Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: UNI-T UT139C multimetre incelemesi (966 Kez okunmuş)

Ynt: UNI-T UT139C multimetre incelemesi

Yanıt #1
İncelemenizi komple izledim. Bu cihazı 4-5 ay önce almış birisi  olarak. Ben sizler kadar uzman değilim sadece Sayın @seron  un dediği gibi amatörce bu işlerle uğraşıyorum. Ama detaylı incelemeniz için teşekkür ederim.  Sadece şunu eklemek istiyorum. NCV özelliği sadece yüksek voltajlar için değil düşük voltajlar için de kullanışlı. Örneğin 20 metre uzunluğunda 2x 0,75mm lik bir kablonun  bir damarında bulunan bir kopukluğun tam olarak nerede olduğunu tespit edebiliyorsunuz. Bunun için o kabloya 12 volt vermeniz bile yeterli oluyor.

Yanıt #2
İncelemenizi komple izledim. Bu cihazı 4-5 ay önce almış birisi  olarak. Ben sizler kadar uzman değilim sadece Sayın @seron  un dediği gibi amatörce bu işlerle uğraşıyorum. Ama detaylı incelemeniz için teşekkür ederim.  Sadece şunu eklemek istiyorum. NCV özelliği sadece yüksek voltajlar için değil düşük voltajlar için de kullanışlı. Örneğin 20 metre uzunluğunda 2x 0,75mm lik bir kablonun  bir damarında bulunan bir kopukluğun tam olarak nerede olduğunu tespit edebiliyorsunuz. Bunun için o kabloya 12 volt vermeniz bile yeterli oluyor.

Hmm hiç aklıma gelmezdi. Bu faydalı tekniği paylaştığınız için teşekkürler.

Böyle kablolardaki kopuk yeri bulmak için benim bildiğim şöyle bir teknik kullanılıyordu: Bir trafonun primerinin uçlarını kabloya bağlıyorsunuz, trafonun sekonderini de 220V'a :o

Primerde tabi binlerce voltluk bir gerilim oluşuyor, ve kablonun kopuk olduğu yerde oluşan ark nedeniyle kablonun ilgili yeri yanıp kararmaya başlıyor. Ama tabi bu metodu kullanmak biraz yürek istiyor :))
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #3

Böyle kablolardaki kopuk yeri bulmak için benim bildiğim şöyle bir teknik kullanılıyordu: Bir trafonun primerinin uçlarını kabloya bağlıyorsunuz, trafonun sekonderini de 220V'a :o

Primerde tabi binlerce voltluk bir gerilim oluşuyor, ve kablonun kopuk olduğu yerde oluşan ark nedeniyle kablonun ilgili yeri yanıp kararmaya başlıyor. Ama tabi bu metodu kullanmak biraz yürek istiyor :))
Kablo elden komple gittikten sonra ne anladım :D İyi teknikmiş 8)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #4

Hocam doğaçlama olarak biz amatörler bu testi çok yapıyoruz. Tabi yürek istiyor  :D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #6
Hocam bu True RMS, değil mi?
Eğer öyle ise bundan alayım. Kim bekleyecek bir multimetreyi 30 gün :)
 Evet true RMS. Veya 139C için şu anda bütçe müsait değişse Aneng 8008'i de alabilirsin.

Yanıt #7
Mastech Ms8268, Aneng 8008 ve Unıt Ut139c  arasında kalmışken  sıcaklık ölçümü ve  NCV  özelliğinden dolayı  139c yi aldım ben. Dolar bu kadar fırlamadan önce 165 TL ye falan almıştım.

Yanıt #9
zaten 200 TL ye birşey kalmamış Serhat. 60 TL daha biriktir al bir U139C. Veya U61E yi de düşünebilirsin, ama 3.5 hane yerine 4.5 hanelik muitimetre alıyorum, çok daha hassas ölçümler yapabileceğim diye düşünme.4.5 hane ve 22000 count olmasına rağmen U61E nin doğruluğu U139C ye göre çok da iyi değil.

Ama bütçe gerçekten vahim durumda ve multimetre de hemen lazımsa Aneng 8009'u al.

Yanıt #10
Çin mallarının hepsi aşağı yukarı ayni isi yapıyor. Richmeters, peakmeter, winapex kullandım. Richmeters ve winapex kullanıyorum şimdilik.

Richmeters RM113D, winapex Et8102.

Yanlış anlamayın bir ekstrası yok. Peakmeter PM18C kullanıyordum daha önce. Muadillerine göre de pahalıdır. Bozuldu. Emin olmamakla beraber yanlış ölçüm yapmış olabilirim. Kapasitörü deşarj etmeden ölçtüm ya da direnç kademesindeyken voltaj ölçtüm. Hatırlamıyorum.

Hangisi olursa olsun dikkatli kullanmak lazım.

Bence Çin mallarından unit veya mastech almayacaksaniz. Fiyat performans ürünü alin aliexpressten derim. Yorumlara inceleme videolarına ve özelliklerine de bakarsınız.

(Unit UT210D de kullanıyorum. Kaliteli cihazlar yapıyor unit)

Yanıt #11
zaten 200 TL ye birşey kalmamış Serhat. 60 TL daha biriktir al bir U139C. Veya U61E yi de düşünebilirsin, ama 3.5 hane yerine 4.5 hanelik muitimetre alıyorum, çok daha hassas ölçümler yapabileceğim diye düşünme.4.5 hane ve 22000 count olmasına rağmen U61E nin doğruluğu U139C ye göre çok da iyi değil.

Ama bütçe gerçekten vahim durumda ve multimetre de hemen lazımsa Aneng 8009'u al.
Abi Aneng 8008 buldum, 110 TL fiyatı var. Onu alacağım.
Bütçem vahim, doğrudur. Daha matkap, matkap uç seti ve dekupaj testere alacağım. Yani çok işim var :)

Yanıt #12
Abi Aneng 8008 buldum, 110 TL fiyatı var. Onu alacağım.
Bütçem vahim, doğrudur. Daha matkap, matkap uç seti ve dekupaj testere alacağım. Yani çok işim var :)
Matkapı çok iyi seçmen gerek serhat. Ben en küçük 0.8mm en büyük 1.5mm uç kullanıyorum. 3-4 delikte bir ucu suya batırıyorum. Aksi taktirde hemen kırılıyor. Matkabın ucunun çok stabil dönmesi gerek. 10 setlik ucun 7 sini 20dk içinde kırdım son kalan 3 ucu 8 aydır kullanıyorum. :)) :))
1. Uç stabil dönecek
2. 3-4 delik te bir ucu suya banacan.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #13
Matkapı çok iyi seçmen gerek serhat. Ben en küçük 0.8mm en büyük 1.5mm uç kullanıyorum. 3-4 delikte bir ucu suya batırıyorum. Aksi taktirde hemen kırılıyor. Matkabın ucunun çok stabil dönmesi gerek. 10 setlik ucun 7 sini 20dk içinde kırdım son kalan 3 ucu 8 aydır kullanıyorum. :)) :))
1. Uç stabil dönecek
2. 3-4 delik te bir ucu suya banacan.
Ne alayım, bir tavsiyen var mıdır?
Ben bir ürün buldum, alsam mı almasam mı karar veremedim. Ne diyorsun?
https://www.hepsiburada.com/bavaria-bcd-7-2-li-sarjli-vidalama-29-parca-p-HBV00000B9VRR

Yanıt #14
Ne alayım, bir tavsiyen var mıdır?
Ben bir ürün buldum, alsam mı almasam mı karar veremedim. Ne diyorsun?
https://www.hepsiburada.com/bavaria-bcd-7-2-li-sarjli-vidalama-29-parca-p-HBV00000B9VRR

Serhat, o linkini verdiğin matkabı alırsan, daha ilk delikte matkap ucunu kırarsın. O hiç uygun değil.

Daha önce linkini verdiğin aliexpress deki motoru al (şimdi bulamiyorum senin verdiğin linki). Uç kırmaman için motorun yataklarının iyi olması lazım, az titreşimli olmalı, ve mandrenin de iyi merkezliyor olması lazım. İnşallah o Çin'deki motor öyledir. Öyle değilse değişik motor ve mandrenlerle denemen lazım.

Matkap ucunu Çin'den alma. Sanayi'den yerli mali "Makina Takım" HSS matkap ucu al, çok daha kalitelidir. Öyle bütün uç çaplarını bir kerede set halinde almak iyi bir fikir değil. Gerektikçe uç al. 1mm, 0.8mm en önemlisi. Belki 1.2mm 1.5mm ve 2mm de sonradan alabilirsin.