Xbee alıcı verici seçimi

Başlatan ugur96, 23 Ocak 2019, 14:30:35

ugur96

Merhaba, RF haberleşme için xbee kullanmayı düşünüyoruz ama menzil konusunda seçim yaparken biraz kafamız karıştı. Örneğin biz 250 metrede haberleşme yapmak istiyoruz bu durumda hem alıcı xbee'nin hem de verici xbee'nin menzili 250 metre mi olmalıdır yoksa sadece vericinin menzilinin 250 metre olması yeterli midir? Olaya dBm cinsinden baktığımızda genellikle vericilerin dBm değeri değişiyor, alıcı xbee'lerin dBm değerleri ise aşağı yukarı -100dBm arasında değişiyor. Bizim anladığımız kadarı ile kilit nokta vericinin çıkış gücü. Yardımcı olabilirseniz seviniriz şimdiden teşekkürler...

Furkan KELEŞOĞLU

Eğer ki alıcıdan vericiye yani (Master(verici)-Slave(Alıcı) ) Slave den Mastera Hiç geri bildirim yapılmayacak ise evet vericinin cıkış gücü iyi olursa alıcıda bunu alabilir. fakat alıcı mesela bir değer alıp almadığını veya düzgün alıp almadığını mastera bildirecek ise. burada alıcının da cıkış gücünün aynı şekilde olması lazım ki mastera gidebilsin.

Anladığım kadarıyla siz sadece acık uclu kontrol yapacaksınız yani o zaman alıcının gücü pekte önemli değil.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

taydin

ZigBee bir ağ standardıdır ve haberleşme çift taraflıdır. O yüzden hem vericinin hem de alıcının aynı menzili yapabiliyor olması lazım.

Bunun dışında işin içinde, bir mesajda anlatılamayacak kadar fazla detay var. Ama şu önemli: Üreticinin iddia ettiği menzili mutlaka elde ederim diye düşünmeyin. Menzili etkileyen çok faktör var. Bir örnek vereyim:

2.4 GHz lik, 63 mW lık iki modülü haberleştiriyorsunuz. Maksimum menzil için:

1) İki modül de kaliteli, yüksek kazançlı ve 2.4 GHz'e ayarlanmış anten kullanıyor olmalı.
2) Alıcı ve verici arasında fiziksel bir engel olmamalı (birbirlerini görebiliyor olmalılar)
3) Yağışsız, havanın açık ve nemim düşük olduğu bir yaz gününde test ediyor olmalısınız.

Bu ideal şartlardan uzaklaştığınız an, menzil ciddi oranda azalacaktır.

Bunun dışında veri iletim kapasitesinin de iddia edilen değerde olması için, test edilen yerde ISM bandının nispeten boş olması lazım. Civarda bir sürü telsiz telefon, modem, mikrodalga fırın, bluetooth, wireless hoparlör vs varsa, bunlar sizin veri iletim kapasitenizi epey düşürecek, çünkü sizin alıcı vericinin, bandı bu diğer cihazlarla paylaşması gerekecek.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Furkan KELEŞOĞLU

İlla ZigBee olmayacak ise , 433 mhz frekansında calışan 1 wat gücünde modüller de var uygun anten ve uygun koşullar'da @taydin  Hocanın dediği gibi fiziksel bir engel yoksa gidiyor yani.   hatta ürünü aldığım satıcının ürün yorumlarında 30KM data gönderimi yapan birini görmüştüm aynı modül ile normalde 8km diyor ama yönlü anten ve gerekli koşullarda 30km gittiğinide görmüş olduk.

https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-CDSENET-E32-TTL-1W-7500m-1W-SX1278-SX1276-LoRa-433MHz-long-range-rf-transceiver/32791508935.html?spm=a2g10.search0104.3.1.50b13699Pr4GNh&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_453_10084_454_10083_433_10618_431_10307_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_59,ppcSwitch_0&algo_expid=b724c60b-8a18-4ed1-a140-d89b88e228bc-0&algo_pvid=b724c60b-8a18-4ed1-a140-d89b88e228bc

kullanımıda ZigBee göre oldukça kolay olmak birlikte bir kaç özelliği de bulunuyor. mesela datanın doğru gelip gelmediğini gidip gitmediğini kontrol edebiliyor.

taydin

Evet 433 MHz'de uzun menzil elde etmek çok daha kolaydır. 1W ile 8 Km menzil makul.

433 MHz'de çalışılırsa, 2.4 GHz için listelediğim kriterler çok daha az kritik hale gelir. 433 MHz'in dezavantajı, veri iletim kapasitesinda çok büyük bir düşüş olacaktır.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

ugur96

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Arkadaşlarla söyledikleriniz üzerinde biraz araştırma yapıp kafa patlatalım. Tekrar teşekkürler.

ugur96

Linkini attığınız modüle baktım LoRa kullanılıyor. Biz modülleri araştırırken LoRa'ya da bakmıştık fakat onunla ilgili fazla bir doküman bulamadık (ingilizce olanlara daha tam olarak bakamadık) siz lora'nın daha kolay olduğunu belirtmişsiniz. Xbee'de x-ctu ile xbee'ler rahatça konfigüre edilebiliyor ve sanki biraz daha arduino'yaya göre. lora kullanırsak arduino için shield kullanmamız gerekir mi? ya da linkini attığınız modülün kullanımının aşamalarını kısaca anlatmanız mümkün müdür? Sizi yoruyorum kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim.

Furkan KELEŞOĞLU

https://tr.aliexpress.com/item/Wireless-transceiver-module-E32-TTL-1W-SX1278-433MHZ-7500m-UART-30dBm-ebyte-TTL/32627823135.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3da24c4darFpO0

E32-TTL-1W-433MHZ aldığım modül bu

http://www.dosya.tc/server17/1lijov/E32-TTL-1W_EN.zip.html

32 kanal   her kanal adımı 1Mhz  410Mhz - 441 Mhz arası  default ayarlarıyla geliyor 433Mhz de .
hem mikro denetleyici ile modül haberleşmesinin baud ratesi ni ayarlayabiliyorsun bundan bağımsız olarak havada giden datanın da baud ratesini ayarlayabiliyorsun M0-M1 girişleriyle ilede modlarını ayarlıyorsun uyuma modu normal mod gibi 4 mod ayarı var.

Ve AUX diye bir ucu daha var buda datanın gidip gitmediğini gelip gelmediğini kontrol ediyordu galiba. detaylı incelemek lazım aklımda kalanlar bunlar. ama Zigbee göre havada karada daha kolay bu.

Ve sanki arayüzü de vardı oradan modülü istenilen ayarlarda ayarlayabiliyorduk ama gerek yok data katoloğunda parametreleri filan var oradan da ayarlanır.

ugur96

Tekrar merhaba yoğunluktan yazamadım ne yazık ki dediklerinizi dikkate alarak araştırma yaptık ve LoRa sx1278 Ra-02 ile RFM96W lora modülleri arasında kaldık sizce hangisi daha iyidir ve data sheetlerinde ve internetteki bilgilerini sağlar.

Furkan KELEŞOĞLU

@ugur96 dediğin modülleri daha önce kullanmadım ben sana kullandığım veya calıştırılmasına şahit olduğum bir modülü sundum. bilmediğim veya görmediğim emin olmadığım şey hakkında seni yönlendirmek istemem kusura bakma. Fakat sana dediğim modülü alırsan hali ile işini cözecektir diye umuyorum. yazılımıda sizi uğraştırmayacaktır.

ugur96

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın