Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: LM1875 li iyi kalite ampli tasarım döküman ve sonuçları (477 Kez okunmuş)

LM1875 li iyi kalite ampli tasarım döküman ve sonuçları

LM1875 entegresi ile yapılmış olan basit ama iyi kalite ampli dökümanları için konu açılmıştır.
Böylece bu entegre ile ilgilenen okuyucular, bu konuya bakarak dökümanlara rahatlıkla ulaşabileceklerdir.
Konu içerisinde verilmiş olan devrelere ve uygulamalara kolaylıkla ulaşılamadığı için bu konumuz önem arzetmektedir. Bu sebeple bu konu içeriğinde yorum yapılmaması önemle rica olunur.
Ancak uygulamayı yapmış olan arkadaşlar, kendi tasarımlarını ve yapım aşamalarını resimleyip, konu içerisine iliştirebilirler.
Böylece okuyucular alternatif tasarım şekilleri görerek referans alabileceklerdir.
İlk mesajda güç devresini sunuyorum.
X
Güç devresi, 2X ampli voltajı ve ön devreler için regüleli 2X15V veya 2X12V üretebilecek şekilde tasarlanmıştır.
LM317 ve LM337 entegrelerinin kullanıldığı devre son derece basittir. Bu entegrelerle ilgili dökümanlar incelenirse tasarım için ince detaylar kullanıcıya göre belirlenebilecektir.
Devrenin AC gerilim değerleri minumum 2X15V AC max 2X26V AC dir.
Dolayısı ile başka bir çıkış devresi kullanmak isteyen arkadaşlar çıkış devresinin gerilimi doğrultusunda trafo kullanabilirler.

Ynt: LM1875 li iyi kalite ampli tasarım döküman ve sonuçları

Yanıt #1
LM1875 li ampli çıkış katı ve dökümanları.
X
Devre tasarımı GROUND PLANE uygulamasına göre tasarlanmıştır.

Yanıt #2
Ton kontrol devresi ve dökümanlar.
X
Son derece basit ama bir o kadar da özelleştirilebilir olan ton kontrol devresinde herhangi bir dual OP-AMP kullanılabilmektedir.
Ben düşük gürültü elde edebilmek amacıyla devrede LM4562 entegresi kullanmıştım.
Ancak ilk aldığım entegreden sonraki hiçbir entegre beklenen sonucu vermemiştir.
DEVRE KONFİGÜRASYONLARI:
GİRİŞ EMPEDANSI.
Amplimizin giriş empedansını ton kontroldeki giriş trimpotları ile sağlanmaktadır. Bu trimpotların değerleri amplimizin giriş empedanslarını belirlemektedir.
Bu sebeple kendi tasarımında farklı giriş empedansı elde etmek isteyen arkadaşlar farklı trimpotlar kullanabileceklerdir.
Bununla birlikte devredeki gürültü faktörü ve yarı iletkenin özelliklerince bu trimpotların değeri 25K ila 100K arasında olabilecektir.
Daha yüksek giriş empedansı, daha farklı tasarım prosedürleri gerektirmektedir.
Tasarımın gürültü faktörünün iyileştirilmesi amacıyla, girişe OP-AMP lı veya transistörlü LOW-NOISE INPUT STATE devresi yapılıp, optimal giriş empedansı belirlenebilir.
TURNOVER FREKANSLARI.
Ton kontrol devremizin kontrol frekanslarının tepe değerlerinin belirlenmesidir.
Bass kondansatörlerinin değeri yükseldikçe bass kontrol frekansı azalacak, azaldıkça yükselecektir. artacaktır.
Keza yüksek frekans bölgesi için de kullanılacak kondansatörler için de durum aynıdır.

Yanıt #3
LOUDNESS devresi.
X
Loudness devremiz son derece basit olup, fizyolojik ses düzeltme esasına göre çalışmaktadır.
Yani volüme potunun alt seviyelerinde daha yüksek bass seviyesi karakteristiği elde edilmektedir.
Bu unsur kolay uygulanabilir olmasına karşılık yıllarca çoğu üretimlerde kullanılmıştır.
Çok daha üst seviye ampli uygulamalarında bu uygulama kullanılmayabiliyor. Çünkü bass seviyesi yükseltildiği için, lineeritenin bozulabilmesi de sözkonusudur.
Lineeritenin bozulmadığı uygulama ise DSL (Dynamic Super Loudness) uygulaması olup, çok daha karmaşık devreler, özel potansiyometreler ve çok hassas ayarlamalar gerektirmektedir.

Yanıt #4
Abi eline sağlık. Çok iyi olmus :D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #5
Kasa Olarak Uygun Olan Ürün RM-120 Link

Ancak eldeki imkanları değerlendirmek isteyen arkadaşlar benim gibi eski vcd player kasalarını kullanabilirler.

X

Bir Kısım Malzemeler...

X

Besleme Devresi...

X

Ampli Çıkış Katı...

X
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #6
Ton Kontrol Katı...

X

Ton kontrol yüksek kazançlı oduğundan dışarıdan gelecek parazitlere karşı metal kutu ile "Ekranlama" yapılması

X

Loudness Katı...
Loudnes katı orjinali değiştirilerek röleli yapılmıştır.
Sebebi Ön panel de loudness'in açık yada kapalı olduğuna dair bir ışık yoktu.
Tek led ile yanık-on, sönük-off şeklinde yine orjinal devre ile ayarlanabilir.
Benim amacım Loudness açıkken Yeşil led yansın, Kapalı iken kırmızı led yansın dı.
Bu yüzden Loudness devresin de değişikliğe gittim.

X

Fan Devresi

X

Fan için kullandığımız Termostat. Bu da Linki
X

Yanıt #7
Röleli Loudness'in Proteus çizimleri ektedir.

X

Fan Devresinin Proteus Çizimleri Ektedir.

X

Yanıt #8
Kasa dizaynı kişiye özel olup kendi kasanıza göre dizayn için yardım istemelisiniz.
Yada Grounding, Shield Grounding gibi kavramları biliyorsanız kendiniz yapabilirsiniz.
Ben bilmediğimden kafama göre dizip ustamdan kötek yedikten sonra ( :D ) aşağıdaki resimler de göreceğiniz gibi düzelttim

X

X

Sinyal girişlerinin şaseleri resimde kahverengi kabloda göründüğü gibi kalın blendajlı ve iletkenliği iyi kablo kullanılarak besleme devresinin Sıfır Noktasına Bağlanacak. Eğer burası çok uzak kalır ise sinyal girişlerine en yakın kasa noktasına bağlana bilir. Kablonun kısa olması dışardan parazit kapmaması için oldukça önemlidir. Benim resmimde gördüğünüz kablonun sonradan yarısından fazlasını kesip sinyal girişinin altına monte ettim.

X

Sonuç...
X

X

Yanıt #9
Ellerine sağlık ,  bu emeğin tadıylla müzik dinlemek çok keyifli olsagerek .. Keşke  sizin kadar bilgli olup kendım yapabılsem ,  Bızımkısı  all bır araya getır topladan öteye gecmıyor .. tebrık ederım..  yakında benımkıde bıtmıs olur eksık parcaları beklıyorum ,  Bu arada volume potun çok hoş ..  ::ok

Yanıt #10
eline sağlık gökhan  :)  ben de toplayayım resimleri ekleyeceğim. hoparlörler nasıl beğendin mi ?
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #11
Buda Sonuç Videosu...
inşallah telife filan takılmaz...

https://youtu.be/hf1v0hVFTsg

Yanıt #12
Güle güle kullan.  Boylece sende yamyamlanmış oldun  :D  :D  ;)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #13
Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.Keyifli müzik dinlemeler dilerim. Mr.Yamyam hocanın derin bilgileri ,motivasyonu, sıkılmadan her soruna çare bulması bizler için çok kıymetli. Bana da Diy Audio Türkiye Forumunda çok yardımcı olmuştu. Sizi de bu azimli çalışmanızdan dolayı kutlarım. 

Yanıt #14
Buda Sonuç Videosu...
inşallah telife filan takılmaz...

https://youtu.be/hf1v0hVFTsg

ses çok net , kagıt hoparlör sanırım , türksanat muzikleri cok hoş gider  ::ok  2.1li sistemlerde loudness gereklimidir sizce ,