Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Sistem tavsiye edermisiniz (687 Kez okunmuş)

Ynt: Sistem tavsiye edermisiniz

Yanıt #45
Açıklamaya çalışayım abi.
Cinebench CPU 'nun render kabiliyetini ifade eden bir test programıdır.
Senin derleme gücü render işleminden çok daha farklıdır.
Senin tek çekirdek performansına göre, 1 çekirdeğin (Burada iş parçacığı da geçerli) (Thread) render kabiliyetini ölçtüğünde 1.55 değerini görmekteyiz.
Bu şu demektir.
Ekrana çizilmesi gereken nokta miktarı PC dilinde belli şekilde yapılmaktadır.
Cinebench içerisindeki 3D resim örnek alınarak, bu resmin oluşturulabilmesi için CPU nun tek çekirdek ile veya çoklu çekirdek ile meydana getirilebilmesi için zaman ölçütü baz alınarak test edilmektedir.
Örneğin 10 milyon adet noktanın oluşturulabilmesi ve ekrana gönderilmesi için öngörülen süre 1 ise, senin işlemcinin tek çekirdeği bunu %55 (1.55Katı) daha hızlı gerçekleştirebiliyormuş.
Benim PC de çift çekirdek ile nerdeyse aynı :D Bendeki de 1.65 civarı.
Toplam iş parçacığı ile işlem yapıldığında (Normalde senin CPU 8 iş parçacığına sahip) bu süreyi 8 ile çarpmak gereklidir.
Ama gerek PC optimizasyonu, gerek program işlevselliği ele alındığında MP rationun çekirdek sayısı çarpımına eşit çıkması zaten beklenememektedir.
Bir de şu olay var.
Bir CPU da, temel CPU yani merkezi işlem birimi bir CACHE bellek içermektedir. HT (Hyper Threading) sistemlerde iş parçacıkları çoklu olduğu kadar ortak CACHE kullanmaktadır.
Dolayısı ile senin CPU 4 çekirdek 8 Thread olarak iş yapmaktadır.
Her bir Thread bir CPU ya %20 artı sağlamaktadır. (Ortalama)
Dolayısı ile senin sistem optimizasyonun CPU/4=/100+20 yani çekirdek başına elde edilmiş olan değerin %20 fazlası alınarak elde edilmiş olan sonuc itibari ile hesaplanmaktadır.
ÖZETLERSEK.
4 çekirdekli bir CPU muz olduğunu düşünelim.
Tek çekirdek ile 1.00 render kabiliyetimiz var ise, 4 çekirdek ile 4.00 olması gerekmektedir.
4 çekirdekle tam 4 çarpanını yakalayabilmek çok zor olduğu için, PC optimizasyonumuz ne denli iyi ise bu çarpan değerine o kadar yakın oluruz.

Aslında o zaman mp ratio gene multiprocessing faydasını ifade etmiyor mu?

1 core ile yapılan iş X ise, 4 core ile yapılan işin 4X olmasını bekliyoruz teorik olarak. Ama bu işlemcide 4.89 çıkmış, yani teorik limitin üzerinde bir fayda var. Ama neden? çünkü işlemci sadece 4 core değil, 8 thread var. Demekki hyperthreading'in de bir katkısı olmuş ve bu sayede teorik limitin üzerinde bir fayda elde etmişiz.

Burada şunu belirtmekte fayda var: thread sayısını artırarak paralel işlem performansını artıramayız, çünkü thread'ler eldeki işlemciyi paylaşıyorlar. paralel işlem sayısını artırmanın tek yolu, core sayısını artırmak, çünkü her core gerkeç anlamda paralel olarak iş yapıyor.

Ama burada thread'in nasıl bir faydası olmuş olabilir de teorik 4 sınırının üzerine çıktık? Eğer bir thread, yaptığı bir IO nedeniyle bloke olmuş durumda ise, yani beklemede ise, işlemci hemen o thread'i arka plana atar ve çalışmaya hazır başka thread'i çalıştırır. Burada IO dan kasıt, ekrana veri yazmak, hard disk erişimi vs gibi etkinlikler.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #46
@Furkan41
Bu sistem diz üstü mü?
İşlemcinin MP RATIO değerini de koysaydın bi bakardık :DSadece işlemci farkı değil.
Anakart veriyolları farkı da çok önemli bir detay.
Senin işlemci de oldukça iyi bir işlemci.
Ama güney köprüsü saat hızı ekran kartının VRAM saat hızının çok çok altında kalıyor.
Bu yüzden GTX1050 den benim gibi performans alamıyorsun.

Evet abi Diz Üstü ASUS FX503VD ben öyle görünce bende bir deniyeyim dedim fakat benim driverlerim tam yüklü olmayabilir fotmattan sonra uğraşmamk icin driver booster ile yükledim driverleri oda hepsinin son sürümünü yüklemiyor ÖRNEK EKRAN kartını güya yüklemiş nvdianın Arayüz exprencie programına inidrince kac hafta öncesinden cıkmış olan bir driver gördü direk yeni driveriniz var dedi. bunlar dahada yüksek cıkabilir yani. :)
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #47
Evet abi Diz Üstü ASUS FX503VD ben öyle görünce bende bir deniyeyim dedim fakat benim driverlerim tam yüklü olmayabilir fotmattan sonra uğraşmamk icin driver booster ile yükledim driverleri oda hepsinin son sürümünü yüklemiyor ÖRNEK EKRAN kartını güya yüklemiş nvdianın Arayüz exprencie programına inidrince kac hafta öncesinden cıkmış olan bir driver gördü direk yeni driveriniz var dedi. bunlar dahada yüksek cıkabilir yani. :)

Yav nvidia da sıktı. Sürekli driver güncelliyor. Azda değil. 300mb 😁 Birkere indirip 6 ay kullandığımı hatırlamıyorum.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #48
Aslında o zaman mp ratio gene multiprocessing faydasını ifade etmiyor mu?

1 core ile yapılan iş X ise, 4 core ile yapılan işin 4X olmasını bekliyoruz teorik olarak. Ama bu işlemcide 4.89 çıkmış, yani teorik limitin üzerinde bir fayda var. Ama neden? çünkü işlemci sadece 4 core değil, 8 thread var. Demekki hyperthreading'in de bir katkısı olmuş ve bu sayede teorik limitin üzerinde bir fayda elde etmişiz.

Burada şunu belirtmekte fayda var: thread sayısını artırarak paralel işlem performansını artıramayız, çünkü thread'ler eldeki işlemciyi paylaşıyorlar. paralel işlem sayısını artırmanın tek yolu, core sayısını artırmak, çünkü her core gerkeç anlamda paralel olarak iş yapıyor.

Ama burada thread'in nasıl bir faydası olmuş olabilir de teorik 4 sınırının üzerine çıktık? Eğer bir thread, yaptığı bir IO nedeniyle bloke olmuş durumda ise, yani beklemede ise, işlemci hemen o thread'i arka plana atar ve çalışmaya hazır başka thread'i çalıştırır. Burada IO dan kasıt, ekrana veri yazmak, hard disk erişimi vs gibi etkinlikler.
Abi aynı şeyleri konuşuyoruz.
1 Çekirdek demek başlı başına işlemci demektir.
İşlemcilerde CACHE bellek olduğu için ve pahalı bir teknoloji olduğu için aynı CACHE i kullanan iş parçacıkları geliştirilmişti. Sanırım 2000 yılında idi.
Bu olaya Hyper THREADING adı verilmişti.
HT teknolojisinde iş parçacıkları CACHE i ortak kullandıkları için asla 2 katı performansa ulaşılamaktadır. Ama %20 ler civarı bir getirisi de olduğu gözardı edilemez.
Şöyle yapalım.
Senin tek çekirdek performansın 1.55 imiş. 4 çekirdeğin olduğu için 1.55X4=6.2 toplam işlem hacmin.
Ancak thread tekniğini kullanan yan amelelerin de olduğu için %20 katkı payın daha vardır. Biz ortalama %22 diyelim.
6.2/100=0.062*20=1.24. HT getirisi.
6.2+1.24=7.44 Yani senin skorun da 7.59
Demekki senin HT getirin %22 küsür gibi :D

Yanıt #49
Evet aynı şeyi farklı bakış açısıyla ifade ediyoruz herhalde :)

image rendering ve program derleme, multicore'dan çok istifade eden işlemler, çünkü her bir core tamamen birbirinden bağımsız çalışabiliyor. Darboğaz, rendering için ekrana veri yazma gerekliliği ve arka planda çalışan diğer görevlerin yarattığı yük. Derlemede de darboğaz, kaynak dosyalarının diskten okunması, ve diske geri yazılması, ve gene arka planda çalışan diğer görevlerin yarattığı yük.

Ama matematiksel algoritmalar, her zaman multicore'dan istifade edemeyebiliyor, çünkü işlemin bir aşamadan diğerine geçmesi için, önce bir ara sonucun oluşması gerekiyor, bu da bazan core'ların birbirlerini beklemesi demek.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #50
Her yeni sürücü illa tam performans verecek diye bir kaide yok.
İyi bir optimizasyon önce anakart sürücülerinin işletim sistemi ile tam uyumu demektir.
Sonra ekran kartı gelir.
Ekran kartı sürücülerinin tam uyumlu olup olmadığı ne yazık ki pek anlaşılamıyor. Çünkü öncelikli anakart veriyollarının optimizasyonu şarttır.
Bu konuda mikrosoft ile donanım üreticileri birbirleri ile hırlaşıp duruyorlar :D

Yanıt #51
Her yeni sürücü illa tam performans verecek diye bir kaide yok.
İyi bir optimizasyon önce anakart sürücülerinin işletim sistemi ile tam uyumu demektir.
Sonra ekran kartı gelir.
Ekran kartı sürücülerinin tam uyumlu olup olmadığı ne yazık ki pek anlaşılamıyor. Çünkü öncelikli anakart veriyollarının optimizasyonu şarttır.
Bu konuda mikrosoft ile donanım üreticileri birbirleri ile hırlaşıp duruyorlar :D

Abi ben öğrenci adamım bilgisayarda gecen sene 1 tane oyun vardı oda steam dan indirmiştim PLANET SİDE 2 hepte yabancı vardı gavurlarla beraber gavurlara karşı catışıyorduk :D vel hasıl benim bu sene ne oyun ne film simülasyon programları heleki SOLİDWORK , SOLİDCAM simulasyonları bu gibi şeyleri sorun cekmeden calıştırabilsin diye aldım yoksa ben izmitte xp sistem'de bana yetiyordu. Her neyse :D ben dün sildim o programı öylesine merak ettim aldım calıştırdım. ama şuan eminim coğu chipset sürücüsü falan güncel değil hatta boş zamanımda şuan finaller var finaller bitsin iyice bir bakıcam neyi var neyi eskik.

Mesela benim bu leptopta şöyle bir sıkıntı var normale bunun 2 mi 3 tane mi ne fanı olması lazım fn+f5 yaptınmı turboya gecip turbo acıldı işareti verirdi ekranda bunun ben key driverini falanda yükledim onlar bile calışmıyor . uğracak zamanda bulamıyorum. ama bu bilgisayardanda fevkalede birşey de beklediğim söylenemez dediğim gibi sohpete maydonoz olmak icin araya giriştim :D
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.