C945 Li devre şeması (ton kontrol)

Başlatan Malicarpar, 04 Ocak 2019, 18:01:11

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 25 Ocak 2019, 20:35:15@Mr_YAMYAM ustam size birşey danışmak istiyorum şimdi açtığım konu da ki devreyi bitirdik çok şükür bi devreyi kurup çalıştırmak kaldı şimdi bende yeni fikirler üzerinde durmaya başladım kafamda bir düşünce var sizlerinde fikriyle buna yoğunlaşmak istiyorum elimde bir çok devre mevcut çeşitli entegrelerle yapılmış benim istediğim ise ayrı ayrı devreler yerine tek bi kart üzerinde bütün devreleri toplamak bir birbirine bağlamak ve sesin kalitesini de düşürmemek mesala devrede microfon girişi olmalı karaoke li aynı zamanda bu karaoke efekti microfon haricinde müziğede etki yapmalı 5 band lı ton kontrol olmalı ne bilim bu tür şeyler yapabilirmiyim  acaba diye düşünüyorum bu konuyla ilgili senin görüşlerin nedir ustam diğer devreyi toplayıp çalıştırıp test edince burda reesimlerini ve dökümanları paylaşacam
Birşey yapıp eser meydana getirebilmek güzel birşeydir.
Ancak her kişi herşeyi yapamaz. Her ilmin kendisine göre incelikleri vardır.
Bu sebeple önce basitten başlayıp üst seviyelere doğru ilerlemelisin.
LM1875 li ampli tasarımı başlangıç için iyi bir seçimdir.

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ocak 2019, 20:42:36Birşey yapıp eser meydana getirebilmek güzel birşeydir.
Ancak her kişi herşeyi yapamaz. Her ilmin kendisine göre incelikleri vardır.
Bu sebeple önce basitten başlayıp üst seviyelere doğru ilerlemelisin.
LM1875 li ampli tasarımı başlangıç için iyi bir seçimdir.

ustam yanlış anlamayın amacım anfi yapmak değil elimde gayet güzel güç veren sesi temiz bir çok anfi devresi var zaten yani anfiye preamp bağlamadıgım zaman çok hoş sesi var amacım sesi bozmayacak güzel bir ton kontrol devresi mesela şuan elimde hazır yaptıgım test ettiğim bir sürü devre var fakat şu aralar biraz sıkıntı yaşıyorum o yuzden de smps devresini bitiremedim araba anfisi yapmaya çalışıyorum anfi için gerekli olan devrelerin çoğu hazır üç ayrı anfi hazırladım bass için mid için ve tiz için üç farklı güçte anfi hazır bunlar için giriş ton kontrol devresi hazır 5band lı arkadasına bass mid tiz croserver her anfiye ayrı besleme sağlayacak devre hazır besleme katı hazir giriş çıkış bağlantıları hazır kutusu hazır fanlar sogutucular sadece toplamak kaldı oda smps devresini bitirrebilirsem kutulayacam gecenlerde bir anfi yaptım şuan onu kullanıyorum arızalı bir kolonlu anfi elime geçti bende içindeki trafosunu yeniden sardım voltajı 18 den 35e çıkardım anfi katını 8 ohm 100w lık bir devre yaptım birde 3 band ton kontrol ekledim son olarak ta ses  modülü usb sd kart okuyucu olarak çalışan türlerinden çok ta güzel oldu uzaktan kumandalı bir anfim oldu şimdi ben bu sıralar ton kontrol devrelerine merak sardım kendim birşeyler yapmak istiyorum o yuzdn böyle bir fikir oluştu kafamda

Malicarpar

@Mr_YAMYAM şuan 5band bir devre üzerinde çalışıyorum 4558 le yapılmış bu devrenin frekans aralıklarını değiştirmeye çalışıyorum devre geliştirilebilir bir devre bende bu devreye ek özellikler katmak istiyorum frekans ayarlarını bitirince mikrifon devresi eklemek istiyoerum time delay fonksiyonları eklemek istiyorum bu şekilde geliştirmek istiyorum

Malicarpar

@H_SerhatY  şimdi 5 band için çalışmalara başladım daha doğrusu bu sistem de kaç band istersen o kadar yapabiliyorsun tek sorun formüllerin hesaplanması oda benim boyumu aştığı için Yine @taydin ustamızdan ve @Mr_YAMYAM ustamızdan yardım isteyecem şimdi öncelikle kalıbı hazırlayacam frekan aralığını sabitleyecem ondan sonrası için ustalardan yardım isteyecem öncelikle 5band olarak yapmak istiyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 26 Ocak 2019, 19:07:34@H_SerhatY  şimdi 5 band için çalışmalara başladım daha doğrusu bu sistem de kaç band istersen o kadar yapabiliyorsun tek sorun formüllerin hesaplanması oda benim boyumu aştığı için Yine @taydin ustamızdan ve @Mr_YAMYAM ustamızdan yardım isteyecem şimdi öncelikle kalıbı hazırlayacam frekan aralığını sabitleyecem ondan sonrası için ustalardan yardım isteyecem öncelikle 5band olarak yapmak istiyorum
Bir frekans bandındaki kontrolleri bilimsel yapabilmen için band genişliğini belli şekillerde daraltarak kontrol edebilmelisin.
Örneğin bass ve tiz kontrol devresinin band genişliği belli oktavlarda artırılıp azaltılmaktadır.
Bass kontrolü turnover frekansının 30Hz olduğunu varsayarsak, 1KHz frekansında bu kontrolün alt eşiği 12db civarında olancaktır.
Yani sen 30Hz i 20 db artırıyorsan 60Hz teki kazancın yaklaşık 17db, 120Hz teki kazancın yaklaşık 14db gibi olacaktır. Bu kazanç faktörü 1KHze kadar uzanacaktır.
Çok bandlı kontrollerde band genişliğinin belli oranda daraltılarak kontrol edilmesi şartı vardır. 5band kontrol için oktav başına yaklaşık 12db yan kanal bastırması sağlayamazsan, 5 band sistemde 30Hz i açtığında ilgisiz bir frekansta, örneğin 300Hz te de belli bir miktar artış yapacaksın. Buda kontrol dışı olarak sitemin doğrusallığın bozacaktır.
Bu tür bir sistem yapabilmen için öncelikle, band genişliği, db oktav, yan kanal bastırması gibi unsurları araştırıp öğrenmelisin.

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ocak 2019, 19:18:15Bir frekans bandındaki kontrolleri bilimsel yapabilmen için band genişliğini belli şekillerde daraltarak kontrol edebilmelisin.
Örneğin bass ve tiz kontrol devresinin band genişliği belli oktavlarda artırılıp azaltılmaktadır.
Bass kontrolü turnover frekansının 30Hz olduğunu varsayarsak, 1KHz frekansında bu kontrolün alt eşiği 12db civarında olancaktır.
Yani sen 30Hz i 20 db artırıyorsan 60Hz teki kazancın yaklaşık 17db, 120Hz teki kazancın yaklaşık 14db gibi olacaktır. Bu kazanç faktörü 1KHze kadar uzanacaktır.
Çok bandlı kontrollerde band genişliğinin belli oranda daraltılarak kontrol edilmesi şartı vardır. 5band kontrol için oktav başına yaklaşık 12db yan kanal bastırması sağlayamazsan, 5 band sistemde 30Hz i açtığında ilgisiz bir frekansta, örneğin 300Hz te de belli bir miktar artış yapacaksın. Buda kontrol dışı olarak sitemin doğrusallığın bozacaktır.
Bu tür bir sistem yapabilmen için öncelikle, band genişliği, db oktav, yan kanal bastırması gibi unsurları araştırıp öğrenmelisin.

işte ustam burada siz ustaların yardımını rica edeceğim şöyle tabir edebiliriz 5 katlı binamız var ben kaba inşaasını bitirecem duvarlarını örecem ince işçiliği siz değerli ustalarıma bırakacam ben biraz uğraştım fakat hesaplama formülü bilmediğim için band frekans aralığını tam ayarlayamıyorum ne kadar da araştırma yapsam ayni latin alfabesini zar zor anlayan adamın arab alfabesine bön bön bakması gibi oluyorum sizin geldiğiniz seviyeye gelmem neredeyse imkansız mevcut şartlarda o bir gerçek şuan aresi açıp üç beş kompenenti bir araya getirip bir sonuç olmak bile benim için oxfort üniversitesinde birincilik ödülü almak gibi birşeydir

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 26 Ocak 2019, 19:31:44işte ustam burada siz ustaların yardımını rica edeceğim şöyle tabir edebiliriz 5 katlı binamız var ben kaba inşaasını bitirecem duvarlarını örecem ince işçiliği siz değerli ustalarıma bırakacam ben biraz uğraştım fakat hesaplama formülü bilmediğim için band frekans aralığını tam ayarlayamıyorum ne kadar da araştırma yapsam ayni latin alfabesini zar zor anlayan adamın arab alfabesine bön bön bakması gibi oluyorum sizin geldiğiniz seviyeye gelmem neredeyse imkansız mevcut şartlarda o bir gerçek şuan aresi açıp üç beş kompenenti bir araya getirip bir sonuç olmak bile benim için oxfort üniversitesinde birincilik ödülü almak gibi birşeydir
Böyle yapma.
İnternet üzerinden 5 band grafik equalizer devreleri temin et.
Bu devreleri tek tek inceleyerek analiz et.
Konuya hakim olabilirsen, istediğin tasarımı seçebilirsin.

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ocak 2019, 19:43:34Böyle yapma.
İnternet üzerinden 5 band grafik equalizer devreleri temin et.
Bu devreleri tek tek inceleyerek analiz et.
Konuya hakim olabilirsen, istediğin tasarımı seçebilirsin.

ustam zaten daha önceki yaptığım 3 band devreyi de sizin dediğiniz şekilde bol bol döküman inceleyerek yaptım şimdiki devre için de yine aynı şekilde  internet üzerinde çeşitli 5 band 10 band devreleri inceledim özellikle 4558 tarzı entegrelerle yapılan devreleri inceledim ares te aynı devreleri çizip frekans aralıklarını inceledim grafik değişkenlerine baktım ondan sonra bu devre için çalışmaya başladım halen de devreleri inceleyip frekanslar arasındaki değişkenleri anlamaya çalışıyorum örneğin 10 band bir devrede bas dan tize ondalıklı sayılar üzerinden gidiyor
180n-18n
100n-10n
47n-4.7n
22n-2.2n
12n-1.2n
5.6n-560p
2.7n-270p
1.5n-150p
680p-68p
360p-36p
sadece bu capasitörlerde değişkenlik var diğerleri aynı değerlerde
bende bu devreyi kendime feyz alıp önceki yaptığım 3 band devrenin grafik sonuçlarını inceleyip yenisini yapmaya çalışıyorum

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın