa, kabin içi havanın bir kısmı boşaltılarak free air rezonans frekansına çok yakın değerlere ulaşılabilir.
2) BASS REFLEX
Bass seslerin 90' faz değişimi ile ön tarafa yönlendirilmesi ile bass kazancını artırmaktadır.
Ancak artırılan bu bass kazancı üst frekans bölgelerinde olacağı için free air rezonans değerinden feragat edilmesi anlamına gelmektedir. Kabin içi özel rezonans odacığı yapılırsa veya kabin iç hacmi 1.5 ila 1.8 oranında artırılırsa rezonans frekansına yakın değerlere ulaşılabilmektedir.

Yanıt #7
Elimizdeki malzemeler doğrultusunda en iyi seçenek playwood.
Yumuşak ve sert ahşap malzemelerin preslenerek kalın tabaka haline getirilmesi ile elde edilen bu malzeme, iyi bir izolasyon ve yüzey pekiştirmesi ile son derece ideal bir malzemedir.
Daha sonra sunta düşünülebilir.
Türkiyede bulunan hiç bir MDF türü kabin yapımında kullanılmaz. Bu malzeme çoğunlukla ucuz üretimlerde kullanılmaktadır. Eğer kullanılmak isteniyorsa çok özel izolasyon ve yüzey pekiştirmesi gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilebilmesi ise maliyeti olağandan 4 katı artırmaktadır.
Kabin yapımının tek kuralı kullanılan hoparlörün özellikleridir.
Bu özelliklerden en önemlisi (Fo) Free Air Resonance Frekansı ve hoparlörün gücü doğrultusunda geriye doğru sıkıştırmış olduğu hava miktarıdır.
Bu iki temel özellikler ve bazı özelliklerin de hesaplanması ile kabin iç hacmi hesaplanıyor olsa da, bu konuda kesin ve doğru bir formül bulunmamaktadır.
Bu sebeple benim de yıllar öncesinde ezbere dayanan basit bir çarpan değeri ile kabin hacmini kabaca hesaplayarak sonuca gitmek en iyisidir. Ben bu kaba hesaplama ile şimdiye kadar hiç kötü kabin yapmadım.
Kabinler temelde iki şekilde yapılırlar.
1) INFINITIVE BAFFLE (Sonsuz engel)
Kabin arkası ve dolayısı ile iç kısmının tamamen kapalı olarak tasarlanarak yapılan üretimlerdir.
Daha doğru rezonans frekansı elde edilir.
Daha küçük hacimlerde yapılabilmektedir.
Kabin hava geçirmez olarak tasarlanabiliyorsa, kabin içi havanın bir kısmı boşaltılarak free air rezonans frekansına çok yakın değerlere ulaşılabilir.
2) BASS REFLEX
Bass seslerin 90' faz değişimi ile ön tarafa yönlendirilmesi ile bass kazancını artırmaktadır.
Ancak artırılan bu bass kazancı üst frekans bölgelerinde olacağı için free air rezonans değerinden feragat edilmesi anlamına gelmektedir. Kabin içi özel rezonans odacığı yapılırsa veya kabin iç hacmi 1.5 ila 1.8 oranında artırılırsa rezonans frekansına yakın değerlere ulaşılabilmektedir.

Peki şahsım adına soracak olursam müziği en doğal hali ile dinlemek için hangisini yapmalıyım?

Yanıt #8
Peki şahsım adına soracak olursam müziği en doğal hali ile dinlemek için hangisini yapmalıyım?
Tüm arkadaşlara ve sana INFINITIVE BAFFLE öneririm.
Bass reflex kabinler için hem hoparlör özel olmalı, hem de kabin hacminin daha büyük yapılması gerekmektedir.
Ayrıca çoğu forumlarda yer aldığı üzere basit bir boru ile 90' faz kaydırması sağlanamaz.
Faz kaydırması için kabin içerisinde harici bir gecikme yapılması da gerekmektedir.
Bu sebeple kabin hacmi neredeyse 2 katı büyük olma zorunluluğu doğurmaktadır.

Yanıt #9
Buna göre nasıl bir kabin planı yapmalıyız?
Mid leri tamir etme şansımız olur mu? Burada bir hoparlör tamircisi var. Yada hiç uğraşmayıp yeni mi almak lazım?

X

X

X

Yanıt #10
O kabinlerdeki midler aslında MID değil. Seni gandırıyolar :D
Onlar birer tweeter.
Piezo olan tweeter usulen konulmuş bir şey olup, hiç te efektif olan bir malzeme değildir.
Tahmini olarak o hoparlöre iyi bir tweeter eşleştirilebilirse, iki yollu iyi bir kabin elde edilebilir.
Geniş bandlı dom tweeter kullanılabilir.
Ya da orijinalindeki gibi, kağıt tweeterlardan temin edilebilir.
Şu tweeterlar ideal seçenek.
https://urun.n11.com/uydu-hoparlor/ds-25bs-neodmium-30w-tweeter-P287448358
Ama şunları almak istersen de olur.
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-tweeter-tassj-4-ohm-10w-hoparlor-652992490/detay
İyi bir performans için yüksek kalite 2.2uF kondansatör gereklidir.

Yanıt #11
O kabinlerdeki midler aslında MID değil. Seni gandırıyolar :D
Onlar birer tweeter.
Piezo olan tweeter usulen konulmuş bir şey olup, hiç te efektif olan bir malzeme değildir.
Tahmini olarak o hoparlöre iyi bir tweeter eşleştirilebilirse, iki yollu iyi bir kabin elde edilebilir.
Geniş bandlı dom tweeter kullanılabilir.
Ya da orijinalindeki gibi, kağıt tweeterlardan temin edilebilir.
Şu tweeterlar ideal seçenek.
https://urun.n11.com/uydu-hoparlor/ds-25bs-neodmium-30w-tweeter-P287448358
Ama şunları almak istersen de olur.
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-tweeter-tassj-4-ohm-10w-hoparlor-652992490/detay
İyi bir performans için yüksek kalite 2.2uF kondansatör gereklidir.

Abi bir ara şunları almıştım. Normal tweeter lara göre küçük. Dom gibi boyutu var. Ama hem neodmiyum hem tam aralık.
İş görür mü?

X
TRY 43.57  17%OFF | GHXAMP 2 PCS 1.5 inç 8 ohm 10 W Neodimyum Manyetik tam aralıklı hoparlör Büyük Ses Bobini PU JL Için MINI Bluetooth hoparlör DIY
https://s.click.aliexpress.com/e/0QtMhy8

Bir de bunlar var ama kalitesi ve ses aralığı hakkın da bilgim yok.
X
X

Yanıt #12
O hoparlörlerin hiçbirisi olmaz.
Teknik disiplinden uzaklaşıyorsun.

Yanıt #13
@Mr_YAMYAM
Abi plywood olur dedin. Ama kalınlığı ne kadar olacak?

Yanıt #14
@Mr_YAMYAM
Abi plywood olur dedin. Ama kalınlığı ne kadar olacak?
Kalınlık güç faktörü ve kabin boyutuna göre değişecektir.
Küçük çaptaki surround hoparlörler için 1cm (10mm) yeterlidir.
Ama subwoofer veya güçlü kolonlar yapılıyorsa ortalama 18mm kalınlık gereklidir.