Bağlama & Gitar Ampli Yapımı (iyi kalite)

Başlatan gokrtl, 02 Şubat 2019, 09:20:24

Mr_YAMYAM

Farketmez.
Kondansatörün şaseye tarafında olması daha iyi olur. Gürültü faktörü sadece direnç olacaktır.
Ayarlı direnci şase tarafına takarsan gürültü faktörü direncin omik değeri doğrultusunda artacaktır.
Devreyi yapar yapmaz başarı bekleme. Ama test için PCB yi basıp çalıştırmalısın.
Bu devrenin besleme gürültüleri önemli olduğu için 12V pil kullanmanı tavsiye ederim.
İlk test.
Devre monte edilerek çalışmaya hazır hale getirilir.
Çıkışlara birer tane 10K seri direnç bağlanarak uçları birleştirilir. Bu uç mikser için referans olacaktır.
Birleşme uçlarından canlı uç alınarak bir ampliye bağlanır.
Giriş aygıtları bağlanarak ampliden duyulan sese göre test edilir.
Kazanç potları ile oynanarak her iki enstrumanın ses yüksekliği denenir.
Sonuç iyi olursa mixer yapım aşamasına geçilebilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 22:18:34Farketmez.
Kondansatörün şaseye tarafında olması daha iyi olur. Gürültü faktörü sadece direnç olacaktır.
Ayarlı direnci şase tarafına takarsan gürültü faktörü direncin omik değeri doğrultusunda artacaktır.
Devreyi yapar yapmaz başarı bekleme. Ama test için PCB yi basıp çalıştırmalısın.
Bu devrenin besleme gürültüleri önemli olduğu için 12V pil kullanmanı tavsiye ederim.
İlk test.
Devre monte edilerek çalışmaya hazır hale getirilir.
Çıkışlara birer tane 10K seri direnç bağlanarak uçları birleştirilir. Bu uç mikser için referans olacaktır.
Birleşme uçlarından canlı uç alınarak bir ampliye bağlanır.
Giriş aygıtları bağlanarak ampliden duyulan sese göre test edilir.
Kazanç potları ile oynanarak her iki enstrumanın ses yüksekliği denenir.
Sonuç iyi olursa mixer yapım aşamasına geçilebilir.

[attach type=image]11154[/attach]

Mr_YAMYAM

3 lü T blok koyabilirsin. Zaten iki artı uç birleşecek.
Piezo için giriş empedansın 100K dinamik mikrofon için 22K olsun.
Aslında dinamik mikrofon giriş empedansları 200-600 ohm arasıdır. Ama bu empedansa inersen kazancın da düşecektir.
Gürültü faktörü çok olursa mikrofon giriş dirençlerini 2.2K yapabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 22:52:203 lü T blok koyabilirsin. Zaten iki artı uç birleşecek.
Piezo için giriş empedansın 100K dinamik mikrofon için 22K olsun.
Aslında dinamik mikrofon giriş empedansları 200-600 ohm arasıdır. Ama bu empedansa inersen kazancın da düşecektir.
Gürültü faktörü çok olursa mikrofon giriş dirençlerini 2.2K yapabilirsin.

Bu arada Dinamik mikrofonun özellikleri;

Bağlantı: 6.35 MM
Malzeme: ABS
Frekans Aralığı: 40Hz-16 kHz
Empedans: 600Ω±30% (at 1 kHz)
Hassasiyet:-72dB±3dB (0dB = 1 V/Pa at 1 kHz)
Kablo uzunluğu: 1.5 m

O zaman bu şekilde devreyi çıkartıp sonrasın da gerekirse eleman değiştirerek yola devam ediyoruz  ::ok

gokrtl

Neredeyse hazırım  :hizz:

[attach type=image]11177[/attach]

Mr_YAMYAM

470n kondansatörleri çok beğendim.
Yüksek kalite audio kondansatörleri.  NİRDEN ALDIN :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Şubat 2019, 00:43:37470n kondansatörleri çok beğendim.
Yüksek kalite audio kondansatörleri.  NİRDEN ALDIN :D

Hatırlamıyorum
Elektromarket olabilir. Onlar da farkında değildir kalite olduğunun :D

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi styroflex kondansatör ve upc1228ha entegre kimse de yok Aliexpress de bile sadece iki ilan var. Birinde 10 tanesi 15 dolar. Diğerinde de 28 dolar.

[attach type=image]11195[/attach]

Yusuf usta

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 21:56:32@Mr_YAMYAM abi styroflex kondansatör ve upc1228ha entegre kimse de yok Aliexpress de bile sadece iki ilan var. Birinde 10 tanesi 15 dolar. Diğerinde de 28 dolar.

arkadaş entegre yok baskı devre yapıyorsunuz. benim de iştahım gitti. niye derseniz, iştahla konuya bakınca bir tane de ben yapayım dedim "gittigidiyor"da bir satıcıda buldum. kırk tane işaretledim. ama stok 2 taneymiş... Türkiye'deki son iki entegreyi ben mi aldım şimdi :)

Sizi entegre bulamamış görünce şimdi rahatsız oldum ne diyim... vereyim de yapın bari boş kalmasın devre.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 21:56:32@Mr_YAMYAM abi styroflex kondansatör ve upc1228ha entegre kimse de yok Aliexpress de bile sadece iki ilan var. Birinde 10 tanesi 15 dolar. Diğerinde de 28 dolar.

[attach type=image]11195[/attach]
Stroflex şart değildir. Mercimek kondansatör de olur.
Ancak biraz iyi kalite olmalıdır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Şubat 2019, 22:36:59Stroflex şart değildir. Mercimek kondansatör de olur.
Ancak biraz iyi kalite olmalıdır.

Mercimeğin kalitesini nasıl anlıcaz?
Upc1228 nerden bulacaz?
@Mustafa281 de var mıdır eskiden kalan?

gokrtl

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2019, 22:23:45arkadaş entegre yok baskı devre yapıyorsunuz. benim de iştahım gitti. niye derseniz, iştahla konuya bakınca bir tane de ben yapayım dedim "gittigidiyor"da bir satıcıda buldum. kırk tane işaretledim. ama stok 2 taneymiş... Türkiye'deki son iki entegreyi ben mi aldım şimdi :)

Sizi entegre bulamamış görünce şimdi rahatsız oldum ne diyim... vereyim de yapın bari boş kalmasın devre.

Hep bu @Mr_YAMYAM  abinin suçu. Yeni nesil entegreleri beğenmeyip bizi çıkmaza sokuyor :D

Baskı devre problem değil. Benim için bir zorluğu yok. Yapmak istiyorsan kendin yap bulmuşken. Ama yok arkadaş vaz geçtim diyorsan alırım entegreleri  ::ok

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 22:49:12Hep bu @Mr_YAMYAM  abinin suçu. Yeni nesil entegreleri beğenmeyip bizi çıkmaza sokuyor :D

Baskı devre problem değil. Benim için bir zorluğu yok. Yapmak istiyorsan kendin yap bulmuşken. Ama yok arkadaş vaz geçtim diyorsan alırım entegreleri  ::ok
Teknik değerleri en iyi olan entegreyi seçtim diye beni dövemezsiniz :D
Eğer bulunamamışsa LA3160 veya LA3161 de kullanılabilir.
Ancak bu entegrenin kazanç faktörü düşük ve PSRR daha kötü olduğu için genel duyumda bazı farklılıklar olabilecektir.
Max kazançta oluşan HISSS sesi gibi.
Önemli olan devrenin test edilmesi ve çalıştırılabilir hale getirilmesidir.
Çalışan bir devrenin daha kaliteli yapılabilmesi ise üst sınıf bileşenler ve teknik özellikleri yeterli bir yarı iletkendir.
O devrede iyi kalite kondansatör kullanmayı önerdiysem de kötü kalite kullanımında fazla bir sakınca olmaz.
Kulakla duyulabilir bir etki bile olmayacaktır.
Ancak üretimin limitlerini zorladığımızda eleman kalitesi ön plana çıkacaktır.
Siz Kötü malzemelerle yapın, gerekirse sonuca göre kaliteli malzemelere müracaat edebilirsiniz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 22:49:12Hep bu @Mr_YAMYAM  abinin suçu. Yeni nesil entegreleri beğenmeyip bizi çıkmaza sokuyor :D

Benim için çok mühim bir konu değil bu. elli çeşit preampli malzemem var zaten. Bu entegreleri preampli yapmam benim 6 ayı bulur hem de :)
çerçeveletip "son iki ntegre" diye müzeye koyacağım.
Şaka elbette :)
istersen adres at sana kargolayayım. işin görülsün. ben opamplarla çözüyorum genelde bu işi. bir iki devre keşfettim zaten piyasada kapışılıyor. Ama Mr_Yamyam dediyse işkilleniyor insan. İlle de yapası geliyor. Vardır bir bildiği diyorsun içinden. Yalan mı :)

gokrtl

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2019, 23:10:35Benim için çok mühim bir konu değil bu. elli çeşit preampli malzemem var zaten. Bu entegreleri preampli yapmam benim 6 ayı bulur hem de :)
istersen adres at sana kargolayayım. işin görülsün. ben opamplarla çözüyorum genelde bu işi. bir iki devre keşfettim zaten piyasada kapışılıyor. Ama Mr_Yamyam dediyse işkilleniyor insan. İlle de yapası geliyor. Vardır bir bildiği diyorsun içinden. Yalan mı :)

Doğru valla :D Benim elimde de tl071,081, lm741, u741, uc4046be tonla opamp entegre var. Ama @Mr_YAMYAM  upc1228ha dediyse illa o olacak. Bende de takıntı var. "Styrofleks iyi olur, Yoksa mercimek de olur" dedi ya şimdi benim illa styrofleks bulmam lazım. Taaki umudum tükenene kadar :D
Özelden yazıcam birazdan...

Mr_YAMYAM

Adamı.. PARDON Yamyamı gudurtmayın :D
Ben size TL081 veya bir başka entegre olmaz dedim mi ?
Elbette ki olur.
Ama ya 2X12 gibi gerilim kaynağı yapacaksınız, ya da tek 24V gerilim kaynağı yapıp opampların invert uçlarında virtual referans elde edeceksiniz.
İki direnç ile yapılır. Bazı uyanık firmalar haricen zener diyot ta kullanıyorlar.
Benim devrenin aynısını TL082 ile de yapabilirsiniz.
Ama 2X12V kullanmalısınız.
Entegrenin bacaklarını analiz edip inverting ve non inverting uçlarını tespit edebilirseniz benim entegre ile aynı kapıya çıkacaktır.
Zaten benim entegrede de inverting ve non inverting uçlar var. Geriye kalanlar çıkışlar ve besleme uçları.

gokrtl

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2019, 22:23:45arkadaş entegre yok baskı devre yapıyorsunuz. benim de iştahım gitti. niye derseniz, iştahla konuya bakınca bir tane de ben yapayım dedim "gittigidiyor"da bir satıcıda buldum. kırk tane işaretledim. ama stok 2 taneymiş... Türkiye'deki son iki entegreyi ben mi aldım şimdi :)

Gittigidiyor'a bakmak aklıma gelmedi. Tahminen uyducu olan bir satıcı da şuan 2 tane görünüyor. Eğer bunları sen aldıysan acaba neden hala 2 tane görünüyor :D Sepete atıp şansımı denesem miki? :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 23:45:12Gittigidiyor'a bakmak aklıma gelmedi. Tahminen uyducu olan bir satıcı da şuan 2 tane görünüyor. Eğer bunları sen aldıysan acaba neden hala 2 tane görünüyor :D Sepete atıp şansımı denesem miki? :D
evet ondan aldım. yine mi iki tane görünüyor? vay arkadaş...

düzenleme:
bakttım. bu ürün kapanmıştır diyor :D

gokrtl

Aha bende aldım. Ya ilanı kaldırmayı unuttum deyip iptal edecek. Yada elinde var gönderecek. Bekleyelim görelim :D

[attach type=image]11209[/attach]

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 00:40:41Burada tanesini 25 kuruştan almayanı dövüyolar :D Hatta kötekliyorlar.
https://www.merterelektronik.com/UPC-1228-HA,PR-20351.html
Burada orijinal olduklarını iddia ediyorlar ve fiyat uçuk :D
https://www.ebay.com/p/UPC1228HA-Original-NEC-8p-SIP-IC-2-Pcs/1811042563

Abi mert elektronikte stokta yok...
ebay den bedava verse alamıyoruz zaten :D

Mr_YAMYAM

Aha burdan buldum.
Ama fiyatı RON imiş.
https://www.electronicservice.ro/en/cumpara/upc1228ha-nec-hb1-3892676
Resimdeki ise birinci sınıf orijinal ürün.
RON nedir sizler bulacaksınız.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 00:49:14Aha burdan buldum.
Ama fiyatı RON imiş.
https://www.electronicservice.ro/en/cumpara/upc1228ha-nec-hb1-3892676
Resimdeki ise birinci sınıf orijinal ürün.
RON nedir sizler bulacaksınız.

[attach type=image]11211[/attach]

Minimum 60 ronluk sipariş ver diyor. :D

Mr_YAMYAM

Sen de 60 RON luk al :D
Benden alırsan tenesi 1 $
GEEL VATANDAŞ GEELL DAMPING VAARRR :D

Zamanında RIAA pikap pire amplim için toptan almıştım.
[attach type=image]11213[/attach]
Sağdaki poşet içerisindekiler tested ürün olup 40db kazançlı pikap pire amplim için özel getirtmiştim.
Ama elimde fazla kalmadığı için saklıyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 01:06:41Sen de 60 RON luk al :D

Sağdaki poşet içerisindekiler tested ürün olup 40db kazançlı pikap pire amplim için özel getirtmiştim.

Bütün gün aradım durdum yav. Hiç mi acımadın bana  :'(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Şubat 2019, 01:17:38Bütün gün aradım durdum yav. Hiç mi acımadın bana  :'(
Ben yamyamım acımam. Hatta ısırırım :D
Bu entegre ile pikap pre amplisi yapmıştım.
Pre ampliyi taklit edebilmek için vatandaşın birisi bir dünya harcama yaptı. Ama taklit edemedi.
Sonra da gelmiş bana senin ürünleri sat diyor.
Ben de HEE olurr dedim gudurdu :D
İstersen sana iki tene göndereyim.
Ama ecik nazlıyımdır hemen gönderemem.

Kazasker

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2019, 23:10:35Benim için çok mühim bir konu değil bu. elli çeşit preampli malzemem var zaten. Bu entegreleri preampli yapmam benim 6 ayı bulur hem de :)
çok doğru demişsin üstad. işkillenmeden edemiyor insan. alakam yok iken bende kaşınmaya başladım  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

İşkillenmekte haklısınız.
12V tek gerilimle çalışıp ta 100db open loop gain verebilen, (Closed loop 40db)
85db gibi PSRR değerine sahip olan.
1Kohm gibi empedansları sürebilen.
Her entegre kolay bulunmaz.
[attach type=image]11215[/attach]

Mustafa281

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 22:44:51Mercimeğin kalitesini nasıl anlıcaz?
Upc1228 nerden bulacaz?
@Mustafa281 de var mıdır eskiden kalan?
Ben mercimekte yeşil tiplerden kullanmıştım güzel sonuç almıştım.
Elektromarket ve ya güneyler de vardı bu entegreden, şayet oralarda bulamadıysanız elimde bir adet UPC1228HA ve LA3160 dan birer adet olması lazım size verebilirim

gokrtl

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Şubat 2019, 09:19:38Ben mercimekte yeşil tiplerden kullanmıştım güzel sonuç almıştım.
Elektromarket ve ya güneyler de vardı bu entegreden, şayet oralarda bulamadıysanız elimde bir adet UPC1228HA ve LA3160 dan birer adet olması lazım size verebilirim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 01:06:41Sen de 60 RON luk al :D

Poşet içerisindeki ürünlerden varmış. Hemide bendekilerin aynısı.
https://www.ebay.com/p/UPC1228HA-Original-NEC-8p-SIP-IC-2-Pcs/1811042563?iid=121057402483
Burda daha bahalıya satıyolar :D
DÜZELTME:
Linkteki ürün tested ürünlerden olmayıp benim 1$ a aldığım amatör ürünlerdenmiş.
Poşet içerisindekiler aynı kalitede ama tested olup, SINGAPORE yapımıdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Şubat 2019, 12:54:08Ahanda singapor...

https://www.ebay.com/itm/NEC-UPC1228HA-C1228HA/122041081754?hash=item1c6a371f9a:g:MtQAAOSwd0BV222z
Amanın bendekilerin aynısından.
Ama fiyatı da 4.75$ mış.
Üle ben bunları 2.5$dan Türkiyeden almıştım. Diğerleri 1$ idi.
Bence ebay gandırıkçı.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 13:17:00Amanın bendekilerin aynısından.
Ama fiyatı da 4.75$ mış.
Üle ben bunları 2.5$dan Türkiyeden almıştım. Diğerleri 1$ idi.
Bence ebay gandırıkçı.

Artı kargosuda var onların  :D

Mr_YAMYAM

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi,
Bundan buldum Tanesi 1.6 dolar + kdv den 10tl ye satılıyor.
2 tane aldım. 4 tane daha var satıcıda.

[attach type=image]11250[/attach]

Birde şundan var 4 tane aynı satıcıda. Fiyat yine 10tl. Önünde kodu, arkasında singapore yazıyor. Yorumun nedir?

[attach type=image]11252[/attach]
[attach type=image]11254[/attach]

gokrtl

Tantal bulamadım. Netten alayım dedim. Entegredünyasın da var oda 30tl altı sipariş göndermiyor. Tek eksik o kaldı.

[attach type=image]11260[/attach]

[attach type=image]11262[/attach]

[attach type=image]11264[/attach]

Mr_YAMYAM

Tantal yerine 10uF elektrolitik kullanabilirsin.
Hatta orada 220nF civarı polyester kondansatör bile kullanılabilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Şubat 2019, 19:04:38Tantal yerine 10uF elektrolitik kullanabilirsin.
Hatta orada 220nF civarı polyester kondansatör bile kullanılabilir.

10uf low esr var teypten söktüğüm onu takayım. Yarın akşam test etmek istiyorum. Ön bilgilendirilme için yamyam gibi aç bekliyorum  :D

gokrtl

@Mr_YAMYAM  abi mic devresini test ediyorum.
Tda2003 devresi ile yükselttim sesi.
Devreyi uzay kasa bağlamama rağmen boşta pek parazit yapmıyor. Ama Bağlamayı taktıktan sonra çıkan ses hiç kabul edilebilir değil. Pot ve trimpotlar ile temiz ses elde etmeye çalıştım ama daha çok ses açma kapama gibi işlevi oldu bunların.

https://youtu.be/jaQduGJE2nU

Mr_YAMYAM

Piezo giriş empedansı yüksek olduğu için tutturmak zordur.
100K giriş dirençlerine seri olan 1K direnci 50K ila 100K arasında takarak bir test et.
[attach type=thumb]11301[/attach]
Oradaki işaretlediğim kondansatörü de kısa devre et.
Sonucu burada belirt.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Şubat 2019, 21:52:07Piezo giriş empedansı yüksek olduğu için tutturmak zordur.
100K giriş dirençlerine seri olan 1K direnci 50K ila 100K arasında takarak bir test et.
[attach type=thumb]11301[/attach]
Oradaki işaretlediğim kondansatörü de kısa devre et.
Sonucu burada belirt.

@Mr_YAMYAM  abi 68k direnç taktım. 1uf kondansatörü sökmeden direk kısa devre yaptım.

https://youtu.be/SHxk3Q4h3RM

Mr_YAMYAM

O direnci 470K yap.
İlla 470K olmak zorunda değil. 1 mega ohma kadar herhangi bir değer olabilir.
Dayan gitsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Şubat 2019, 22:45:44O direnci 470K yap.
İlla 470K olmak zorunda değil. 1 mega ohma kadar herhangi bir değer olabilir.
Dayan gitsin.

470k çok oldu sanırım. ses soluk kesildi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Şubat 2019, 23:20:13470k çok oldu sanırım. ses soluk kesildi
Kesilmemesi lazım.
Anlaşıldığı kadarıyla senin bağlama çıkış seviyen yüksek.
Düşük seviye girişli bir pre ampliye giriş yapılınca ses daha girişte bozulmaya uğruyor.
Bağlamanı doğrudan TDA ampline bağla ve çıkan sesi tarif et.
Temiz bir ses elde etmen lazım.

gokrtl

@Mr_YAMYAM 
Devreyi temizledim. Benim lm1875 e bağladım. Ciyranı verdiğim anda sağdaki lm1875 entegre bomba gibi patladı. Kasayı açtım baktım entegrenin yarısı yok  :D

Abi bu devreyi kapasitif mic alıp daha sonra test edicem. Nette yaptığım araştırma da Şöyle Bir Link buldum. Bir göz atar mısın?
Dinamik mikrofonlar için genelde opamp değil transistör yada lm358 tarzı entegreler kullanılıyormuş.
Benim el mikrofonu 600 ohm, Bağlama piezosu ise 750 ohm. ikisini de tda2003'e direk bağlayıp test ettim. Ses az olsa da geliyor ama tda2003'ün yapım aşamasından kaynaklı gürültü, zıplama, boğulma gibi tonla etken oluyor. Kısacası mikrofona uygun transistör yada entegreli bir ampli kullanırsak iş çözülecek.

Kazasker

Geçmiş olsun gökhan. Olur bazen öyle şeyler. Bağlama çıkışında bir problem mi var. Çözebildim mi
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Şubat 2019, 17:25:08Geçmiş olsun gökhan. Olur bazen öyle şeyler. Bağlama çıkışında bir problem mi var. Çözebildim mi
Bağlama da problem yok reis. Problem Kapasitif mic için yapılmış devreyi dinamik mic ile kullanmaya çalışmakta.

O değilde patlayan etgreyi sökerken bakır yollar kaktı. işin yoksa yeni devre yap şimdi

Mr_YAMYAM

Entegre patladı ise belli sebepleri vardır.
İlk olay GROUNDING kurallarıdır.
Henüz sağlıklı olarak çalıştırılamamış pre ampli devresini salkım saçak kablolar ile bağlarsanız, hangi frekansları yükseltiğinizi bilemezsiniz.
Alıntı yapılan: gokrtl - 17 Şubat 2019, 18:07:14Bağlama da problem yok reis. Problem Kapasitif mic için yapılmış devreyi dinamik mic ile kullanmaya çalışmakta.
O devreyi @Mustafa281  hem dinamik hem de kapasitif mikrofonla test etmiş ve iyi netice almıştı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın