Ana içeriğe git
Konu: Unit UT 612 EL Tipi LCR Multimetre (780 Kez okunmuş)

Ynt: Unit UT 612 EL Tipi LCR Multimetre

Yanıt #45
Nevrim döned. Ben aradan çekiliyoring... :)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #46
Bu işi çözse çözse @Mr_YAMYAM Hocam çözer .

Yanıt #47
Bu işi çözse çözse @Mr_YAMYAM Hocam çözer .
Bir kondansatörün testi iki şekilde yapılır.
1) Kapasite değeri.
Kapasite okunması kondansatör tamamen boş iken ve oda sıcaklığında yapılmalıdır.
Eğer kondansatörün boş olduğundan emin olamıyorsak iki ucu bir süre kısa devre edilerek boşaltılmalıdır.
Oda sıcaklığında da olsa ölçü aletinin okuyabilmesi için zaman gereklidir. Her ölçü aleti değeri anında göstermeyebilir.
Özellikle elektrolitik kondansatörlerde uzun süre bekleyerek okunmalıdır.
2) ESR değeri.
Kondansatörlerdeki ESR değeri her frekansta farklıdır. Bu sebeple sağlıklı bir ESR ölçümü için o kondansatörün kullanıldığı frekans iyi bilinmelidir.
Şebeke doğrultmaç devrelerinde kullanılan kondansatörler 50-100Hz frekanslarda ölçülmelidir.
Ölçü aleti ile ölçülen ESR bu frekansları kapsamıyorsa ölçüm hatalı çıkacaktır.
NASIL ÖLÇÜLÜR.
Tam 10V AC veren bir trafo temin edilir. tam omik özellikli bir 10 ohm 10W tan daha büyük bir direnç temin edilir.
AC 10V a kondansatör seri bağlanarak, çıkışına 10 ohm direnç bağlanır.
Kondansatör ve direnç üzerindeki voltajlar ölçülüp te orantılandığında basitçe ESR ölçülmüş olacaktır.
10V gerilimde kondansatör üzerinde 1V direnç üzerinde de 9V düşümü ölçmüşsek, kaba bir hesapla direnç ile kondansatör ESR oranının 10/1 olduğunu hesaplayabiliriz. Yani ESR = 1 ohm. (50Hz te)
eğer kondansatör üzerindeki gerilim daha yüksek çıkıyorsa, örneğin 9V gibi ise kondansatör temelde bozuk anlamındadır.
NOT: 10 ohm iç dirence sahip bir lamba da kullanılabilir. Ancak ısındığında lambanın direncinin artacağı hesaplanmalıdır. Bu sebeple ölçümün başından itibaren devreye seri AC ampermetre bağlanmalıdır.

Yanıt #48
@Mr_YAMYAM Hocam açıklama için Teşekkürler. Sizin yönlendirdiğiniz şekilde uygulamalı olarak test yapmak gerekiyor. Bu cihazı tecrübe etmeye çalışan kullanıcı olarak öğrenmeye çalışıyorum. Kalibrasyon ayarları çıkıyor bazı kapasitörleri hemen okuyor sanıyorum sorunsuz sağlam olan doğru değerleri okuyabildiklerimiz. Diğer kapasimetre nin (VC 6013) çok doğru ölçüm yaptığını sanmıyorum. Aralarında sağlam fiyat farkı var. Neredeyse 10 / 1

Yanıt #49
@Mr_YAMYAM Hocam açıklama için Teşekkürler. Sizin yönlendirdiğiniz şekilde uygulamalı olarak test yapmak gerekiyor. Bu cihazı tecrübe etmeye çalışan kullanıcı olarak öğrenmeye çalışıyorum. Kalibrasyon ayarları çıkıyor bazı kapasitörleri hemen okuyor sanıyorum sorunsuz sağlam olan doğru değerleri okuyabildiklerimiz. Diğer kapasimetre nin (VC 6013) çok doğru ölçüm yaptığını sanmıyorum. Aralarında sağlam fiyat farkı var. Neredeyse 10 / 1

Valla benim içime kurt düştü. Senin yerinde olsam ut612'nin doğru ölçüm yaptığını test etmek için o sıfır gösterdiği kapasitörü yamyam abinin dediği şekilde ölçerdim.  :du:
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #50
Kondansatörler iki ayrı modda ölçülüyormuş. Şimdi tüm kondansatörlerde değerleri okuyabiliyorum. Ama detay fazla .Zaman içinde çözerim inşallah.
parallel measurement  cp
serial measurement  cs