pcbway

Bağlama & Gitar Ampli Yapımı (iyi kalite)

Başlatan gokrtl, 02 Şubat 2019, 09:20:24

gokrtl

Bağlamam için kendi amplimi kendim yapmak istediğimi daha önce belirtmiştim. Diğer projem henüz bitmemiş olsada kıyısından kenarından buna da başlamak istedim.

Tabi projemiz iyi kalite olacağından @Mr_YAMYAM  @taydin  @Adnancoskun gibi ustalarımızın konuya iştirakını ve değerli yorumlarını esirgememelerini rica edicem. Zira tek başıma yapacağım bir iş değil bu.

Proje aşamalarını şu şekilde planladım;
2 adet mic girişi için mixer devresi,
Bass ve tiz olacak şekilde ton kontrol devresi,
15-20 watt'ı geçmeyecek şekilde mono çıkış katı.

Görsel olarak planlamam ise klasik olarak şu şekilde;
Dışı ahşap, içi ise L yada U şeklinde Ground panel olacak.

[attach type=image]10969[/attach]

gokrtl

Mixer devresi ile işe başladım.
Mr_YAMYAM ustamın bir yorumundan edindiğim şemayı 2 kanal olarak düzenledim. Bu devre ile ilk aşamamız olan mixer devresini uukarıdaki görsel de gördüğünüz Mic1 Mic2 ve bunlara ait Mic1 ayar, Mic2 ayar ve Master Fader kısmını çözmüş olacağız.

[attach type=image]10971[/attach]

Mr_YAMYAM

U1A lar iptal edilir. Yerine aynı entegre ile ton kontrol yapılır.
Benim ton kontrol devresinin tek kanalı.
@Mustafa281 e yapmış olduğum UPC1228 li mik devresi de eklenirse mütekamil müxer modülü yapılmış olur.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 19:37:31U1A lar iptal edilir. Yerine aynı entegre ile ton kontrol yapılır.
@Mustafa281 e yapmış olduğum UPC1228 li mik devresi de eklenirse mütekamil müxer modülü yapılmış olur.

O zaman @Mustafa281  i beklicez :)

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 19:37:31U1A lar iptal edilir. Yerine aynı entegre ile ton kontrol yapılır.

İyi de o devre mikrofon devresi, mixer yerine geçer mi @Mr_YAMYAM ?

Mr_YAMYAM

Mixer devresi daha sonraki devreler.
Mikrofonu karıştırırlar :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 21:21:53Mixer devresi daha sonraki devreler.
Mikrofonu karıştırırlar :D

Vallahi ben birşey anlamadım  :du:

Mr_YAMYAM

CH1 de önce mikrofon pre amplisi bulunur.
Bu pire ampli mikrofonun sesini takribi 300mV a yükseltir.
Daha sonraki entegre olan U1A ton kontrol olacağı için bass ve tiz ayarlaması yapılır.
Sonraki entegre olan U1B ile sinyaller hem 10 katı artırılır, hem de master kanalın giriş empedansı için uygun seviyede akımı yükseltir.
Master kanala giden bu sesler CH1 FADER ile istenildiği oranda yükseltilebilir.
Aynı işlemler diğer kanlar olan CH2 de de yapılacağı için her iki kanaldaki sinyaller master kanalın FADER uçlarına istenildiği seviyede getirilip master kanal tarafından birleştirilerek çıkışa verilir.
Böylece CH1 veya CH2 deki ses seviyeleri istenildiği oranda karıştırılmış olacaktır.
Diyelim ki CH1 de saz var. CH FADER yarıda olsın.
CH2 de ise dümbelek var. Bu kanalın seviyesi de %60 olsun.
Demekki dümbeleğimizin sesi biraz daha fazla çıkacaktır

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 21:36:00CH1 de önce mikrofon pre amplisi bulunur.
Bu pire ampli mikrofonun sesini takribi 300mV a yükseltir.
Daha sonraki entegre olan U1A ton kontrol olacağı için bass ve tiz ayarlaması yapılır.
Sonraki entegre olan U1B ile sinyaller hem 10 katı artırılır, hem de master kanalın giriş empedansı için uygun seviyede akımı yükseltir.
Master kanala giden bu sesler CH1 FADER ile istenildiği oranda yükseltilebilir.
Aynı işlemler diğer kanlar olan CH2 de de yapılacağı için her iki kanaldaki sinyaller master kanalın FADER uçlarına istenildiği seviyede getirilip master kanal tarafından birleştirilerek çıkışa verilir.
Böylece CH1 veya CH2 deki ses seviyeleri istenildiği oranda karıştırılmış olacaktır.
Diyelim ki CH1 de saz var. CH FADER yarıda olsın.
CH2 de ise dümbelek var. Bu kanalın seviyesi de %60 olsun.
Demekki dümbeleğimizin sesi biraz daha fazla çıkacaktır
Tamam işte benim istediğim sistem. Şemasını alabilir miyim? Ben çizerim  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Şubat 2019, 21:47:38Tamam işte benim istediğim sistem. Şemasını alabilir miyim? Ben çizerim  :D
Bana ne baarıyon şeması mustafada.
Mik pre amplisini de o devrenin başına ilave edeceen bitti.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 22:03:50Bana ne baarıyon şeması mustafada.
Mik pre amplisini de o devrenin başına ilave edeceen bitti.

Abi konuları karıştırdın burada bağırma yok. Lm1875 ti o konu :D   :D  Bu arada 15w lık mono entegre önerirmisin abi bu ampli için? Şöyle kaliteli bir şey...

gokrtl

@Mustafa281 rica etsem devre, şema, link artık ne varsa elinde paylaşabilir misin?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Şubat 2019, 22:22:44Abi konuları karıştırdın burada bağırma yok. Lm1875 ti o konu :D   :D  Bu arada 15w lık mono entegre önerirmisin abi bu ampli için? Şöyle kaliteli bir şey...
LM1875

gokrtl

Yanlız ikinci kanal da resimdeki dinamik mikrofonu kullanacağım. Aynı preampı mı kullanıcam?

[attach type=image]10977[/attach]

Mr_YAMYAM

He.
Giriş empedansı dinamik mikrofon özelliklerine göre değiştirilecektir.
Bu sebeple girişteki dirençlerin birkaç kilo ohm seviyesine çekilmesi gerekmektedir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Şubat 2019, 14:14:25He.
Giriş empedansı dinamik mikrofon özelliklerine göre değiştirilecektir.
Bu sebeple girişteki dirençlerin birkaç kilo ohm seviyesine çekilmesi gerekmektedir.

Sadece 1 lanalın dirençleriyle oynayacağız. Diğeri normal olacak doğru mu abi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Şubat 2019, 14:52:10Sadece 1 lanalın dirençleriyle oynayacağız. Diğeri normal olacak doğru mu abi?
Hangi kanalın hangi değerlerde olması gerektiği kullanıcı tarafından belirlenir.
Mixer iki kanallı olacağına göre her bir kanalın giriş empedansı o kanallara irtibatlanması gereken ekipmanlar doğrultusunda belirlenir.
Mikrofon girişimiz dinamik mikrofon olduğuna göre giriş empedansımız da bu yönde belirlenir.
İdeal dinamik mikrofon giriş empedansı 200 ohm ila 600 ohm arasındadır. O halde mikrofon bağlayacağımız kanalın giriş empedans dirençlerinin ideal değer 4.7K olmalıdır.
Mikrofon pre ampli devremiz genel kazanç kontrollü olduğu için, kazanç LINE seviyesinde olabilmektedir. O halde bu kanalımıza mikrofon harici başka bir ekipman bağlayacaksak, bu ekipmanın empedansını da bilmeliyiz.
Genel standartlar hat seviyesi için amatör cihazlarda 10K ila 20K arası seçilebilmektedir. Bu empedans için mikrofon dahil her türlü ekipman kullanılabilmektedir. O halde mikrofon pre ampli devremizin giriş empedansı için 22K dirençler kullanırsak optimal giriş empedansı belirleyebiliriz.
Bu giriş empedansımız mikrofon kazancı doğrultusunda biraz gürültü seviyesine sebep olabilecektir. Ancak dinamik mikrofonların devreye irtibatlanması ile toprak seviyesine çekilebileceği için sorun yaratmayacaktır.
ÖZETLE:
Mikrofon pre ampli devresindeki giriş dirençlerini 22K yapacağız.
Mikrofon yükseltici (UPC1228) çıkışımızı ton kontrol devresine gireceğiz.
Ton kontrol çıkışımız kanal FADER 'e irtibatlanacak.
Kanal fader çıkışımızdan sonraki devreler verilen şemadaki değerlere aynen sadık kalacaktır.

Mustafa281

Kusura bakmayın işlerim çok yoğun buralara pek uğrayamıyorum. Linki onursal abi atmış bana gerek kalmamış artık

gokrtl

05 Şubat 2019, 20:12:36 #20 Son düzenlenme: 05 Şubat 2019, 20:15:43 gokrtl
@Mr_YAMYAM abi mustafanın kullandığı LA3160 benim söktüğüm teyp den LA3226T çıktı.
Datasheet başlıklarına bakacak olursak;

LA3160 2-Channel Preamplifier For Car Stereo Datasheet link
LA3226T 2-Channel Preamplifier with ALC  Datasheet Link

Aynı devreye uyar mı?

Hatta birtane de LA2010 Audio Level Sensör entegre var. Belki bir maceraya atılıp bunu da ekleriz devreye :D :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 20:12:36@Mr_YAMYAM abi mustafanın kullandığı LA3160 benim söktüğüm teyp den LA3226T çıktı.
Datasheet başlıklarına bakacak olursak;

LA3160 2-Channel Preamplifier For Car Stereo Datasheet link
LA3226T 2-Channel Preamplifier with ALC  Datasheet Link

Aynı devreye uyar mı?
Uymaz. Bacak bağlantıları farklı.
LA3160 yerine kullanılabilecek en iyi entegre UPC1228HA dır.
Bu entegrenin hem kazancı iyidir hem de PSRR değeri iyidir.
Zaten konu içerisinde daha sonra bu entegre kullanılmıştı.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 20:15:47Uymaz. Bacak bağlantıları farklı.
LA3160 yerine kullanılabilecek en iyi entegre UPC1228HA dır.
Bu entegrenin hem kazancı iyidir hem de PSRR değeri iyidir.
Zaten konu içerisinde daha sonra bu entegre kullanılmıştı.

Gitti orjinal SANYO LA3226T Entegre  :D  :D  :D

gokrtl

08 Şubat 2019, 12:44:30 #23 Son düzenlenme: 08 Şubat 2019, 13:11:53 gokrtl
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Şubat 2019, 22:29:52https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7318.0.html

Konuyu 21.Sayfaya kadar okudum. Ancak 7-8. Sayfadan sonrası biraz muhabbet, fırça, tartışma tadın da geçmiş.
Kafam allak bullak oldu. Daha çok @Mr_YAMYAM  söylemiş @Mustafa281  anlamamak ta ısrar etmiş @seron  ise aykırı yaklaşımları ile muhalefet pozisyonun da kalmış :D :D
21. Sayfadan sonra çok sıkılıp okumayı bıraktım.
Mr_YAMYAM abi Bu sayfaya kadar söylediğin her şeyi proteus da devre üzerine uyguladım.
1CH'da Bağlama Mikrofonu olacak. Resmini Aşağıya attım. Ayrıca devrenin proteus çiziminin düzenlenmişini  de aşağıya attım.
2CH'a dinamik mic için ayrıca bakacağım. Şimdilik o konuya girmiyorum.
Aşağıdaki şekilde devre de bir sıkıntı var mı kontrol eder misin?

[attach type=image]11089[/attach]

[attach type=image]11091[/attach]

Mr_YAMYAM

08 Şubat 2019, 13:39:24 #24 Son düzenlenme: 08 Şubat 2019, 13:42:13 Mr_YAMYAM
O bağlama mikrofonu ne yazık ki PİEZO.
Bunlar yüksek empedanslıdırlar.
Bağlamayı bağlayacağın devre yüksek empedans girişli olmalıdır.
En az 100K
Bu da ciddi gürültü demektir.
NOT:
Devre daha önce condenser mikrofon için tasarlandığı için 12V ile mic in arasındaki 1K direnç sökülmelidir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 13:39:24O bağlama mikrofonu ne yazık ki PİEZO.
Bunlar yüksek empedanslıdırlar.
Bağlamayı bağlayacağın devre yüksek empedans girişli olmalıdır.
En az 100K
Bu da ciddi gürültü demektir.
NOT:
Devre daha önce condenser mikrofon için tasarlandığı için 12V ile mic in arasındaki 1K direnç sökülmelidir.

Sonuç olarak bu devre olmaz mı?
Yoksa elemanlar ile oynayarak birşeyler yapabilir miyiz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Şubat 2019, 14:09:07Sonuç olarak bu devre olmaz mı?
Yoksa elemanlar ile oynayarak birşeyler yapabilir miyiz?
Devremiz olur.
Ancak bağlama girişi için empedansımızın yüksek olması gerekiyor.
Yüksek empedans, gürültülere açık olacağı için daha ciddi SHIELD gerektirmektedir.
İki adet pre-ampliyi input jakları ile birlikte iyi bir tuner kutusuna yerleştirebilirsen ...
Çok iyi besleme devresi yaparsan.
İyi bir sistem yapabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 14:40:26Devremiz olur.
Ancak bağlama girişi için empedansımızın yüksek olması gerekiyor.
Yüksek empedans, gürültülere açık olacağı için daha ciddi SHIELD gerektirmektedir.
İki adet pre-ampliyi input jakları ile birlikte iyi bir tuner kutusuna yerleştirebilirsen ...
Çok iyi besleme devresi yaparsan.
İyi bir sistem yapabilirsin.

Seyende yaparık ağam :D
Shield olayını daha tam kavrayamadım acık daha bilgi edineyim.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 13:39:24Bağlamayı bağlayacağın devre yüksek empedans girişli olmalıdır.
En az 100K

Mic girişindeki 1k direnci 100k ile mi değiştiricez?

Mr_YAMYAM

08 Şubat 2019, 15:47:40 #28 Son düzenlenme: 08 Şubat 2019, 15:51:40 Mr_YAMYAM
SHIELD yani EKRAN. Ama bu ekran TV ya da PC monitörü değil haa :D
Eski TV lerde görmüşsündür. Tuner denilen bir devre vardır ve tamamen metal kutu içerisindedir.
Havadan yayılan elektromanyetik dalgaların veya benzer EMI gürültülerinin devreye etki etmemesi için yapılan tekniktir.
SHIELDING aynı zamanda devreden kaynaklanan bir EMI yani parazit varsa havaya yayılarak başka cihazları etkilememesi için de yapılmaktadır.
Konu ile ilgili araştırma yaptım. Ama amatör bir kişinin anlayabileceği bir anlatım bulamadım.

Mic girişinde 2 adet 22K vardı. Onları 100K yapacaksın tamam.

gokrtl

08 Şubat 2019, 16:03:14 #29 Son düzenlenme: 08 Şubat 2019, 16:04:29 gokrtl
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 15:47:40SHIELD yani EKRAN. Ama bu ekran TV ya da PC monitörü değil haa :D
Eski TV lerde görmüşsündür. Tuner denilen bir devre vardır ve tamamen metal kutu içerisindedir.
Havadan yayılan elektromanyetik dalgaların veya benzer EMI gürültülerinin devreye etki etmemesi için yapılan tekniktir.
SHIELDING aynı zamanda devreden kaynaklanan bir EMI yani parazit varsa havaya yayılarak başka cihazları etkilememesi için de yapılmaktadır.
Konu ile ilgili araştırma yaptım. Ama amatör bir kişinin anlayabileceği bir anlatım bulamadım.

Mic girişinde 2 adet 22K vardı. Onları 100K yapacaksın tamam.

Tamam abi çeviriye yazınca anladım. Çeviri "kalkan" olarak çevirdi. Bu preamliye sağlam bir kalkan yapıp toprak hattına bağladık mı iş tamamdır herhalde.
Benim tonkontrolü koyduğum sakız kutusu yeterli olur mu yoksa daha kalın bir metal mi olmalı?

O zaman 22k ları 100k yapıp basıyorum kartı.

Mr_YAMYAM

08 Şubat 2019, 16:16:29 #30 Son düzenlenme: 08 Şubat 2019, 16:33:41 Mr_YAMYAM
Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Şubat 2019, 16:03:14Tamam abi çeviriye yazınca anladım. Çeviri "kalkan" olarak çevirdi. Bu preamliye sağlam bir kalkan yapıp toprak hattına bağladık mı iş tamamdır herhalde.
Benim tonkontrolü koyduğum sakız kutusu yeterli olur mu yoksa daha kalın bir metal mi olmalı?

O zaman 22k ları 100k yapıp basıyorum kartı.

gokrtl

08 Şubat 2019, 17:01:40 #31 Son düzenlenme: 08 Şubat 2019, 17:02:42 gokrtl
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 16:16:29Anlaşılan yine KÖTEK istiyorsun :D
Daha dur ecik. Öyle basit HAP kutusu ile bu gibi işleri halledemezsin.
Ton kontrolde kazancımız düşük olduğu için HAP KUTUSU ile işimizi hallettik. Ama mikrofon yükselteçlerindeki kazanç neredeyse 1000 katıdır. Yani 60db
Bu da demektir ki girişte 1mV luk gürültü olsa, pre ampli çıkışında 1V parazit olacak demektir.
Temel prensip iki adet pre ampli ve iki adet giriş jakının yerleştirilmesidir.
Önce giriş jaklarını temin edeceksin.
Bu jakların bacak bağlantıları plakete yerleşecek şekilde olmalıdır.
Devreleri de hesaplayarak bir plan çıkartacaksın.
TEMEL PRENSİP RESMİ
[attach type=image]11093[/attach]
Önce kutuyu ve jakları temin etmelisin.

Abi jacklar elimde var eve geçince resmini atarım.
Yalnız ekranlama kutusu temininden önce devreyi çıkarmalıyım ki onun boyuna göre kutu ayarlıyayım.

Bu  arada 2 kanalın çizimleri aynı pcb de mi olacak yoksa ayrı ayrı mı çıkartıcaz?

Mr_YAMYAM

08 Şubat 2019, 17:15:30 #32 Son düzenlenme: 08 Şubat 2019, 17:16:52 Mr_YAMYAM
Devrelerin boyutuna göre kutu ayarlanmaz.
Önce kutu ayarlanmalıdır ki devreler ona göre yapılsın.
Çünkü kutu özel işlev parçadır.
Hem jacklar sığmalıdır hem de devreler.
Tahmini ölçüler 6cm ye 10cm ve derinlik te 2 cm kadar olmalıdır.
Ama kutuyu sen kıvırıp tekniğine uygun yapabilirsen ayrı tabii.

Devreler ayrı ayrı veya tek bir kartta yapılabilir. Kutunun boyutuna bağlıdır.
Kutu derinliği 5cm olursa devreler dikey olarak ayrı ayrı konulabilir.
Bu durumda kutu ebatları takribi 6X6X5 cm gibi olur.

ÜLEEE DUR DUR.
GAIN potlarını unuttuk. İki adet te pot takılacak devreye. Durumlar değişti.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 17:15:30Devrelerin boyutuna göre kutu ayarlanmaz.
Önce kutu ayarlanmalıdır ki devreler ona göre yapılsın.
Çünkü kutu özel işlev parçadır.
Hem jacklar sığmalıdır hem de devreler.
Tahmini ölçüler 6cm ye 10cm ve derinlik te 2 cm kadar olmalıdır.
Ama kutuyu sen kıvırıp tekniğine uygun yapabilirsen ayrı tabii.

Devreler ayrı ayrı veya tek bir kartta yapılabilir. Kutunun boyutuna bağlıdır.
Kutu derinliği 5cm olursa devreler dikey olarak ayrı ayrı konulabilir.
Bu durumda kutu ebatları takribi 6X6X5 cm gibi olur.

ÜLEEE DUR DUR.
GAIN potlarını unuttuk. İki adet te pot takılacak devreye. Durumlar değişti.

Abi sen yoksa ground panel olarak kullanacağımız kutuyu mu tarif ediyorsun?
Kafa karıştı yine benim. Şimdi 1 tane ground panel kutumuz olacak zaten. Onun dışında bir de preampli ekranlaması için harici kutumuz olacak. Önce bu harici kutuyu temin edip pcb yi ona göre mi şekillendiricez?

Kazanç potu benim bağlama amplisinde ses potu olarak mı işlev görecek?  Biliyorsun benim amplinin üzerinde mikser olacak 2 kanalın giriş seviyesi ve bir master fader olacak.

Yeminlen yandı şuan beyin  :du:

Mr_YAMYAM

Ground panel ayrıca olacak.
Ground panele mixer devresi ve besleme devresi yapılacak.
Mik devreleri ayrı bir metal kutu içerisine yapılacak.
Giriş jakları ile op-amp arasındaki mesafe cm ler mertebesinde önemli olduğu için giriş jakları mecburen metal kutu (SHIELD) içerisine yapılacaktır. Bu metal kutu içerisinde ayrıca mik devresinin kazanç seviyesini ayarlayan potlar da bulunacaktır.
Yani sistem iki temel devre üzerinedir.
1 mikrofon önyükselteci.
2 Mixer devresi.
Mikrofon önyükseltecindeki kazanç potu önemlidir. Temelde seviyeyi ayarlıyor olsa da, yüksek seviye girişleri için kazancın düşürülmesi gereklidir. Aksi takdirde daha girişte ses bozulacaktır.
Mixerdeki diğer potlar ise her bir kanalın seviyesini ayrı ayrı ayarlayarak ana kanala gönderir. Ana kanalın (MASTER) seviye ayarı ise bir ampliyi sürebilmek için kaç volt vermesi gerekiyorsa o seviyeye ayarlanmalıdır.
Amatör tasarımlarda ana kanal çıkış seviyesi 1Vpp dir.
Bir mixeri incelersen GAIN potu mutlaka bulunmaktadır.
[attach type=image]11095[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 18:37:05Ground panel ayrıca olacak.
Ground panele mixer devresi ve besleme devresi yapılacak.
Mik devreleri ayrı bir metal kutu içerisine yapılacak.
Giriş jakları ile op-amp arasındaki mesafe cm ler mertebesinde önemli olduğu için giriş jakları mecburen metal kutu (SHIELD) içerisine yapılacaktır. Bu metal kutu içerisinde ayrıca mik devresinin kazanç seviyesini ayarlayan potlar da bulunacaktır.
Yani sistem iki temel devre üzerinedir.
1 mikrofon önyükselteci.
2 Mixer devresi.
Mikrofon önyükseltecindeki kazanç potu önemlidir. Temelde seviyeyi ayarlıyor olsa da, yüksek seviye girişleri için kazancın düşürülmesi gereklidir. Aksi takdirde daha girişte ses bozulacaktır.
Mixerdeki diğer potlar ise her bir kanalın seviyesini ayrı ayrı ayarlayarak ana kanala gönderir. Ana kanalın (MASTER) seviye ayarı ise bir ampliyi sürebilmek için kaç volt vermesi gerekiyorsa o seviyeye ayarlanmalıdır.
Amatör tasarımlarda ana kanal çıkış seviyesi 1Vpp dir.
Bir mixeri incelersen GAIN potu mutlaka bulunmaktadır.
[attach type=image]11095[/attach]

O zaman senin devreyi jack'ı monte edecek şekilde tekrar çizicez demekki...

Mr_YAMYAM

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Şöyle potun yanına alsam uygun olur mu?

[attach type=image]11098[/attach]

Mr_YAMYAM

Olmaz.
O devredeki grounding çok daha hassastır.
İlk önemli nokta jak ile sistem sıfır noktasının (BÜYÜK PAD) mesafesidir.
Dolayısı ile giriş jakı ile ground point çok yakın olmalıdır.
Kazanç potu nispeten kablo ile bağlanabilir olsa da birkaç cm lik kablo mesafesini geçmeyiz. aten PCB yolu çizersek te hemen hemen aynı uzunlukta olacaktır.
Kısaltabilmek için PCB yi yeniden tasarlayabiliriz. Zaten devre çok karmaşık değil.
İki adet birbirinin aynısı olacağı için girişlerin birbirleri ile aynalanmış, (ZIT) yapılması iyi olur.
Ya da ortada bir ground hattı daha belirleyip, bu hattın simetriğini yapabiliriz.
İki adet ground point belirlersek iki devreyi ayrı ayrı yapabiliriz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 20:02:06Olmaz.
O devredeki grounding çok daha hassastır.
İlk önemli nokta jak ile sistem sıfır noktasının (BÜYÜK PAD) mesafesidir.
Dolayısı ile giriş jakı ile ground point çok yakın olmalıdır.
Kazanç potu nispeten kablo ile bağlanabilir olsa da birkaç cm lik kablo mesafesini geçmeyiz. aten PCB yolu çizersek te hemen hemen aynı uzunlukta olacaktır.
Kısaltabilmek için PCB yi yeniden tasarlayabiliriz. Zaten devre çok karmaşık değil.
İki adet birbirinin aynısı olacağı için girişlerin birbirleri ile aynalanmış, (ZIT) yapılması iyi olur.
Ya da ortada bir ground hattı daha belirleyip, bu hattın simetriğini yapabiliriz.
İki adet ground point belirlersek iki devreyi ayrı ayrı yapabiliriz.

İşte ben çizimi yapabiliyorum da, şu eleman illa şurda olacak dedin mi hatlar karışıyor bende

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Şubat 2019, 20:06:25İşte ben çizimi yapabiliyorum da, şu eleman illa şurda olacak dedin mi hatlar karışıyor bende

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 20:08:44Bunu mütekamil mühendislere bile anlatamadım ki sen de anlayabilesin :D
İşin tekniğini kavradıktan sonra ancak anlayabilirsin.
Ama yıllarca sürebilir.

Şansımı deneyecem bir. Eve geçeyim de...

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi mikrofonun şase ucu ile canlı ucunun jack takılı değilken kısa devre mi olması gerek?

Aşağıdaki teyp ten söktüğüm modülde şase ile 2.uca tel atılmış. Bu durum da jack takılı değilken şase,1.canlı ve 2.canlı uç komple kısa devre oluyor. Jack'ı takınca 1.canlı uç ayrılıyor, 2.canlı uç ile şase kısadevre kalıyor.

Pcb'ye aynen bu şekil mi takayım?

[attach type=image]11100[/attach]

[attach type=image]11102[/attach]

Mr_YAMYAM

Takılı değilken canlı kısa devre olursa devrenin girişi kısa devre olacağından gürültü daha az olur.

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi iki devrenin şaseleri birleştirdim. Doğru mu yaptım bilmiyorum. Yanlış ise ayırmak kolay.
Devre de senin çizimin dışına elimden geldiğince çıkmamaya çalıştım. Sonuç Bu...

[attach type=image]11104[/attach]

Mr_YAMYAM

Başarılı ve şipirdek.
Yanlız eskilerden kalan bir hata var sanırım.
Orada bulunan 10K trimpot ile kondansatör seri mi idi parelel mi hatırlamıyorum.
Sakin bir kafa ile devreyi iyice analiz edelim.

gokrtl

09 Şubat 2019, 11:20:41 #46 Son düzenlenme: 09 Şubat 2019, 11:22:13 gokrtl

Tarihi Osmaniye mecmuası 3'üncü sayfasının (Link-ü Muhabbet) 7'nci ve 10'uncu cüzünde abi.. :D :D :D

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 19:39:45Trimpot yerine bağlamış olduğun 10K direncin bir ucunu sök. Söktüğün uç ile direncin boştaki ucu arasına bir 10uF kondansatör bağla.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 20:14:29O trimpot değil POT.
Trimpot senin 10 direnç taktığın yerde olacaktı.
Aha böyle yap.

[attach type=image]11106[/attach]

gokrtl

10 Şubat 2019, 20:58:15 #47 Son düzenlenme: 10 Şubat 2019, 21:25:35 gokrtl
@Mr_YAMYAM abi beni unuttun mu?  :D
Piezo kullanacaksan Mic girişindeki 1k direnci kaldır demiştin. Kaldırdım.

[attach type=image]11152[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 10 Şubat 2019, 20:58:15@Mr_YAMYAM abi beni unuttun mu?  :D
Piezo kullanacaksan Mic girişindeki 1k direnci kaldır demiştin. Kaldırdım.

[attach type=image]11152[/attach]
Unutmadım da sen söylediklerimi unutmuşsun.
10K tripmpota bağlı kondansatör seri olacak. Parelel bağlanmış.
Giriş aygıtları elektred değilse girişteki 1K direnç kaldırılmalıdır.
Yani sadece piezo için değil, dinamik mikrofon kullanacaksan da o direnç kaldırılmalıdır.
Giriş jakları birbirinin tersi olmuş. Her iki jakı nasıl takmayı düşünüyorsun. Birisinin bacakları ters yönde mi :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 21:41:07Unutmadım da sen söylediklerimi unutmuşsun.  Abi en son Seri mi? Paralel mi hatırlayamadım demiştin orada kaldı :D
10K tripmpota bağlı kondansatör seri olacak. Parelel bağlanmış. Şaseye giden yolda mı yoksa 8 nolu bacağa giden yolda mı seri olacak?
Giriş aygıtları elektred değilse girişteki 1K direnç kaldırılmalıdır.
Yani sadece piezo için değil, dinamik mikrofon kullanacaksan da o direnç kaldırılmalıdır. Kaldırıldı
Giriş jakları birbirinin tersi olmuş. Her iki jakı nasıl takmayı düşünüyorsun. Birisinin bacakları ters yönde mi :D Gözümden Kaçmış. Düzelttim :D

Mr_YAMYAM

Farketmez.
Kondansatörün şaseye tarafında olması daha iyi olur. Gürültü faktörü sadece direnç olacaktır.
Ayarlı direnci şase tarafına takarsan gürültü faktörü direncin omik değeri doğrultusunda artacaktır.
Devreyi yapar yapmaz başarı bekleme. Ama test için PCB yi basıp çalıştırmalısın.
Bu devrenin besleme gürültüleri önemli olduğu için 12V pil kullanmanı tavsiye ederim.
İlk test.
Devre monte edilerek çalışmaya hazır hale getirilir.
Çıkışlara birer tane 10K seri direnç bağlanarak uçları birleştirilir. Bu uç mikser için referans olacaktır.
Birleşme uçlarından canlı uç alınarak bir ampliye bağlanır.
Giriş aygıtları bağlanarak ampliden duyulan sese göre test edilir.
Kazanç potları ile oynanarak her iki enstrumanın ses yüksekliği denenir.
Sonuç iyi olursa mixer yapım aşamasına geçilebilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 22:18:34Farketmez.
Kondansatörün şaseye tarafında olması daha iyi olur. Gürültü faktörü sadece direnç olacaktır.
Ayarlı direnci şase tarafına takarsan gürültü faktörü direncin omik değeri doğrultusunda artacaktır.
Devreyi yapar yapmaz başarı bekleme. Ama test için PCB yi basıp çalıştırmalısın.
Bu devrenin besleme gürültüleri önemli olduğu için 12V pil kullanmanı tavsiye ederim.
İlk test.
Devre monte edilerek çalışmaya hazır hale getirilir.
Çıkışlara birer tane 10K seri direnç bağlanarak uçları birleştirilir. Bu uç mikser için referans olacaktır.
Birleşme uçlarından canlı uç alınarak bir ampliye bağlanır.
Giriş aygıtları bağlanarak ampliden duyulan sese göre test edilir.
Kazanç potları ile oynanarak her iki enstrumanın ses yüksekliği denenir.
Sonuç iyi olursa mixer yapım aşamasına geçilebilir.

[attach type=image]11154[/attach]

Mr_YAMYAM

3 lü T blok koyabilirsin. Zaten iki artı uç birleşecek.
Piezo için giriş empedansın 100K dinamik mikrofon için 22K olsun.
Aslında dinamik mikrofon giriş empedansları 200-600 ohm arasıdır. Ama bu empedansa inersen kazancın da düşecektir.
Gürültü faktörü çok olursa mikrofon giriş dirençlerini 2.2K yapabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Şubat 2019, 22:52:203 lü T blok koyabilirsin. Zaten iki artı uç birleşecek.
Piezo için giriş empedansın 100K dinamik mikrofon için 22K olsun.
Aslında dinamik mikrofon giriş empedansları 200-600 ohm arasıdır. Ama bu empedansa inersen kazancın da düşecektir.
Gürültü faktörü çok olursa mikrofon giriş dirençlerini 2.2K yapabilirsin.

Bu arada Dinamik mikrofonun özellikleri;

Bağlantı: 6.35 MM
Malzeme: ABS
Frekans Aralığı: 40Hz-16 kHz
Empedans: 600Ω±30% (at 1 kHz)
Hassasiyet:-72dB±3dB (0dB = 1 V/Pa at 1 kHz)
Kablo uzunluğu: 1.5 m

O zaman bu şekilde devreyi çıkartıp sonrasın da gerekirse eleman değiştirerek yola devam ediyoruz  ::ok

gokrtl

Neredeyse hazırım  :hizz:

[attach type=image]11177[/attach]

Mr_YAMYAM

470n kondansatörleri çok beğendim.
Yüksek kalite audio kondansatörleri.  NİRDEN ALDIN :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Şubat 2019, 00:43:37470n kondansatörleri çok beğendim.
Yüksek kalite audio kondansatörleri.  NİRDEN ALDIN :D

Hatırlamıyorum
Elektromarket olabilir. Onlar da farkında değildir kalite olduğunun :D

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi styroflex kondansatör ve upc1228ha entegre kimse de yok Aliexpress de bile sadece iki ilan var. Birinde 10 tanesi 15 dolar. Diğerinde de 28 dolar.

[attach type=image]11195[/attach]

Yusuf usta

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 21:56:32@Mr_YAMYAM abi styroflex kondansatör ve upc1228ha entegre kimse de yok Aliexpress de bile sadece iki ilan var. Birinde 10 tanesi 15 dolar. Diğerinde de 28 dolar.

arkadaş entegre yok baskı devre yapıyorsunuz. benim de iştahım gitti. niye derseniz, iştahla konuya bakınca bir tane de ben yapayım dedim "gittigidiyor"da bir satıcıda buldum. kırk tane işaretledim. ama stok 2 taneymiş... Türkiye'deki son iki entegreyi ben mi aldım şimdi :)

Sizi entegre bulamamış görünce şimdi rahatsız oldum ne diyim... vereyim de yapın bari boş kalmasın devre.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 21:56:32@Mr_YAMYAM abi styroflex kondansatör ve upc1228ha entegre kimse de yok Aliexpress de bile sadece iki ilan var. Birinde 10 tanesi 15 dolar. Diğerinde de 28 dolar.

[attach type=image]11195[/attach]
Stroflex şart değildir. Mercimek kondansatör de olur.
Ancak biraz iyi kalite olmalıdır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Şubat 2019, 22:36:59Stroflex şart değildir. Mercimek kondansatör de olur.
Ancak biraz iyi kalite olmalıdır.

Mercimeğin kalitesini nasıl anlıcaz?
Upc1228 nerden bulacaz?
@Mustafa281 de var mıdır eskiden kalan?

gokrtl

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2019, 22:23:45arkadaş entegre yok baskı devre yapıyorsunuz. benim de iştahım gitti. niye derseniz, iştahla konuya bakınca bir tane de ben yapayım dedim "gittigidiyor"da bir satıcıda buldum. kırk tane işaretledim. ama stok 2 taneymiş... Türkiye'deki son iki entegreyi ben mi aldım şimdi :)

Sizi entegre bulamamış görünce şimdi rahatsız oldum ne diyim... vereyim de yapın bari boş kalmasın devre.

Hep bu @Mr_YAMYAM  abinin suçu. Yeni nesil entegreleri beğenmeyip bizi çıkmaza sokuyor :D

Baskı devre problem değil. Benim için bir zorluğu yok. Yapmak istiyorsan kendin yap bulmuşken. Ama yok arkadaş vaz geçtim diyorsan alırım entegreleri  ::ok

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 22:49:12Hep bu @Mr_YAMYAM  abinin suçu. Yeni nesil entegreleri beğenmeyip bizi çıkmaza sokuyor :D

Baskı devre problem değil. Benim için bir zorluğu yok. Yapmak istiyorsan kendin yap bulmuşken. Ama yok arkadaş vaz geçtim diyorsan alırım entegreleri  ::ok
Teknik değerleri en iyi olan entegreyi seçtim diye beni dövemezsiniz :D
Eğer bulunamamışsa LA3160 veya LA3161 de kullanılabilir.
Ancak bu entegrenin kazanç faktörü düşük ve PSRR daha kötü olduğu için genel duyumda bazı farklılıklar olabilecektir.
Max kazançta oluşan HISSS sesi gibi.
Önemli olan devrenin test edilmesi ve çalıştırılabilir hale getirilmesidir.
Çalışan bir devrenin daha kaliteli yapılabilmesi ise üst sınıf bileşenler ve teknik özellikleri yeterli bir yarı iletkendir.
O devrede iyi kalite kondansatör kullanmayı önerdiysem de kötü kalite kullanımında fazla bir sakınca olmaz.
Kulakla duyulabilir bir etki bile olmayacaktır.
Ancak üretimin limitlerini zorladığımızda eleman kalitesi ön plana çıkacaktır.
Siz Kötü malzemelerle yapın, gerekirse sonuca göre kaliteli malzemelere müracaat edebilirsiniz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 22:49:12Hep bu @Mr_YAMYAM  abinin suçu. Yeni nesil entegreleri beğenmeyip bizi çıkmaza sokuyor :D

Benim için çok mühim bir konu değil bu. elli çeşit preampli malzemem var zaten. Bu entegreleri preampli yapmam benim 6 ayı bulur hem de :)
çerçeveletip "son iki ntegre" diye müzeye koyacağım.
Şaka elbette :)
istersen adres at sana kargolayayım. işin görülsün. ben opamplarla çözüyorum genelde bu işi. bir iki devre keşfettim zaten piyasada kapışılıyor. Ama Mr_Yamyam dediyse işkilleniyor insan. İlle de yapası geliyor. Vardır bir bildiği diyorsun içinden. Yalan mı :)

gokrtl

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2019, 23:10:35Benim için çok mühim bir konu değil bu. elli çeşit preampli malzemem var zaten. Bu entegreleri preampli yapmam benim 6 ayı bulur hem de :)
istersen adres at sana kargolayayım. işin görülsün. ben opamplarla çözüyorum genelde bu işi. bir iki devre keşfettim zaten piyasada kapışılıyor. Ama Mr_Yamyam dediyse işkilleniyor insan. İlle de yapası geliyor. Vardır bir bildiği diyorsun içinden. Yalan mı :)

Doğru valla :D Benim elimde de tl071,081, lm741, u741, uc4046be tonla opamp entegre var. Ama @Mr_YAMYAM  upc1228ha dediyse illa o olacak. Bende de takıntı var. "Styrofleks iyi olur, Yoksa mercimek de olur" dedi ya şimdi benim illa styrofleks bulmam lazım. Taaki umudum tükenene kadar :D
Özelden yazıcam birazdan...

Mr_YAMYAM

Adamı.. PARDON Yamyamı gudurtmayın :D
Ben size TL081 veya bir başka entegre olmaz dedim mi ?
Elbette ki olur.
Ama ya 2X12 gibi gerilim kaynağı yapacaksınız, ya da tek 24V gerilim kaynağı yapıp opampların invert uçlarında virtual referans elde edeceksiniz.
İki direnç ile yapılır. Bazı uyanık firmalar haricen zener diyot ta kullanıyorlar.
Benim devrenin aynısını TL082 ile de yapabilirsiniz.
Ama 2X12V kullanmalısınız.
Entegrenin bacaklarını analiz edip inverting ve non inverting uçlarını tespit edebilirseniz benim entegre ile aynı kapıya çıkacaktır.
Zaten benim entegrede de inverting ve non inverting uçlar var. Geriye kalanlar çıkışlar ve besleme uçları.

gokrtl

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2019, 22:23:45arkadaş entegre yok baskı devre yapıyorsunuz. benim de iştahım gitti. niye derseniz, iştahla konuya bakınca bir tane de ben yapayım dedim "gittigidiyor"da bir satıcıda buldum. kırk tane işaretledim. ama stok 2 taneymiş... Türkiye'deki son iki entegreyi ben mi aldım şimdi :)

Gittigidiyor'a bakmak aklıma gelmedi. Tahminen uyducu olan bir satıcı da şuan 2 tane görünüyor. Eğer bunları sen aldıysan acaba neden hala 2 tane görünüyor :D Sepete atıp şansımı denesem miki? :D

Yusuf usta

13 Şubat 2019, 00:01:37 #67 Son düzenlenme: 13 Şubat 2019, 00:06:19 Yusuf usta
Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 23:45:12Gittigidiyor'a bakmak aklıma gelmedi. Tahminen uyducu olan bir satıcı da şuan 2 tane görünüyor. Eğer bunları sen aldıysan acaba neden hala 2 tane görünüyor :D Sepete atıp şansımı denesem miki? :D
evet ondan aldım. yine mi iki tane görünüyor? vay arkadaş...

düzenleme:
bakttım. bu ürün kapanmıştır diyor :D

gokrtl

Aha bende aldım. Ya ilanı kaldırmayı unuttum deyip iptal edecek. Yada elinde var gönderecek. Bekleyelim görelim :D

[attach type=image]11209[/attach]

Mr_YAMYAM

Burada tanesini 25 kuruştan almayanı dövüyolar :D Hatta kötekliyorlar.
https://www.merterelektronik.com/UPC-1228-HA,PR-20351.html
Burada orijinal olduklarını iddia ediyorlar ve fiyat uçuk :D
https://www.ebay.com/p/UPC1228HA-Original-NEC-8p-SIP-IC-2-Pcs/1811042563

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 00:40:41Burada tanesini 25 kuruştan almayanı dövüyolar :D Hatta kötekliyorlar.
https://www.merterelektronik.com/UPC-1228-HA,PR-20351.html
Burada orijinal olduklarını iddia ediyorlar ve fiyat uçuk :D
https://www.ebay.com/p/UPC1228HA-Original-NEC-8p-SIP-IC-2-Pcs/1811042563

Abi mert elektronikte stokta yok...
ebay den bedava verse alamıyoruz zaten :D

Mr_YAMYAM

Aha burdan buldum.
Ama fiyatı RON imiş.
https://www.electronicservice.ro/en/cumpara/upc1228ha-nec-hb1-3892676
Resimdeki ise birinci sınıf orijinal ürün.
RON nedir sizler bulacaksınız.

gokrtl

13 Şubat 2019, 00:52:24 #72 Son düzenlenme: 13 Şubat 2019, 00:54:47 gokrtl
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 00:49:14Aha burdan buldum.
Ama fiyatı RON imiş.
https://www.electronicservice.ro/en/cumpara/upc1228ha-nec-hb1-3892676
Resimdeki ise birinci sınıf orijinal ürün.
RON nedir sizler bulacaksınız.

[attach type=image]11211[/attach]

Minimum 60 ronluk sipariş ver diyor. :D

Mr_YAMYAM

Sen de 60 RON luk al :D
Benden alırsan tenesi 1 $
GEEL VATANDAŞ GEELL DAMPING VAARRR :D

Zamanında RIAA pikap pire amplim için toptan almıştım.
[attach type=image]11213[/attach]
Sağdaki poşet içerisindekiler tested ürün olup 40db kazançlı pikap pire amplim için özel getirtmiştim.
Ama elimde fazla kalmadığı için saklıyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 01:06:41Sen de 60 RON luk al :D

Sağdaki poşet içerisindekiler tested ürün olup 40db kazançlı pikap pire amplim için özel getirtmiştim.

Bütün gün aradım durdum yav. Hiç mi acımadın bana  :'(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Şubat 2019, 01:17:38Bütün gün aradım durdum yav. Hiç mi acımadın bana  :'(
Ben yamyamım acımam. Hatta ısırırım :D
Bu entegre ile pikap pre amplisi yapmıştım.
Pre ampliyi taklit edebilmek için vatandaşın birisi bir dünya harcama yaptı. Ama taklit edemedi.
Sonra da gelmiş bana senin ürünleri sat diyor.
Ben de HEE olurr dedim gudurdu :D
İstersen sana iki tene göndereyim.
Ama ecik nazlıyımdır hemen gönderemem.

Kazasker

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Şubat 2019, 23:10:35Benim için çok mühim bir konu değil bu. elli çeşit preampli malzemem var zaten. Bu entegreleri preampli yapmam benim 6 ayı bulur hem de :)
çok doğru demişsin üstad. işkillenmeden edemiyor insan. alakam yok iken bende kaşınmaya başladım  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

İşkillenmekte haklısınız.
12V tek gerilimle çalışıp ta 100db open loop gain verebilen, (Closed loop 40db)
85db gibi PSRR değerine sahip olan.
1Kohm gibi empedansları sürebilen.
Her entegre kolay bulunmaz.
[attach type=image]11215[/attach]

Mustafa281

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 22:44:51Mercimeğin kalitesini nasıl anlıcaz?
Upc1228 nerden bulacaz?
@Mustafa281 de var mıdır eskiden kalan?
Ben mercimekte yeşil tiplerden kullanmıştım güzel sonuç almıştım.
Elektromarket ve ya güneyler de vardı bu entegreden, şayet oralarda bulamadıysanız elimde bir adet UPC1228HA ve LA3160 dan birer adet olması lazım size verebilirim

gokrtl

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Şubat 2019, 09:19:38Ben mercimekte yeşil tiplerden kullanmıştım güzel sonuç almıştım.
Elektromarket ve ya güneyler de vardı bu entegreden, şayet oralarda bulamadıysanız elimde bir adet UPC1228HA ve LA3160 dan birer adet olması lazım size verebilirim

Mr_YAMYAM

13 Şubat 2019, 12:26:23 #80 Son düzenlenme: 13 Şubat 2019, 12:33:02 Mr_YAMYAM
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 01:06:41Sen de 60 RON luk al :D

Poşet içerisindeki ürünlerden varmış. Hemide bendekilerin aynısı.
https://www.ebay.com/p/UPC1228HA-Original-NEC-8p-SIP-IC-2-Pcs/1811042563?iid=121057402483
Burda daha bahalıya satıyolar :D
DÜZELTME:
Linkteki ürün tested ürünlerden olmayıp benim 1$ a aldığım amatör ürünlerdenmiş.
Poşet içerisindekiler aynı kalitede ama tested olup, SINGAPORE yapımıdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Şubat 2019, 12:54:08Ahanda singapor...

https://www.ebay.com/itm/NEC-UPC1228HA-C1228HA/122041081754?hash=item1c6a371f9a:g:MtQAAOSwd0BV222z
Amanın bendekilerin aynısından.
Ama fiyatı da 4.75$ mış.
Üle ben bunları 2.5$dan Türkiyeden almıştım. Diğerleri 1$ idi.
Bence ebay gandırıkçı.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 13:17:00Amanın bendekilerin aynısından.
Ama fiyatı da 4.75$ mış.
Üle ben bunları 2.5$dan Türkiyeden almıştım. Diğerleri 1$ idi.
Bence ebay gandırıkçı.

Artı kargosuda var onların  :D

Mr_YAMYAM

Zaten fiyatlar gazık.
Ebay'a da güvenim kalmadı.

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi,
Bundan buldum Tanesi 1.6 dolar + kdv den 10tl ye satılıyor.
2 tane aldım. 4 tane daha var satıcıda.

[attach type=image]11250[/attach]

Birde şundan var 4 tane aynı satıcıda. Fiyat yine 10tl. Önünde kodu, arkasında singapore yazıyor. Yorumun nedir?

[attach type=image]11252[/attach]
[attach type=image]11254[/attach]

Mr_YAMYAM

gokrtl

Tantal bulamadım. Netten alayım dedim. Entegredünyasın da var oda 30tl altı sipariş göndermiyor. Tek eksik o kaldı.

[attach type=image]11260[/attach]

[attach type=image]11262[/attach]

[attach type=image]11264[/attach]

Mr_YAMYAM

Tantal yerine 10uF elektrolitik kullanabilirsin.
Hatta orada 220nF civarı polyester kondansatör bile kullanılabilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Şubat 2019, 19:04:38Tantal yerine 10uF elektrolitik kullanabilirsin.
Hatta orada 220nF civarı polyester kondansatör bile kullanılabilir.

10uf low esr var teypten söktüğüm onu takayım. Yarın akşam test etmek istiyorum. Ön bilgilendirilme için yamyam gibi aç bekliyorum  :D

gokrtl

16 Şubat 2019, 21:31:24 #90 Son düzenlenme: 16 Şubat 2019, 21:32:14 gokrtl
@Mr_YAMYAM  abi mic devresini test ediyorum.
Tda2003 devresi ile yükselttim sesi.
Devreyi uzay kasa bağlamama rağmen boşta pek parazit yapmıyor. Ama Bağlamayı taktıktan sonra çıkan ses hiç kabul edilebilir değil. Pot ve trimpotlar ile temiz ses elde etmeye çalıştım ama daha çok ses açma kapama gibi işlevi oldu bunların.

https://youtu.be/jaQduGJE2nU

Mr_YAMYAM

Piezo giriş empedansı yüksek olduğu için tutturmak zordur.
100K giriş dirençlerine seri olan 1K direnci 50K ila 100K arasında takarak bir test et.
[attach type=thumb]11301[/attach]
Oradaki işaretlediğim kondansatörü de kısa devre et.
Sonucu burada belirt.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Şubat 2019, 21:52:07Piezo giriş empedansı yüksek olduğu için tutturmak zordur.
100K giriş dirençlerine seri olan 1K direnci 50K ila 100K arasında takarak bir test et.
[attach type=thumb]11301[/attach]
Oradaki işaretlediğim kondansatörü de kısa devre et.
Sonucu burada belirt.

@Mr_YAMYAM  abi 68k direnç taktım. 1uf kondansatörü sökmeden direk kısa devre yaptım.

https://youtu.be/SHxk3Q4h3RM

Mr_YAMYAM

O direnci 470K yap.
İlla 470K olmak zorunda değil. 1 mega ohma kadar herhangi bir değer olabilir.
Dayan gitsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Şubat 2019, 22:45:44O direnci 470K yap.
İlla 470K olmak zorunda değil. 1 mega ohma kadar herhangi bir değer olabilir.
Dayan gitsin.

470k çok oldu sanırım. ses soluk kesildi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Şubat 2019, 23:20:13470k çok oldu sanırım. ses soluk kesildi
Kesilmemesi lazım.
Anlaşıldığı kadarıyla senin bağlama çıkış seviyen yüksek.
Düşük seviye girişli bir pre ampliye giriş yapılınca ses daha girişte bozulmaya uğruyor.
Bağlamanı doğrudan TDA ampline bağla ve çıkan sesi tarif et.
Temiz bir ses elde etmen lazım.

gokrtl

17 Şubat 2019, 13:44:20 #96 Son düzenlenme: 17 Şubat 2019, 18:37:08 gokrtl
@Mr_YAMYAM 
Devreyi temizledim. Benim lm1875 e bağladım. Ciyranı verdiğim anda sağdaki lm1875 entegre bomba gibi patladı. Kasayı açtım baktım entegrenin yarısı yok  :D

Abi bu devreyi kapasitif mic alıp daha sonra test edicem. Nette yaptığım araştırma da Şöyle Bir Link buldum. Bir göz atar mısın?
Dinamik mikrofonlar için genelde opamp değil transistör yada lm358 tarzı entegreler kullanılıyormuş.
Benim el mikrofonu 600 ohm, Bağlama piezosu ise 750 ohm. ikisini de tda2003'e direk bağlayıp test ettim. Ses az olsa da geliyor ama tda2003'ün yapım aşamasından kaynaklı gürültü, zıplama, boğulma gibi tonla etken oluyor. Kısacası mikrofona uygun transistör yada entegreli bir ampli kullanırsak iş çözülecek.

Kazasker

Geçmiş olsun gökhan. Olur bazen öyle şeyler. Bağlama çıkışında bir problem mi var. Çözebildim mi
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

17 Şubat 2019, 18:07:14 #98 Son düzenlenme: 17 Şubat 2019, 18:11:43 gokrtl
Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Şubat 2019, 17:25:08Geçmiş olsun gökhan. Olur bazen öyle şeyler. Bağlama çıkışında bir problem mi var. Çözebildim mi
Bağlama da problem yok reis. Problem Kapasitif mic için yapılmış devreyi dinamik mic ile kullanmaya çalışmakta.

O değilde patlayan etgreyi sökerken bakır yollar kaktı. işin yoksa yeni devre yap şimdi

Mr_YAMYAM

Entegre patladı ise belli sebepleri vardır.
İlk olay GROUNDING kurallarıdır.
Henüz sağlıklı olarak çalıştırılamamış pre ampli devresini salkım saçak kablolar ile bağlarsanız, hangi frekansları yükseltiğinizi bilemezsiniz.
Alıntı yapılan: gokrtl - 17 Şubat 2019, 18:07:14Bağlama da problem yok reis. Problem Kapasitif mic için yapılmış devreyi dinamik mic ile kullanmaya çalışmakta.
O devreyi @Mustafa281  hem dinamik hem de kapasitif mikrofonla test etmiş ve iyi netice almıştı.