Bağlama & Gitar Ampli Yapımı (iyi kalite)

Başlatan gokrtl, 02 Şubat 2019, 09:20:24

gokrtl

Bağlamam için kendi amplimi kendim yapmak istediğimi daha önce belirtmiştim. Diğer projem henüz bitmemiş olsada kıyısından kenarından buna da başlamak istedim.

Tabi projemiz iyi kalite olacağından @Mr_YAMYAM  @taydin  @Adnancoskun gibi ustalarımızın konuya iştirakını ve değerli yorumlarını esirgememelerini rica edicem. Zira tek başıma yapacağım bir iş değil bu.

Proje aşamalarını şu şekilde planladım;
2 adet mic girişi için mixer devresi,
Bass ve tiz olacak şekilde ton kontrol devresi,
15-20 watt'ı geçmeyecek şekilde mono çıkış katı.

Görsel olarak planlamam ise klasik olarak şu şekilde;
Dışı ahşap, içi ise L yada U şeklinde Ground panel olacak.

[attach type=image]10969[/attach]

gokrtl

Mixer devresi ile işe başladım.
Mr_YAMYAM ustamın bir yorumundan edindiğim şemayı 2 kanal olarak düzenledim. Bu devre ile ilk aşamamız olan mixer devresini uukarıdaki görsel de gördüğünüz Mic1 Mic2 ve bunlara ait Mic1 ayar, Mic2 ayar ve Master Fader kısmını çözmüş olacağız.

[attach type=image]10971[/attach]

Mr_YAMYAM

U1A lar iptal edilir. Yerine aynı entegre ile ton kontrol yapılır.
Benim ton kontrol devresinin tek kanalı.
@Mustafa281 e yapmış olduğum UPC1228 li mik devresi de eklenirse mütekamil müxer modülü yapılmış olur.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 19:37:31U1A lar iptal edilir. Yerine aynı entegre ile ton kontrol yapılır.
@Mustafa281 e yapmış olduğum UPC1228 li mik devresi de eklenirse mütekamil müxer modülü yapılmış olur.

O zaman @Mustafa281  i beklicez :)

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 19:37:31U1A lar iptal edilir. Yerine aynı entegre ile ton kontrol yapılır.

İyi de o devre mikrofon devresi, mixer yerine geçer mi @Mr_YAMYAM ?

Mr_YAMYAM

gokrtl

Mr_YAMYAM

CH1 de önce mikrofon pre amplisi bulunur.
Bu pire ampli mikrofonun sesini takribi 300mV a yükseltir.
Daha sonraki entegre olan U1A ton kontrol olacağı için bass ve tiz ayarlaması yapılır.
Sonraki entegre olan U1B ile sinyaller hem 10 katı artırılır, hem de master kanalın giriş empedansı için uygun seviyede akımı yükseltir.
Master kanala giden bu sesler CH1 FADER ile istenildiği oranda yükseltilebilir.
Aynı işlemler diğer kanlar olan CH2 de de yapılacağı için her iki kanaldaki sinyaller master kanalın FADER uçlarına istenildiği seviyede getirilip master kanal tarafından birleştirilerek çıkışa verilir.
Böylece CH1 veya CH2 deki ses seviyeleri istenildiği oranda karıştırılmış olacaktır.
Diyelim ki CH1 de saz var. CH FADER yarıda olsın.
CH2 de ise dümbelek var. Bu kanalın seviyesi de %60 olsun.
Demekki dümbeleğimizin sesi biraz daha fazla çıkacaktır

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 21:36:00CH1 de önce mikrofon pre amplisi bulunur.
Bu pire ampli mikrofonun sesini takribi 300mV a yükseltir.
Daha sonraki entegre olan U1A ton kontrol olacağı için bass ve tiz ayarlaması yapılır.
Sonraki entegre olan U1B ile sinyaller hem 10 katı artırılır, hem de master kanalın giriş empedansı için uygun seviyede akımı yükseltir.
Master kanala giden bu sesler CH1 FADER ile istenildiği oranda yükseltilebilir.
Aynı işlemler diğer kanlar olan CH2 de de yapılacağı için her iki kanaldaki sinyaller master kanalın FADER uçlarına istenildiği seviyede getirilip master kanal tarafından birleştirilerek çıkışa verilir.
Böylece CH1 veya CH2 deki ses seviyeleri istenildiği oranda karıştırılmış olacaktır.
Diyelim ki CH1 de saz var. CH FADER yarıda olsın.
CH2 de ise dümbelek var. Bu kanalın seviyesi de %60 olsun.
Demekki dümbeleğimizin sesi biraz daha fazla çıkacaktır
Tamam işte benim istediğim sistem. Şemasını alabilir miyim? Ben çizerim  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Şubat 2019, 21:47:38Tamam işte benim istediğim sistem. Şemasını alabilir miyim? Ben çizerim  :D
Bana ne baarıyon şeması mustafada.
Mik pre amplisini de o devrenin başına ilave edeceen bitti.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 22:03:50Bana ne baarıyon şeması mustafada.
Mik pre amplisini de o devrenin başına ilave edeceen bitti.

Abi konuları karıştırdın burada bağırma yok. Lm1875 ti o konu :D   :D  Bu arada 15w lık mono entegre önerirmisin abi bu ampli için? Şöyle kaliteli bir şey...

gokrtl

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Şubat 2019, 22:22:44Abi konuları karıştırdın burada bağırma yok. Lm1875 ti o konu :D   :D  Bu arada 15w lık mono entegre önerirmisin abi bu ampli için? Şöyle kaliteli bir şey...
LM1875

gokrtl

Yanlız ikinci kanal da resimdeki dinamik mikrofonu kullanacağım. Aynı preampı mı kullanıcam?

[attach type=image]10977[/attach]

Mr_YAMYAM

He.
Giriş empedansı dinamik mikrofon özelliklerine göre değiştirilecektir.
Bu sebeple girişteki dirençlerin birkaç kilo ohm seviyesine çekilmesi gerekmektedir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Şubat 2019, 14:14:25He.
Giriş empedansı dinamik mikrofon özelliklerine göre değiştirilecektir.
Bu sebeple girişteki dirençlerin birkaç kilo ohm seviyesine çekilmesi gerekmektedir.

Sadece 1 lanalın dirençleriyle oynayacağız. Diğeri normal olacak doğru mu abi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Şubat 2019, 14:52:10Sadece 1 lanalın dirençleriyle oynayacağız. Diğeri normal olacak doğru mu abi?
Hangi kanalın hangi değerlerde olması gerektiği kullanıcı tarafından belirlenir.
Mixer iki kanallı olacağına göre her bir kanalın giriş empedansı o kanallara irtibatlanması gereken ekipmanlar doğrultusunda belirlenir.
Mikrofon girişimiz dinamik mikrofon olduğuna göre giriş empedansımız da bu yönde belirlenir.
İdeal dinamik mikrofon giriş empedansı 200 ohm ila 600 ohm arasındadır. O halde mikrofon bağlayacağımız kanalın giriş empedans dirençlerinin ideal değer 4.7K olmalıdır.
Mikrofon pre ampli devremiz genel kazanç kontrollü olduğu için, kazanç LINE seviyesinde olabilmektedir. O halde bu kanalımıza mikrofon harici başka bir ekipman bağlayacaksak, bu ekipmanın empedansını da bilmeliyiz.
Genel standartlar hat seviyesi için amatör cihazlarda 10K ila 20K arası seçilebilmektedir. Bu empedans için mikrofon dahil her türlü ekipman kullanılabilmektedir. O halde mikrofon pre ampli devremizin giriş empedansı için 22K dirençler kullanırsak optimal giriş empedansı belirleyebiliriz.
Bu giriş empedansımız mikrofon kazancı doğrultusunda biraz gürültü seviyesine sebep olabilecektir. Ancak dinamik mikrofonların devreye irtibatlanması ile toprak seviyesine çekilebileceği için sorun yaratmayacaktır.
ÖZETLE:
Mikrofon pre ampli devresindeki giriş dirençlerini 22K yapacağız.
Mikrofon yükseltici (UPC1228) çıkışımızı ton kontrol devresine gireceğiz.
Ton kontrol çıkışımız kanal FADER 'e irtibatlanacak.
Kanal fader çıkışımızdan sonraki devreler verilen şemadaki değerlere aynen sadık kalacaktır.

Mustafa281

Kusura bakmayın işlerim çok yoğun buralara pek uğrayamıyorum. Linki onursal abi atmış bana gerek kalmamış artık

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi mustafanın kullandığı LA3160 benim söktüğüm teyp den LA3226T çıktı.
Datasheet başlıklarına bakacak olursak;

LA3160 2-Channel Preamplifier For Car Stereo Datasheet link
LA3226T 2-Channel Preamplifier with ALC  Datasheet Link

Aynı devreye uyar mı?

Hatta birtane de LA2010 Audio Level Sensör entegre var. Belki bir maceraya atılıp bunu da ekleriz devreye :D :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 20:12:36@Mr_YAMYAM abi mustafanın kullandığı LA3160 benim söktüğüm teyp den LA3226T çıktı.
Datasheet başlıklarına bakacak olursak;

LA3160 2-Channel Preamplifier For Car Stereo Datasheet link
LA3226T 2-Channel Preamplifier with ALC  Datasheet Link

Aynı devreye uyar mı?
Uymaz. Bacak bağlantıları farklı.
LA3160 yerine kullanılabilecek en iyi entegre UPC1228HA dır.
Bu entegrenin hem kazancı iyidir hem de PSRR değeri iyidir.
Zaten konu içerisinde daha sonra bu entegre kullanılmıştı.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 20:15:47Uymaz. Bacak bağlantıları farklı.
LA3160 yerine kullanılabilecek en iyi entegre UPC1228HA dır.
Bu entegrenin hem kazancı iyidir hem de PSRR değeri iyidir.
Zaten konu içerisinde daha sonra bu entegre kullanılmıştı.

Gitti orjinal SANYO LA3226T Entegre  :D  :D  :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 22:29:52https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7318.0.html

Konuyu 21.Sayfaya kadar okudum. Ancak 7-8. Sayfadan sonrası biraz muhabbet, fırça, tartışma tadın da geçmiş.
Kafam allak bullak oldu. Daha çok @Mr_YAMYAM  söylemiş @Mustafa281  anlamamak ta ısrar etmiş @seron  ise aykırı yaklaşımları ile muhalefet pozisyonun da kalmış :D :D
21. Sayfadan sonra çok sıkılıp okumayı bıraktım.
Mr_YAMYAM abi Bu sayfaya kadar söylediğin her şeyi proteus da devre üzerine uyguladım.
1CH'da Bağlama Mikrofonu olacak. Resmini Aşağıya attım. Ayrıca devrenin proteus çiziminin düzenlenmişini  de aşağıya attım.
2CH'a dinamik mic için ayrıca bakacağım. Şimdilik o konuya girmiyorum.
Aşağıdaki şekilde devre de bir sıkıntı var mı kontrol eder misin?

[attach type=image]11089[/attach]

[attach type=image]11091[/attach]

Mr_YAMYAM

O bağlama mikrofonu ne yazık ki PİEZO.
Bunlar yüksek empedanslıdırlar.
Bağlamayı bağlayacağın devre yüksek empedans girişli olmalıdır.
En az 100K
Bu da ciddi gürültü demektir.
NOT:
Devre daha önce condenser mikrofon için tasarlandığı için 12V ile mic in arasındaki 1K direnç sökülmelidir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 13:39:24O bağlama mikrofonu ne yazık ki PİEZO.
Bunlar yüksek empedanslıdırlar.
Bağlamayı bağlayacağın devre yüksek empedans girişli olmalıdır.
En az 100K
Bu da ciddi gürültü demektir.
NOT:
Devre daha önce condenser mikrofon için tasarlandığı için 12V ile mic in arasındaki 1K direnç sökülmelidir.

Sonuç olarak bu devre olmaz mı?
Yoksa elemanlar ile oynayarak birşeyler yapabilir miyiz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Şubat 2019, 14:09:07Sonuç olarak bu devre olmaz mı?
Yoksa elemanlar ile oynayarak birşeyler yapabilir miyiz?
Devremiz olur.
Ancak bağlama girişi için empedansımızın yüksek olması gerekiyor.
Yüksek empedans, gürültülere açık olacağı için daha ciddi SHIELD gerektirmektedir.
İki adet pre-ampliyi input jakları ile birlikte iyi bir tuner kutusuna yerleştirebilirsen ...
Çok iyi besleme devresi yaparsan.
İyi bir sistem yapabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 14:40:26Devremiz olur.
Ancak bağlama girişi için empedansımızın yüksek olması gerekiyor.
Yüksek empedans, gürültülere açık olacağı için daha ciddi SHIELD gerektirmektedir.
İki adet pre-ampliyi input jakları ile birlikte iyi bir tuner kutusuna yerleştirebilirsen ...
Çok iyi besleme devresi yaparsan.
İyi bir sistem yapabilirsin.

Seyende yaparık ağam :D
Shield olayını daha tam kavrayamadım acık daha bilgi edineyim.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 13:39:24Bağlamayı bağlayacağın devre yüksek empedans girişli olmalıdır.
En az 100K

Mic girişindeki 1k direnci 100k ile mi değiştiricez?

Mr_YAMYAM

SHIELD yani EKRAN. Ama bu ekran TV ya da PC monitörü değil haa :D
Eski TV lerde görmüşsündür. Tuner denilen bir devre vardır ve tamamen metal kutu içerisindedir.
Havadan yayılan elektromanyetik dalgaların veya benzer EMI gürültülerinin devreye etki etmemesi için yapılan tekniktir.
SHIELDING aynı zamanda devreden kaynaklanan bir EMI yani parazit varsa havaya yayılarak başka cihazları etkilememesi için de yapılmaktadır.
Konu ile ilgili araştırma yaptım. Ama amatör bir kişinin anlayabileceği bir anlatım bulamadım.

Mic girişinde 2 adet 22K vardı. Onları 100K yapacaksın tamam.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 15:47:40SHIELD yani EKRAN. Ama bu ekran TV ya da PC monitörü değil haa :D
Eski TV lerde görmüşsündür. Tuner denilen bir devre vardır ve tamamen metal kutu içerisindedir.
Havadan yayılan elektromanyetik dalgaların veya benzer EMI gürültülerinin devreye etki etmemesi için yapılan tekniktir.
SHIELDING aynı zamanda devreden kaynaklanan bir EMI yani parazit varsa havaya yayılarak başka cihazları etkilememesi için de yapılmaktadır.
Konu ile ilgili araştırma yaptım. Ama amatör bir kişinin anlayabileceği bir anlatım bulamadım.

Mic girişinde 2 adet 22K vardı. Onları 100K yapacaksın tamam.

Tamam abi çeviriye yazınca anladım. Çeviri "kalkan" olarak çevirdi. Bu preamliye sağlam bir kalkan yapıp toprak hattına bağladık mı iş tamamdır herhalde.
Benim tonkontrolü koyduğum sakız kutusu yeterli olur mu yoksa daha kalın bir metal mi olmalı?

O zaman 22k ları 100k yapıp basıyorum kartı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Şubat 2019, 16:03:14Tamam abi çeviriye yazınca anladım. Çeviri "kalkan" olarak çevirdi. Bu preamliye sağlam bir kalkan yapıp toprak hattına bağladık mı iş tamamdır herhalde.
Benim tonkontrolü koyduğum sakız kutusu yeterli olur mu yoksa daha kalın bir metal mi olmalı?

O zaman 22k ları 100k yapıp basıyorum kartı.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 16:16:29Anlaşılan yine KÖTEK istiyorsun :D
Daha dur ecik. Öyle basit HAP kutusu ile bu gibi işleri halledemezsin.
Ton kontrolde kazancımız düşük olduğu için HAP KUTUSU ile işimizi hallettik. Ama mikrofon yükselteçlerindeki kazanç neredeyse 1000 katıdır. Yani 60db
Bu da demektir ki girişte 1mV luk gürültü olsa, pre ampli çıkışında 1V parazit olacak demektir.
Temel prensip iki adet pre ampli ve iki adet giriş jakının yerleştirilmesidir.
Önce giriş jaklarını temin edeceksin.
Bu jakların bacak bağlantıları plakete yerleşecek şekilde olmalıdır.
Devreleri de hesaplayarak bir plan çıkartacaksın.
TEMEL PRENSİP RESMİ
[attach type=image]11093[/attach]
Önce kutuyu ve jakları temin etmelisin.

Abi jacklar elimde var eve geçince resmini atarım.
Yalnız ekranlama kutusu temininden önce devreyi çıkarmalıyım ki onun boyuna göre kutu ayarlıyayım.

Bu  arada 2 kanalın çizimleri aynı pcb de mi olacak yoksa ayrı ayrı mı çıkartıcaz?

Mr_YAMYAM

Devrelerin boyutuna göre kutu ayarlanmaz.
Önce kutu ayarlanmalıdır ki devreler ona göre yapılsın.
Çünkü kutu özel işlev parçadır.
Hem jacklar sığmalıdır hem de devreler.
Tahmini ölçüler 6cm ye 10cm ve derinlik te 2 cm kadar olmalıdır.
Ama kutuyu sen kıvırıp tekniğine uygun yapabilirsen ayrı tabii.

Devreler ayrı ayrı veya tek bir kartta yapılabilir. Kutunun boyutuna bağlıdır.
Kutu derinliği 5cm olursa devreler dikey olarak ayrı ayrı konulabilir.
Bu durumda kutu ebatları takribi 6X6X5 cm gibi olur.

ÜLEEE DUR DUR.
GAIN potlarını unuttuk. İki adet te pot takılacak devreye. Durumlar değişti.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 17:15:30Devrelerin boyutuna göre kutu ayarlanmaz.
Önce kutu ayarlanmalıdır ki devreler ona göre yapılsın.
Çünkü kutu özel işlev parçadır.
Hem jacklar sığmalıdır hem de devreler.
Tahmini ölçüler 6cm ye 10cm ve derinlik te 2 cm kadar olmalıdır.
Ama kutuyu sen kıvırıp tekniğine uygun yapabilirsen ayrı tabii.

Devreler ayrı ayrı veya tek bir kartta yapılabilir. Kutunun boyutuna bağlıdır.
Kutu derinliği 5cm olursa devreler dikey olarak ayrı ayrı konulabilir.
Bu durumda kutu ebatları takribi 6X6X5 cm gibi olur.

ÜLEEE DUR DUR.
GAIN potlarını unuttuk. İki adet te pot takılacak devreye. Durumlar değişti.

Abi sen yoksa ground panel olarak kullanacağımız kutuyu mu tarif ediyorsun?
Kafa karıştı yine benim. Şimdi 1 tane ground panel kutumuz olacak zaten. Onun dışında bir de preampli ekranlaması için harici kutumuz olacak. Önce bu harici kutuyu temin edip pcb yi ona göre mi şekillendiricez?

Kazanç potu benim bağlama amplisinde ses potu olarak mı işlev görecek?  Biliyorsun benim amplinin üzerinde mikser olacak 2 kanalın giriş seviyesi ve bir master fader olacak.

Yeminlen yandı şuan beyin  :du:

Mr_YAMYAM

Ground panel ayrıca olacak.
Ground panele mixer devresi ve besleme devresi yapılacak.
Mik devreleri ayrı bir metal kutu içerisine yapılacak.
Giriş jakları ile op-amp arasındaki mesafe cm ler mertebesinde önemli olduğu için giriş jakları mecburen metal kutu (SHIELD) içerisine yapılacaktır. Bu metal kutu içerisinde ayrıca mik devresinin kazanç seviyesini ayarlayan potlar da bulunacaktır.
Yani sistem iki temel devre üzerinedir.
1 mikrofon önyükselteci.
2 Mixer devresi.
Mikrofon önyükseltecindeki kazanç potu önemlidir. Temelde seviyeyi ayarlıyor olsa da, yüksek seviye girişleri için kazancın düşürülmesi gereklidir. Aksi takdirde daha girişte ses bozulacaktır.
Mixerdeki diğer potlar ise her bir kanalın seviyesini ayrı ayrı ayarlayarak ana kanala gönderir. Ana kanalın (MASTER) seviye ayarı ise bir ampliyi sürebilmek için kaç volt vermesi gerekiyorsa o seviyeye ayarlanmalıdır.
Amatör tasarımlarda ana kanal çıkış seviyesi 1Vpp dir.
Bir mixeri incelersen GAIN potu mutlaka bulunmaktadır.
[attach type=image]11095[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 18:37:05Ground panel ayrıca olacak.
Ground panele mixer devresi ve besleme devresi yapılacak.
Mik devreleri ayrı bir metal kutu içerisine yapılacak.
Giriş jakları ile op-amp arasındaki mesafe cm ler mertebesinde önemli olduğu için giriş jakları mecburen metal kutu (SHIELD) içerisine yapılacaktır. Bu metal kutu içerisinde ayrıca mik devresinin kazanç seviyesini ayarlayan potlar da bulunacaktır.
Yani sistem iki temel devre üzerinedir.
1 mikrofon önyükselteci.
2 Mixer devresi.
Mikrofon önyükseltecindeki kazanç potu önemlidir. Temelde seviyeyi ayarlıyor olsa da, yüksek seviye girişleri için kazancın düşürülmesi gereklidir. Aksi takdirde daha girişte ses bozulacaktır.
Mixerdeki diğer potlar ise her bir kanalın seviyesini ayrı ayrı ayarlayarak ana kanala gönderir. Ana kanalın (MASTER) seviye ayarı ise bir ampliyi sürebilmek için kaç volt vermesi gerekiyorsa o seviyeye ayarlanmalıdır.
Amatör tasarımlarda ana kanal çıkış seviyesi 1Vpp dir.
Bir mixeri incelersen GAIN potu mutlaka bulunmaktadır.
[attach type=image]11095[/attach]

O zaman senin devreyi jack'ı monte edecek şekilde tekrar çizicez demekki...

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Şöyle potun yanına alsam uygun olur mu?

[attach type=image]11098[/attach]

Mr_YAMYAM

Olmaz.
O devredeki grounding çok daha hassastır.
İlk önemli nokta jak ile sistem sıfır noktasının (BÜYÜK PAD) mesafesidir.
Dolayısı ile giriş jakı ile ground point çok yakın olmalıdır.
Kazanç potu nispeten kablo ile bağlanabilir olsa da birkaç cm lik kablo mesafesini geçmeyiz. aten PCB yolu çizersek te hemen hemen aynı uzunlukta olacaktır.
Kısaltabilmek için PCB yi yeniden tasarlayabiliriz. Zaten devre çok karmaşık değil.
İki adet birbirinin aynısı olacağı için girişlerin birbirleri ile aynalanmış, (ZIT) yapılması iyi olur.
Ya da ortada bir ground hattı daha belirleyip, bu hattın simetriğini yapabiliriz.
İki adet ground point belirlersek iki devreyi ayrı ayrı yapabiliriz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 20:02:06Olmaz.
O devredeki grounding çok daha hassastır.
İlk önemli nokta jak ile sistem sıfır noktasının (BÜYÜK PAD) mesafesidir.
Dolayısı ile giriş jakı ile ground point çok yakın olmalıdır.
Kazanç potu nispeten kablo ile bağlanabilir olsa da birkaç cm lik kablo mesafesini geçmeyiz. aten PCB yolu çizersek te hemen hemen aynı uzunlukta olacaktır.
Kısaltabilmek için PCB yi yeniden tasarlayabiliriz. Zaten devre çok karmaşık değil.
İki adet birbirinin aynısı olacağı için girişlerin birbirleri ile aynalanmış, (ZIT) yapılması iyi olur.
Ya da ortada bir ground hattı daha belirleyip, bu hattın simetriğini yapabiliriz.
İki adet ground point belirlersek iki devreyi ayrı ayrı yapabiliriz.

İşte ben çizimi yapabiliyorum da, şu eleman illa şurda olacak dedin mi hatlar karışıyor bende

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 20:08:44Bunu mütekamil mühendislere bile anlatamadım ki sen de anlayabilesin :D
İşin tekniğini kavradıktan sonra ancak anlayabilirsin.
Ama yıllarca sürebilir.

Şansımı deneyecem bir. Eve geçeyim de...

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi mikrofonun şase ucu ile canlı ucunun jack takılı değilken kısa devre mi olması gerek?

Aşağıdaki teyp ten söktüğüm modülde şase ile 2.uca tel atılmış. Bu durum da jack takılı değilken şase,1.canlı ve 2.canlı uç komple kısa devre oluyor. Jack'ı takınca 1.canlı uç ayrılıyor, 2.canlı uç ile şase kısadevre kalıyor.

Pcb'ye aynen bu şekil mi takayım?

[attach type=image]11100[/attach]

[attach type=image]11102[/attach]

Mr_YAMYAM

Takılı değilken canlı kısa devre olursa devrenin girişi kısa devre olacağından gürültü daha az olur.

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi iki devrenin şaseleri birleştirdim. Doğru mu yaptım bilmiyorum. Yanlış ise ayırmak kolay.
Devre de senin çizimin dışına elimden geldiğince çıkmamaya çalıştım. Sonuç Bu...

[attach type=image]11104[/attach]

Mr_YAMYAM

Başarılı ve şipirdek.
Yanlız eskilerden kalan bir hata var sanırım.
Orada bulunan 10K trimpot ile kondansatör seri mi idi parelel mi hatırlamıyorum.
Sakin bir kafa ile devreyi iyice analiz edelim.

gokrtl

Tarihi Osmaniye mecmuası 3'üncü sayfasının (Link-ü Muhabbet) 7'nci ve 10'uncu cüzünde abi.. :D :D :D

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 19:39:45Trimpot yerine bağlamış olduğun 10K direncin bir ucunu sök. Söktüğün uç ile direncin boştaki ucu arasına bir 10uF kondansatör bağla.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 20:14:29O trimpot değil POT.
Trimpot senin 10 direnç taktığın yerde olacaktı.
Aha böyle yap.

[attach type=image]11106[/attach]

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi beni unuttun mu?  :D
Piezo kullanacaksan Mic girişindeki 1k direnci kaldır demiştin. Kaldırdım.

[attach type=image]11152[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 10 Şubat 2019, 20:58:15@Mr_YAMYAM abi beni unuttun mu?  :D
Piezo kullanacaksan Mic girişindeki 1k direnci kaldır demiştin. Kaldırdım.

[attach type=image]11152[/attach]
Unutmadım da sen söylediklerimi unutmuşsun.
10K tripmpota bağlı kondansatör seri olacak. Parelel bağlanmış.
Giriş aygıtları elektred değilse girişteki 1K direnç kaldırılmalıdır.
Yani sadece piezo için değil, dinamik mikrofon kullanacaksan da o direnç kaldırılmalıdır.
Giriş jakları birbirinin tersi olmuş. Her iki jakı nasıl takmayı düşünüyorsun. Birisinin bacakları ters yönde mi :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 21:41:07Unutmadım da sen söylediklerimi unutmuşsun.  Abi en son Seri mi? Paralel mi hatırlayamadım demiştin orada kaldı :D
10K tripmpota bağlı kondansatör seri olacak. Parelel bağlanmış. Şaseye giden yolda mı yoksa 8 nolu bacağa giden yolda mı seri olacak?
Giriş aygıtları elektred değilse girişteki 1K direnç kaldırılmalıdır.
Yani sadece piezo için değil, dinamik mikrofon kullanacaksan da o direnç kaldırılmalıdır. Kaldırıldı
Giriş jakları birbirinin tersi olmuş. Her iki jakı nasıl takmayı düşünüyorsun. Birisinin bacakları ters yönde mi :D Gözümden Kaçmış. Düzelttim :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın