UNI-T UT139C multimetre incelemesi

Başlatan taydin, 14 Ocak 2019, 00:15:12

taydin

Başlangıç seviyesi için uygun olduğunu düşündüğüm UT139C nin genel bir incelemesi

https://www.youtube.com/watch?v=Nu6th1KhFmk
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

07 Osman

İncelemenizi komple izledim. Bu cihazı 4-5 ay önce almış birisi  olarak. Ben sizler kadar uzman değilim sadece Sayın @seron  un dediği gibi amatörce bu işlerle uğraşıyorum. Ama detaylı incelemeniz için teşekkür ederim.  Sadece şunu eklemek istiyorum. NCV özelliği sadece yüksek voltajlar için değil düşük voltajlar için de kullanışlı. Örneğin 20 metre uzunluğunda 2x 0,75mm lik bir kablonun  bir damarında bulunan bir kopukluğun tam olarak nerede olduğunu tespit edebiliyorsunuz. Bunun için o kabloya 12 volt vermeniz bile yeterli oluyor.

taydin

Alıntı yapılan: 07 Osman - 14 Ocak 2019, 19:54:01İncelemenizi komple izledim. Bu cihazı 4-5 ay önce almış birisi  olarak. Ben sizler kadar uzman değilim sadece Sayın @seron  un dediği gibi amatörce bu işlerle uğraşıyorum. Ama detaylı incelemeniz için teşekkür ederim.  Sadece şunu eklemek istiyorum. NCV özelliği sadece yüksek voltajlar için değil düşük voltajlar için de kullanışlı. Örneğin 20 metre uzunluğunda 2x 0,75mm lik bir kablonun  bir damarında bulunan bir kopukluğun tam olarak nerede olduğunu tespit edebiliyorsunuz. Bunun için o kabloya 12 volt vermeniz bile yeterli oluyor.

Hmm hiç aklıma gelmezdi. Bu faydalı tekniği paylaştığınız için teşekkürler.

Böyle kablolardaki kopuk yeri bulmak için benim bildiğim şöyle bir teknik kullanılıyordu: Bir trafonun primerinin uçlarını kabloya bağlıyorsunuz, trafonun sekonderini de 220V'a :o

Primerde tabi binlerce voltluk bir gerilim oluşuyor, ve kablonun kopuk olduğu yerde oluşan ark nedeniyle kablonun ilgili yeri yanıp kararmaya başlıyor. Ama tabi bu metodu kullanmak biraz yürek istiyor :))

seron

Alıntı yapılan: taydin - 14 Ocak 2019, 20:32:49Hmm hiç aklıma gelmezdi. Bu faydalı tekniği paylaştığınız için teşekkürler.

Böyle kablolardaki kopuk yeri bulmak için benim bildiğim şöyle bir teknik kullanılıyordu: Bir trafonun primerinin uçlarını kabloya bağlıyorsunuz, trafonun sekonderini de 220V'a :o

Primerde tabi binlerce voltluk bir gerilim oluşuyor, ve kablonun kopuk olduğu yerde oluşan ark nedeniyle kablonun ilgili yeri yanıp kararmaya başlıyor. Ama tabi bu metodu kullanmak biraz yürek istiyor :))
Kablo elden komple gittikten sonra ne anladım :D İyi teknikmiş 8)

Kazasker

Alıntı yapılan: taydin - 14 Ocak 2019, 20:32:49Hmm hiç aklıma gelmezdi. Bu faydalı tekniği paylaştığınız için teşekkürler.

Hocam doğaçlama olarak biz amatörler bu testi çok yapıyoruz. Tabi yürek istiyor  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 14 Ocak 2019, 00:15:12Başlangıç seviyesi için uygun olduğunu düşündüğüm UT139C nin genel bir incelemesi

https://www.youtube.com/watch?v=Nu6th1KhFmk

Hocam bu True RMS, değil mi?
Eğer öyle ise bundan alayım. Kim bekleyecek bir multimetreyi 30 gün :)

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 14 Ocak 2019, 21:18:27Hocam bu True RMS, değil mi?
Eğer öyle ise bundan alayım. Kim bekleyecek bir multimetreyi 30 gün :)
Evet true RMS. Veya 139C için şu anda bütçe müsait değişse Aneng 8008'i de alabilirsin.

07 Osman

Mastech Ms8268, Aneng 8008 ve Unıt Ut139c  arasında kalmışken  sıcaklık ölçümü ve  NCV  özelliğinden dolayı  139c yi aldım ben. Dolar bu kadar fırlamadan önce 165 TL ye falan almıştım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 14 Ocak 2019, 23:00:18Evet true RMS. Veya 139C için şu anda bütçe müsait değişse Aneng 8008'i de alabilirsin.
Aneng 8008 bulamadım. 8009 var, o da 140 TL. Alınır mı?
Aneng 8009

taydin

zaten 200 TL ye birşey kalmamış Serhat. 60 TL daha biriktir al bir U139C. Veya U61E yi de düşünebilirsin, ama 3.5 hane yerine 4.5 hanelik muitimetre alıyorum, çok daha hassas ölçümler yapabileceğim diye düşünme.4.5 hane ve 22000 count olmasına rağmen U61E nin doğruluğu U139C ye göre çok da iyi değil.

Ama bütçe gerçekten vahim durumda ve multimetre de hemen lazımsa Aneng 8009'u al.

karadvt

Çin mallarının hepsi aşağı yukarı ayni isi yapıyor. Richmeters, peakmeter, winapex kullandım. Richmeters ve winapex kullanıyorum şimdilik.

Richmeters RM113D, winapex Et8102.

Yanlış anlamayın bir ekstrası yok. Peakmeter PM18C kullanıyordum daha önce. Muadillerine göre de pahalıdır. Bozuldu. Emin olmamakla beraber yanlış ölçüm yapmış olabilirim. Kapasitörü deşarj etmeden ölçtüm ya da direnç kademesindeyken voltaj ölçtüm. Hatırlamıyorum.

Hangisi olursa olsun dikkatli kullanmak lazım.

Bence Çin mallarından unit veya mastech almayacaksaniz. Fiyat performans ürünü alin aliexpressten derim. Yorumlara inceleme videolarına ve özelliklerine de bakarsınız.

(Unit UT210D de kullanıyorum. Kaliteli cihazlar yapıyor unit)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 15 Ocak 2019, 22:28:30zaten 200 TL ye birşey kalmamış Serhat. 60 TL daha biriktir al bir U139C. Veya U61E yi de düşünebilirsin, ama 3.5 hane yerine 4.5 hanelik muitimetre alıyorum, çok daha hassas ölçümler yapabileceğim diye düşünme.4.5 hane ve 22000 count olmasına rağmen U61E nin doğruluğu U139C ye göre çok da iyi değil.

Ama bütçe gerçekten vahim durumda ve multimetre de hemen lazımsa Aneng 8009'u al.
Abi Aneng 8008 buldum, 110 TL fiyatı var. Onu alacağım.
Bütçem vahim, doğrudur. Daha matkap, matkap uç seti ve dekupaj testere alacağım. Yani çok işim var :)

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Ocak 2019, 21:46:09Abi Aneng 8008 buldum, 110 TL fiyatı var. Onu alacağım.
Bütçem vahim, doğrudur. Daha matkap, matkap uç seti ve dekupaj testere alacağım. Yani çok işim var :)
Matkapı çok iyi seçmen gerek serhat. Ben en küçük 0.8mm en büyük 1.5mm uç kullanıyorum. 3-4 delikte bir ucu suya batırıyorum. Aksi taktirde hemen kırılıyor. Matkabın ucunun çok stabil dönmesi gerek. 10 setlik ucun 7 sini 20dk içinde kırdım son kalan 3 ucu 8 aydır kullanıyorum. :)) :))
1. Uç stabil dönecek
2. 3-4 delik te bir ucu suya banacan.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Ocak 2019, 22:42:45Matkapı çok iyi seçmen gerek serhat. Ben en küçük 0.8mm en büyük 1.5mm uç kullanıyorum. 3-4 delikte bir ucu suya batırıyorum. Aksi taktirde hemen kırılıyor. Matkabın ucunun çok stabil dönmesi gerek. 10 setlik ucun 7 sini 20dk içinde kırdım son kalan 3 ucu 8 aydır kullanıyorum. :)) :))
1. Uç stabil dönecek
2. 3-4 delik te bir ucu suya banacan.
Ne alayım, bir tavsiyen var mıdır?
Ben bir ürün buldum, alsam mı almasam mı karar veremedim. Ne diyorsun?
https://www.hepsiburada.com/bavaria-bcd-7-2-li-sarjli-vidalama-29-parca-p-HBV00000B9VRR

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Ocak 2019, 22:48:40Ne alayım, bir tavsiyen var mıdır?
https://www.hepsiburada.com/bavaria-bcd-7-2-li-sarjli-vidalama-29-parca-p-HBV00000B9VRR

Serhat, o linkini verdiğin matkabı alırsan, daha ilk delikte matkap ucunu kırarsın. O hiç uygun değil.

Daha önce linkini verdiğin aliexpress deki motoru al (şimdi bulamiyorum senin verdiğin linki). Uç kırmaman için motorun yataklarının iyi olması lazım, az titreşimli olmalı, ve mandrenin de iyi merkezliyor olması lazım. İnşallah o Çin'deki motor öyledir. Öyle değilse değişik motor ve mandrenlerle denemen lazım.

Matkap ucunu Çin'den alma. Sanayi'den yerli mali "Makina Takım" HSS matkap ucu al, çok daha kalitelidir. Öyle bütün uç çaplarını bir kerede set halinde almak iyi bir fikir değil. Gerektikçe uç al. 1mm, 0.8mm en önemlisi. Belki 1.2mm 1.5mm ve 2mm de sonradan alabilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 16 Ocak 2019, 23:11:39Serhat, o linkini verdiğin matkabı alırsan, daha ilk delikte matkap ucunu kırarsın. O hiç uygun değil.

Daha önce linkini verdiğin aliexpress deki motoru al (şimdi bulamiyorum senin verdiğin linki). Uç kırmaman için motorun yataklarının iyi olması lazım, az titreşimli olmalı, ve mandrenin de iyi merkezliyor olması lazım. İnşallah o Çin'deki motor öyledir. Öyle değilse değişik motor ve mandrenlerle denemen lazım.

Matkap ucunu Çin'den alma. Sanayi'den yerli mali "makina takım" HSS matkap ucu al, çok daha kalitelidir.
Aslında ben ilk başta bunu düşünmüştüm:
https://www.aliexpress.com/item/Mini-12-24V-Hand-Lathe-Press-555-Motor-With-Chuck-And-Mounting-Bracket-Gear-Motor-Power/32922172949.html
Sonradan karar değiştirdim. Ama aklım hala bunda :)

H_SerhatY

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Ocak 2019, 22:48:40Ne alayım, bir tavsiyen var mıdır?

Bunun aynısından var bende. Pili ölü olduğu için hiç deneyemedim. Pil puntalayan birini bulup yaptırınca deneyecem. Ama sen yinede taydin abiyi dinle.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 17 Ocak 2019, 00:20:01Motor şaftının çapı ne kadar?
Senin aldığın collet'lerin şaft deliği çapı ne kadar?
 ;)
Abi baktığım tüm motorların şaft çapı 2mm.
Collet'lerin şaft delik çapı da 2.35mm.
Olmaz mı diyorsun?
Edit: Buldum.
https://www.aliexpress.com/item/2-0mm-Electric-motor-shaft-Mini-Chuck-Fixture-Clamp-0-3mm-4mm-Small-To-Drill-Bit/1000004994029.html

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 17 Ocak 2019, 00:20:01Motor şaftının çapı ne kadar?
Senin aldığın collet'lerin şaft deliği çapı ne kadar?
 ;)
Hocam matkap için aklıma takılan bir şey var.
İlk gönderdiğim linkteki büyük motor yerine bunları direkt kullansak nasıl olur? Veya olur mu :)
https://www.aliexpress.com/item/1pc-Mini-280-DC-Motor-High-Speed-Strong-Magnetic-Toy-Car-DIY-Motors-DC-3-12V/32908553364.html
https://www.aliexpress.com/item/2-0mm-Electric-motor-shaft-Mini-Chuck-Fixture-Clamp-0-3mm-4mm-Small-To-Drill-Bit/1000004994029.html
Motordan 2 adet alırım. Test ederim, hangisi daha iyi sonuç verirse onu kullanırım, diğer motoru da yedek yaparım.
Amaç ucuza halletmek. Yoksa o büyük motoru almak daha mantıklı. Ama ilk defa baskı devre yapacak birisi için bunlar da yeter sanıyorum. Olmaz mı?

karadvt

Çin malı iki tarafı da sikmali mandrenlerde yalpalama var ama baski devre plaketini delmese sorun olmaz. Ben de cok kullanıyorum ufak tefek delme işlerinde. Onu alinca azindan cap derdi yok. Tak uygun ucu kullan

taydin

O motor çok zayıf gelir Serhat. Sana delerken 15000 devir yapacak bir motor lazım. Ama bu motor delmeye başlayınca devri çok düşer gibime geliyor.

Sen tutucuları Çin'den al. Motoru türkiye'de bulursun.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 17 Ocak 2019, 12:55:54O motor çok zayıf gelir Serhat. Sana delerken 15000 devir yapacak bir motor lazım. Ama bu motor delmeye başlayınca devri çok düşer gibime geliyor.

Sen tutucuları Çin'den al. Motoru türkiye'de bulursun.
Tamamdır. Pazartesi hallediyorum :)

H_SerhatY

taydin

Evet bu son bulduklarin çok iyi duruyor. O motor 3.5mm lik matkabı bile rahat çevirir. Ama o tutucudan 3 - 4 tane al. Birisi kötü çıkarsa belki diğeri daha iyidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 17 Ocak 2019, 20:27:46Evet bu son bulduklarin çok iyi duruyor. O motor 3.5mm lik matkabı bile rahat çevirir. Ama o tutucudan 3 - 4 tane al. Birisi kötü çıkarsa belki diğeri daha iyidir.
Tamam abi. Dediğim gibi pazartesi hallederim.

taydin

Evet olabilir Emrah. Burada elektrikçilerde genelde motor çeşitleri bulunuyor, ben olsam motoru görerek, şöyle milini çevirip, yakından dinleyip almak isterim  :)

emrah74

Ben  de  Türkiye den alırdım.
Çünkü çinden gelen ürün nasıl iyimi kötü mü bilemeyiz.Birde kargo süreci  uzun sürüyor.
Ayrıca o çıplak motorun titreşimi az olanı almak daha iyi olur.Titreşim çok iken elde ağrı yapıyor.Pcb delmek işkenceye dönebilir.
Önçeden bu dc motorlardan çok kullandım delici uç bulamadığımdan cam çivisi ve ince çelik demiri taş motoru ile inceltmek suretiyle bile pcb deldiğimi  hatırlarım

taydin

Alıntı yapılan: memleket - 18 Ocak 2019, 14:17:33El becerisi olanlar için bunu yapabilirsiniz..
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5203.msg26411.html#msg26411

Elinize sağlık, çok güzel olmuş. Her ne kadar esneme yapma durumu olsada, serbest elle delmeye göre çok daha üstündür.

Malicarpar

@taydin ustam bu bahsettiğiniz 139c deki kalibrasyon olayı nedir sitesinde 194 tl diyor kalibrasyon lu olarak 105 tl fark istiyor bu cihazı nasıl almalıyız kalibrasyon lu mu yoksa kalibrasyonsuz mu

taydin

Kalibrasyonun iki amacı vardır:

1) Ölçü aletinin, dokümanlarında açıklanan performans kriterlerini sağladığının teyit edilmesi ve bunu gösteren bir sertifika düzenlenmesi.

2) Eğer ölçü aleti, dokümanlarında açıklanan performans kriterlerini sağlamadığı tespit edilirse, aletin iç ayarlarını değiştirerek performans kriterlerini sağlamasının temin edilmesi.

Her ölçü aletinin kalibrasyon amaçlı iç ayarları yoktur. UT139C'de var mıdır bilemiyorum.

Ölçü ve test ekipmanlarının kalibrasyonunu genelde kurumsal firmalar yaptırır. Veya devletten ihale alacaksın, ve ilgili kurum da bütün kullandığın cihazların kalibrasyonlu olmasını zorunlu kılar. Veya çok yüksek hassasiyet ve doğruluğa sahip bir ölçü aleti aldın, örneğin 10,000 dolar verdin 8.5 haneli Keysight 3458A aldın, belli ku bu aletin doğru ölçüm yapması senin için çok önemli. Bu durumda da gene peryodik olarak bunun kalibrasyonunu yaptırmak lazım ki onun gerçekten doğru ölçtüğünden emin olasın.

Malicarpar

@taydin ustam peki 139c nin resmi sitesinde kalibrasyonsuz fiyatı 190 tl kalibrasyon lu fiyatı 295 tl ben hangisini almalıyım arada 100 tl fark istiyor

taydin

Alıntı yapılan: Malicarpar - 04 Şubat 2019, 14:09:44@taydin ustam peki 139c nin resmi sitesinde kalibrasyonsuz fiyatı 190 tl kalibrasyon lu fiyatı 295 tl ben hangisini almalıyım arada 100 tl fark istiyor

Kalibrasyonsuz al. Ama illa kalibrasyon olsun diyorsan, maddi durumun da iyi ise, kalibrasyon yapılmaya müsait bir multimetre al, mesela Fluke 87-V. Bu multimetreyi sen, çocukların ve torunların kullanır  ::ok

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 04 Şubat 2019, 16:00:10Kalibrasyonsuz al. Ama illa kalibrasyon olsun diyorsan, maddi durumun da iyi ise, kalibrasyon yapılmaya müsait bir multimetre al, mesela Fluke 87-V. Bu multimetreyi sen, çocukların ve torunların kullanır  ::ok
Ustam dediğin multimetre ye göz ucuyla bir baktım sadece linke tiklamaya korktum ben hale evimde 15 liralık multimetre kullanıyorum en ucuzu olanindan ki zaten benim fazla bir ekipmanim yok bir kaç ucuz alet edevat sadece
100 liralık tabanca havya
22 liralık kalem havya
15 liralık multimetre
Ve bir kaç parça da alet edevat
Iki yıldır bunlarla buralara kadar geldim fakat artık bir üst seviyeye geçmek istiyorum bunun içinde ekipmanlarimi da yükseltmek istiyorum öncelik olarak da 139c den başlamak istiyorum suan için benim ihtiyaclarimi fazlasıyla karşılayacak bir cihaza benziyor daha sonrasında sıcak hava üflemeli havya ıstasyonu yapacam kısmet olursa onun ardına bir osiloskop  almayı düşünüyorum yani kademe kademe araclarimi yukseltecem bir yerde gördüm 950 tl civarında bir sinyal jeneratoru onu almayı düşünüyorum kısaca ben bunlardan para kazanmiyorum sadece gibi amaçlı yapıyorum stres atmak için

H_SerhatY

Abi UT33A+ alınır mı?
Elimdeki multimetre AC akım ölçemiyor. Onun için en basitinden AC gerilim ve akım ölçebileceğim bir cihaz arıyorum.
Zaten ilk proje bittikten sonra bir diğerine 1 ay kadar sonra başlayacağım. Eğer al dersen alacağım.
Matkabım da var, bir hafta sonra da malzemeleri alıp şu 2.1 ampliyi bitirmek istiyorum. Canım sıkılıyor :)

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Mart 2019, 16:18:04Abi UT33A+ alınır mı?
Elimdeki multimetre AC akım ölçemiyor. Onun için en basitinden AC gerilim ve akım ölçebileceğim bir cihaz arıyorum.
Zaten ilk proje bittikten sonra bir diğerine 1 ay kadar sonra başlayacağım. Eğer al dersen alacağım.
Matkabım da var, bir hafta sonra da malzemeleri alıp şu 2.1 ampliyi bitirmek istiyorum. Canım sıkılıyor :)

Alınmaz Serhat :) Babana veya annene söyle aradaki farkı kapatsınlar ve bir 139C al işte.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Mart 2019, 16:18:04Matkabım da var, bir hafta sonra da malzemeleri alıp şu 2.1 ampliyi bitirmek istiyorum. Canım sıkılıyor :)

Hani matkabı görmedik resimlerini koy da bir bakalım. Merkezlemesi iyi mi? Titreşimsiz çalışıyor mı?

H_SerhatY

Abi ben ilk proje için elimdekini kullanırım, onda sıkıntı yok ama elimdeki alet 15 liralık ne işe yaradığını bilmediğim bir şey.
Elimde para varken basit bir şey almak istiyorum. Zaten 139C için para karşılamam mümkün değil.
Elimde 50 lira vardı, babamdan zorla 40 lira aldım. Şimdi gidip 100 lira isteyemem.

Matkabı geçici bir süreliğine bir arkadaşımdan aldım. DC motorlu bir sistem.
Benim yapmak istediğimin bir alt seviyesi. Ama iş görür.
Bu arada motor ve mandren seçimimi değiştirdim.
Motorun mil çapı 5mm. Ona göre mandren alacağım.
Motor Link
Mandren Link

gokrtl

Alıntı yapılan: sametozt - 20 Mart 2019, 21:32:59dostum merhaba sana birşey danışmak istiyorum.
Yanlış bilmiyorsam sende de unit ut139c modeli multimetre var. Bu multimetreyle hocanın verdiği sinyal jeneratörü programından 1 Khz de 0 db ses seviyesinde 4V değer okuyabiliyorum. Sonrasında aşağıdaki gibi düşüş yaşanıyor.

2 Khz 4V , 4 Khz 1.645V , 5 Khz 0.762V , 7 Khz 0.124V , 10 Khz de V ya da Mv kademesinde kayda değer bir şey göstermiyor

Bu benim bilgisayarımdan mı yoksa ölçü aletinden mi anlayamadım.

@sametozt
Benim ölçümlerim aşağıdaki şekilde. Karşılaştırma yapıp dönersen sevinirim. Çünkü iki aynı makine arasın da çok farklı değerler çıktı. Bunun sebebini anlamak lazım.

https://youtu.be/eX2Ol_KcV5Q

sametozt

Alıntı yapılan: gokrtl - 21 Mart 2019, 17:25:57@sametozt
Benim ölçümlerim aşağıdaki şekilde. Karşılaştırma yapıp dönersen sevinirim. Çünkü iki aynı makine arasın da çok farklı değerler çıktı. Bunun sebebini anlamak lazım.

https://youtu.be/eX2Ol_KcV5Q

Yardımın için çok teşekkür ederim.
Kaynak çıkış voltajının farklı olması bilgisayardan kaynaklı da olabilir ya da bilgisayarın sesinin kısık olması da olabilir.
Sonuç olarak okuduğumuz değerler 2 Khz'den sonra senin ölçü aletinde de çok fazla düşüş yaşıyor.
Anladığım kadarıyla 1 Khz'den sonra bu ölçü aleti ac voltaj ölçüm yapamıyor. Osiloskop ile devam etmek gerekiyor diye düşünüyorum.
Ben de senin gibi çok fazla bilgi sahibi değilim. Anlayanlar da yorum yapabilirse çok sevinirim.

taydin

Kullandığın yazılımın ne olduğunu göremiyorum. Ama özel olarak, belli bir ses kartı için yazılan bir yazılım ise, ve sende de o ses kart varsa, kartın ürettiği sinyalin doğru voltajda olduğuna güvenebilirsin. Ama genel olarak yazılan bir yazılım ise, o ses kartının hangi vojtajı üreteceği belli değildir. PC'nin volüm değeri de işin içine girecek, PC'deki ses sisteminin uyguladığı değişiklikler de işin içine girecek.

Mutlak ölçümler için ses kartı kullanırken çok dikkat etmek lazım.

taydin

Bir de 0 dB ürettiriyorum diyorsun. Bu ifadenin mutlak voltaj seviyesi olarak hiçbir anlamı yok. 0 dB demek, bir değişiklik yapılmıyor, girişteki aynen çıkışa veriliyor demek. Bunun tek makul yorumu, o yazılım, ses kartının verebileceği maksimum voltaj seviyesini üretiyor olması. Ama nedir bu maksimum seviye? PC'nin volüm kontrolü hangi konumda olmalı? Yeni windows'larda ses sunucusu var, ses kartını mevcut yazılımlar arasında paylaştırır, her kaynaktan gelen sesi mix eder. Bu da seviyeyi değiştirir. Sonra sen tam test yaparken email gelir, "dling" diye bir ses çıkar, oda çıkışa gider :D

İstersen yazılımın linkini ver, benim windows'a kurayım ve bendeki audio analyzer ile gerçek seviyeyi ölçeyim.

sametozt

Alıntı yapılan: taydin - 21 Mart 2019, 21:44:57Bir de 0 dB ürettiriyorum diyorsun. Bu ifadenin mutlak voltaj seviyesi olarak hiçbir anlamı yok. 0 dB demek, bir değişiklik yapılmıyor, girişteki aynen çıkışa veriliyor demek. Bunun tek makul yorumu, o yazılım, ses kartının verebileceği maksimum voltaj seviyesini üretiyor olması. Ama nedir bu maksimum seviye? PC'nin volüm kontrolü hangi konumda olmalı? Yeni windows'larda ses sunucusu var, ses kartını mevcut yazılımlar arasında paylaştırır, her kaynaktan gelen sesi mix eder. Bu da seviyeyi değiştirir. Sonra sen tam test yaparken email gelir, "dling" diye bir ses çıkar, oda çıkışa gider :D

İstersen yazılımın linkini ver, benim windows'a kurayım ve bendeki audio analyzer ile gerçek seviyeyi ölçeyim.

Onboard ses kartım yandığı için yıllar önce yerine aldığım bir ses kartı var şu an üstünde. Programı dosya olarak ekledim.
Programın sağ kısmında db seçenekleri olduğu için o şekilde belirttim ben @gokrtl arkadaşımıza.
Çıkışlarda standart bir max değeri olduğunu düşünüyordum. Ölçümlerimiz aynı voltajda olsun diye.

gokrtl

Program genel amaçlı ve kurulumsuz direk çalışan cinsten abi. Ses konumu faktörünü ölçüm yaparken akıl edemedim maalesef. Pc sesi bayağı kısıktı ben ölçüm yaparken.

taydin

Programı elimdeki iki ses kartı ile denedim. Birisi RME, diğeri de anakartın kendi ses çipi. 0 dB ayarına getirince ikisinde de farklı ses seviyesi çıkıyor. RME 0 dB'de temiz 3.4 Vrms verirken, anakartın ses çipi 0 dB'de çok bozuk bir çıkış üretiyor. Ayrıca seviyesi de 2 Vrms civarında Windows volümünü ayarlayınca da ses etkileniyor.

Yani senin anlayacağın, bu programı herhangi bir ses kartı ile kullanınca çıkıştan kaç Volt sinyal çıkar, bu çıkan sinyal düzgün mü değil mi bilinmez.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın