Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: UNI-T UT139C multimetre incelemesi (971 Kez okunmuş)

Ynt: UNI-T UT139C multimetre incelemesi

Yanıt #45
Kullandığın yazılımın ne olduğunu göremiyorum. Ama özel olarak, belli bir ses kartı için yazılan bir yazılım ise, ve sende de o ses kart varsa, kartın ürettiği sinyalin doğru voltajda olduğuna güvenebilirsin. Ama genel olarak yazılan bir yazılım ise, o ses kartının hangi vojtajı üreteceği belli değildir. PC'nin volüm değeri de işin içine girecek, PC'deki ses sisteminin uyguladığı değişiklikler de işin içine girecek.

Mutlak ölçümler için ses kartı kullanırken çok dikkat etmek lazım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #46
Bir de 0 dB ürettiriyorum diyorsun. Bu ifadenin mutlak voltaj seviyesi olarak hiçbir anlamı yok. 0 dB demek, bir değişiklik yapılmıyor, girişteki aynen çıkışa veriliyor demek. Bunun tek makul yorumu, o yazılım, ses kartının verebileceği maksimum voltaj seviyesini üretiyor olması. Ama nedir bu maksimum seviye? PC'nin volüm kontrolü hangi konumda olmalı? Yeni windows'larda ses sunucusu var, ses kartını mevcut yazılımlar arasında paylaştırır, her kaynaktan gelen sesi mix eder. Bu da seviyeyi değiştirir. Sonra sen tam test yaparken email gelir, "dling" diye bir ses çıkar, oda çıkışa gider :D

İstersen yazılımın linkini ver, benim windows'a kurayım ve bendeki audio analyzer ile gerçek seviyeyi ölçeyim.

Yanıt #47
Bir de 0 dB ürettiriyorum diyorsun. Bu ifadenin mutlak voltaj seviyesi olarak hiçbir anlamı yok. 0 dB demek, bir değişiklik yapılmıyor, girişteki aynen çıkışa veriliyor demek. Bunun tek makul yorumu, o yazılım, ses kartının verebileceği maksimum voltaj seviyesini üretiyor olması. Ama nedir bu maksimum seviye? PC'nin volüm kontrolü hangi konumda olmalı? Yeni windows'larda ses sunucusu var, ses kartını mevcut yazılımlar arasında paylaştırır, her kaynaktan gelen sesi mix eder. Bu da seviyeyi değiştirir. Sonra sen tam test yaparken email gelir, "dling" diye bir ses çıkar, oda çıkışa gider :D

İstersen yazılımın linkini ver, benim windows'a kurayım ve bendeki audio analyzer ile gerçek seviyeyi ölçeyim.

Onboard ses kartım yandığı için yıllar önce yerine aldığım bir ses kartı var şu an üstünde. Programı dosya olarak ekledim.
Programın sağ kısmında db seçenekleri olduğu için o şekilde belirttim ben @gokrtl arkadaşımıza.
Çıkışlarda standart bir max değeri olduğunu düşünüyordum. Ölçümlerimiz aynı voltajda olsun diye.

Yanıt #48
Program genel amaçlı ve kurulumsuz direk çalışan cinsten abi. Ses konumu faktörünü ölçüm yaparken akıl edemedim maalesef. Pc sesi bayağı kısıktı ben ölçüm yaparken.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #49
Programı elimdeki iki ses kartı ile denedim. Birisi RME, diğeri de anakartın kendi ses çipi. 0 dB ayarına getirince ikisinde de farklı ses seviyesi çıkıyor. RME 0 dB'de temiz 3.4 Vrms verirken, anakartın ses çipi 0 dB'de çok bozuk bir çıkış üretiyor. Ayrıca seviyesi de 2 Vrms civarında Windows volümünü ayarlayınca da ses etkileniyor.

Yani senin anlayacağın, bu programı herhangi bir ses kartı ile kullanınca çıkıştan kaç Volt sinyal çıkar, bu çıkan sinyal düzgün mü değil mi bilinmez.

Yanıt #50
Merhabalar;
Evde hobi olarak elektronik ile uğraşmaktayım.Kullanmakta olduğum multimetre  güvenilir ölçüm yapmadığından  ve zaman zaman en az iki multimetre gerekli olduğundan yeni multimetre arayışına girdim.Hazır konu açılmış iken tekrar dan konu kalabalığı yapmamak için soru mu buradan sormak istedim.Şuan aklımda  dört Multi metre var bunlar;

Unit ut139 c
Aneng 8009
Aneng Q1
Mustol MT 109
 Ürün linkleri aşağıda mevcut'dur

UNIT UT139 C

TRY 155.12  29%OFF | ANENG AN8009 Gerçek RMS Otomatik Aralığı Dijital Multimetre NCV Ohmmetre AC/DC Gerilim Ampermetre Akım Ölçer sıcaklık ölçümü #1
https://s.click.aliexpress.com/e/rFgdgH96b

TRY 192.81  16%OFF | ANENG Q1 Gerçek-RMS Dijital Multimetre Düğme 9999 rm409b test otomotiv elektrik comprobador dmm transistör test cihazı
https://s.click.aliexpress.com/e/nRDIQ7bV

TRY 120.53  41%OFF | MUSTOOL MT109 Taşınabilir 9999 Sayımlar True RMS Multimetre AC DC Gerilim Akım NCV Sıcaklık Test Cihazı
https://s.click.aliexpress.com/e/oPcviBbgX

Yanıt #51
Listenin birincisi Unit ut139 c 'dir.

Yanıt #52
Şuan itibariyle unit almaya karar verdim aliexpers den 1 dolar lık ürün dahi alsak vergi ödemek zorundayız ve bir ay gibi bekleme süresi var zaten @taydin de oyunu unit den yana kullanmış.

Yanıt #53
Şuan itibariyle unit almaya karar verdim aliexpers den 1 dolar lık ürün dahi alsak vergi ödemek zorundayız ve bir ay gibi bekleme süresi var zaten @taydin de oyunu unit den yana kullanmış.

Banggood.com a bakın. Vergiler ve nakliye dahil promosyonlar yapılıyor. Sadece ürünün parasını ödüyorsunuz. Denk gelirseniz avantajlı olur. İç piyasayı da kontrol edin. Bazen yurtdışından daha  uygun fiyatlara  ürün bulunabiliyor.