Sistem tavsiye edermisiniz

Başlatan tayfun601, 08 Ocak 2019, 13:16:28

tayfun601

Üstadlar merhaba asus h61m-k ana kartim uzerinde olan g2030 islemcisini cikararak i7 3770k islemci aldim sanki pahali dediginizi duyar gibiyim ama 2 ci el aldim hemde baya ucuza
Hayal Edebildiğin Hayal Etmek İstediğin Kadardır

Mr_YAMYAM

O anakart ve işlemci için üst seviye ekran kartı almak mantıksızdır.
GTX1050 bile o kart ve işlemci ile tam performans vermeyebilir.
AMD tabanında ise GTX1050 ye denk bir ekran kartı yoktur. RX550 referans alındığında GTX1050 ezici üstünlüğe sahiptir.
http://www.hwcompare.com/34194/geforce-gtx-1050-vs-radeon-rx-550/
AMD nin bir üst modeli olan RX570 ele alındığında daha güçlü olmasına karşın, anakartının veriyolları hızı ve işlemcinin işlem hızı bu model için band genişliğine ulaşamayacaktır.
USB veriyolları incelendiğinde ACPI V2.0 desteği ile veriyollarının çok hızlı olmadığı görülmektedir.
İşlemci desteği ise 4 çekirdek, 1155pin ile 3. nesil olduğu için render kabiliyeti çekirdek başına belki 1 ya da 1.2 dir.

tayfun601

hım azarlar gibi konuşmuşsunuz açıkçası :D
yani tam olarak soruma cevap olmamış ama ben yinede sorayım peki siz hangi kartı almamı önerirsiniz nvidia veya amd ?
sanırım ana kartın sitesindeki ilk yazana baktınız not bölümünde
PCIe 3.0 speed is supported by Intel® 3rd generation Core™ processors.
yazısı var yani 3. nesil core işlemci takıldıgı zaman 3.0 modunda kullanılabiliyor

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: tayfun601 - 08 Ocak 2019, 15:44:18hım azarlar gibi konuşmuşsunuz açıkçası :D
yani tam olarak soruma cevap olmamış ama ben yinede sorayım peki siz hangi kartı almamı önerirsiniz nvidia veya amd ?
sanırım ana kartın sitesindeki ilk yazana baktınız not bölümünde
PCIe 3.0 speed is supported by Intel® 3rd generation Core™ processors.
yazısı var yani 3. nesil core işlemci takıldıgı zaman 3.0 modunda kullanılabiliyor
Niye azarlayayım ki :D
Ben Nvidia taraftarıyım.
AMD tabanındaki sürücü optimizasyon sorunları hala çözülemedi anladığım kadarıyla.
Bir slotun 3.0 modunda kullanılabilmesi değil, 3.0 modunun hızına erişebilmesi de gereklidir.
GTX 7XX serisinden sonraki yeni tip hiçbir ekran kartının band genişliğine o anakart ulaşamaz.
üstelik işlemci gücünü de hesaba katarsak GTX1070 gibi bir karta vereceğiniz paraya yazık olacaktır.
Şöyle basitçe anlatayım.
Bir anakart vardır ki 100$ gibi satılır. Aynı marka ve aynı soket yapısına sahip bir başka anakartı incelersek 300-400$ gibi fiyatlarının olduğunu da görebiliriz.
https://www.asus.com/tr/Motherboards/Z77A/overview/
Senin anakartının üst versiyonu.
Bu fiyat farkı boşuna değildir.
Bir de extreme işlemci desteği olan anakartları incelersek farkını anlayabiliriz.

tayfun601

Yok hocam biliyorum tabiki hem 2 hem 3.0 destekleyen bir ana kart tan bahsediyoruz
Sonucta 3 4 milyarlik anakartlar bosuna degildir o paralar sistemi ileriye donuk tasarliyorum o yuzden guzel bi kart olmasini istedim tam performansi felan onemli degil yani 3. Nesil bi islemci en guncel intel tarafinda 9 cu nesil cikti adamlar bosuna yapmiyor ddr3 e bi kac sene once gemis olmam bu islemci ve guzel bi ekran karti benim icin ucuk bi sistem olur suanki ekran kartim gt9700 du sanirim oyle karttan tam performans beklemiyorum suanda amacim guncel ouyunlari rahat bi sekilde acsin yeter daha sonra ana kart ve islemci degisimine gidecem ustad

Mr_YAMYAM

İleriye yönelik tasarlasan da sonuç değişmeyecektir.
GTX20XX serileri gündemde.
Bu ekran kartları ile iyi bir sistem toplamanın tek mantığı çift EXTREME LGA2011 işlemci kullanmaktır.
Yani yeni tip ekran kartları aldı başını gidiyor. :D
Şu an benim ekran kartım olan GTX1050Ti ve yeni üretim 2080 i kıyaslayalım :D
http://www.hwcompare.com/36871/geforce-gtx-1050-ti-vs-geforce-rtx-2080-ti/
Bu kartı alalı daha 1 sene civarı oldu. Artık yüzüne bakmıyorlar bile :D
Teknik özelliklerine bakarsak...
[attach type=image]10592[/attach]
Yani sen 1080 de alsan zaten eskimiş durumda. İş görür mü görür ama bir iki seneye işi bitecektir.
Resme dikkatle bakarsan desteklenen çözünürlüğün 8192X8192 olduğunu göreceksin.
Ne anlamı kaldı ki. Ben 1024P lik bir monitör kullanıyorum.
Ama ekran kartına yatırım yapacağına şimdiden işlemci gücüne yönel bence.
İkinci ellerden iyi bir GT 770 veya 780 bulabilirsen seni uzun süre idare edecektir. Sen de bu arada işlemci ve anakartları takip et.
Artık oyunlarda ekran kartlarının pek hükmü kalmadı. D-X saçmalığı bile bitti denilebilir.
İyi bir işlemci ve anakart ile benim 1050Tİ yi test ettik. Open-GL kullanımı ile 60FPS in çok üzerinde stabil akış elde ettik. Ama kullanılan anakart çok pahalı ve işlemci de extreme işlemci idi.
https://www.vatanbilgisayar.com/intel-core-i7-6950x-soket-2011v3-10-cekirdekli-3-0ghz-25mb-onbellek-14nm-islemci.html

Testini birlikte yaptığımız arkadaş benim 1050Ti den memnun kalınca kendisi de GTX1060 almıştı. Hala çatır çatır oyunlarını oynuyor.

tayfun601

Sistem yukseltme olarak zaten suanki anakarta takilacak en son islemci takili tabikide sistem yukselirken ana kart ve islemci yukselir sonra ddr4 rem tabi o anki hangi guncel ise
Ekran karti olarak suanda 1070 ti guzel gorunuyor yahutta amd tarafinda rx590 rx580

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: tayfun601 - 08 Ocak 2019, 17:48:06Sistem yukseltme olarak zaten suanki anakarta takilacak en son islemci takili tabikide sistem yukselirken ana kart ve islemci yukselir sonra ddr4 rem tabi o anki hangi guncel ise
Ekran karti olarak suanda 1070 ti guzel gorunuyor yahutta amd tarafinda rx590 rx580
Güzel kardeşim.
Senin anakartının veriyolu hızı 5GT/sn
Yeni sistem ekran kartlarının band genişliği 25GT/sn den büyük.
1070 i alsan bile GT770 den daha iyi performans alamazsın.
Bak yukardaki resme dikkatlice.
Benim ekran kartım GTX1050Ti. 4GB VRAM
Ama band genişliği kullanımı %1 :D USED DEDICATED MEMORY %1
Yani benim sistem ile bu kartın band genişliğinin %1 ine erişebiliyorum.
Hadi benim sistem eski ve hurda. Senin sistem de benim sistemden daha sonra çıkmış bir diğer hurda :D
Bu band genişliği olayını forumlarda dile getiren kimseler yok.
Forumdakiler oyun oynamak için ekran kartı önemlidir derler ama başka da birşey demezler.
İşlem gücün ve veriyolların yeterli data transferi sağlayamıyorsa ekran kartın kral da olsa performans alamazsın.

tayfun601

Benim karttan olan bi yabanci forum sitesinde ayni islemci ile 1080 calistiran insanlar var 100 kusur fps nin uzerine cikiyorlar buna ne demeli peki amacim zaten suanki sistemle omur boyu goturmek degil zamani gelince degisecek zaten
Son olarak benim ana kartim 3.0 modunda iken 32gb/s yelere cikiyor

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: tayfun601 - 08 Ocak 2019, 18:17:06Benim karttan olan bi yabanci forum sitesinde ayni islemci ile 1080 calistiran insanlar var 100 kusur fps nin uzerine cikiyorlar buna ne demeli peki amacim zaten suanki sistemle omur boyu goturmek degil zamani gelince degisecek zaten
Gardaş.
Beni anlayamadın.
Sanırım fazlaca teknik konuşuyorum. :D
Yabancı siteleri bilmem. İki nesil önceki GT770 ile de 100FPS üzeri alabilirsin. Tek koşul iyi bir sürücü optimizasyonu ve uygun işlemci ve anakarttır.
5 sene kadar önce bir arkadaşa team üzerinden sürücü optimizasyonu yapmıştım.
@GLSCGN  arkadaşımız burda olsa da sana anlatsa.
AMD işlemci ve yanlış hatırlamıyorsam GT670 ayarında bir ekran kartı vardı arkadaşın.
iŞLEMLER bitti ve arkadaşımızın sözleri şu olmuştu.
''AAABİ SİSTEM YAĞ GİBİ OLDU BEEE'' :D

FPS deki marifet ekran kartı değildir. Ekran kartı oluşturulmuş veri akışlarını yani resimleri ekrana vermekle görevli donanımlardır.
Önce işlemcin resimleri oluşturacak, anakartından bu resimler akarak ekran kartına gelecek, ekran kartının marifeti var ise D-X hızlandırması ile FXAA (KENAR) düzeltmeleri yaparak resimleri keskinleştirip ekrana verecek.
Yani o yabancı sitede 100FPS alan oyuncu ekran kartı iyi olduğu için o hıza ulaşmış değildir. Sistem optimizasyonunu iyi yapmıştır ve anakart veriyolları iyidir.
Şu linkten cinebench programını indir ve sistemini bir test et.
https://www.maxon.net/en/products/cinebench/
Sonra ekran görüntülerini buraya iliştir bir bakalım sistemin nasılmış.
Özellikle single core benchmark önemlidir.

tayfun601

Simdi yanitinizdan anladigim kadari ile saygisizlik olmasin ama gordugum sitede ayni ana kart ve islemci kullaniliyor yazmistim
Ve ekran kartinin onemi yoksa ozaman ben yarin gidip i9 uyumlu ana kart ve i9 islemci alacagim ve egerki oyunlarda fps akici olmasin sorumlusu siz olurmusunuz  bu kadar insan deli olmali ki bu ekran kartlarina bu kadar para yatiriyolar ve son olarak ise gtx 1080 almis durumdayim bi kac dk sonra gelir kartim ayagima kadar sonuctan memnun kalacagima eminim

tayfun601

İ7 3770k yanlis hatirlamiyorsam ilk geldiginde yapmistim 137 olmasi lazim baska bir program daha vardi oda 7.8 cikarmisti sonucu eve gidince ekran goruntusunu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: tayfun601 - 08 Ocak 2019, 18:44:54Simdi yanitinizdan anladigim kadari ile saygisizlik olmasin ama gordugum sitede ayni ana kart ve islemci kullaniliyor yazmistim
Ve ekran kartinin onemi yoksa ozaman ben yarin gidip i9 uyumlu ana kart ve i9 islemci alacagim ve egerki oyunlarda fps akici olmasin sorumlusu siz olurmusunuz  bu kadar insan deli olmali ki bu ekran kartlarina bu kadar para yatiriyolar ve son olarak ise gtx 1080 almis durumdayim bi kac dk sonra gelir kartim ayagima kadar sonuctan memnun kalacagima eminim
Saygısızlık olmaz. Tartışıyoruz.
Elbette kafana yatmayan şeyleri soracaksın. Ben de bilgim doğrultusunda yanıtlayacağım.
Ancak şu var ki, internette yayınlanan çoğu videolar kandırma amaçlıdır. Gerçekte çoğu kişi kendi bileşenlerinin performansını bile ölçemiyorlar. Verilmiş bir performans testi ile kıyasladıklarında arada dağlar kadar fark görebiliyorlar.
Ama sırf satış amacı güdüp te video hazırlayanlar, veya ANAA BU ADAM BU SİSTEM İLE 100FPS ALMIŞ diye bir video çekerek tıklanma sayıları ile para kazanabilmek amacındalar.

Ekran kartının önemi yok demişsem onboard ekran kartı da demedim elbette :D
Ekran kartının gerçek marifeti OPEN-GL performansı ile anlaşılır. Yukarda vermiş olduğum CINEBENCH linkinden programı indirip test almış olsaydın ne demek istediğimi anlardın.
Akıcı FPS için ben senden İ9 gibi işlemci bile istemem.
Ama iyi bir EXTREME işlemci uzun yıllar hizmet edecektir. Elbette oldukça pahalıdır.
İyi bir anakart, 2011 soket yapısı veya muadili uygun kalite bir işlemci ve üst seviye olmayan GTX1060 gibi bir anakart ile bile ben akıcı bir FPS değeri elde edebilirim. ETTİM de :D
Ama oyunun özellikleri ve yapısı da önemlidir tabii. Uçuk kaçık grafik modlu oyunlara hiç bulaşmam bile.
Alıntı yapılan: tayfun601 - 08 Ocak 2019, 18:51:26İ7 3770k yanlis hatirlamiyorsam ilk geldiginde yapmistim 137 olmasi lazim baska bir program daha vardi oda 7.8 cikarmisti sonucu eve gidince ekran goruntusunu
Cinebench test sonuçlarına göre senin işlemcinin tek çekirdek render kabiliyeti 2 civarı idi yanlış hatırlamıyorsam.
4 çekirdekli bir İ-YEMEDİ işlemci olduğuna göre 2X4=8 X render kabiliyeti demetir.
Tabiiki bu sonuca ulaşabilmek için iyi bir optimizasyon şarttır. Single core değeri ile MP ratio değeri optimizasyon için bir kriterdir.

gokrtl

işlemci ve ekran kartı uyumsuzluğuna benim pc güzel bir örnek abi @Mr_YAMYAM 

[attach width=300]10594[/attach]

tayfun601

Optimizasyon diyorsunuz ya ustad tam olarak neden bahsediyorsunuz yazilimsal olarakmi yoksa donanim sal olarakmi
Sizin dediginizi gayet iyi anliyorum sonuc olarak fps demek tam olarak kartin performansi demek degil optimizasyonu kotu oyunlar 50 fps bile veremiyor yani ama dedigim gibi sistemi daha sonra yukseltecegim icin suanki sistemde ne kullandigim onemli degil peki ozaman benim bu islemcime ve kartima uygun tam performansta calisacak kart hangisidir usta sonucta aldim artik ama merak ettim simdi dogrusu
Testleri atamadim dedigim gibi evde degilim gecince ilk isim atacam

tayfun601

Yani simdi akici fps demek zaten 40 50 fps gibi bir degerde akici aslinda benim gorusum 60 fps nin alti akici degildir gibi geliyor sahsi gorusumdur ama

gokrtl

Ben 1050Ti'yi yeni aldım ama bir oyun var cyrsis ti sanırım (yanlış hatırlıyor olabilirim) Oynatmadı bana oyunu. Eski ekran kartımla oynuyordum ama yetmediği için donuyordu. Gittim 1050Ti aldım bu sefer de Quad Core işlemci ekran kartıyla senkron olamadı. Araştırdım en kötü i3-i5 alıcan dediler. Alamadım tabiki. Ekran kartını aldığımla kaldım  :D  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Ocak 2019, 19:33:49işlemci ve ekran kartı uyumsuzluğuna benim pc güzel bir örnek abi @Mr_YAMYAM 

[attach width=300]10594[/attach]
İşletim sistemini AT.
Yerine iyi bir Win7 yükle. Önce anakart sürücülerini yükle, sonra da ekran kartı sürücülerini.
Her sürücü tested olsun. İnternetten indirmiş olduğun sürücülere güvenme.
Bu resimde benim 6570 kartımla almış olduğum open GL testi var.
[attach type=image]10596[/attach]
IDENTICAL (Özdeş) sisteme bakıldığında aynı donanımlar olduğu görülecektir.
İlk testi tested sürücüler ile yapmıştım ve 35.48 FPS elde etmiştim.
Ekran kartı sürücülerini güncelleyip yeni bir test aldığımda 30.46 ya düştüğüm görülmektedir.
Bu da bilinçsizce güncelleme yapmanın etkilerini ifade eder.
2 numaralı karşılaştırma sonucuna bakarsak vatandaş QUADRO FX5800 ile 45.52FPS alabilmiş :D
8 çekirdek 18 threat işlemci kullanan bu vatandaşın verdiği paralara yazık olmuş :D
Sadece FX5800 ün fiyatı bile 2000$ dan fazla idi yanlış hatırlamıyorsam :D
Alıntı yapılan: tayfun601 - 08 Ocak 2019, 20:10:43Yani simdi akici fps demek zaten 40 50 fps gibi bir degerde akici aslinda benim gorusum 60 fps nin alti akici degildir gibi geliyor sahsi gorusumdur ama
PC ye bir orijinal DVD filmi koy.
Sonra bu filmi seyretmeye başla.
Oynatıcı ayarlarında var ise kaç FPS olduğunu görebilirsin.
Benden bir örnek vereyim.
Bir film seyrediyorum 50FPS ile.
[attach type=image]10598[/attach]
Başka bir film seyrediyorum 25 FPS ile.
[attach type=image]10600[/attach]
Benim PC ekranım ise 60Hz yani 60FPS hızında çalışıyor.
Her iki filmde de akıcılık sorunu ya da DON göremiyorum :D
Acaba nedendir?

seron

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Ocak 2019, 20:32:55Ben 1050Ti'yi yeni aldım ama bir oyun var cyrsis ti sanırım (yanlış hatırlıyor olabilirim) Oynatmadı bana oyunu. Eski ekran kartımla oynuyordum ama yetmediği için donuyordu. Gittim 1050Ti aldım bu sefer de Quad Core işlemci ekran kartıyla senkron olamadı. Araştırdım en kötü i3-i5 alıcan dediler. Alamadım tabiki. Ekran kartını aldığımla kaldım  :D  :D
Merhaba Gökhan.
Ekran kartınla işlemcin neden uyumsuzmuş? Açıkladılar mı?
---
Çıkış yapmışsın.
O ekran kartı o işlemci ile beraber doğru ayarlar seçilirse oyunlarda uçar uçar. Onu diyecektim.
Olay sürücü kurulumundan başlıyor, oyunun görüntü ayarlarından çıkıyor...

tayfun601

Mr_YAMYAM

ÜLE BU NE BİÇİM İŞTİR BEEE :D
BUNLAR SÜLALECE FITTIRIK YAAF :D (KEMAL SUNAL FİLMİNDEN ALINTIDIR)
Benim 1050 ile yeniden test aldım.
Aynı kart ile sen 38 FPS alırken benim sistemde aynı kartın sonucuna bak :D
[attach type=image]10602[/attach]
34 FPS :D
Gıcıkmıdır nedir bu :D
Halbuki yukardaki resme bakarsanız, 150TL ye aldığım AMD 6570 ile 35 FPS alıyordum :D Hemide aynı sistem ile.
GTX1050 yi 1200TL civarı bir ücret ile almıştım. Ama nedense daha düşük FPS veriyo :D
Gel de çık işin içinden :D
Resimdeki önemli unsurlar.
CPU değeri, tüm çekirdekler ile alınabilecek render kabiliyetini göstermektedir.
Benim CPU E8300 olduğuna göre sonucu 1:63 çıkmış.
Demekki benim CPU mun render kabiliyeti 1:63 imiş.
Bu da demektir ki bir video render ederken 163 dk lık bir filmi 100dk da render edebileceğim.
Edebiliyormuyum? Defalarca ettim ve ölçtüm. Aynen 1.6 civarı.
İşlemcimin tek çekirdek performansı ne imiş.?
0.84. Yani 100dk lık bir filmi tek çekirdek gücü ile render ediyorsam takribi 110dk sürecektir.
En önemli unsur ise MP RATIO denilen şey ki, iki çekirdeği kullanabilmek için sistem optimizasyonunun doğru yapılıp yapılmadığıdır. Eğer bu değer 2.0 olsaydı (Ki ancak bir kez yakalayabildim) sistemimin kurulumu mükemmel yapılmış demektir.

gokrtl

Benim kendi bilgisayarım için biraz kafa yormam gerek. Bu aralar pek uğraşasım yok.  :D

taydin

Doğrudan hardware'de OpenGL desteği olan grafik kartı çok az. Var olanlar da "CAD" müşterilere yönelik yapılıyor ve fiyatları normal kartların 5 - 10 misli. O yüzden orada görünün OpenGL performansı, OpenGL emulasyonu yapan kütüphanenin performansıdır. Eğer yüksek performanslı bir işlemci varsa, OpenGL performansı daha fazla çıkar, yoksa baya düşük çıkar.

Asıl bakılması gereken DirectX performansı. Piyasadaki kartların büyük çoğunluğu doğrudan hardware'de DirectX desteği sunuyor.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Mr_YAMYAM

Bizim @gokrtl  ye gıcıklık olsun diye benim 6570 ekran kartımı ecik mıncıkladım.
[attach type=image]10604[/attach]
Daha önceleri 35FPS alırken aynı openGL referans uyumu ile şimdi 38.58 lere çıktım :D
Acaba Gökhanın GTX1050 ekran kartını geçebilmişmiyim ?

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 22:44:07Bizim @gokrtl  ye gıcıklık olsun diye benim 6570 ekran kartımı ecik mıncıkladım.
[attach type=image]10604[/attach]
Daha önceleri 35FPS alırken aynı openGL referans uyumu ile şimdi 38.58 lere çıktım :D
Acaba Gökhanın GTX1050 ekran kartını geçebilmişmiyim ?

Abi gece gece format attırma gözünü seveyim. Ben bu işe kafayı takarsam perişan olurum. Sabah 6 da kalıcam. İşe gidecem  :(  :(  ;D  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Ocak 2019, 22:47:11Abi gece gece format attırma gözünü seveyim. Ben bu işe kafayı takarsam perişan olurum. Sabah 6 da kalıcam. İşe gidecem  :(  :(  ;D  ;D
Sakın haa.
Benimle yarışmaya kalkma. Uykundan olma.
Bilirsiniz ki ben DELİ bir YAMYAMIM :D

gokrtl

@Mr_YAMYAM
Az da ben mıncıkladım  ;D  ;D  ;D

[attach width=300]10606[/attach]

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 09 Ocak 2019, 00:48:32:)
@Furkan41
Bu sistem diz üstü mü?
İşlemcinin MP RATIO değerini de koysaydın bi bakardık :D
Alıntı yapılan: gokrtl - 09 Ocak 2019, 07:54:38Burada işlemcinin farkını görüyoruz

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ocak 2019, 08:39:00@Furkan41
Bu sistem diz üstü mü?
İşlemcinin MP RATIO değerini de koysaydın bi bakardık :DSadece işlemci farkı değil.
Anakart veriyolları farkı da çok önemli bir detay.
Senin işlemci de oldukça iyi bir işlemci.
Ama güney köprüsü saat hızı ekran kartının VRAM saat hızının çok çok altında kalıyor.
Bu yüzden GTX1050 den benim gibi performans alamıyorsun.

Aynen. Aslında herkesin parça alırken bilmesi gereken önemli konulardan biri veriyolu. İşlemci, ram, ekran kartı alınırken anakartın veriyolu üzerinden seçilmeli. Ram 800mhz , işlemci1200mhz , ekran kartı 1500mhz ise o sistemden hayır beklememek lazım.
Benim işlemci,ram,anakart üçlüsü aynı frekansta çalışıyor. Ama ekrankartını alırken pek seçeneğim yoktu. Çünkü anakartıma göre ekran kartı yoktu satışta. Eskiyende zaten o anakarta göre en iyisiydi.

Abi şuna bir bakar mısın?
4.1 kayıpsız bluetooth.  Waw, flac, ape çözebiliyor. Ayrıntılarda detaylı bilgi veriyor.
Bunu alıp bizim lm1875'e takmayı düşünüyorum.

TRY 14.86  11%OFF | DC 3.7-5 V kablosuz bluetooth 4.1 Stereo Ses Alıcı MP3 Dekoder Kurulu Kayıpsız Çözme Modülü
 https://s.click.aliexpress.com/e/dArFCLq

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 09 Ocak 2019, 08:56:12Abi şuna bir bakar mısın?
4.1 kayıpsız bluetooth.  Waw, flac, ape çözebiliyor. Ayrıntılarda detaylı bilgi veriyor.
Bunu alıp bizim lm1875'e takmayı düşünüyorum.

TRY 14.86  11%OFF | DC 3.7-5 V kablosuz bluetooth 4.1 Stereo Ses Alıcı MP3 Dekoder Kurulu Kayıpsız Çözme Modülü
 https://s.click.aliexpress.com/e/dArFCLq
Anakartın ICH10R chipsetli ise senin PC yi de mıncıklayabiliriz.
Belki alabileceğimiz en üst performansa ulaşabiliriz. Ama acelesi yok.

Ben bu gibi cihazları kaliteli ses sistemleri için uygun bulmuyorum.
LM1875 li amplinin hakkını verebilecek tek kaynak CD lerdir.
Yani bir CD player alıp doğrudan ampliye bağlanmalı ve orijinal CD lerden müzikler dinlenmelidir.
Ancak usulen ampliye bir selektör yapılıp ta bu aparat için de giriş seçeneği konulursa ihtiyaca binaen bu aparat ta kullanılabilir.
Yani ampli önünde bir switch olacak. Girişi seçebileceksin.
Eğer işi tekniğine uygun yapmak istiyorsan şöyle bir cihaz alabilirsin.
https://tr.aliexpress.com/item/ST-ES9038-Q2M-XU208-XMOS-DAC-Dekoder-USB-Bluetooth-5-0-TPA6120-Kulakl-k-Amplikat/32891255888.html?spm=a2g10.search0104.3.72.73014c095JqvMh&transAbTest=ae803_5&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_2_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_453_10084_454_10083_10618_431_10307_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103-10890%2Csearchweb201603_51%2CppcSwitch_0&algo_pvid=d405df68-7709-4179-95bb-b01f0e8d3661&algo_expid=d405df68-7709-4179-95bb-b01f0e8d3661-10
Fiyatı pahalı gibi olsa da çok ta pahalı sayılmaz.
Üst seviye bluetooth
İyi kalite kulaklık amplifikatörü. Ampli kapatılarak kulaklık ile dinlenilebilir.
Ampliye bağlantı için LINE OUT.
İyi kalite ses işlemesi ve LACH için DSP RAM.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ocak 2019, 09:27:40Anakartın ICH10R chipsetli ise senin PC yi de mıncıklayabiliriz.
Belki alabileceğimiz en üst performansa ulaşabiliriz. Ama acelesi yok.

Ben bu gibi cihazları kaliteli ses sistemleri için uygun bulmuyorum.
LM1875 li amplinin hakkını verebilecek tek kaynak CD lerdir.
Yani bir CD player alıp doğrudan ampliye bağlanmalı ve orijinal CD lerden müzikler dinlenmelidir.
Ancak usulen ampliye bir selektör yapılıp ta bu aparat için de giriş seçeneği konulursa ihtiyaca binaen bu aparat ta kullanılabilir.
Yani ampli önünde bir switch olacak. Girişi seçebileceksin.
Eğer işi tekniğine uygun yapmak istiyorsan şöyle bir cihaz alabilirsin.
https://tr.aliexpress.com/item/ST-ES9038-Q2M-XU208-XMOS-DAC-Dekoder-USB-Bluetooth-5-0-TPA6120-Kulakl-k-Amplikat/32891255888.html?spm=a2g10.search0104.3.72.73014c095JqvMh&transAbTest=ae803_5&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_2_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_453_10084_454_10083_10618_431_10307_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103-10890%2Csearchweb201603_51%2CppcSwitch_0&algo_pvid=d405df68-7709-4179-95bb-b01f0e8d3661&algo_expid=d405df68-7709-4179-95bb-b01f0e8d3661-10
Fiyatı pahalı gibi olsa da çok ta pahalı sayılmaz.
Üst seviye bluetooth
İyi kalite kulaklık amplifikatörü. Ampli kapatılarak kulaklık ile dinlenilebilir.
Ampliye bağlantı için LINE OUT.
İyi kalite ses işlemesi ve LACH için DSP RAM.

Abi cd'nin kalitesine diyecek birşey yoktabi ama cd'nin işlevselliği yok. Parça listesi yapamıyorsun. Farklı sanatçılardan şarkı dinlemek istiyorsan sürekli cd değiştirmek zorundasın. İş bu derece sıkıntılı olunca insan kaliteden ödün vermek pahasına cd den vazgeçebiliyor. Cd ile kaypsız bir waw yada flac arasındaki kalite farkını benim kulaklar ne kadar ayırt edebilir bilmiyorum. Zira 35 yaşıma 2 ay kaldı. Zaten belli bir khz sinyalin üstünü duymuyorum artık

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 09 Ocak 2019, 10:15:52Abi cd'nin kalitesine diyecek birşey yoktabi ama cd'nin işlevselliği yok. Parça listesi yapamıyorsun. Farklı sanatçılardan şarkı dinlemek istiyorsan sürekli cd değiştirmek zorundasın. İş bu derece sıkıntılı olunca insan kaliteden ödün vermek pahasına cd den vazgeçebiliyor. Cd ile kaypsız bir waw yada flac arasındaki kalite farkını benim kulaklar ne kadar ayırt edebilir bilmiyorum. Zira 35 yaşıma 2 ay kaldı. Zaten belli bir khz sinyalin üstünü duymuyorum artık

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ocak 2019, 11:27:11[attach type=image]10611[/attach]
Tabii ki çoğu zamanım PC başında geçiyor. Dolayısı ile aynı kalitede müzik dinleyemiyorum PC de.
Ama bazen keyfetme krizim geldiğinde ana sistemin karşısına kösülüp böcüklü çay içerken müzik dinlemenin zevkini de yaşıyorum.

Hani stk465 yok burda?

Mr_YAMYAM

taydin

8 sene öncesinin işlemcisi, 6 sene öncesinin grafik kartı olan benim emektar windows bilgisayarı  ;)

[attach type=image]10613[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 09 Ocak 2019, 14:31:088 sene öncesinin işlemcisi, 6 sene öncesinin grafik kartı olan benim emektar windows bilgisayarı  ;)

@taydin  abi rekor sende.
Şu işlemcinin tek çekirdek performansını da alabilirmisin?
Ben genellikle MP RATIO ile ilgileniyorum da.

seron

Alıntı yapılan: gokrtl - 09 Ocak 2019, 10:15:52Abi cd'nin kalitesine diyecek birşey yoktabi ama cd'nin işlevselliği yok. Parça listesi yapamıyorsun. Farklı sanatçılardan şarkı dinlemek istiyorsan sürekli cd değiştirmek zorundasın. İş bu derece sıkıntılı olunca insan kaliteden ödün vermek pahasına cd den vazgeçebiliyor. Cd ile kaypsız bir waw yada flac arasındaki kalite farkını benim kulaklar ne kadar ayırt edebilir bilmiyorum. Zira 35 yaşıma 2 ay kaldı. Zaten belli bir khz sinyalin üstünü duymuyorum artık

taydin

Buyurun. i7 2600K çok eski olmasına rağmen performans konusunda hala en iyi işlemcilerden birisi. İnanılmaz bir overclock potansiyeli var.

[attach type=image]10615[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 09 Ocak 2019, 15:34:50Buyurun. i7 2600K çok eski olmasına rağmen performans konusunda hala en iyi işlemcilerden birisi. İnanılmaz bir overclock potansiyeli var.

[attach type=image]10615[/attach]
Abi bu değil.
Cine bench testindeki single core testi.
[attach type=image]10617[/attach]

taydin

Şöyle birşey çıkıyor. Bu MP Ratio herhalde multicore'un sağladığı bereketi ifade ediyor  :D

Aslında windows altında paralel işlemci gücüne pek ihtiyacım olmuyor. Ama linux altında buna ÇOOOK ihtiyacım var. Yocto Linux dağıtımını sıfırdan derlemek tek core ile 2 saat sürüyorken, Linux makinamdaki 8 çekirdek/16 thread i7-5960X ile sadece 20 dakika sürüyor. Bu çok önemli bir kazanım benim için.

[attach type=image]10619[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 09 Ocak 2019, 15:13:16Bu durumda Bilgisayardan dinlersin sen de. Yani bilgisayarda liste yapar, yaptığın ampliye verirsin. wav, flac, mp3 ne istiyorsan.

Benim kafamda hep şöyle bir hayal vardı:
İyi kalite bir ampli, amplinin ön panelinde bir adet PC DVD Writer cihazı var ASUS.
Ampli kasasının içerisinde bir mini PC olacak Raspi gibi falan. Bunu içerden ampliye ve DVDWritere ilişkilendirirsin. Hatta istiyorsan bir de HDD takarsın. 
Ampliyi açtığında ister audio girişinden, ister mini PC den okutma seçeneği. PCye USB bellek takma imkanın zaten var. İçine atarsın şarkılarını, flac mı istiyorsun, wav mı oradan okutursun... Daha da geliştirir kumandalı yaparsın...

Hayal tabii...
Hala ama olmaz mı? Olur.
Sen yeşillerden haber ver yeşillerden... :D

Yeşil derken 20tl mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 09 Ocak 2019, 15:53:25Şöyle birşey çıkıyor. Bu MP Ratio herhalde multicore'un sağladığı bereketi ifade ediyor  :D

Aslında windows altında paralel işlemci gücüne pek ihtiyacım olmuyor. Ama linux altında buna ÇOOOK ihtiyacım var. Yocto Linux dağıtımını sıfırdan derlemek tek core ile 2 saat sürüyorken, Linux makinamdaki 8 çekirdek/16 thread i7-5960X ile sadece 20 dakika sürüyor. Bu çok önemli bir kazanım benim için.

Açıklamaya çalışayım abi.
Cinebench CPU 'nun render kabiliyetini ifade eden bir test programıdır.
Senin derleme gücü render işleminden çok daha farklıdır.
Senin tek çekirdek performansına göre, 1 çekirdeğin (Burada iş parçacığı da geçerli) (Thread) render kabiliyetini ölçtüğünde 1.55 değerini görmekteyiz.
Bu şu demektir.
Ekrana çizilmesi gereken nokta miktarı PC dilinde belli şekilde yapılmaktadır.
Cinebench içerisindeki 3D resim örnek alınarak, bu resmin oluşturulabilmesi için CPU nun tek çekirdek ile veya çoklu çekirdek ile meydana getirilebilmesi için zaman ölçütü baz alınarak test edilmektedir.
Örneğin 10 milyon adet noktanın oluşturulabilmesi ve ekrana gönderilmesi için öngörülen süre 1 ise, senin işlemcinin tek çekirdeği bunu %55 (1.55Katı) daha hızlı gerçekleştirebiliyormuş.
Benim PC de çift çekirdek ile nerdeyse aynı :D Bendeki de 1.65 civarı.
Toplam iş parçacığı ile işlem yapıldığında (Normalde senin CPU 8 iş parçacığına sahip) bu süreyi 8 ile çarpmak gereklidir.
Ama gerek PC optimizasyonu, gerek program işlevselliği ele alındığında MP rationun çekirdek sayısı çarpımına eşit çıkması zaten beklenememektedir.
Bir de şu olay var.
Bir CPU da, temel CPU yani merkezi işlem birimi bir CACHE bellek içermektedir. HT (Hyper Threading) sistemlerde iş parçacıkları çoklu olduğu kadar ortak CACHE kullanmaktadır.
Dolayısı ile senin CPU 4 çekirdek 8 Thread olarak iş yapmaktadır.
Her bir Thread bir CPU ya %20 artı sağlamaktadır. (Ortalama)
Dolayısı ile senin sistem optimizasyonun CPU/4=/100+20 yani çekirdek başına elde edilmiş olan değerin %20 fazlası alınarak elde edilmiş olan sonuc itibari ile hesaplanmaktadır.
ÖZETLERSEK.
4 çekirdekli bir CPU muz olduğunu düşünelim.
Tek çekirdek ile 1.00 render kabiliyetimiz var ise, 4 çekirdek ile 4.00 olması gerekmektedir.
4 çekirdekle tam 4 çarpanını yakalayabilmek çok zor olduğu için, PC optimizasyonumuz ne denli iyi ise bu çarpan değerine o kadar yakın oluruz.

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ocak 2019, 16:17:05Açıklamaya çalışayım abi.
Cinebench CPU 'nun render kabiliyetini ifade eden bir test programıdır.
Senin derleme gücü render işleminden çok daha farklıdır.
Senin tek çekirdek performansına göre, 1 çekirdeğin (Burada iş parçacığı da geçerli) (Thread) render kabiliyetini ölçtüğünde 1.55 değerini görmekteyiz.
Bu şu demektir.
Ekrana çizilmesi gereken nokta miktarı PC dilinde belli şekilde yapılmaktadır.
Cinebench içerisindeki 3D resim örnek alınarak, bu resmin oluşturulabilmesi için CPU nun tek çekirdek ile veya çoklu çekirdek ile meydana getirilebilmesi için zaman ölçütü baz alınarak test edilmektedir.
Örneğin 10 milyon adet noktanın oluşturulabilmesi ve ekrana gönderilmesi için öngörülen süre 1 ise, senin işlemcinin tek çekirdeği bunu %55 (1.55Katı) daha hızlı gerçekleştirebiliyormuş.
Benim PC de çift çekirdek ile nerdeyse aynı :D Bendeki de 1.65 civarı.
Toplam iş parçacığı ile işlem yapıldığında (Normalde senin CPU 8 iş parçacığına sahip) bu süreyi 8 ile çarpmak gereklidir.
Ama gerek PC optimizasyonu, gerek program işlevselliği ele alındığında MP rationun çekirdek sayısı çarpımına eşit çıkması zaten beklenememektedir.
Bir de şu olay var.
Bir CPU da, temel CPU yani merkezi işlem birimi bir CACHE bellek içermektedir. HT (Hyper Threading) sistemlerde iş parçacıkları çoklu olduğu kadar ortak CACHE kullanmaktadır.
Dolayısı ile senin CPU 4 çekirdek 8 Thread olarak iş yapmaktadır.
Her bir Thread bir CPU ya %20 artı sağlamaktadır. (Ortalama)
Dolayısı ile senin sistem optimizasyonun CPU/4=/100+20 yani çekirdek başına elde edilmiş olan değerin %20 fazlası alınarak elde edilmiş olan sonuc itibari ile hesaplanmaktadır.
ÖZETLERSEK.
4 çekirdekli bir CPU muz olduğunu düşünelim.
Tek çekirdek ile 1.00 render kabiliyetimiz var ise, 4 çekirdek ile 4.00 olması gerekmektedir.
4 çekirdekle tam 4 çarpanını yakalayabilmek çok zor olduğu için, PC optimizasyonumuz ne denli iyi ise bu çarpan değerine o kadar yakın oluruz.

Aslında o zaman mp ratio gene multiprocessing faydasını ifade etmiyor mu?

1 core ile yapılan iş X ise, 4 core ile yapılan işin 4X olmasını bekliyoruz teorik olarak. Ama bu işlemcide 4.89 çıkmış, yani teorik limitin üzerinde bir fayda var. Ama neden? çünkü işlemci sadece 4 core değil, 8 thread var. Demekki hyperthreading'in de bir katkısı olmuş ve bu sayede teorik limitin üzerinde bir fayda elde etmişiz.

Burada şunu belirtmekte fayda var: thread sayısını artırarak paralel işlem performansını artıramayız, çünkü thread'ler eldeki işlemciyi paylaşıyorlar. paralel işlem sayısını artırmanın tek yolu, core sayısını artırmak, çünkü her core gerkeç anlamda paralel olarak iş yapıyor.

Ama burada thread'in nasıl bir faydası olmuş olabilir de teorik 4 sınırının üzerine çıktık? Eğer bir thread, yaptığı bir IO nedeniyle bloke olmuş durumda ise, yani beklemede ise, işlemci hemen o thread'i arka plana atar ve çalışmaya hazır başka thread'i çalıştırır. Burada IO dan kasıt, ekrana veri yazmak, hard disk erişimi vs gibi etkinlikler.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ocak 2019, 08:39:00@Furkan41
Bu sistem diz üstü mü?
İşlemcinin MP RATIO değerini de koysaydın bi bakardık :DSadece işlemci farkı değil.
Anakart veriyolları farkı da çok önemli bir detay.
Senin işlemci de oldukça iyi bir işlemci.
Ama güney köprüsü saat hızı ekran kartının VRAM saat hızının çok çok altında kalıyor.
Bu yüzden GTX1050 den benim gibi performans alamıyorsun.

Evet abi Diz Üstü ASUS FX503VD ben öyle görünce bende bir deniyeyim dedim fakat benim driverlerim tam yüklü olmayabilir fotmattan sonra uğraşmamk icin driver booster ile yükledim driverleri oda hepsinin son sürümünü yüklemiyor ÖRNEK EKRAN kartını güya yüklemiş nvdianın Arayüz exprencie programına inidrince kac hafta öncesinden cıkmış olan bir driver gördü direk yeni driveriniz var dedi. bunlar dahada yüksek cıkabilir yani. :)
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

gokrtl

Alıntı yapılan: Furkan41 - 09 Ocak 2019, 16:40:54Evet abi Diz Üstü ASUS FX503VD ben öyle görünce bende bir deniyeyim dedim fakat benim driverlerim tam yüklü olmayabilir fotmattan sonra uğraşmamk icin driver booster ile yükledim driverleri oda hepsinin son sürümünü yüklemiyor ÖRNEK EKRAN kartını güya yüklemiş nvdianın Arayüz exprencie programına inidrince kac hafta öncesinden cıkmış olan bir driver gördü direk yeni driveriniz var dedi. bunlar dahada yüksek cıkabilir yani. :)

Yav nvidia da sıktı. Sürekli driver güncelliyor. Azda değil. 300mb

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 09 Ocak 2019, 16:38:40Aslında o zaman mp ratio gene multiprocessing faydasını ifade etmiyor mu?

1 core ile yapılan iş X ise, 4 core ile yapılan işin 4X olmasını bekliyoruz teorik olarak. Ama bu işlemcide 4.89 çıkmış, yani teorik limitin üzerinde bir fayda var. Ama neden? çünkü işlemci sadece 4 core değil, 8 thread var. Demekki hyperthreading'in de bir katkısı olmuş ve bu sayede teorik limitin üzerinde bir fayda elde etmişiz.

Burada şunu belirtmekte fayda var: thread sayısını artırarak paralel işlem performansını artıramayız, çünkü thread'ler eldeki işlemciyi paylaşıyorlar. paralel işlem sayısını artırmanın tek yolu, core sayısını artırmak, çünkü her core gerkeç anlamda paralel olarak iş yapıyor.

Ama burada thread'in nasıl bir faydası olmuş olabilir de teorik 4 sınırının üzerine çıktık? Eğer bir thread, yaptığı bir IO nedeniyle bloke olmuş durumda ise, yani beklemede ise, işlemci hemen o thread'i arka plana atar ve çalışmaya hazır başka thread'i çalıştırır. Burada IO dan kasıt, ekrana veri yazmak, hard disk erişimi vs gibi etkinlikler.
Abi aynı şeyleri konuşuyoruz.
1 Çekirdek demek başlı başına işlemci demektir.
İşlemcilerde CACHE bellek olduğu için ve pahalı bir teknoloji olduğu için aynı CACHE i kullanan iş parçacıkları geliştirilmişti. Sanırım 2000 yılında idi.
Bu olaya Hyper THREADING adı verilmişti.
HT teknolojisinde iş parçacıkları CACHE i ortak kullandıkları için asla 2 katı performansa ulaşılamaktadır. Ama %20 ler civarı bir getirisi de olduğu gözardı edilemez.
Şöyle yapalım.
Senin tek çekirdek performansın 1.55 imiş. 4 çekirdeğin olduğu için 1.55X4=6.2 toplam işlem hacmin.
Ancak thread tekniğini kullanan yan amelelerin de olduğu için %20 katkı payın daha vardır. Biz ortalama %22 diyelim.
6.2/100=0.062*20=1.24. HT getirisi.
6.2+1.24=7.44 Yani senin skorun da 7.59
Demekki senin HT getirin %22 küsür gibi :D

taydin

Evet aynı şeyi farklı bakış açısıyla ifade ediyoruz herhalde :)

image rendering ve program derleme, multicore'dan çok istifade eden işlemler, çünkü her bir core tamamen birbirinden bağımsız çalışabiliyor. Darboğaz, rendering için ekrana veri yazma gerekliliği ve arka planda çalışan diğer görevlerin yarattığı yük. Derlemede de darboğaz, kaynak dosyalarının diskten okunması, ve diske geri yazılması, ve gene arka planda çalışan diğer görevlerin yarattığı yük.

Ama matematiksel algoritmalar, her zaman multicore'dan istifade edemeyebiliyor, çünkü işlemin bir aşamadan diğerine geçmesi için, önce bir ara sonucun oluşması gerekiyor, bu da bazan core'ların birbirlerini beklemesi demek.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın