Bağlama & Gitar Ampli Yapımı (iyi kalite)

Başlatan gokrtl, 02 Şubat 2019, 09:20:24

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Şubat 2019, 00:47:57Son test.
Çıkıştaki 1nF kondansatörü sök. Kapasitif yükten dolayı mı osilasyon oluyor bakalım.
Sonra yeniden test et.
Test sonucu aynı olursa mikrofonu takıp test et.
Mikrofon ile ses az çıkabilir sorun değil. Kazanç potu ile oynayarak max. seviyede ayarlayabilirsin.
Önemli olan headroom seviyesinin düzelip düzelmeyeceği.

1nf kondansatör söküldü.
iki ayrı kayıt var. ilkinde maks. kazançta önce bağlama, peşinden el mikrofonu denendi.
El mikrofonu kısmen daha temiz gibi.
ikince kayıtta pot full açılıp kapanarak nerede nasıl ses alındığı el mikrofonu ile denendi.
Görünüşe göre potun yarısından sonrası hala iş yapmıyor.

[attach type=image]11502[/attach]

Mr_YAMYAM

PC ses kartları kalibrasyonu ayrı bir daldır.
Pre ampli çıkışımızı PC den ölçemediğimize göre, gerçek ölçü aletleri ile ölçmeliyiz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Şubat 2019, 12:49:32PC ses kartları kalibrasyonu ayrı bir daldır.
Pre ampli çıkışımızı PC den ölçemediğimize göre, gerçek ölçü aletleri ile ölçmeliyiz.

Ses bayağı düzeldi de çıkışı yükseltmemiz lazım. acaba sonradan taktığımız 470k ile 47k değerleriyle oynasak yükseltemez miyiz?

gokrtl

470k ya paralel bağlı pF artırınca pot düzene giriyor ses iyileşiyor ama ses çok azalıyor.
Tam tersi düşürdükçe pot ve ses bozuluyor ama bir yandan da yükseliyor

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 28 Şubat 2019, 13:53:54470k ya paralel bağlı pF artırınca pot düzene giriyor ses iyileşiyor ama ses çok azalıyor.
Tam tersi düşürdükçe pot ve ses bozuluyor ama bir yandan da yükseliyor
HAA
Bu da demek oluyor ki sisteminde ciddi osilasyonlar var.
Bu osilasyonlar kondansatör kapasitesine bağlı olduğuna göre yüksek frekans bölgesinde gerçekleşiyor.
Ne yazık ki bu durumun ölçülüp halledilmesi eldeki imkanlarla pek olası görünmüyor. Çünkü en azından bir osiloskop gerekmektedir.
Bu durumun bilimsel olarak halledilebilmesi için tek önerim SHIELDING (EKRANLAMA) tekniğidir.
Ancak mevcut osilasyonlar tasarım ile ilgili olduğu için ekranlama ile elde edilebilecek başarı oranı pek fazla olmayabilecektir.
Yine de bilimin gerektirdiği üzere bu devreyi komple içerisine alabilecek bir SHIELD yapılması ve sonuçların yeniden test edilmesi önerilebilir.
ÖNERİLER ve GİDİŞAT.
Ekranlama nispeten devre üzerindeki osilasyonları engellese de başarı oranı çok fazla olmayabilir. Bu sebeple osilasyonların girişten mi yoksa devreden mi kaynaklı olduğunun tespiti gerekmektedir.
Bu osilasyonlar devrede bulunan kötü üretim kompenentlerden de olabileceği için ne yazık ki test imkanı olmayacaktır.
Ancak iyi kalite olduğu bilinen üretimlerden temin edilerek elemanlar değiştirilip test edilebilir.
Bu elemanlara entegreler de dahil olup, en önemli kompenent kondansatörlerdir.
Trafonun entegre tarafındaki sargısı çıkartılarak o bölge doğrudan şaseye kısa devre edilir. Pot ile oynanılarak max. seviyedeki TIK sesi ile devrenin kesime gidip gitmediği gözlemlenir. Devre kesime gitmiyorsa trafonun bu ucu takılarak, diğer 24V olan ucu sökülür.
Sökülen bu uca trafonun 220V veya varsa 110V uçları şase ile birlikte bağlanır. Yani giriş jakından hemen sonra trafonun 110V uçları bağlanacak 24V ucu entegre tarafında olacaktır.
Bu bağlantı pre ampli kazancını düşürecektir. Ancak sorun değildir. Piezo seviyesi yüksek olacağı için sesin duyulmasında engel teşkil etmeyecektir.
Trafo bağlantılarının değiştirilmesi sorunu çözmezse metal bir (SAC) temin edilerek tüm konnektörler ve potlar da metal kutunun içerisinde olacak şekilde shield yapılmalıdır.
Entegrenin besleme özellikleri için de ayrıca artı uca bağlı olan 150ohm direnç 470 ohm ile değiştirilip ayrıca test alınmalıdır. Bu dirence bağlı olan kondansatörün rolü de önemli olduğu için elde tantal yoksa muhtelif kondansatörler takılarak kondansatör davranışları da test edilmelidir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 28 Şubat 2019, 13:12:11Ses bayağı düzeldi de çıkışı yükseltmemiz lazım. acaba sonradan taktığımız 470k ile 47k değerleriyle oynasak yükseltemez miyiz?
470K direnç arttıkça entegre çıkış gerilimi yükselecektir. Ancak osilasyon riski de artacaktır.
Proje başlangıcında 300mV çıkış değeri için 100K direnç önerilmişti. Ancak ölçüm yapılamadığı için 470K ile değiştirilmişti.
470K direnç ile 12V beslemede 2.75V çıkış gerilimi zaten alınmalı idi.
[attach type=image]11507[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Şubat 2019, 15:42:01HAA
Bu da demek oluyor ki sisteminde ciddi osilasyonlar var.
Bu osilasyonlar kondansatör kapasitesine bağlı olduğuna göre yüksek frekans bölgesinde gerçekleşiyor.
Ne yazık ki bu durumun ölçülüp halledilmesi eldeki imkanlarla pek olası görünmüyor. Çünkü en azından bir osiloskop gerekmektedir.
Bu durumun bilimsel olarak halledilebilmesi için tek önerim SHIELDING (EKRANLAMA) tekniğidir.
Ancak mevcut osilasyonlar tasarım ile ilgili olduğu için ekranlama ile elde edilebilecek başarı oranı pek fazla olmayabilecektir.
Yine de bilimin gerektirdiği üzere bu devreyi komple içerisine alabilecek bir SHIELD yapılması ve sonuçların yeniden test edilmesi önerilebilir.
ÖNERİLER ve GİDİŞAT.
Ekranlama nispeten devre üzerindeki osilasyonları engellese de başarı oranı çok fazla olmayabilir. Bu sebeple osilasyonların girişten mi yoksa devreden mi kaynaklı olduğunun tespiti gerekmektedir.
Bu osilasyonlar devrede bulunan kötü üretim kompenentlerden de olabileceği için ne yazık ki test imkanı olmayacaktır.
Ancak iyi kalite olduğu bilinen üretimlerden temin edilerek elemanlar değiştirilip test edilebilir.
Bu elemanlara entegreler de dahil olup, en önemli kompenent kondansatörlerdir.
Trafonun entegre tarafındaki sargısı çıkartılarak o bölge doğrudan şaseye kısa devre edilir. Pot ile oynanılarak max. seviyedeki TIK sesi ile devrenin kesime gidip gitmediği gözlemlenir. Devre kesime gitmiyorsa trafonun bu ucu takılarak, diğer 24V olan ucu sökülür.
Sökülen bu uca trafonun 220V veya varsa 110V uçları şase ile birlikte bağlanır. Yani giriş jakından hemen sonra trafonun 110V uçları bağlanacak 24V ucu entegre tarafında olacaktır.
Bu bağlantı pre ampli kazancını düşürecektir. Ancak sorun değildir. Piezo seviyesi yüksek olacağı için sesin duyulmasında engel teşkil etmeyecektir.
Trafo bağlantılarının değiştirilmesi sorunu çözmezse metal bir (SAC) temin edilerek tüm konnektörler ve potlar da metal kutunun içerisinde olacak şekilde shield yapılmalıdır.
Entegrenin besleme özellikleri için de ayrıca artı uca bağlı olan 150ohm direnç 470 ohm ile değiştirilip ayrıca test alınmalıdır. Bu dirence bağlı olan kondansatörün rolü de önemli olduğu için elde tantal yoksa muhtelif kondansatörler takılarak kondansatör davranışları da test edilmelidir.

osiloskop olsa bu yukarıdaki teferruata girmeden daha kolay çözülür mü?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 28 Şubat 2019, 18:43:06osiloskop olsa bu yukarıdaki teferruata girmeden daha kolay çözülür mü?
Doğrudan sebepleri görülebilir.
Tabii ki kullanım esnasında da bazı etkenleri değiştirmek gerekebilir.
Sıklıkla karşılaştığım durumlar.
Devrede arsız bir sinyal var. Neden kaynaklanıyor olabilir?
Önce entegreyi değiştirip farklı bir üretim takarım.
Olmadı mı? Akım yollarındaki pasif eleman davranışlarını incelerim.
Kaliteli diye bildiğim çoğu kondansatörlerden bu sebeple çok ızdırap çekmiştim.
İşte o yüzdendir ki kondansatör konusunda ciddi bir kalite arayışı içerisindeyim.
Gerek elektrolitik olsun gerekse kutupsuz türleri olsun oldukça etken olabiliyor.

gokrtl

@Mr_YAMYAM
abi ben osiloskop kullanmayı bilmiyorum :D
Dediğin şekilde bağlantı yaptım. Preamplinin canlı çıkışına probu dokundurunca aşağıdaki resimdeki gibi oluyor.
Ne görmeliyim? Ne anlam çıkarmalıyım hiç bilemiyorum  :(  :du:

[attach type=image]11511[/attach]

Mr_YAMYAM

GAIN (Y1 veya Y2) ile oynayarak sinyali pencereye sığdırmalısın.
Yatay çizgiler dalganın genliğini peak to peak olarak verecektir.
Örnek 1V DIV ölçeklendirmede sinyalin üst seviyesi ve alt seviyesi 1 kare içerisinde ise bu sinyalin genliği 1Vpp dir.
T (Time) ile oynayarak elde edilen frekansı ölçebilmek için bir periyodu bir kareye ölçeklemeye çalışacaksın.
1/time formülü sana frekansı verecektir.

HAA NOT:
Devrede osilasyon görmeye çalışacağımız için girişte sinyal yani ses olmadan ölçmeliyiz.
Osilasyon değeri 100mV bile olsa yüksek demektir.
Osilasyonların nereden kaynaklı olduğunu bulabilmek için ise probumuzun ucunu, yani canlı ucumuzu çıkıştan girişe doğru veya girişten çıkışa doğru muhtelif noktalara değdirerek nerede ne kadar seviyede olduğunu görmeye çalışacağız.
Girişte birkaç milivoltluk osilasyonlar kabul edilemez.
Op-amp ilk çıkış (Potun orta ucu) 10mV luk osilasyon fazla sayılır.
Hangi frekansta osilasyon olduğu da önemli olup frekansını ölçebilmeliyiz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Şubat 2019, 22:32:14GAIN (Y1 veya Y2) ile oynayarak sinyali pencereye sığdırmalısın.
Yatay çizgiler dalganın genliğini peak to peak olarak verecektir.
Örnek 1V DIV ölçeklendirmede sinyalin üst seviyesi ve alt seviyesi 1 kare içerisinde ise bu sinyalin genliği 1Vpp dir.
T (Time) ile oynayarak elde edilen frekansı ölçebilmek için bir periyodu bir kareye ölçeklemeye çalışacaksın.
1/time formülü sana frekansı verecektir.

HAA NOT:
Devrede osilasyon görmeye çalışacağımız için girişte sinyal yani ses olmadan ölçmeliyiz.
Osilasyon değeri 100mV bile olsa yüksek demektir.
Osilasyonların nereden kaynaklı olduğunu bulabilmek için ise probumuzun ucunu, yani canlı ucumuzu çıkıştan girişe doğru veya girişten çıkışa doğru muhtelif noktalara değdirerek nerede ne kadar seviyede olduğunu görmeye çalışacağız.
Girişte birkaç milivoltluk osilasyonlar kabul edilemez.
Op-amp ilk çıkış (Potun orta ucu) 10mV luk osilasyon fazla sayılır.
Hangi frekansta osilasyon olduğu da önemli olup frekansını ölçebilmeliyiz.

Yok abi benim bu işi, böyle kıvırmam zor. İlk defa açmışım osiloskopu. Ben ona bakıyorum o bana. Bunu kullanmayı öğrenmem lazım.

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Şubat 2019, 23:28:39Ecik sağını solunu mıncıkla.
Boş boş oturmayın.

Ne boş oturması abi. Sabah 9 akşam 23:00 devrenin başında mesai yaptım resmen. İş yerinde bu kadar çalışmıyorum ben :D
Şimdi osiloskop ile ilgili video, resim, döküman ne bulursam okuyacam.

memleket

Alıntı yapılan: gokrtl - 28 Şubat 2019, 23:34:23Ne boş oturması abi. Sabah 9 akşam 23:00 devrenin başında mesai yaptım resmen. İş yerinde bu kadar çalışmıyorum ben :D
Şimdi osiloskop ile ilgili video, resim, döküman ne bulursam okuyacam.
sesli güldüm  :D :D

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Abi bu mikser devresi nasıl görünüyor? Gözüne çarpan yanlış bir şey var mı?

[attach type=image]11551[/attach]

[attach type=image]11553[/attach]

Mr_YAMYAM

Şema olarak yanlışlık görmedim.
Ama PCB çizimi için kafam yerinde değil.
Kızmazsan daha sonra kontrol edeyim. Sen de bu arada şemayı takip edebilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Mart 2019, 19:53:31Şema olarak yanlışlık görmedim.
Ama PCB çizimi için kafam yerinde değil.
Kızmazsan daha sonra kontrol edeyim. Sen de bu arada şemayı takip edebilirsin.

Niye kızıyım abi parayla iş yaptırmıyorum ki :D

Şema doğruysa pcb de doğrudur. Çünkü şemanın aksine yol çizmeye izin vermiyor proteus.
Ama pcb de yanlış dizim den kaynaklanan sinyalizasyon hatası olabilir belki.

Mr_YAMYAM

Şimdi aklıma geldi.
Her bir entegrenin beslemelerine bire tane 10-22 ohm direnç bağla. Dirençten sonra entegre bacaklarına yakın olarak birer tane 100nF kondansatör koy. 1uF civarı tantal da olur.
Benim ton kontroldeki gibi.
Şase hattını da mümkün mertebe düz bir çizgi halinde ve kalın yap.

Mr_YAMYAM

Yaf iyi ki arkadaşlarımıza UPC1228 ile devreler yaptırdık.
Herifler gıcık mıdır nedir ikidebir önüme reklam atıyolar  >:(
[attach type=image]11562[/attach]
Hani ucuz bari olsa yanmam da uyduruk çin işi ürünleri 16TL den satıyolar.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Mart 2019, 21:38:11Yaf iyi ki arkadaşlarımıza UPC1228 ile devreler yaptırdık.
Herifler gıcık mıdır nedir ikidebir önüme reklam atıyolar  >:(
[attach type=image]11562[/attach]
Hani ucuz bari olsa yanmam da uyduruk çin işi ürünleri 16TL den satıyolar.

Valla ben daha yapamadım :D

Mr_YAMYAM

Mikrofon pre amplisi yapabilmek kolay değildir.
Bir ampli için hassasiyet %1 dersek, mikrofon devresi için hassasiyet onbinde birden başlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın