Ana içeriğe git
Konu: Jül Hırsızı'nda Sorun Yaşıyorum-Çalışmıyor (415 Kez okunmuş)

Jül Hırsızı'nda Sorun Yaşıyorum-Çalışmıyor

Konunun DC-DC dönüştürücüler başlığında bulunması daha uygun görünüyor. Ama konu hem alabildiğine basit, hem de yeni başlayanlar seviyesinde. Şayet uygun yerde değilse değiştirebilirsiniz.

Ben acemiyim arkadaşlar. Bu işlerden derinlemesine anlamam.
Daha evvel defalarca yaptım bu p...ngi. Hep çalışıyordu, bu defa ne ettiysem ne yaptıysam çalışmıyor. Bilgim sıfır kabul edin.
Elimde birkaç tane pilli el feneri vardı. Bozula bozula birtane kaldı o da elden çıkmak üzere. Bende eldeki  imkanları değerlendirerek bu fenerin aynısından var bir tane daha, ikizi onu tamir edeyim kullanayım diyordum. Fenerin kendi boost devresi bozuldu, çalışmıyor. Bende daha evvel yaptığım gibi bir jül hırsızı devresi yapıp kullanmayı planlıyordum. Malzemeler arasında ring core dediğimiz ferrit simit nüvelerden bulamadım. Var da, fenerin kafa kısmına sığmıyor inat herif. Bana daha evvel kullandıklarımdan küçücük lazım.

Ben de eskiden TVlerin analog anten girişlerindeki küçük siyah kutular varya, onun içindeki iki delikli nüveden buldum aşağıdaki gibi yaptım.

Transistörü ters mi bağlıyorum diye enini çevirdim boyunu çevirdim cık-I-IH olmuyor. Muhtemelen ferrit nüve illaki simit şeklinde olmalı sanırım. Sarım sayısı 20x20. Acaba 40x40 mı yapmalıydım önceki devreleri nasıl yapmıştım hatırlamıyorum. Telleri söktüm yeniden sardım yine sonuç sıfır...

Bir zahmet el atabilir misiniz elde küçük simit çekirdek de yok... Yorumlar kıymetlidir...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Jül Hırsızı'nda Sorun Yaşıyorum-Çalışmıyor

Yanıt #1
Kullandığın nüveyi UHF-VHF bağlantı adaptöründen söktüm diyorsun. Bu da materyali'nin farklı olabileceği ve doğru frekansı tutturamayabileceğin anlamına geliyor.

Ayrıca nüvenin yapısı da durumu etkileyebilir. Sen yine eskisi gibi tasarruflu ampullerden söktüğün çekirdekleri kullan. Zira önceki devrelerin çalışıyordu.

Kolay gelsin...

Yanıt #2
Çok teşekkür ederim seron o zaman illa ki simit nüve kullanayım o zaman.
Biraz kendin pişir kendin ye misali kendim sordum kendim yanıtladım oldu ama neyse :D

Kendim pişirdim kendim yedim. :D
Bak nasıl çözdüm konuyu gördünüz mü?...

Yanıt #3
@seron  Bir an bu herif kafayı mı yedi dedim sonra mizah yaptığını anladım :D  Kendin pişir kendin ye SELF SERVİS.

Bu konu hakkında bir fikrim yok daha öncede hiç bunla uğraşmadım , sorunu'nu okudum fakat bilgim olmadığı için cevaplıyamadım.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #4
Sağol güzel kardeşim tahmin edebiliyorum.
Diğerleri de yanıtlamak isteyip uğraşmak istemiyordur. Bobinli devreler biraz "pis devreler" oluyor. Bu nedenle uğraşması baş ağrısı. Hiç umudum yoktu ama sağolsun seron çözdü :D  :D  :D

Yanıt #5
valla acemiyim hobistim falan yazıyor bu adam ama tevazunun dibine vurmak için herhalde :) jül hırsızı diye bir şeyi ilk seron'dan duyuyorum şimdi. başımıza dur bakalım neler daha gelecek.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #6
Sarım yönlerine dikkat etmemişsindir. Sarım yönü nokta ile gösterilir. Pil ve voltmetre ile çok basit anlarsın ama bu devre için sanırım pek gerek yok. Mesela üst tarafın trafo uçlarını kendi arasında yer değiştirip dener misin?

Non aligned

Yanıt #7
Denedim.
Tel yönlerini çevirdim. Olmadı.
Sarım yönünden şüphelenerek, bobinin birini söküp yeniden sardım, yukarıdaki resimdeki gibi simetrik hale getirdim. Olmadı.
Transistörün bağlantıları mı yanlış diyere dataşetini inceledim, doğru bağlamışım, yine de çevirdim, olmadı.
Transistör mü bozuk diye iki ayrı transistörle denedim, olmadı.
Olmuyor...

Ferrit demek, FERRUM + GRAFİT = FERRİT demektir. İki maddenin uygun miktarda karıştırılıp sıkıştırılması ile elde edilir.
İki maddenin karışım oranına göre F29 material yok bilmem F16 material gibi isim alırlar. Bu karışım oranları, hangi frekanslarda kullanılacaksa ona göre ayarlanır; YANILMIYORSAM. yanılıyor da olabilirim.

Dolayısıyla UHF ve VHF bandları için ayarlanmış bu nüve, yapacağım şey için uygun olmayabilir diye düşündüm. Üstelik, nüvenin şekli, sarımın bu şekilde yapılmamasını da gerektiriyor olabilir. Resimdeki gibi ayrı ayrı değil de, simit nüvedeki gibi iki tel beraber sarılması da gerekiyordur... Bunlar benim varsayımlarım. Doğruluğu tartışılır.

Ama doğruluğu tartışılmayacak bir şey varsa o da simit nüvelere yaptığım bobinler cillop kimin çalışıyor. Tam istediğim gibi. Hatta iki pille çalışan fenerlerin içine takıyorum, süper aydınlatıyorlar. Normalde tek pil (1.5V) ile çalışması gerekirken ben 3V ile çalıştırıyorum daha efektif oluyorlar....

Teşekkür ederim çok doğru bir noktaya barnak bastın ama denedim olmadı.

valla acemiyim hobistim falan yazıyor bu adam ama tevazunun dibine vurmak için herhalde :) jül hırsızı diye bir şeyi ilk seron'dan duyuyorum şimdi. başımıza dur bakalım neler daha gelecek.
Ben acemi olduğumdan böyle basit ama işimi görecek devrelerle uğraşıyorum.
Jül hırsızını bilmiyorsun demek usta değilsin demek değildir.
Jül hırsızı dahil hemen herşeyi biliyorsun demek ustasın demek değildir.  :D
Sürekli yeni birşey öğreniyorsun işte...

Yanıt #8
bu tesla bobini düzeneğine benziyor. benziyor değil direkt aynısı. tek farkı tur sayısı ve çıktı alınan ekstra uç. bu devreyi ferit ayarı ne olursa olsun sarsan çalışır. nüve sadece verimliliğine etki eder. çalışmama sebebi kesinlikle sarım yönleridir. iki sarım birbirinin zıt yönünde ve alt-üst uçların hhangisini nereye bağlayacağın ayrıca fark ediyor. mutlaka sarımlarla alakalı bir şeyi gözden kaçırıyorsun. istediğin kadar denedim de inanmam.  :)

Yanıt #9
İnanmalısın.
Tesla bobini'ne benzemiyor. Bu bir tür voltaj yükseltici boost converter. 1.5Voltu alıyor zıpzıpzıpzıpzıp yaparak 3Volt seviyelerine yükseltiyor. Ama çalışmayarak benim de sinirlerimi zıpzıpzıp yapıyor o ayrı.

Tesla bobini yüksek insüksiyon yoluyla yükseltilen yükü havadan iletmeyi amaçlamakta. Mantık olarak bundan farklı.

İnanmalısın demiştim. İlk iletimdeki resme bak. Soldan (+)'nın girdiği bobinlerden üstteki orada gördüğün gibi üstten değil alttan giriyordu, yani sarım yönü öyle simetrik değil tam ters idi. Bu haliyle bobin yönlerini iki kez değiştirdim.

-Bobin uçlarını değiştirme,
-Transistör bacaklarını değiştirme,
-Sarım yönünü değiştirme ve bu haliyle bobin tel uçlarını değiştirme
kombinasyonlarının tümünü denedim.
Normalde eğer devre çalışıyor olsaydı bobinden tiz bir darbe sesi duyardım. ıslık gibi inceden düşük volümde yüksek frekansta ses geliyor. Ama denemelerimin hiçbirinde bu sesi duyamayınca, transistörün bobini bir sebepten anahtarlamadığını düşündüm.

HAAAAA! NOT:
Pille değil de, multimetrenin 10X uçlarını devreye değdirdiğim zaman LED yanıyor. Ama bu yanmanın nedenini indüksiyona değil de, 1K dan tetik aldığı için devreyi kapatmasına bağlıyorum.
Kısaca,
1pille yanmıyor.
2pille yanmıyor.
Multimetrenin probları ile yanıyor. Multimetre probları arasındaki gerilim ve akım değerlerini bilmiyorum; sadece multimetre içersinde iki adet kalem pil ile bir adet 6F22 9V pil olduğunu biliyorum.

EDİT:
Bu gece bobinin şeklini şemalini değiştireceğim. Gördüğünüz nüvenin tek halkasını kullanarak sarım yapacağım. Sonucu yazarım. Unumaz da yaparsam...

Yanıt #10
yarın bu mereti deneyip bakacağım dükkanda.
evet bir boost converter fakat tesla da boost. benzerliği şu ki transistörün beyzindeki osilasyonu birincil sargıdan indüklenen ikinci sargı veriyor. ikisi de aynı. hava ya da ferit nüvenin tipidir. nüvenin ne olduğu konvert gerçeğini değiştirmiyor. tabii 2n2222 ile yapılan tesladan bahsediyorum, gerçek spark gap ile çalışan tesladan değil.

Yanıt #11
Konunun DC-DC dönüştürücüler başlığında bulunması daha uygun görünüyor. Ama konu hem alabildiğine basit, hem de yeni başlayanlar seviyesinde. Şayet uygun yerde değilse değiştirebilirsiniz.

Ben acemiyim arkadaşlar. Bu işlerden derinlemesine anlamam.
Daha evvel defalarca yaptım bu p...ngi. Hep çalışıyordu, bu defa ne ettiysem ne yaptıysam çalışmıyor. Bilgim sıfır kabul edin.
Elimde birkaç tane pilli el feneri vardı. Bozula bozula birtane kaldı o da elden çıkmak üzere. Bende eldeki  imkanları değerlendirerek bu fenerin aynısından var bir tane daha, ikizi onu tamir edeyim kullanayım diyordum. Fenerin kendi boost devresi bozuldu, çalışmıyor. Bende daha evvel yaptığım gibi bir jül hırsızı devresi yapıp kullanmayı planlıyordum. Malzemeler arasında ring core dediğimiz ferrit simit nüvelerden bulamadım. Var da, fenerin kafa kısmına sığmıyor inat herif. Bana daha evvel kullandıklarımdan küçücük lazım.

Ben de eskiden TVlerin analog anten girişlerindeki küçük siyah kutular varya, onun içindeki iki delikli nüveden buldum aşağıdaki gibi yaptım.

Transistörü ters mi bağlıyorum diye enini çevirdim boyunu çevirdim cık-I-IH olmuyor. Muhtemelen ferrit nüve illaki simit şeklinde olmalı sanırım. Sarım sayısı 20x20. Acaba 40x40 mı yapmalıydım önceki devreleri nasıl yapmıştım hatırlamıyorum. Telleri söktüm yeniden sardım yine sonuç sıfır...

Bir zahmet el atabilir misiniz elde küçük simit çekirdek de yok... Yorumlar kıymetlidir...

Aklıma takıldı
Her iki sarımı tek deliğe sarıp denedin mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #12
TINA ile simulasyonunu yaptım. Kullanılan nüveyi değiştirmek, çıkışta üretilen palsların frekansını değiştiriyor.

X
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #13
Aklıma takıldı
Her iki sarımı tek deliğe sarıp denedin mi?

Evet mantıklı. Sorun bence de o aradaki ferrit köprü. Bir sargının yarattığı manyetik akı, o aradaki köprü yüzündenn "kısa devre" oluyor ve diğer sargıya çok az miktarda manyetik akı ulaşıyor.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #14
Tek nüve olması gerek
 yoksa şemada trafo olarak gösterilmezdi.
Non aligned