Ana içeriğe git
Konu: UNI-T UT139C multimetre incelemesi (1143 Kez okunmuş)

Ynt: UNI-T UT139C multimetre incelemesi

Yanıt #30
Evet olabilir Emrah. Burada elektrikçilerde genelde motor çeşitleri bulunuyor, ben olsam motoru görerek, şöyle milini çevirip, yakından dinleyip almak isterim  :)
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #32
Ben  de  Türkiye den alırdım.
Çünkü çinden gelen ürün nasıl iyimi kötü mü bilemeyiz.Birde kargo süreci  uzun sürüyor.
Ayrıca o çıplak motorun titreşimi az olanı almak daha iyi olur.Titreşim çok iken elde ağrı yapıyor.Pcb delmek işkenceye dönebilir.
Önçeden bu dc motorlardan çok kullandım delici uç bulamadığımdan cam çivisi ve ince çelik demiri taş motoru ile inceltmek suretiyle bile pcb deldiğimi  hatırlarım😀

Yanıt #34
@taydin ustam bu bahsettiğiniz 139c deki kalibrasyon olayı nedir sitesinde 194 tl diyor kalibrasyon lu olarak 105 tl fark istiyor bu cihazı nasıl almalıyız kalibrasyon lu mu yoksa kalibrasyonsuz mu

Yanıt #35
Kalibrasyonun iki amacı vardır:

1) Ölçü aletinin, dokümanlarında açıklanan performans kriterlerini sağladığının teyit edilmesi ve bunu gösteren bir sertifika düzenlenmesi.

2) Eğer ölçü aleti, dokümanlarında açıklanan performans kriterlerini sağlamadığı tespit edilirse, aletin iç ayarlarını değiştirerek performans kriterlerini sağlamasının temin edilmesi.

Her ölçü aletinin kalibrasyon amaçlı iç ayarları yoktur. UT139C'de var mıdır bilemiyorum.

Ölçü ve test ekipmanlarının kalibrasyonunu genelde kurumsal firmalar yaptırır. Veya devletten ihale alacaksın, ve ilgili kurum da bütün kullandığın cihazların kalibrasyonlu olmasını zorunlu kılar. Veya çok yüksek hassasiyet ve doğruluğa sahip bir ölçü aleti aldın, örneğin 10,000 dolar verdin 8.5 haneli Keysight 3458A aldın, belli ku bu aletin doğru ölçüm yapması senin için çok önemli. Bu durumda da gene peryodik olarak bunun kalibrasyonunu yaptırmak lazım ki onun gerçekten doğru ölçtüğünden emin olasın.

Yanıt #36
@taydin ustam peki 139c nin resmi sitesinde kalibrasyonsuz fiyatı 190 tl kalibrasyon lu fiyatı 295 tl ben hangisini almalıyım arada 100 tl fark istiyor

Yanıt #37
@taydin ustam peki 139c nin resmi sitesinde kalibrasyonsuz fiyatı 190 tl kalibrasyon lu fiyatı 295 tl ben hangisini almalıyım arada 100 tl fark istiyor

Kalibrasyonsuz al. Ama illa kalibrasyon olsun diyorsan, maddi durumun da iyi ise, kalibrasyon yapılmaya müsait bir multimetre al, mesela Fluke 87-V. Bu multimetreyi sen, çocukların ve torunların kullanır  ::ok

Yanıt #38

Kalibrasyonsuz al. Ama illa kalibrasyon olsun diyorsan, maddi durumun da iyi ise, kalibrasyon yapılmaya müsait bir multimetre al, mesela Fluke 87-V. Bu multimetreyi sen, çocukların ve torunların kullanır  ::ok
Ustam dediğin multimetre ye göz ucuyla bir baktım sadece linke tiklamaya korktum ben hale evimde 15 liralık multimetre kullanıyorum en ucuzu olanindan ki zaten benim fazla bir ekipmanim yok bir kaç ucuz alet edevat sadece
100 liralık tabanca havya
22 liralık kalem havya
15 liralık multimetre
Ve bir kaç parça da alet edevat
Iki yıldır bunlarla buralara kadar geldim fakat artık bir üst seviyeye geçmek istiyorum bunun içinde ekipmanlarimi da yükseltmek istiyorum öncelik olarak da 139c den başlamak istiyorum suan için benim ihtiyaclarimi fazlasıyla karşılayacak bir cihaza benziyor daha sonrasında sıcak hava üflemeli havya ıstasyonu yapacam kısmet olursa onun ardına bir osiloskop  almayı düşünüyorum yani kademe kademe araclarimi yukseltecem bir yerde gördüm 950 tl civarında bir sinyal jeneratoru onu almayı düşünüyorum kısaca ben bunlardan para kazanmiyorum sadece gibi amaçlı yapıyorum stres atmak için

Yanıt #39
Abi UT33A+ alınır mı?
Elimdeki multimetre AC akım ölçemiyor. Onun için en basitinden AC gerilim ve akım ölçebileceğim bir cihaz arıyorum.
Zaten ilk proje bittikten sonra bir diğerine 1 ay kadar sonra başlayacağım. Eğer al dersen alacağım.
Matkabım da var, bir hafta sonra da malzemeleri alıp şu 2.1 ampliyi bitirmek istiyorum. Canım sıkılıyor :)
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #40
Abi UT33A+ alınır mı?
Elimdeki multimetre AC akım ölçemiyor. Onun için en basitinden AC gerilim ve akım ölçebileceğim bir cihaz arıyorum.
Zaten ilk proje bittikten sonra bir diğerine 1 ay kadar sonra başlayacağım. Eğer al dersen alacağım.
Matkabım da var, bir hafta sonra da malzemeleri alıp şu 2.1 ampliyi bitirmek istiyorum. Canım sıkılıyor :)

Alınmaz Serhat :) Babana veya annene söyle aradaki farkı kapatsınlar ve bir 139C al işte.

Yanıt #41

Hani matkabı görmedik resimlerini koy da bir bakalım. Merkezlemesi iyi mi? Titreşimsiz çalışıyor mı?

Yanıt #42
Abi ben ilk proje için elimdekini kullanırım, onda sıkıntı yok ama elimdeki alet 15 liralık ne işe yaradığını bilmediğim bir şey.
Elimde para varken basit bir şey almak istiyorum. Zaten 139C için para karşılamam mümkün değil.
Elimde 50 lira vardı, babamdan zorla 40 lira aldım. Şimdi gidip 100 lira isteyemem.

Matkabı geçici bir süreliğine bir arkadaşımdan aldım. DC motorlu bir sistem.
Benim yapmak istediğimin bir alt seviyesi. Ama iş görür.
Bu arada motor ve mandren seçimimi değiştirdim.
Motorun mil çapı 5mm. Ona göre mandren alacağım.
Motor Link
Mandren Link
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #43
dostum merhaba sana birşey danışmak istiyorum.
Yanlış bilmiyorsam sende de unit ut139c modeli multimetre var. Bu multimetreyle hocanın verdiği sinyal jeneratörü programından 1 Khz de 0 db ses seviyesinde 4V değer okuyabiliyorum. Sonrasında aşağıdaki gibi düşüş yaşanıyor.

2 Khz 4V , 4 Khz 1.645V , 5 Khz 0.762V , 7 Khz 0.124V , 10 Khz de V ya da Mv kademesinde kayda değer bir şey göstermiyor

Bu benim bilgisayarımdan mı yoksa ölçü aletinden mi anlayamadım.

@sametozt
Benim ölçümlerim aşağıdaki şekilde. Karşılaştırma yapıp dönersen sevinirim. Çünkü iki aynı makine arasın da çok farklı değerler çıktı. Bunun sebebini anlamak lazım.

https://youtu.be/eX2Ol_KcV5Q
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #44
@sametozt
Benim ölçümlerim aşağıdaki şekilde. Karşılaştırma yapıp dönersen sevinirim. Çünkü iki aynı makine arasın da çok farklı değerler çıktı. Bunun sebebini anlamak lazım.

https://youtu.be/eX2Ol_KcV5Q

Yardımın için çok teşekkür ederim.
Kaynak çıkış voltajının farklı olması bilgisayardan kaynaklı da olabilir ya da bilgisayarın sesinin kısık olması da olabilir.
Sonuç olarak okuduğumuz değerler 2 Khz'den sonra senin ölçü aletinde de çok fazla düşüş yaşıyor.
Anladığım kadarıyla 1 Khz'den sonra bu ölçü aleti ac voltaj ölçüm yapamıyor. Osiloskop ile devam etmek gerekiyor diye düşünüyorum.
Ben de senin gibi çok fazla bilgi sahibi değilim. Anlayanlar da yorum yapabilirse çok sevinirim.