Unit UT 612 EL Tipi LCR Multimetre

Başlatan ozgurece, 14 Ocak 2019, 19:14:55

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım Elimde birikmiş kapasitelerin değerleri kapasimetre ile ölçtüğümde kabul edilen standartlarda ama şüphelendiğim tüm kapasitörlerin durumunu kontrol etmek için bugün Unit UT 612 EL Tipi LCR Multimetre siparişi verdim.  Hızlı Kargoymuş inşallah bugün saat 22:00 e kadar teslimat  yapacaklar. Nasıl ölçüm yapılacağı konusunda hiç bilgim yok bilen arkadaşlarımız yardımcı olurlarsa forumda da kaynak olmuş olur .Teşekkürler.
Tüm resimler (Yüksek çözünürlüklü)

gokrtl

@ozgurece bu gün taydin usta utc139c'yi anlatırken farklı bir lcr ile ölçüm yaptı. Oradan belki fikir sahibi olabilirsin.

gokrtl

Ayrıca kargo şirketlerinin 19:00 dan sonra teslimat yapacağını sanmam. Çok ümitlenme derim.

Mr_YAMYAM

Ben resimde birkaç tane kıymetli ürün gördüm.
İlki paketli haldeki 2.2uF lar.
Diğerleri ise paketin hemen altındaki kutuda bulunan yuvarlak kondansatör ve dipteki mavi kondansatör.
Elektrolitik olanlar kayda değer değil.
Ancak siyah renkli ve 50V 4700uF lar iyi kalite ürünler.

ozgurece

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ocak 2019, 19:24:57Ayrıca kargo şirketlerinin 19:00 dan sonra teslimat yapacağını sanmam. Çok ümitlenme derim.
Biliyorum Gökhan Bu sistem sanıyorum yeni çıkmış. Şöyle gündüz saat 14:00 e kadar sipariş verirsen kargo akşam 18:00 - 22:00 arası aynı gün teslimat yapıyor.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ocak 2019, 19:36:46Ben resimde birkaç tane kıymetli ürün gördüm.
İlki paketli haldeki 2.2uF lar.
Diğerleri ise paketin hemen altındaki kutuda bulunan yuvarlak kondansatör ve dipteki mavi kondansatör.
Elektrolitik olanlar kayda değer değil.
Ancak siyah renkli ve 50V 4700uF lar iyi kalite ürünler.

Onursal Hocam farklı malzeme almak için mağazaya gittiğimde satıcıya sordum bunlar ne kadar ? 4700 uf 50V tanesi 50krş deyince depoya çıktım orada bulduklarımı topladım.  :D
Alles ithalat

Diğer 2,2 uf olanlarıda siz forumda yazmıştınız kaçırmayın diye bende o zaman sipariş vermiştim.
Asıl kıymetli olanlar ilk resimdekiler.

ozgurece

Ürün şimdi geldi arkadaşlar bu yeni sistem güzel çalışıyor. Öğlen sipariş ver AKşam gelsin.
Ben ne yapılacağını nasıl yapılacağını bilmiyorum ama keşfetmeye çalışıyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ocak 2019, 19:55:07Biliyorum Gökhan Bu sistem sanıyorum yeni çıkmış. Şöyle gündüz saat 14:00 e kadar sipariş verirsen kargo akşam 18:00 - 22:00 arası aynı gün teslimat yapıyor.

Onursal Hocam farklı malzeme almak için mağazaya gittiğimde satıcıya sordum bunlar ne kadar ? 4700 uf 50V tanesi 50krş deyince depoya çıktım orada bulduklarımı topladım.  :D
Alles ithalat

Diğer 2,2 uf olanlarıda siz forumda yazmıştınız kaçırmayın diye bende o zaman sipariş vermiştim.
Asıl kıymetli olanlar ilk resimdekiler.

Evet. Bunlar son derece kıymetli ürünler.
Günümüzde pek bulunmuyorlar.
2.2uF lar da oldukça kaliteli.
İlk baktığımda kötü ürün gibi görmüştüm ama dikkatli bakınca EVOX RIFA ürün olduğunu görmüştüm.
Birçok audio devresinde kullanılabilir.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım Bilen yok mu nasıl ölçüm yapacağız hangi konumda ? Kullanma kılavuzu çok yetersiz bu cihazın.

ozgurece

Tamam arkadaşlar cp konumunu buldum orada ölçüm yapılıyor ama değerlerin anlamını bulmak gerekiyor.

ozgurece

LCR metre Kullanmasını bilen yok mu Değerli forum Arkadaşlarım ?

ozgurece

Onursal Hocam iki saattir kıvranıyorum hah çok yaşayın şimdi bakın bu rakamlar üstteki rakamlar zannedersem kapasite alttaki nedir Hocam ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ocak 2019, 21:13:30Onursal Hocam iki saattir kıvranıyorum hah çok yaşayın şimdi bakın bu rakamlar üstteki rakamlar zannedersem kapasite alttaki nedir Hocam ?
Resimlerden görülmüyor.
Genel olarak alttaki bar skala olarak ifade edilir.
Full skalayı düzlemsel olarak gösterir.
Örnek 5000uF full ölçüm skalasında 4700uF kondansatör bar skalada hemen hemen sonlara vurur. İbre gibi düşünülebilir.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Anladım Onursal hocam şimdi bu kapasitör 2200uf 50 volt yeni bakın durumuna. Tam 100 % 100 değil.

Mr_YAMYAM

O tür kondansatörlerin toleransları yüksektir.
Bu sebeple 100 adet alınsa bile yarısı kadarı farklı değer gösterebilir.
Ama şu tip gayet iyidir.
[attach type=image]10672[/attach]

ozgurece

Anladım Onursal Hocam o zaman demekki Elektronik cihazlarda birçok sorunu bu kapasitörlerden yaşıyoruz kapasimetre ile normal görünen kondansatörün sorunlu olduğunu bu şekilde anlayabiliyoruz. Ben daha önce kapasimetre satın almıştım onunla kondansatörü ölçüyorum kapasite normal sağlam görünüyor kondansatörü değiştirince 5+1 de sesler geldi.  o kapasitörü şimdi ölçtüm hiç değer yok çöpmüş demekki
[IMG]https://resmim.net/f/p7ugrT.jpg[/img]

Kazasker

Güzelce izliyom başlığı. Dökturun ustalar. :)
Özgür hocam hayırlı olsun. Su mavi 2.2 uflardan olcermisin nasılmış size zahmet. Bende alaçam. :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

ozgurece

Alıntı yapılan: Kazasker - 14 Ocak 2019, 23:00:06Güzelce izliyom başlığı. Dökturun ustalar. :)
Özgür hocam hayırlı olsun. Su mavi 2.2 uflardan olcermisin nasılmış size zahmet. Bende alaçam. :D
Teşekkürler @Kazasker Arkadaşım Sağol. Az önce ölçüm yaptım ben çok iyi anlamam ama bu kapasitörlerin biri diğerini tutmuyor. 3 Ayrı kapasite ölçüm sonucu ama bize @Mr_YAMYAM hocam işin doğrusunu söyler. Bu arada ben 100 adet aldığımda 47 TL ödemiştim Şimdi 50 adedi 40,12TL yazılmış. Çok zam gelmiş.  :o
İlk 4 resim Sony -Cyber-shot en alttaki HP-Photosmart R937
[IMG]https://resmim.net/f/uU26fB.jpg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/ACUJCV.jpg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/zJrIIV.jpg[/img]

gokrtl

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2019, 00:01:05Teşekkürler @Kazasker Arkadaşım Sağol. Az önce ölçüm yaptım ben çok iyi anlamam ama bu kapasitörlerin biri diğerini tutmuyor. 3 Ayrı kapasite ölçüm sonucu ama bize @Mr_YAMYAM hocam işin doğrusunu söyler. Bu arada ben 100 adet aldığımda 47 TL ödemiştim Şimdi 50 adedi 40,12TL yazılmış. Çok zam gelmiş.  :o

toleransları 10% diye biliyorum bunların.
2200 için 220 çıkıyor. Yani 2420 ye kadar değer gösterebilir.
Resimler de 2.173 gibi değer gösteriyor ki bu da 2.200 e çok yakın.
Benim acemi görüşüme göre gayet iyi :))

Kazasker

Eline sağlık üstat. Bence de değerler güzel. Ben de şimdi baktım fiyat uçmuş.  :o  O zaman alamamıştım. Yarın bakiniyim bi.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

@Mr_YAMYAM  abi orjinal stk465 sattığını iddia ediyor. Sen daha iyi anlarsın 48tl fiyatı var. :))

n11.com'dan SANYO STK465 ORİJİNAL ENTEGRE CHİP ELEKTRONİK MALZEME seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/diger/sanyo-stk465-orijinal-entegre-chip-elektronik-malzeme-P200041098

Mr_YAMYAM

Orijinal değil.
Ama ikinci sınıf ürün.
Özgürün amplisindeki kullandığım iyi çalışan entegre.
Orijinali budur.
[attach type=image]10684[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 15 Ocak 2019, 00:16:45Eline sağlık üstat. Bence de değerler güzel. Ben de şimdi baktım fiyat uçmuş.  :o  O zaman alamamıştım. Yarın bakiniyim bi.

Aliexpress te 10 tanesi 60tl. Bence hala uygun fiyat. Kaçırmamak lazım. Ayrıca trampın bir söylemi var. Eğer cumhurbaşkanı ters bir cevap verirse doların yine yükselme ihtimali doğar. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım. (Amacım siyaset yapmak değildir. Sakın yanlış yerlere çekilmesin konu. Sadece bir öngörü de bulundum :))  )

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2019, 00:01:05Teşekkürler @Kazasker Arkadaşım Sağol. Az önce ölçüm yaptım ben çok iyi anlamam ama bu kapasitörlerin biri diğerini tutmuyor. 3 Ayrı kapasite ölçüm sonucu ama bize @Mr_YAMYAM hocam işin doğrusunu söyler. Bu arada ben 100 adet aldığımda 47 TL ödemiştim Şimdi 50 adedi 40,12TL yazılmış. Çok zam gelmiş.  :o
Kondansatörler tipleri kadar toleransları ile de değerlendirilirler.
Bu tip kondansatörler girişte kullanıldıklarında %10 tolerans devrede çok fazla etki yapmaz. Özellikle yüksek empedanslı girişlerde etkileri çok az olacaktır. Bu sebeple düşük toleransa gerek duyulmaz.
Ancak %5 toleranslı kondansatör olunca fiyat anında artmaktadır.
Keza %2.5 veya %1 olunca sizler düşünün.
@ozgurece
Şimdi o kondansatörleri ölçü aletinde bağlı iken hafifçe ısıtarak değerini ölçünüz.
Bakalım ne olacak :D

ozgurece

Onursal Hocam bende Akai AM-U2 deki STK465 söktüm STK461 Taktım  Elimde yedek STK465 var ama galiba buda yan sanyinin yanı. :))

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2019, 00:44:13@ozgurece
Şimdi o kondansatörleri ölçü aletinde bağlı iken hafifçe ısıtarak değerini ölçünüz.
Bakalım ne olacak :D
Onursal Hocam yarın dediğiniz gibi havya ile ısıtayım bakalım değerler ne olacak. ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2019, 00:48:19Onursal Hocam bende Akai AM-U2 deki STK465 söktüm STK461 Taktım  Elimde yedek STK465 var ama galiba buda yan sanyinin yanı. :))

Son çıkan STK lar iyice çöpürdek.
Alıntı yapılan: gokrtl - 15 Ocak 2019, 00:24:28@Mr_YAMYAM  abi orjinal stk465 sattığını iddia ediyor. Sen daha iyi anlarsın 48tl fiyatı var. :))

n11.com'dan SANYO STK465 ORİJİNAL ENTEGRE CHİP ELEKTRONİK MALZEME seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/diger/sanyo-stk465-orijinal-entegre-chip-elektronik-malzeme-P200041098
Bu ürün senin amplindekinin aynısı.
Yani çalışan kötünün iyisi olanlar.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam sizin NEUTRIK kaybolmuş.  :o
Eğer yanlış hatırlamıyorsam buna benziyordu.

[IMG]https://resmim.net/f/eNO8gM.gif[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/WKdiGi.gif[/img]

ozgurece

Onursal Hocam Aliexpress siparişlerim bugün geldi, bu kondansatörlerin 1000uf 63Volt (M)  Low ESR  ölçümlerine bakarmısınız. ?İki adet ayrı ölçüm yaptım sonuçlar Farklı Hocam bu kondansatörler nasıl (M) oluyor anlayamadım. Beni Kazıklamışlar mı ? :o

[IMG]https://resmim.net/f/q8VqLw.jpg[/img]

Mr_YAMYAM

ESR ile kapasite farklıdır.
Sen kapasiteyi ölçüyorsun. Kapasitede bu kadar değer farkı bu tip kondansatörlerde olabilir.
Herhangi bir sorun yok yani.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2019, 18:00:57@Mr_YAMYAM Hocam sizin NEUTRIK kaybolmuş.  :o
Eğer yanlış hatırlamıyorsam buna benziyordu.

[IMG]https://resmim.net/f/eNO8gM.gif[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/WKdiGi.gif[/img]
Sitede bazı kişilerle dalaşınca sanırım forum yönetimi beni afaroz etti :D
O sırada da benim profil resmim de silinmişti.
Ben de yeniden yüklemedim.

Sen resimleri yükleyince ben de çalıp profilime yükledim :D

Öğretmen27

Ozgurce usta normal kapasitemetre ile kondansitor degeri  lcr ile kac gosterdi?
Anladigim kadariyla lcr ile 2200 uf  degerdeki kond 1075 uf civarimi gosterdi?
Birgun benim basima da el.kurutma cihazinda geldi. Kond 220uf 25v kond. kapasitemtre de saglamdi. Onu degistirdim cihaz calismisti.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım sizin için yeni satın aldığım 2200 uf  50 volt kondansatörü iki cihaz ile ölçüm yaptım.  İki cihazda kapasiteyi farklı gösteriyor. Sanıyorum UT612 hassas ölçüm yaptığı için en doğru sonucu o cihazın verdiğin düşünüyorum.Toleransa göre hesaplarsak sağlam sayılır tabiki. Bu arada biriktirdiğim kapasitörleri kapasimetre ile ölçtüğüm de değerler son derece normal görünüyor ama diğer cihazda çok düşük değer ve esr kondansatörler çöpmüş çoğunu ayıkladım. Görünüş mükemmel ,kapasite normal ama çöp kapasitörleri tek tek yakaladım.

[IMG]https://resmim.net/f/yvw7UD.jpg[/img]

Öğretmen27

Su ses sistemindeki kond degeri neydi? Normal kapasitemetre ile ne gosterdi lcr ile ne gosterdi?

seron

ozgurece

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 30 Ocak 2019, 21:07:17Su ses sistemindeki kond degeri neydi? Normal kapasitemetre ile ne gosterdi lcr ile ne gosterdi?
Şimdi o kondansatörü bulup tekrar ölçüm yapacağım. İyiki atmamışım.

Alıntı yapılan: seron - 30 Ocak 2019, 21:07:28Çok güzelmiş kaça aldın? ::ok
Ben satın aldığımda 793,98.TL di .

seron

Vazgeçtim tamam :D
Hiç güzel değilmiş tasarımı kötü bidefa ;D  :P

ozgurece

İşte bu kondansatör kapasimetre ile sağlam gibi görünüyor , diğer ölçü aletinde kapasite ve ESR değerleri ama bu kondansatör devre üzerinde çalışmıyor. Bu biraz bombe yapmış sanki öncesinde fark etmemişim.

Öğretmen27

ozgurece

Hayır kesinlikle çok fazla deneme ölçümü yaptım . Bakın arkadaşlar daha tuhaf bir durum sıfır kondansatör ve değerler.. kondansatör kurumuş sanıyorum. Çünkü aynı kondansatörlerin diğerleri normal değerlerde bu kurumuş

seron

2000uF skalam var diyor. Gördüğün değeri de 10la çarp diyor.
O kapasitörün üstünde 4700uF yazıyor, alet 402uF gösteriyor.
çarpı 10 desek 4020 mikrofarad...
Ama 10la çarpıcak mıyız, çarpmayacak mıyız?
Çarparsak 4020 normal. Çarpmazsan 402uF diyor, normal değil. Hangisi şimdi...
UT 612de bi sıkıntı olabilir mi?

ozgurece

Şimdi arızalı olsa bunu her kapasitör ölçümünde yapar yani hiç değer vermez diye düşünüyorum. Örnek 1000 uf  63 volt .Bence en doğru ölçümü yapıyor hatta bazı kondansatörlerde VC 6013 de kapasite normal ama UT612 de direnç gibi değer gösteriyor yani kondansatör kurumuş veya çok değer kaybetmiş. Ha eğer bozuksa satıcının kafasına çakalım bu aleti  :D

seron

ozgurece

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Ocak 2019, 21:53:11Bu işi çözse çözse @Mr_YAMYAM Hocam çözer .
Bir kondansatörün testi iki şekilde yapılır.
1) Kapasite değeri.
Kapasite okunması kondansatör tamamen boş iken ve oda sıcaklığında yapılmalıdır.
Eğer kondansatörün boş olduğundan emin olamıyorsak iki ucu bir süre kısa devre edilerek boşaltılmalıdır.
Oda sıcaklığında da olsa ölçü aletinin okuyabilmesi için zaman gereklidir. Her ölçü aleti değeri anında göstermeyebilir.
Özellikle elektrolitik kondansatörlerde uzun süre bekleyerek okunmalıdır.
2) ESR değeri.
Kondansatörlerdeki ESR değeri her frekansta farklıdır. Bu sebeple sağlıklı bir ESR ölçümü için o kondansatörün kullanıldığı frekans iyi bilinmelidir.
Şebeke doğrultmaç devrelerinde kullanılan kondansatörler 50-100Hz frekanslarda ölçülmelidir.
Ölçü aleti ile ölçülen ESR bu frekansları kapsamıyorsa ölçüm hatalı çıkacaktır.
NASIL ÖLÇÜLÜR.
Tam 10V AC veren bir trafo temin edilir. tam omik özellikli bir 10 ohm 10W tan daha büyük bir direnç temin edilir.
AC 10V a kondansatör seri bağlanarak, çıkışına 10 ohm direnç bağlanır.
Kondansatör ve direnç üzerindeki voltajlar ölçülüp te orantılandığında basitçe ESR ölçülmüş olacaktır.
10V gerilimde kondansatör üzerinde 1V direnç üzerinde de 9V düşümü ölçmüşsek, kaba bir hesapla direnç ile kondansatör ESR oranının 10/1 olduğunu hesaplayabiliriz. Yani ESR = 1 ohm. (50Hz te)
eğer kondansatör üzerindeki gerilim daha yüksek çıkıyorsa, örneğin 9V gibi ise kondansatör temelde bozuk anlamındadır.
NOT: 10 ohm iç dirence sahip bir lamba da kullanılabilir. Ancak ısındığında lambanın direncinin artacağı hesaplanmalıdır. Bu sebeple ölçümün başından itibaren devreye seri AC ampermetre bağlanmalıdır.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam açıklama için Teşekkürler. Sizin yönlendirdiğiniz şekilde uygulamalı olarak test yapmak gerekiyor. Bu cihazı tecrübe etmeye çalışan kullanıcı olarak öğrenmeye çalışıyorum. Kalibrasyon ayarları çıkıyor bazı kapasitörleri hemen okuyor sanıyorum sorunsuz sağlam olan doğru değerleri okuyabildiklerimiz. Diğer kapasimetre nin (VC 6013) çok doğru ölçüm yaptığını sanmıyorum. Aralarında sağlam fiyat farkı var. Neredeyse 10 / 1

gokrtl

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Ocak 2019, 22:57:08@Mr_YAMYAM Hocam açıklama için Teşekkürler. Sizin yönlendirdiğiniz şekilde uygulamalı olarak test yapmak gerekiyor. Bu cihazı tecrübe etmeye çalışan kullanıcı olarak öğrenmeye çalışıyorum. Kalibrasyon ayarları çıkıyor bazı kapasitörleri hemen okuyor sanıyorum sorunsuz sağlam olan doğru değerleri okuyabildiklerimiz. Diğer kapasimetre nin (VC 6013) çok doğru ölçüm yaptığını sanmıyorum. Aralarında sağlam fiyat farkı var. Neredeyse 10 / 1

Valla benim içime kurt düştü. Senin yerinde olsam ut612'nin doğru ölçüm yaptığını test etmek için o sıfır gösterdiği kapasitörü yamyam abinin dediği şekilde ölçerdim.  :du:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın