4+1 Amfi Projemde Önerilerinize İhtiyacım var ,,,,

Başlatan Akin.8784, 31 Ocak 2019, 14:07:23

Akin.8784

Arkadaşlar merhaba , Aliexpresten spariş vermiş olduğum,  lm3886 üzerine kurulmus iki adet stereo anfi ve tda7293 den kurulmuş mono anfim var. Bunları stereo giriş üzerinden 4.1 yapmak istiyorum . Devreleri beslicek  40000mf nover filitreli iki adet doğrultucu devrem 2 adet stereo preamp ve 1 adet mono sub preamp mevcut ,  Sistemi iki adet z5500 den çıkma troid trafo ile beslicem , bu trafoların çıkış güçleri adet başına 2x24 AC max 185w extra 13V AC 15w lık preamp çıkışı mevcut,  Doğrultucu üzerinden ölçüm yaptığımda 34V dc alabılıyorum , Bu gerilim iki entegre için de sağlıklı bi aralık olsa gerek ...Devreleri full alüminyum soğutucu muhafaza içersine monte etmek istiyorum..  Şimdiden sorularınızı yazabilirsiniz daha sonra çeşitli kurallar öneriler dahilinde hep beraber toplayalım,  Devrelerin resimlerini paylaşaym sızlerle ..

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 31 Ocak 2019, 14:07:23Arkadaşlar merhaba , Aliexpresten spariş vermiş olduğum,  lm3886 üzerine kurulmus iki adet stereo anfi ve tda7293 den kurulmuş mono anfim var. Bunları stereo giriş üzerinden 4.1 yapmak istiyorum . Devreleri beslicek  40000mf nover filitreli iki adet doğrultucu devrem 2 adet stereo preamp ve 1 adet mono sub preamp mevcut ,  Sistemi iki adet z5500 den çıkma troid trafo ile beslicem , bu trafoların çıkış güçleri adet başına 2x24 AC max 185w extra 13V AC 15w lık preamp çıkışı mevcut,  Doğrultucu üzerinden ölçüm yaptığımda 34V dc alabılıyorum , Bu gerilim iki entegre için de sağlıklı bi aralık olsa gerek ...Devreleri full alüminyum soğutucu muhafaza içersine monte etmek istiyorum..  Şimdiden sorularınızı yazabilirsiniz daha sonra çeşitli kurallar öneriler dahilinde hep beraber toplayalım,  Devrelerin resimlerini paylaşaym sızlerle ..
Kendin devre yapabiliyorsan bunu yap.

Yok yapamam dersen internete gir, "audio decoder" araştırması yap, sonra gel.

Bir de, Onursal hoca bunu görmesin, kötek atar valla ;D

Akin.8784

Gerek varmı hocam buna,  zaten preamp hazır gelicek ,üstelik x-fi decoderim üzerinden besliyorum,  preamp ı daha öncesınde stk 4231 devremde kullanmıstım son derece tatmın olmustum ,  aklımda sadece lm li ton devrelerı kaldı ..  şuan  sistem kurulu dinliyorum . STK dan daha güzel geldi lm 3886 ,,

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 31 Ocak 2019, 16:03:10Gerek varmı hocam buna,  zaten preamp hazır gelicek ,üstelik x-fi decoderim üzerinden besliyorum,  preamp ı daha öncesınde stk 4231 devremde kullanmıstım son derece tatmın olmustum ,  aklımda sadece lm li ton devrelerı kaldı ..  şuan  sistem kurulu dinliyorum . STK dan daha güzel geldi lm 3886 ,,

Madem dekoderin var, üzerinde de REAR yazılı çıkış var, neyin önerisini bekliyorsun?
REAR yazan yer arka hoparlör çıkışıdır. Bir kablo ile oradan çıkışı alıp ampliye gireceksin, olacak bitecek.

Akin.8784

İlk açıklamam da sistemi stereo üzerinden dağıtıcamı yazdım zaten  ,  decoderi  kulak zevkım ıcın kulanıyorum içeriğinde özel ayarlar mevcut ,  bir zamanlar z5500 de kulanırdım. Tavsiye isteğim  bu sistem üzerine farklı neler yapılabilir, nelere dikkat etmeliyim, madem decoderden gırdın konuya 5.1 mı yapsam acaba , center için tek kanal anfi ve dts decoder e ihtiyacım olacak .. Kutunun full allüminyum olması yanı tum devrelerı içersinde barındırması parazıt gıbı sorunları çözer mı, 220v gırısınde flitre devresı de mevcut ayrıca..  Genelde müzik dinlerim , büyük bi salonun 4 köşesine hoplar koymak istiyorum.  ve 30cm llık sub..  Ev müstakill olunca  sürekli yüklenme fırsatım oluyor , bu yuzden yapmısken iyi birşey olsun istedim ..

H_SerhatY

@Akin.8784
Sen çok güçlü, aynı zamanda da çok temiz ses veren sistem istiyorsun.
Onu bir zamanlar ben de istiyordum. Taa ki bu foruma gelene kadar.
Bence o modüllerin hepsi çöp. Çünkü nasıl tasarlandığı belirsiz.
Bu sebeple devrenin kendisinin bile osilasyon yapma olasılığı var.
O sebepledir ki GROUNDING kurallarını esas alan devreler yapman çok daha iyi sonuçlar almanı sağlar.
Eğer yapabiliyor isen, kendi sistemini yap. Çok daha iyi sonuç alacağından eminim.
Ama önce Yamyam hocayı çağır ;D

gokrtl

Yakın da LM3886 entegresi ile kaliteli ampli yapımı konusunu açacağız. Tavsiyem şimdiden malzeme toplamaya başlayıp konu açıldığın da hazırlıklı olarak ampli yapman yönünde dir. Orjinal entegre bulmaya çalış, bir de 400w lık trafo lazım ama voltaj değerlerini unuttum.
Boş vaktin var ise LM1875 konusunu 1.sayfadan itibaren oku. Çok önemli bilgiler içeren deryadır o konu

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 31 Ocak 2019, 22:32:10Yakın da LM3886 entegresi ile kaliteli ampli yapımı konusunu açacağız. Tavsiyem şimdiden malzeme toplamaya başlayıp konu açıldığın da hazırlıklı olarak ampli yapman yönünde dir. Orjinal entegre bulmaya çalış, bir de 400w lık trafo lazım ama voltaj değerlerini unuttum.
Boş vaktin var ise LM1875 konusunu 1.sayfadan itibaren oku. Çok önemli bilgiler içeren deryadır o konu

Akin.8784

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 31 Ocak 2019, 21:58:24@Akin.8784
Sen çok güçlü, aynı zamanda da çok temiz ses veren sistem istiyorsun.
Onu bir zamanlar ben de istiyordum. Taa ki bu foruma gelene kadar.
Bence o modüllerin hepsi çöp. Çünkü nasıl tasarlandığı belirsiz.
Bu sebeple devrenin kendisinin bile osilasyon yapma olasılığı var.
O sebepledir ki GROUNDING kurallarını esas alan devreler yapman çok daha iyi sonuçlar almanı sağlar.
Eğer yapabiliyor isen, kendi sistemini yap. Çok daha iyi sonuç alacağından eminim.
Ama önce Yamyam hocayı çağır ;D
Bu devreler çöp olsaydı yüksek seste çatlama yapardı, ayrıca son seste dahı bozma yok , müzik kulağı olan birisi olaraktan memnun kaldım , dersen kı devrede bıraz oynama yapıp tonlamada fark yaratırız işin o kısmı sizde  , Forumda hazır satan olsaydı alırdım burdan , çok detaylı bilmiyorum , isterseniz devrelerın arkadan da resmını atabılırım yorumlarsınız.  Trafo ve flitrelerim son derece iyi oduğundan eminim ... Şuan ıkı trafo ust uste ve devreer ıc ıceyken dahı parazıt yok kaçak yok ..  Anca böyle yorumlayabılırım bende .. 

H_SerhatY

Tamam. Kafana göre takıl. Ne diyeyim ki.
Zaten herkes gibi olmak istediğin, işin tekniğini öğrenmek istemediğin başından belli idi. Neyi zorluyorum ki ben.

Akin.8784

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 31 Ocak 2019, 23:53:50Tamam. Kafana göre takıl. Ne diyeyim ki.
Zaten herkes gibi olmak istediğin, işin tekniğini öğrenmek istemediğin başından belli idi. Neyi zorluyorum ki ben.

Madem işi biliyorsun devrenın detaylı fotolarını cıkartayım ordan yola çık yada bızzat mısafırım ol dınle o zaman söyle çöp mü değil mi,  şurda bır ıkı tavsıye uzerıne konu acıyorum insanın şevkini kırıyosun ..  ya sen benı yanlıs anladın yada ben..  Herkes gıbı olmak ıstesem gıder toplanmısını alırdım . Aynı zevke sahıbız tek eksıgım tenık konular o yuzden burdayım..

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 01 Şubat 2019, 12:26:45Madem işi biliyorsun devrenın detaylı fotolarını cıkartayım ordan yola çık yada bızzat mısafırım ol dınle o zaman söyle çöp mü değil mi,  şurda bır ıkı tavsıye uzerıne konu acıyorum insanın şevkini kırıyosun ..  ya sen benı yanlıs anladın yada ben..  Herkes gıbı olmak ıstesem gıder toplanmısını alırdım . Aynı zevke sahıbız tek eksıgım tenık konular o yuzden burdayım..
Öncelikle kusura bakma, biraz ağır konuşmuş olabilirim.
Ancak teknik konulardaki eksiğini bu tip parçalar görmez.
Eğer gerçekten teknik öğrenmek istiyorsan kendin yapmalısın.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.0.html

Bu konudaki ampli başlangıç için idealdir.
Zaten işin mantığını kavradıktan sonra kendin bir şeyler yapabilirsin.

Akin.8784

Önemli değil senden birşey kapsam benım ıcın bır kazanctır , elektrık mezunuyum ılgım hep elektronıkten yana oldu , İşin teknıgını öğrenmek yıllarımızı alır hocam, tecrubelı bır cok kısının yorumlarına denk geldım, yamyam hocam gıbı...Sub harıcınde çift anfı kullanıcagımı yazmıstım, bu ıkıncı anfıyı surround olarak kullanmam ıcın özel bı devre gerekıyor mu.

Attıgın lınkın daha 10. sayfasındayım tamamını okucam, şaseleme teknıgı vs senın yorumlarını da gördum..

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 01 Şubat 2019, 12:55:01Önemli değil senden birşey kapsam benım ıcın bır kazanctır , elektrık mezunuyum ılgım hep elektronıkten yana oldu , İşin teknıgını öğrenmek yıllarımızı alır hocam, tecrubelı bır cok kısının yorumlarına denk geldım, yamyam hocam gıbı...Sub harıcınde çift anfı kullanıcagımı yazmıstım, bu ıkıncı anfıyı surround olarak kullanmam ıcın özel bı devre gerekıyor mu.

Attıgın lınkın daha 10. sayfasındayım tamamını okucam, şaseleme teknıgı vs senın yorumlarını da gördum..

Sen sub kanallı bir şey istiyorsun...
O halde benim yapmaya çalıştığım ama bir türlü bitiremediğim bir ampli var.
Dökümanları da veririm. Virtual Surround yapar, 4.1 olarak kullanırsın. Olmaz mı?

Konunun linki:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=8171.15
Elimde matkap vs. olmadığından dolayı ilerlemem neredeyse sıfır. Ama bir başlarsam çabuk biter :)

Akin.8784

sub anfım var onu surecek sub preampımda var hazırda , stereoyu surecek preamp ımda var , 3.4 kanalı 1.2. kanalı suren preamp a dırek gırmektense, araya bı devre ıle surround yapasım var . yada sen yaparsan satın alırım :)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 01 Şubat 2019, 13:06:13sub anfım var onu surecek sub preampımda var hazırda , stereoyu surecek preamp ımda var , 3.4 kanalı 1.2. kanalı suren preamp a dırek gırmektense, araya bı devre ıle surround yapasım var . yada sen yaparsan satın alırım :)
Şahsi görüşüm, ses kaynağın pikap gibi düşük çıkışlı bir şey değil ise preamp kullanmaman yönünde.

Akin.8784

telefondan bağlayınca ses düşük oluyor, pc den bağlayınca baya fark var ,  preamp ta ton ayarı var o hosuma gıdıyor aynı zamanda , siz neden kullanılmamasından yanasınız ..

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 01 Şubat 2019, 22:02:29telefondan bağlayınca ses düşük oluyor, pc den bağlayınca baya fark var ,  preamp ta ton ayarı var o hosuma gıdıyor aynı zamanda , siz neden kullanılmamasından yanasınız ..
Neden?
Şimdi senin kullandığın LM3886 ampli, 1Vpp girişe göre tasarlanmıştır, daha yüksek giriş seviyesinde yüksek ses seviyelerinde kırpılma olabilir.
Ancak önünde bir preamp var, ve gelen voltajı yükseltiyor, değil mi?
Bu durumda ampline gereken giriş düzeyinden daha yüksek bir giriş sinyalin olacağından sinyalde kırpılmalara sebep olur.
Bu durum kulak tarafından anlaşılmayabilir, ancak preamp kazancını biraz daha arttırırsan ne demek istediğimi anlarsın ;)

Akin.8784

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 01 Şubat 2019, 22:07:28Neden?
Şimdi senin kullandığın LM3886 ampli, 1Vpp girişe göre tasarlanmıştır, daha yüksek giriş seviyesinde yüksek ses seviyelerinde kırpılma olabilir.
Ancak önünde bir preamp var, ve gelen voltajı yükseltiyor, değil mi?
Bu durumda ampline gereken  giriş düzeyinden daha yüksek bir giriş sinyalin olacağından sinyalde kırpılmalara sebep olur.
Bu durum kulak tarafından anlaşılmayabilir, ancak preamp kazancını biraz daha arttırırsan ne demek istediğimi anlarsın ;)

Süper bilgi hocam , şuankı durumda hıcbır kayıp  yaşamıyorum ve ses oldukca net sn seste dahı ,  Hocam  öncekı anfım sanyo orgınal stk 4231 V olan versıyon  ıkı versıyon var bu dusuk sınyalı sever demıslerdı , nıtekımde öle oldu , sparısını verdıgım preamp ın aynısı o sıstemde mevcut ,  yıne aynı kaynaktan ses alıyordum ,  sesi % 50 iken preampı son sese aldıgımda hoparlörlerde çatlama oluyordu senın deyımınle kırpılmıs sınyal ,  bu sefer preampı yarım sevıyede tuttugumda , decoderın sesını %80 lere cıkartabılıyordum. ayrıca hıc bır sınyal gırısı yokken preampın kazancını sona yaklastırdıgımda dıp gurultusu alıyordum,  sımdı sızı daha ıyı anladım ..  yanı ıkısıde dengelı olsa %50 %50  gıbı,   amfının gırıs sınyalınde kayıp lar olusurmu hocam ,,

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 01 Şubat 2019, 23:22:36Süper bilgi hocam , şuankı durumda hıcbır kayıp  yaşamıyorum ve ses oldukca net sn seste dahı ,  Hocam  öncekı anfım sanyo orgınal stk 4231 V olan versıyon  ıkı versıyon var bu dusuk sınyalı sever demıslerdı , nıtekımde öle oldu , sparısını verdıgım preamp ın aynısı o sıstemde mevcut ,  yıne aynı kaynaktan ses alıyordum ,  sesi % 50 iken preampı son sese aldıgımda hoparlörlerde çatlama oluyordu senı senın deyımınle kırpılmıs sınyal ,  bu sefer preampı yarım sevıyed tuttugumda , decoderın sesını %80 lere cıkartabılıyordum ..  yanı ıkısıde dengelı olsa %50 %50  gıbı,  sence ses  gırıs sınyalınde kayıp lar olusurmu hocam ,,
Bana hocam deme. Bunu bir arkadaşa daha söylemiştim. Ben odasının bir köşesinde basit işlerle uğraşan bir öğrenciyim.
Ha, bana soracak olursan eğer çok gerekli değil ise preamp kullanma. Onun yerine uygun fiyatlara pasif ton kontrol devreleri satılıyor. Ondan al.
Mesela bu olur.
https://www.aliexpress.com/item/Low-Noise-Low-Distortion-Passive-Stereo-Treble-Bass-Tone-Volume-Control-Board/32573896649.html
Daha ucuzları var. Ama bunda kullanılan komponentler nispeten daha kaliteli.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın