Dogrultma Sonrası Köprü Diyotta Güç Kaybı

Başlatan karadvt, 03 Şubat 2019, 16:33:21

karadvt

Merhaba ustalar, arkadaşlar.

Mikrodalga trafosunun sekonderini söktüm ve  saçakli (nyaf) kablo ile 14 tur kadar tekrar sardım. Gayet de sirali ve mümkün mertebe bosluk birakmamaya çalıştım. Çıkış voltaji AC 13.70 volt oldu.

AC de 9-10 amper çektiğimde 13.7 volt iken yükte 12.1 volta düşüş oluyor. Bu muhtemelen kablo kesitinden/kalitesinden kaynaklanıyor ve bana göre normal.

Fakat köprü diyotla doğrultup (çıkışta kapasitör yok) yine ayni akimlari çekmeye çalıştığımda,
yükte 8.5 volta kadar düşüyor.

Kullandigim diyot kbpc5010.

Bunu neden yapmak istedigime gelirsem de kızdırma bujisinden yaptığım amatör sicak hava tabancasını çalıştırmak istiyorum. Normalde 21a 12 volt led adaptörü ile kullaniyorum ama trafo daha mantıklı gelmeye başladı.

Olmazsa son care kızdırma bujisine direkt AC verip fana giden kismi dogrulltmak olacak.

Ama yukarida bahsettiğim dogrultma sonrası düşüşün sebebini merak ettim.

İlginize teşekkür ederim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: karadvt - 03 Şubat 2019, 16:33:21Merhaba ustalar, arkadaşlar.

Mikrodalga trafosunun sekonderini söktüm ve  saçakli (nyaf) kablo ile 14 tur kadar tekrar sardım. Gayet de sirali ve mümkün mertebe bosluk birakmamaya çalıştım. Çıkış voltaji AC 13.70 volt oldu.

AC de 9-10 amper çektiğimde 13.7 volt iken yükte 12.1 volta düşüş oluyor. Bu muhtemelen kablo kesitinden/kalitesinden kaynaklanıyor ve bana göre normal.

Fakat köprü diyotla doğrultup (çıkışta kapasitör yok) yine ayni akimlari çekmeye çalıştığımda,
yükte 8.5 volta kadar düşüyor.

Kullandigim diyot kbpc5010.

Bunu neden yapmak istedigime gelirsem de kızdırma bujisinden yaptığım amatör sicak hava tabancasını çalıştırmak istiyorum. Normalde 21a 12 volt led adaptörü ile kullaniyorum ama trafo daha mantıklı gelmeye başladı.

Olmazsa son care kızdırma bujisine direkt AC verip fana giden kismi dogrulltmak olacak.

Ama yukarida bahsettiğim dogrultma sonrası düşüşün sebebini merak ettim.

İlginize teşekkür ederim.
Her diyot içinde belli bir miktar voltaj düşümü olur.
Bu diyotun karakteristiğine bağlı olarak değişir.
0.2V ila 1.1V arasında voltaj düşümü olur.
Köprü diyotta iki diyot seri bağlandığından dolayı 2V civarı düşüş olması normaldir.

taydin

Sadece diyot voltaj düşümü (2.4V gibi) kadar fark olması lazım. Bir de hadi trafo iyice ısındı, kayıplar artacağı için de 0.3V fark olabilir, toplam 2.7V farkı geçmemesi lazım. Sizin durumda 1.6 ve 5.2V var, aradaki fark çok büyük. Başka bir durum var.

İki durumda da yükün cinsi aynı mı? Mesela birinde rezistif yük ile test etmişsinizdir diğerinde reaktif bir yük. Herşeyi aynı bırakıp sadece bir değişken ile oynamak lazım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

karadvt

Alıntı yapılan: taydin - 03 Şubat 2019, 17:38:15Sadece diyot voltaj düşümü (2.4V gibi) kadar fark olması lazım. Bir de hadi trafo iyice ısındı, kayıplar artacağı için de 0.3V fark olabilir, toplam 2.7V farkı geçmemesi lazım. Sizin durumda 1.6 ve 5.2V var, aradaki fark çok büyük. Başka bir durum var.

İki durumda da yükün cinsi aynı mı? Mesela birinde rezistif yük ile test etmişsinizdir diğerinde reaktif bir yük. Herşeyi aynı bırakıp sadece bir değişken ile oynamak lazım.

Hocam rezistans mantığıyla çalıştığından  iki gerilimde de çalışacağı için kizdirma bujisini yük olarak kullandim. Yani yükün cinsi ayni.

Her iki durumda da sistemdeki tek değişken diyot. Diyotun karakteristigi bu degilse ki söylenenlerden anladığım değil. Bu durumda kalitesinden olabilir. Bendekiler sözde 50 amper demek ki.

karadvt

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 03 Şubat 2019, 16:58:04Her diyot içinde belli bir miktar voltaj düşümü olur.
Bu diyotun karakteristiğine bağlı olarak değişir.
0.2V ila 1.1V arasında voltaj düşümü olur.
Köprü diyotta iki diyot seri bağlandığından dolayı 2V civarı düşüş olması normaldir.

Dediginiz dogru ama hocam bendeki o düşüş ac de iken oluyor. Köprü diyotta iken düşüş çok daha yüksek.

taydin

Alıntı yapılan: karadvt - 03 Şubat 2019, 22:13:05Hocam rezistans mantığıyla çalıştığından  iki gerilimde de çalışacağı için kizdirma bujisini yük olarak kullandim. Yani yükün cinsi ayni.

Her iki durumda da sistemdeki tek değişken diyot. Diyotun karakteristigi bu degilse ki söylenenlerden anladığım değil. Bu durumda kalitesinden olabilir. Bendekiler sözde 50 amper demek ki.

Diyot öyle bir problem yaratmaz. Adi diyotların ya ömürleri kısadır, veya belirtilen performans parametreleri abartılmıştır. Ama siz 50 Amperlik köprü diyottan sadece 10 Amper çekiyorsunuz. Voltaj da anma değerinden çok düşük. Bence köprüde problem yok.

Ama problem şu olabilir: Kızdırma bujisini rezistif diyorsunuz ama, ne bileyim, belki o zımbırtının içinde bir diyot vardır ve akımı sadece tek yönde geçiriyordur. Eğer böyle bir durum varsa, bu yaptığınız gözlemi açıklar.

Ne olur? AC verdiğiniz zaman, sadece YARIM DALGA doğrultulmuş DC yer o buji. Ama köprü diyottan geçtikten sonra TAM DALGA doğrultulmuş DC yer, ortalama akım daha yüksek olur ve voltaj da daha fazla düşer.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

karadvt

Alıntı yapılan: taydin - 03 Şubat 2019, 22:34:21Diyot öyle bir problem yaratmaz. Adi diyotların ya ömürleri kısadır, veya belirtilen performans parametreleri abartılmıştır. Ama siz 50 Amperlik köprü diyottan sadece 10 Amper çekiyorsunuz. Voltaj da anma değerinden çok düşük. Bence köprüde problem yok.

Ama problem şu olabilir: Kızdırma bujisini rezistif diyorsunuz ama, ne bileyim, belki o zımbırtının içinde bir diyot vardır ve akımı sadece tek yönde geçiriyordur. Eğer böyle bir durum varsa, bu yaptığınız gözlemi açıklar.

Ne olur? AC verdiğiniz zaman, sadece YARIM DALGA doğrultulmuş DC yer o buji. Ama köprü diyottan geçtikten sonra TAM DALGA doğrultulmuş DC yer, ortalama akım daha yüksek olur ve voltaj da daha fazla düşer.

Dediginiz sekilde olabilir hocam. Hic içini açmadım bujinin. Farklı denemeler yapıp sonucu paylaşırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın