Printer fuser'ından laminasyon makinesi yapılır mı?

Başlatan gokrtl, 26 Ocak 2019, 21:31:18

gokrtl

Merhaba,

Bilindiği üzere laser printerlarda toner kağıda transfer edildikten sonra ısıtılarak yapışması için fuser denilen üniteden geçer.
Bu üniteden pcb geçirerek toneri kart üzerine transfer edebiliriz. Ancak fuseri printer üzerinde bu iş için kullanmak pek mümkün değil. Ben printer üzerinde bazı denemeler yaptım ancak kapak açık sensörleri aşamadım. Ve fuser'ın kendi başına bağımsız çalışmasını sağlayamadım.
Hurdacıdan edineceğimiz printerin fuzerini çıkartıp açıkta yada kendi tasarladığımız bir kasa içerisin de çalıştırmamız mümkünmüdür? Eğer mümkün olursa laminasyon makinesi mantığında pcb basma işimiz çok kolaylaşacaktır. Bu gün en ucuz laminasyon cihazı 179tl civarın da ancak ne kadar stabil çalışabilir bu cihaz belli değil. Yorumların da çok dandik oldukları söylüyor.

[attach type=image]10833[/attach]

[attach type=image]10831[/attach]

cevat1

El yapımı bu tip bir cihaz üretebilmek zor.
Bir çok aşama da her kademe de zorlukla karşılaşacaksınız
Kaliteli bir laminasyon makinesi için https://www.youtube.com/watch?v=IUuVjQgV8_s öneririm.
179 TL  lik cihazların dişleri plastiktir. Tonerin kağıttan ayrışma sıcağına dayanamaz ve erir. Bir kaç pcb işleminden sonra plastik dişler erir.
Alınacaksa yukarıdaki cihaza bakın veya https://urun.n11.com/laminasyon-makinesi/muhlen-elegant-330-dn-a3-laminasyon-pvc-kaplama-makinesi-P123916052
veya
https://urun.gittigidiyor.com/ofis-kirtasiye/mapilam-lm34-laminasyon-makinesi-404650341  veya https://urun.gittigidiyor.com/ofis-kirtasiye/fgk-330-sicak-soguk-laminasyon-makinasi-308880016

Diğer makineler modifiye de yapsanız üzer sizi...

Devamlı PCB işleri ile uğraşacaksanız yukarıdaki örnekleri değerlendirebilirsiniz. Ayda yılda bir pcb çıkartırım derseniz, ÜTÜ ile PCB hazırlanmasına devam edin derim.
Kolay gelsin...

gokrtl

Videodaki arkadaş bayağı bir uğraşmışa benziyor. Programlama filan var işin içinde. Ben daha düz mantık bir şey düşünüyorum. Silindir sabit bir hızda dönecek, ünite toneri eritecek kadar ısınacak bitti gitti.
Yani ileri - geri çekmesine, ayar yapılmasına filan gerek yok. Zaten tonerin eritme ısısı yakalanırsa birseferde de pcb ye geçer diye düşünüyorum.

Bunun dışında arada bir baskı yapıyorum. Hergün yaptığım bir şey değil. O yüzden 600 - 1200tl arası para vermem mümkün değil. Ütüye gelince altındaki metal kısım bildiğiniz çatlayıp kırıldı. Ütü masasının örtüsünü 2 defa yeniden almak zorunda kaldım. Evin ütüsünü kullandığım için elbiselere de yansıyor sararmalar filan.
Yeni ütü alayım desen 300-400tl.
Hadi diyelim aldım bana kullandırtmazlar artık.
Birde ütünün altındaki deliklere ayar oluyorum

Furkan KELEŞOĞLU

Bu işibende zamanında cok düşündüm ve üzerine düştüm.sıkıntı olan şey pcb nin üstüneyazamıyor onu özel bir mürekkebivar ve cok pahalı olduğunu hatırlıyorum. sadece bir yazıcı serisi ile yotubedebu işi yaptırmışlar ve bunlarda o mürekkebi kullanıyor.  pcb önceden ısıtıp daha sonra makinaya veren var.

sensörişlericok basit onlar halledilebilir şeyler fakat olmuyor. en iyisi laminasyon alınacağına pcb işleyen cnc routerlerden al olsun bitsin. hatta cnc router ile yaparsan.renkli pcblerdeyapabilirsin.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

gokrtl

Alıntı yapılan: Furkan41 - 26 Ocak 2019, 23:10:00Bu işibende zamanında cok düşündüm ve üzerine düştüm.sıkıntı olan şey pcb nin üstüneyazamıyor onu özel bir mürekkebivar ve cok pahalı olduğunu hatırlıyorum. sadece bir yazıcı serisi ile yotubedebu işi yaptırmışlar ve bunlarda o mürekkebi kullanıyor.  pcb önceden ısıtıp daha sonra makinaya veren var.

sensörişlericok basit onlar halledilebilir şeyler fakat olmuyor. en iyisi laminasyon alınacağına pcb işleyen cnc routerlerden al olsun bitsin. hatta cnc router ile yaparsan.renkli pcblerdeyapabilirsin.

Sen konuyu mu yanlış anladın acaba? :))
Yani benim pcb ye yazdırmak gibi ileri düzey bir niyetim yok. Tasarımı printer ile kağıda çıktı alıp sonra fuserdan yapılan sistemden pcb'ye aktarmak istiyorum. Kısacası fuser'ı laminasyon gibi kullanacak bir sistem düşünüyorum.

cevat1

Alıntı yapılan: gokrtl - 26 Ocak 2019, 22:42:19Videodaki arkadaş bayağı bir uğraşmışa benziyor. Programlama filan var işin içinde. Ben daha düz mantık bir şey düşünüyorum. Silindir sabit bir hızda dönecek, ünite toneri eritecek kadar ısınacak bitti gitti.
Yani ileri - geri çekmesine, ayar yapılmasına filan gerek yok. Zaten tonerin eritme ısısı yakalanırsa birseferde de pcb ye geçer diye düşünüyorum.

Bunun dışında arada bir baskı yapıyorum. Hergün yaptığım bir şey değil. O yüzden 600 - 1200tl arası para vermem mümkün değil. Ütüye gelince altındaki metal kısım bildiğiniz çatlayıp kırıldı. Ütü masasının örtüsünü 2 defa yeniden almak zorunda kaldım. Evin ütüsünü kullandığım için elbiselere de yansıyor sararmalar filan.
Yeni ütü alayım desen 300-400tl.
Hadi diyelim aldım bana kullandırtmazlar artık.
Birde ütünün altındaki deliklere ayar oluyorum

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın