C945 Li devre şeması (ton kontrol)

Başlatan Malicarpar, 04 Ocak 2019, 18:01:11

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 01:57:29Benim köteklediğim kişiler hakkımda ne düşünüyor acaba ?
@memleket
@Kazasker
@Mustafa281
ve diğer arkadaşlar.
Atalarımız seven kişinin vurduğu yerde GÜL BİTER (gül yetişir) demişler.
Ben gül yetiştirmiyorum ama iyi bir cihaz yapabilmeyi öğretmeye çalışıyorum.
Bir kişi bile öğrense milletimiz için bir kazançtır.

NOT:
@taydin  hocamızın da kötek konusunda hakkı yenmez. O da iyi bir yamyam olup, sizi döverse asla küsmeyiniz.
Forumlarda Taydın hoca gibi 5 kişi olsa, o forum en kaliteli forum olacaktır.

"Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir"

Nush = Nasihat

Hak etmediğim köteği yemem. Hak ettiysem sesimi çıkarmam. Datasheet okumaya-çözmeye üşendiğimden sorarak hazıra konmaya kalktım. Köteği yedim.
Allah kötekleyenden rağzı olsun.
Diye düşünüyorum...  :-[

Malicarpar

Alıntı yapılan: gokrtl - 22 Ocak 2019, 00:07:41Ben olsam önce birini çizer sonra kopyalayıp diğer ikisini aynen oluştururdum. Daha sonra tek yapmam gereken eleman değerleri ile oynayıp çıkıştaki frekansı bulmak olurdu.
Dediğin gibi birini kopyalayıp digerlerinde eleman değerleriyle oynarsam örneğin low pass filtresi yani bas filtresi bu yapıp diğerleri içinde bunu kopyalayıp değerlerle oynarsam o zaman sadece kurduğum filitrenin frekanslariyla oynamış olurum ve ortaya da üç farklı low pass filtresi çıkar örnek biri 20hz ile 60hz arasında olur diğeri 100hz ile 150hz diğerinde ise 150hz ile 250hz arasında bir değer elde etmiş olurum (rakamlar temsili olarak yazıldı) bu yüzden bir filitreyi kurup kopyalar yapmıştır ile diğer filtreler kurulamaz @taydin ustanın tabiriyle suan kurduğum filtreler
20hz-100hz low pass filtresi (BASS)
100hz-5khz band pass filtresi (ORTA)
5khz-20khz high pass filtresi (TIZ)
EĞER bu devreyi bitirip sağlıklı olarak calistirabilirsem daha önceki yorumlarimda yazdığın 5 band li devreye gececem
Yani bu devreye ilaveten sub sonic filtreler ekleyecem low pass filtresi ve high pass filtresi için böylece 5 band li devre olacak

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 22 Ocak 2019, 04:34:25Hak etmediğim köteği yemem. Hak ettiysem sesimi çıkarmam. Datasheet okumaya-çözmeye üşendiğimden sorarak hazıra konmaya kalktım. Köteği yedim.
Allah kötekleyenden rağzı olsun.
Diye düşünüyorum...  :-[
Neden sana datasheet oku dedim.?
Bu gün basit bir fan devresi için bile kondansatör değerlerini soruyorsan aynı devre ile başka bir güç kaynağı yaptığında çuvallayacaksın.
ÖRNEK LM1875 için güç kaynağı.
Gerek kondansatör değerleri, gerek diğer eleman değerleri tasarımı yapan kişilerin amaçları doğrultusunda değişecektir. Yüksek akım gereksinimi olan bir LM317 devresinde ana kondansatör 2200uF ideal iken, 100mA ile çalışan bir fan için aynı değerde kondansatör takmayabilirsin. Hatta aşırı yüksek kapasite kullanımının bazı sakıncaları da vardır.
Keza diğer kondansatörler, kullanım amacına göre mutlaka farklılıklar gösterecektir.
İyi bir elektronikçi çalıştıracağı devrenin özelliklerine göre değerleri belirleyebilmelidir.
Konu sahibi arkadaşımız @Malicarpar  için de benzer şeyler geçerlidir.
Ton kontrol ile uğraşıyor. O halde kondansatör ve direnç ikilisinin değerlerini hesaplayabilmelidir.
Rezonans frekansı olarak adlandırılan bu teknik, R ve C ile elde edilmiş olan Fo frekansı ton kontrol devresinin TURNOVER frekansını ifade etmektedir.

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 13:27:19@Malicarpar  için de benzer şeyler geçerlidir.
Ton kontrol ile uğraşıyor. O halde kondansatör ve direnç ikilisinin değerlerini hesaplayabilmelidir.
Rezonans frekansı olarak adlandırılan bu teknik, R ve C ile elde edilmiş olan Fo frekansı ton kontrol devresinin TURNOVER frekansını ifade etmektedir.
@Mr_YAMYAM  ustam malesef hesaplamayla alakalı en küçük bir bilgim yok ilk okulda okuma yazma öğrendim hepsi o bu elektronik ile de hobi olarak uğraşıyorum hesaplama ve formülleri bilmediğim ve anlamadığım için deneme yanılma ile yapıyorum birazcikta @taydin ustanın öğrettiği ac swep ile olup olmadığına bakıyorum tabi hepsi tamamiyle acemice amatörce aslında bu devreyi yapabilecegime pek inanmıyorum doğrusu belki diyerek uğraşıyorum işte tabi ne kadar doğru yaptığım yada ne kadar basardigimi sorarsan pek te olumlu olduğunu söyleyemem internetten araştırıyorum fakat sadece ton kontrol için bile R C filtresi tabiriyle başladım sonrasında karşıma bir çok farklı değerler çıktı en son olarak ta sizin bahsettiğiniz ve hiç bir fikrimin olmadığı fo frekansı ve turnover değerleri sanırım bu konu 100 sayfayı geçer ben şayet yapabilirsem bu devreyi bitirene kadar sonrasında 5 band ve 10 band gelecek :)

Mr_YAMYAM

Bu gibi işlerin temeli bu gibi unsurlardır.
Fo (rezonans frekansı) endüstri meslek lisesi seviyesinde öğretilmektedir. Eğer bununla ilgili bilgin yoksa temelin çürük demektir.
Çürük temel üzerine bina kurmanın sakıncalarını da bilirsin.
O halde ne yapabilirsin?
Fo yani rezonans frekansının hesaplamaları üzerine araştırmalara başlayabilirsin.
İşte sana bir örnek.
http://w3.gazi.edu.tr/~ozkaraca/elektronik/bolum_1.pdf
Bu anlatımlar herkesin anlayabileceği şekilde ve Türkçedir.
Azimle çalışarak ve yazılanları bir bir test ederek bir süre sonra konuya hakim olabilirsin.

gokrtl

Bu kitabın çok değerli bilgiler içerdiğini söylemişler di bana.
Celal Dutar - Ses frekans tekniği

[attach type=image]10742[/attach]

taydin

İzmir Çınarlı Endüstri meslek lisesinde hocamızdı, Allah rahmet eylesin. Zamanının çok ötesinde bir kitap idi, ben de çok yararlandım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 22 Ocak 2019, 16:18:33İzmir Çınarlı Endüstri meslek lisesinde hocamızdı, Allah rahmet eylesin. Zamanının çok ötesinde bir kitap idi, ben de çok yararlandım.
@taydin ustam devreyi bitirdim devre şuan en stabil çalışan haline geidi grafik sonuçları ac swep e göre tutarlı potlar dengedeyken değişim frekans aralıgı ortalama 4 5 db civarında tüm potlar görevini yapıyor belki band lar arasında frekans aralığında tam tutturma yapamamış olabilirim yinede benim gibi biri için bile bu devreyi yapmak çok çok çok büyük başarı diyebilirim devreyi incelemek istersen buraya yüklerim tekrar sende bir kalite kontrol yaparsın devredeki en büuük sıkıntı olan freakans tutarsızlığını ise başta ki yükselteç olarak yapılan c945 li kısmın aynısını çıkışada bağladım böylece devre tutarlı hale geldi şimdi devreyi pbc de çizip baskısını hazırlayacam  stereo olarak ve bi dinleyecem sesini

Malicarpar

@taydin  @Mr_YAMYAM @H_SerhatY  ustalarım grafik sonuçları

Mr_YAMYAM

Gayet ŞİPİRDEK :D
İşte olması gereken frekans karakteristiği böyle olmalıdır.

gokrtl

Sadece şemanın resmini paylaşır mısın?
Merak ettim nereler değişti.
Devreyi Auto Placer ve router ile mi çizdireceksin yoksa elle mi çizeceksin?

Malicarpar

Alıntı yapılan: gokrtl - 22 Ocak 2019, 22:55:29Sadece şemanın resmini paylaşır mısın?
Merak ettim nereler değişti.
Devreyi Auto Placer ve router ile mi çizdireceksin yoksa elle mi çizeceksin?
yok elle çiziyorum hatta bitirmek üzereyim  daha önceden hazırlık yapmıştım

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 22:52:12Gayet ŞİPİRDEK :D
İşte olması gereken frekans karakteristiği böyle olmalıdır.

teşekkürler ustam Yanlız söyle bir durum varki bu devreyi sıfırdan kendim yaptım diyemem onlarca devreyi inceledim karşılaştırdım frekans aralıklarına baktım onları kendime feyz alarak yaptım yinede sonuç olarak başka devreleri örnek alarak yapılsada sıfırdan yaptım diyemem fakat birşeyleri oluşturmak güzel bir his

taydin

Grafikler iyi görünüyor. .Gerçek devre de iyi çalışırsa kutlamaya başlayabiliriz  :D
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Alıntı yapılan: Malicarpar - 22 Ocak 2019, 23:35:06yok elle çiziyorum hatta bitirmek üzereyim  daha önceden hazırlık yapmıştım

Şimdi burada 2 konu var.
Birincisi elle çizmek riskli oluyor. Ben çok devre çizdim elle. Ufacık bir hata tüm toner, print, ütü ve plaket gibi zahmetli işlerin çöpe gitmesine neden oluyor. Yada devre çalışıyor ama bir cızırtı yada ters giden birşey var bulamıyorsun.
İkinci konu @Mr_YAMYAM ustam daha iyi bilir. GROUNDİNG konusu.

En azından router kullanmasan bile auto placer ile elemanları ekrana alırsan araların da yeşil çizgi ile kimin kime bağlanacağı belli olur. Elemanları ona göre birbirine yakın yerleştirip gereksiz uzun yollar çizmekten kurtulursun. Ayrıca bu sayede program hatalı yol çizmene izin vermeyecektir.

Malicarpar

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Ocak 2019, 00:03:30Şimdi burada 2 konu var.
Birincisi elle çizmek riskli oluyor. Ben çok devre çizdim elle. Ufacık bir hata tüm toner, print, ütü ve plaket gibi zahmetli işlerin çöpe gitmesine neden oluyor. Yada devre çalışıyor ama bir cızırtı yada ters giden birşey var bulamıyorsun.
İkinci konu @Mr_YAMYAM ustam daha iyi bilir. GROUNDİNG konusu.

En azından router kullanmasan bile auto placer ile elemanları ekrana alırsan araların da yeşil çizgi ile kimin kime bağlanacağı belli olur. Elemanları ona göre birbirine yakın yerleştirip gereksiz uzun yollar çizmekten kurtulursun. Ayrıca bu sayede program hatalı yol çizmene izin vermeyecektir.

sesin dediğini yapmak için proteuse tam hakim olmam gerekir ki malesef benim şemada kulladıgım elemanların hiç biri pbc çiziminde yok hepsinin tek tek kompenentlerini çizip eklemem gerekecek ki uzun iş onun yerine ben şöyle bir çözüm buldum yollarda hata olmasın dine ares te inner i aktif ettim böylece her bir yolu farklı bir rekte çizebiliyorum hata olup olmadıgını renkleri takip ederek anlayabiliuotum  resimdeki çizdiğim devre gibi bu  resimdeki devre monoydu ben bunu sıfırdan kendim tekrar çizdim ve stereo haline getirdim zaten bu 3 band devrede bu devreyi stereo hale getirdikten sonra aklıma geldi

gokrtl

Alıntı yapılan: Malicarpar - 23 Ocak 2019, 00:12:46sesin dediğini yapmak için proteuse tam hakim olmam gerekir ki malesef benim şemada kulladıgım elemanların hiç biri pbc çiziminde yok hepsinin tek tek kompenentlerini çizip eklemem gerekecek ki uzun iş onun yerine ben şöyle bir çözüm buldum yollarda hata olmasın dine ares te inner i aktif ettim böylece her bir yolu farklı bir rekte çizebiliyorum hata olup olmadıgını renkleri takip ederek anlayabiliuotum  resimdeki çizdiğim devre gibi bu  resimdeki devre monoydu ben bunu sıfırdan kendim tekrar çizdim ve stereo haline getirdim zaten bu 3 band devrede bu devreyi stereo hale getirdikten sonra aklıma geldi

Ne kadar emek o kadar kalite. Şemanda sadece direnç, kondansatör, transistör ve pot var. İlk üçü zaten proteus ta var. Potu ben bulamadım ama gördüğüm kadarıyla sen halletmişsin. Bu durum da eksik eleman yok demektir :))
Gereksiz çizilmiş uzun yollar parazit kapmaya meyilli olabilir.  GROUNDİNG olayını atlarsan zaten devreyi test ettikten sonra "ustalar parazit var" diye bir mesaj atacaksın buraya :))
Ukalalık yapıyormuş gibi görünüyorumdur belki ama önceden düşüncelerimi aktarıp bir sorunla karşılaşmanı istemediğim için.

Benim hiç devreyi yapıp aynı gün elektrik vermediğim projem olmamıştı taki @Mr_YAMYAM ve @taydin ustamla karşılaşana kadar. LM1875'i yapalı neredeyse 1 ay oldu sırf grounding plane'i tamamlayamadığım dan test etmek için bile elektrik vermedim :)) çünkü en basitinden preampli nin kapacağı bir paraziti yükseltip entegreleri yakma ihtimalinin oldugunu öğrendim...

Malicarpar

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Ocak 2019, 00:41:48Ne kadar emek o kadar kalite. Şemanda sadece direnç, kondansatör, transistör ve pot var. İlk üçü zaten proteus ta var. Potu ben bulamadım ama gördüğüm kadarıyla sen halletmişsin. Bu durum da eksik eleman yok demektir :))
Gereksiz çizilmiş uzun yollar parazit kapmaya meyilli olabilir.  GROUNDİNG olayını atlarsan zaten devreyi test ettikten sonra "ustalar parazit var" diye bir mesaj atacaksın buraya :))
Ukalalık yapıyormuş gibi görünüyorumdur belki ama önceden düşüncelerimi aktarıp bir sorunla karşılaşmanı istemediğim için.

Benim hiç devreyi yapıp aynı gün elektrik vermediğim projem olmamıştı taki @Mr_YAMYAM ve @taydin ustamla karşılaşana kadar. LM1875'i yapalı neredeyse 1 ay oldu sırf grounding plane'i tamamlayamadığım dan test etmek için bile elektrik vermedim :)) çünkü en basitinden preampli nin kapacağı bir paraziti yükseltip entegreleri yakma ihtimalinin oldugunu öğrendim...
devreyi çizmeyi neredeyse bitirdim sayılır zaten çizip bitirince burada  paylaşırım ustalar bakarlar onay verirlerse devreyi yaparım
beni demek istediğim şema çizerken kullandığım elemanların pbc layutta simgesi yok zaten bir çoğunu ben başka devrelerden kopyalayıp koydum bazılarını ben kendm çizdim senin dediğini yapabilmek için her bir kompenentin pbc layut simgelerini tek tek hazırlamam klazım o yüzden otomatik çizimi kullanamıyorum

Mr_YAMYAM

BASİT GROUNDIN KURALI.
Her devrenin akımları biryerlerden geçtikten sonra sistem sıfır noktası olarak bilinen hatta gelir.
[attach type=image]10766[/attach]
Yüksek akım akan yol düşük akımlı bir yolu kesiyorsa, yüksek akımın bir kısmı düşük akım devresine girişim yaparak girişi etkiler. Bu girişteki akım daha düşük olsa da girişim yapan akım devrenin kendi akımından daha büyük olabilir.
Bunun teknikteki adı osilasyon olup, giriş feedback altında kalarak daimi olarak istenmeyen sesler üretilmesi anlamına gelmektedir.
NE YAPABİLİRİZ?
Öncelikle devredeki akım yolları birbirinden ayrılmalı ve plakette bir tali sistem sıfır noktası oluşturulmalıdır.
Bu nokta ya gelen tüm akım yolları şekildeki gibi birbirlerinden ayrılmalıdır.
[attach type=image]10768[/attach]

Sistem sıfır noktası iyi belirlenerek, bu noktanın ana besleme kaynağına olan her türlü direnci minumum seviyede sıfırlanır. Öyleki bu bölgenin ana kaynak tarafına olan direnci miliohmlar mertebesinde önemlidir.
Bir kablo ile veya uzun iletkenlerle bağlamak sonucu çözmeyeceğine göre GROUND PLANE yöntemi en iyi yöntemdir.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Ben de diyorum bu devrede bir şey eksik. Meğerse gözüm sizin devrelere alışmış, Ground Plane arıyorum ;D ;D
@Malicarpar
Çok iyi olmuş. Onursal hocamın dediği Ground Plane uygulamasını yaptıktan sonra dene. Büyük ihtimal gürültü duymayacaksın ;)

gokrtl

Alıntı yapılan: Malicarpar - 23 Ocak 2019, 00:59:13devreyi çizmeyi neredeyse bitirdim sayılır zaten çizip bitirince burada  paylaşırım ustalar bakarlar onay verirlerse devreyi yaparım
beni demek istediğim şema çizerken kullandığım elemanların pbc layutta simgesi yok zaten bir çoğunu ben başka devrelerden kopyalayıp koydum bazılarını ben kendm çizdim senin dediğini yapabilmek için her bir kompenentin pbc layut simgelerini tek tek hazırlamam klazım o yüzden otomatik çizimi kullanamıyorum

İsis te var olup da areste karşılığı olmayan elemanlara yapabileceğimiz iki yöntem var.
Birincisi başka kılıfın çizimini kullanmak.
Örneğin LM317 ile LM337 aynı kılıftır (to-220 idi sanırım)
LM317'yi isisten arese aktardığında kılıfı var da, LM337'yi aktardığında çıkmıyorsa birkaç tık ile 317'nin kılıfını 337'ye tanımlayabilirsin. Zaten bir kere tanımlamak yetiyor.
İkincisi kılıfı çizmek ki datasheete bakıp bacak mesafelerini öğrendikten sonra benim çizmem sadece 1-2 dakikamı alıyor.
Yani programı istediğin gibi kullanabilirsin tabi ama bu tanımlamaları bir kere yaptıktan sonra bir daha uğraşmazsın. Öteki türlü her lm337 lazım olduğunda areste bacak arası mesafesi ölçerek çizmek durumundasın.

Malicarpar

@Mr_YAMYAM @H_SerhatY  @taydin  @gokrtl Pbc baskısını çizmeyi bitirdim devrenin beslemesinin gnd si bir yerden dağılıyor diğer gndeler ise ses girişinden ve çıkışından geliyor  siz yinede bir inceleyin isterseniz ares8.7 versiyonda hazırlanan dosyasını da bura yukleyebilirim
şuan devrenin büyüklüğü 6,5X12cm ebatında

Malicarpar

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Ocak 2019, 01:38:13İsis te var olup da areste karşılığı olmayan elemanlara yapabileceğimiz iki yöntem var.
Birincisi başka kılıfın çizimini kullanmak.
Örneğin LM317 ile LM337 aynı kılıftır (to-220 idi sanırım)
LM317'yi isisten arese aktardığında kılıfı var da, LM337'yi aktardığında çıkmıyorsa birkaç tık ile 317'nin kılıfını 337'ye tanımlayabilirsin. Zaten bir kere tanımlamak yetiyor.
İkincisi kılıfı çizmek ki datasheete bakıp bacak mesafelerini öğrendikten sonra benim çizmem sadece 1-2 dakikamı alıyor.
Yani programı istediğin gibi kullanabilirsin tabi ama bu tanımlamaları bir kere yaptıktan sonra bir daha uğraşmazsın. Öteki türlü her lm337 lazım olduğunda areste bacak arası mesafesi ölçerek çizmek durumundasın.

karşılığı var lakin smd cinsinden yani mavi simgeler değil kırmızı simgeler dediğini biliyorum fakat o çok uğraştıracak oldugu için yapmıyorum zaten ilk defa devre çiziyorum bakalım zamanla devre yapmaya daha da ilerletirsem o zaman zaten fırsat oldukça libray ı yenilemem gerekecek

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 13:27:19Neden sana datasheet oku dedim.?
Bu gün basit bir fan devresi için bile kondansatör değerlerini soruyorsan aynı devre ile başka bir güç kaynağı yaptığında çuvallayacaksın.
ÖRNEK LM1875 için güç kaynağı.
Gerek kondansatör değerleri, gerek diğer eleman değerleri tasarımı yapan kişilerin amaçları doğrultusunda değişecektir. Yüksek akım gereksinimi olan bir LM317 devresinde ana kondansatör 2200uF ideal iken, 100mA ile çalışan bir fan için aynı değerde kondansatör takmayabilirsin. Hatta aşırı yüksek kapasite kullanımının bazı sakıncaları da vardır.
Keza diğer kondansatörler, kullanım amacına göre mutlaka farklılıklar gösterecektir.
İyi bir elektronikçi çalıştıracağı devrenin özelliklerine göre değerleri belirleyebilmelidir.
Konu sahibi arkadaşımız @Malicarpar  için de benzer şeyler geçerlidir.

@Mr_YAMYAM  @Malicarpar

Abi rezonans frekansı ile ilgili çok yararlı olduğunu düşündüğüm 2 serilik video izledim. Senin pdf'i okuduğum da muhtemelen anlarım ama merakımdan o kadar bekleyemeyip bir soru soracağım.
Rezonans frekansı dediğimiz olay kötü bir şey midir. Yani sıfır yada sıfıra yakın olması mı tercih edilir? Yoksa devreye göre uyumlu olarak mı ayarlanmalı.
Video da rezonansın hesaplamalarını anlatmış ama ne işe yarar bu rezonans frekansı o konu da bilgi yok. Yada ben kaçırıyorum izlerken.

Videoların bilmeyen arkadaşlar tarafından izlenmesini tavsiye ediyorum ve aşağıda paylaşıyorum

Alternatif Akım - 1
Temel Kavramlar
https://youtu.be/ZOMVMIAgKXE

Alternatif Akım - 2
Rezonans Ve Güç
https://youtu.be/SEpFAnQlCPY

2 video daha. Ekliyorum

Rezonans Deneyi
https://youtu.be/gn7uyslDEPY

Rezonans ve Öz frekans deneyi
https://youtu.be/Tx7KzfKWenQ

Matematik hesapları bilmeyeni biraz zorlayabilir ama şu 4 videoyu izleyip rezonans olayını anlamayan kalmaz sanki...

H_SerhatY

@Malicarpar
İlk çizdiğin PCB daha iyiydi. Ben de ilk çizdiğin PCB'yi kopyaladım. Sonra @Mr_YAMYAM hocamızın belirttiği Ground Plane uygulamasını yaptım.
Buraya resmini ve PCB dosyasını bırakıyorum. İstediğin gibi kullan :)

Malicarpar

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ocak 2019, 12:29:31@Malicarpar
İlk çizdiğin PCB daha iyiydi. Ben de ilk çizdiğin PCB'yi kopyaladım. Sonra @Mr_YAMYAM hocamızın belirttiği Ground Plane uygulamasını yaptım.
Buraya resmini ve PCB dosyasını bırakıyorum. İstediğin gibi kullan :)
Iyi de o devre zaten hazır olan bir devreyi ben sadece mono dan stereo ya çevirdim farkindaysan sadece bas ve tiz var mid yok :) :)
Ikisi farklı devre yani

Malicarpar

@H_SerhatY  ustam ilk çizdiğim devre
http://www.videorockola.com/proyectos-electronicos/preamp/preamplificador-discreto-con-control-de-tonos/
yukardaki linkteki devreydi ben bunu streo olarak yeniden çizdim hepsi devre de sadece bass ve tiz mevcuttu benimde aklıma bunu üç band lı olarak tasarlamak geldi ve günlerdir bunu yapmak için uğraştım yani son eklediğim devreyi kendim oluşturdum senin yeniden çizip yolladıgın devre zaten var olan bir devreydi yani yukardaki linki araştırırsan görürsün şimdi bu devreyi yapıp çalıştırabilirsem güzel bir sonuç elde edersem bu sefer 5 band lı sını yapmayı deneyecem  kısaca ilk çizdiğim ve @Mr_YAMYAM hocamızın graund plane olayını bahsettiği devre ile son eklediğim devre arasında band pass filitre farkı var var günlerdir yapmak için uğraştıgım band pass olayı  ilk başlarda yazdıklarımı gözden kaçırmış olmalısın :)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Malicarpar - 23 Ocak 2019, 13:06:00@H_SerhatY  ustam ilk çizdiğim devre
http://www.videorockola.com/proyectos-electronicos/preamp/preamplificador-discreto-con-control-de-tonos/
yukardaki linkteki devreydi ben bunu streo olarak yeniden çizdim hepsi devre de sadece bass ve tiz mevcuttu benimde aklıma bunu üç band lı olarak tasarlamak geldi ve günlerdir bunu yapmak için uğraştım yani son eklediğim devreyi kendim oluşturdum senin yeniden çizip yolladıgın devre zaten var olan bir devreydi yani yukardaki linki araştırırsan görürsün şimdi bu devreyi yapıp çalıştırabilirsem güzel bir sonuç elde edersem bu sefer 5 band lı sını yapmayı deneyecem  kısaca ilk çizdiğim ve @Mr_YAMYAM hocamızın graund plane olayını bahsettiği devre ile son eklediğim devre arasında band pass filitre farkı var var günlerdir yapmak için uğraştıgım band pass olayı  ilk başlarda yazdıklarımı gözden kaçırmış olmalısın :)
1 - Tekrar belirteyim, ben usta değilim. Belki senden çok bilgim var ama daha bu işin 1000'de 1'ini bile öğrenemedim.
2 - @Mr_YAMYAM hocamızın Ground Plane tekniğini benim düzenlediğim devrede gördün. Bunu son çizdiğin devreye uygularsan iyi bir sonuç alacağına inanıyorum.

Malicarpar

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ocak 2019, 13:22:561 - Tekrar belirteyim, ben usta değilim. Belki senden çok bilgim var ama daha bu işin 1000'de 1'ini bile öğrenemedim.
2 - @Mr_YAMYAM hocamızın Ground Plane tekniğini benim düzenlediğim devrede gördün. Bunu son çizdiğin devreye uygularsan iyi bir sonuç alacağına inanıyorum.
son çizdiğim devreye tekrar bakacam bi kontrol yapacam zaten hele @taydin ve @Mr_YAMYAM  ustalarda bir baksınlar şimdi biraz araştırma yaptım ve 5 band için de güzel fikirler buldum bakalım onunda çalışmalarına başlamayı düşünüyorum yine transistörlü olaarak belki biraz karmaşık olabilir fakat bence denemeye değer elimde bir tane daha önce yaptığım 10 eq devrsi var gayet de güzel çalışıyor fakat sadece pbc olarak var şema yok tekrar çizmem gerekecek stereo yapabilmem için çünkü devre mono

Malicarpar

@H_SerhatY  10 band bir devre buldum tam istediğin gibi sadece biraz geliştirilmesi lazım :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 16:13:09@H_SerhatY  10 band bir devre buldum tam istediğin gibi sadece biraz geliştirilmesi lazım :D
10 band mı? Önce 3 band olanı bir bitirelim, sonrası gelir :)

Malicarpar

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Ocak 2019, 18:43:3510 band mı? Önce 3 band olanı bir bitirelim, sonrası gelir :)
3 band lı olanı bitirdik artık pbc de hazır sadece kurmak kaldı fakat şuan kuracak durumda değilim elime fırsat geçince kuracam o zamana kadar başka devre yapayım dedim ve biraz farklı bir devre yapmaya karar verdim internetten 10 band bir devre buldum tl074 le yapılmış bunu biraz geliştirip 4558 le önce 5 band olarak test edecem similasyonda eğer olursa entegreleri iptal edip yerine tranasistör koyacam öyle yapmayı deneyecem bakalım sonuçlar nasıl çıkacak frakans aralıgı güzel olursa daha da ilerisi için çalışmalar yaparım senin dediğin gibi sürgülü pot koymak güzel olacak fakat sürgülü pot un stereo olanı varmı bilmiyorum diyelim ki 10 band lı  yaptım bunu mono olarak kurmak istemem çünkü zaten elimde 10 band lı kurulmuş denenmiş mono devre var zaten tl074 le yapılmiş mono anfi pek yapmadıgım için opamp larında mono  olmasının bir anlamı olmaz

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 18:52:553 band lı olanı bitirdik artık pbc de hazır sadece kurmak kaldı fakat şuan kuracak durumda değilim elime fırsat geçince kuracam o zamana kadar başka devre yapayım dedim ve biraz farklı bir devre yapmaya karar verdim internetten 10 band bir devre buldum tl074 le yapılmış bunu biraz geliştirip 4558 le önce 5 band olarak test edecem similasyonda eğer olursa entegreleri iptal edip yerine tranasistör koyacam öyle yapmayı deneyecem bakalım sonuçlar nasıl çıkacak frakans aralıgı güzel olursa daha da ilerisi için çalışmalar yaparım senin dediğin gibi sürgülü pot koymak güzel olacak fakat sürgülü pot un stereo olanı varmı bilmiyorum diyelim ki 10 band lı  yaptım bunu mono olarak kurmak istemem çünkü zaten elimde 10 band lı kurulmuş denenmiş mono devre var zaten tl074 le yapılmiş mono anfi pek yapmadıgım için opamp larında mono  olmasının bir anlamı olmaz
Burada var.
https://www.westfloridacomponents.com/P274APF06/10K+ohm+Dual+Stereo+Slide+Potentiometer+Panasonic+EVBNK5R08B14.html
Başka bir pot:
https://www.aliexpress.com/item/1pcs-For-AVOLITES-2004-Mixer-console-Straight-Slide-Potentiometer-B10Kx2-fader-handle-8T/32798078032.html
Bir tane daha:
https://www.aliexpress.com/item/5pcs-For-Yamaha-MG124CX-Mixer-Fader-Dual-Potentiometer-A20K-Handle-Length-15MM-6-feet-75MM-20KAx2/32838988135.html
Kaydırmalı pot yerine normal pot kullanılabilir, kullanılamaz demiyorum. Kaydırmalı pot kullandığında daha güzel durur. Benim için şekli değil işlevi önemli diyorsan kullan gitsin.

Malicarpar

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Ocak 2019, 19:06:14Burada var.
https://www.westfloridacomponents.com/P274APF06/10K+ohm+Dual+Stereo+Slide+Potentiometer+Panasonic+EVBNK5R08B14.html
Başka bir pot:
https://www.aliexpress.com/item/1pcs-For-AVOLITES-2004-Mixer-console-Straight-Slide-Potentiometer-B10Kx2-fader-handle-8T/32798078032.html
Bir tane daha:
https://www.aliexpress.com/item/5pcs-For-Yamaha-MG124CX-Mixer-Fader-Dual-Potentiometer-A20K-Handle-Length-15MM-6-feet-75MM-20KAx2/32838988135.html
Kaydırmalı pot yerine normal pot kullanılabilir, kullanılamaz demiyorum. Kaydırmalı pot kullandığında daha güzel durur. Benim için şekli değil işlevi önemli diyorsan kullan gitsin.
tabiki önceliğim işlevselliği sonuç olarak pot un şekli sesi değiştirmeyecek ya var elimde yapılmış 5 band eq pbc baskısı da hazır çok mükemmel de sesi var fakat kullanılan entegre ince bacaklı oldugu için pbc yi delerken çok sıkıntı oluyor yani şuan elimde bir çok ton kontrol devresi var yapıp denediğim 2 band 3 band 5 band 10 band croserver devreleri bas croserver mid croserver tiz croserver  gibi bu kadar devreyi yapınca kendim de birşeyler yapmak istedim ve şimdi buralara kadar geldim işte şu elimdeki işeri bitireyim tam profesyönel bir sistem kuracam ALLAH izin verirse

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 19:26:39tabiki önceliğim işlevselliği sonuç olarak pot un şekli sesi değiştirmeyecek ya var elimde yapılmış 5 band eq pbc baskısı da hazır çok mükemmel de sesi var fakat kullanılan entegre ince bacaklı oldugu için pbc yi delerken çok sıkıntı oluyor yani şuan elimde bir çok ton kontrol devresi var yapıp denediğim 2 band 3 band 5 band 10 band croserver devreleri bas croserver mid croserver tiz croserver  gibi bu kadar devreyi yapınca kendim de birşeyler yapmak istedim ve şimdi buralara kadar geldim işte şu elimdeki işeri bitireyim tam profesyönel bir sistem kuracam ALLAH izin verirse
Profesyonel sistem istiyorsan önceliğin çıkış gücü değil, sesin temizliği olmalıdır.
Evde kullanacaksan stereo, kanal başı 20W çıkış gücü verebilen bir sistem işini fazla fazla görür.
Bunun için @Mr_YAMYAM hocamızın "LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı" konusunu incele.

Malicarpar

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Ocak 2019, 19:56:47Profesyonel sistem istiyorsan önceliğin çıkış gücü değil, sesin temizliği olmalıdır.
Evde kullanacaksan stereo, kanal başı 20W çıkış gücü verebilen bir sistem işini fazla fazla görür.
Bunun için @Mr_YAMYAM hocamızın "LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı" konusunu incele.
evde kullanmak icin de yapacağım fakat evde kullanmak için yapacağım sistem daha farklı olacak yani 2 kanal değil en az üç çift kanal yada 7+1 tipinde birşey düşünüyorum fakat esas kuracağım sistem de 3 anfi olacak 3 croserver olacak 5 yada 10 band stereo eq aynı zamanda salon etkisi için de tima delay etkisi verecek bir eklenti felan düşünüyorum

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 20:49:39evde kullanmak icin de yapacağım fakat evde kullanmak için yapacağım sistem daha farklı olacak yani 2 kanal değil en az üç çift kanal yada 7+1 tipinde birşey düşünüyorum fakat esas kuracağım sistem de 3 anfi olacak 3 croserver olacak 5 yada 10 band stereo eq aynı zamanda salon etkisi için de tima delay etkisi verecek bir eklenti felan düşünüyorum
Açık ve net.
VAZGEÇ.
Sebebini soracak olursan;
1 - 8 adet ampli yapman lazım. Bunlardan 7 adedi uyduları beslerken, diğeri subwoofer'ı besleyecek.
2 - 8 Gang'lı pot bulman lazım. Aradığın değerde bulmak mı? Çok zordur. Hadi buldun, almak çok zordur. Çünkü o paraya benim bahsettiğim ampliyi yapar, dinlemeye başlarsın.
3 - Evde surround kullanabilmek için odadaki eşyaların ve sistemdeki hoparlörlerin yerleşimi çok önemlidir. Bir eşya veya bir hoparlör yerinden birkaç santim kaysa bile sesin değiştiğini hissedersin.

Peki, benim önerim ne?
1 - Öncelikle bahsettiğim "LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı" konusunu bul. Emin ol ki o ampli, piyasadaki birçok ampliyi yalar yutar yer :)
2 - Yok, ben illa Surround'da ısrarcıyım dersen, benim açtığım "2.1 Amplifikatör için Yardım" isimli konuya bak. Sonra o sisteme Sanal Surround yap, 4.1 olarak kullan.
3 - Serhat, ben ısrarcıyım, 7.1 yapacağım dersen, yapma. Beni dinle.
4 - Serhat, boş yapma, ben bu 7.1 ampliyi yapacağım dersen, benim bilgilerim yetersiz kalır. Orada bir Yamyam'a başvuracaksın ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 20:49:39evde kullanmak icin de yapacağım fakat evde kullanmak için yapacağım sistem daha farklı olacak yani 2 kanal değil en az üç çift kanal yada 7+1 tipinde birşey düşünüyorum fakat esas kuracağım sistem de 3 anfi olacak 3 croserver olacak 5 yada 10 band stereo eq aynı zamanda salon etkisi için de tima delay etkisi verecek bir eklenti felan düşünüyorum
7+1 gibi sistemler için bazı şartlar gereklidir.
Öncelikle decoder.
Sonra 8 kanal lineer ampli.
8 kanal amplinin kontrolü için ya VCA kontrol devresi ya da 8 ganglı pot.
Diğer türlü her uygulama bilimsel olmayacaktır.
Bunun dışında 7.1 virtual surround sistemi yapabilirsin.
Passive decoderler ile son derece kolay olur. Ama temeli stereodur.

Malicarpar

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Ocak 2019, 21:14:56Açık ve net.
VAZGEÇ.
Sebebini soracak olursan;
1 - 8 adet ampli yapman lazım. Bunlardan 7 adedi uyduları beslerken, diğeri subwoofer'ı besleyecek.
2 - 8 Gang'lı pot bulman lazım. Aradığın değerde bulmak mı? Çok zordur. Hadi buldun, almak çok zordur. Çünkü o paraya benim bahsettiğim ampliyi yapar, dinlemeye başlarsın.
3 - Evde surround kullanabilmek için odadaki eşyaların ve sistemdeki hoparlörlerin yerleşimi çok önemlidir. Bir eşya veya bir hoparlör yerinden birkaç santim kaysa bile sesin değiştiğini hissedersin.

Peki, benim önerim ne?
1 - Öncelikle bahsettiğim "LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı" konusunu bul. Emin ol ki o ampli, piyasadaki birçok ampliyi yalar yutar yer :)
2 - Yok, ben illa Surround'da ısrarcıyım dersen, benim açtığım "2.1 Amplifikatör için Yardım" isimli konuya bak. Sonra o sisteme Sanal Surround yap, 4.1 olarak kullan.
3 - Serhat, ben ısrarcıyım, 7.1 yapacağım dersen, yapma. Beni dinle.
4 - Serhat, boş yapma, ben bu 7.1 ampliyi yapacağım dersen, benim bilgilerim yetersiz kalır. Orada bir Yamyam'a başvuracaksın ;)
söylediklerine katılıyorum da fakat benim yapacağım sistem düşündüğün gibi olmayacak evde kullanacağım sistem senin  düşündüğünden çok daha fazla maliyetli bir sistem olacak çünkü sistemin güç katının bir önemi yok güç katı en ucuz ve en basit kısmı olur öncesinde gelişmiş uzaktan kumanda sistemi olacak ki bu kısımda kablosus karoke mikrofon da dahil olacak diyebilirim aynı zamanda android işlemci olacak bütün sistemi en küçük 10inc monitor ekrandan kontrol edilebilecek buna ek olarak harici monitor çıkışı olacak ki evdeki televizyona entegre edilebilsin diye sistem de kullanacağım anfi katları büyük ihtimalle transistörle yaparım entegre düşünmüyorum kısaca yapacağım sistem çok maliyetli çok zor çok karmaşık ve çok uzun sürede yapılacak bir sistem olacak mesela odanın tavan kısmında her köşeye bir haporler olacak etti 4  sistemin olduğu yerde 2 tane olacak açılı olarak ek olarak 1 tanede orta ses yoğunluğu için olacak son olarak da 1 tane subwoffer olacak seslerin çıkışını eq sunu herşeyi ekrana bağlanacak olan ön sistem kontrol edecek tabi ekran üzerinden  tama kabul biraz uçuk bir düşünce olduğunun farkındayım fakat herkesin elinde olan birseyi yaparsam yada herkesin yaptığını yaparsam herkesten bir farkım olmaz bende herkes olurum o zamanda şuan yapmaya çalıştığım ton kontrol devresini yapmama gerek yokki zaten elimde yapıp test ettiğim bir sürü preamp devresi var çalışan fakat ben yapılmamış yada birşey yapmaya çalışıyorum amaç herkes olmamak farklı olmak

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ocak 2019, 21:35:517+1 gibi sistemler için bazı şartlar gereklidir.
Öncelikle decoder.
Sonra 8 kanal lineer ampli.
8 kanal amplinin kontrolü için ya VCA kontrol devresi ya da 8 ganglı pot.
Diğer türlü her uygulama bilimsel olmayacaktır.
Bunun dışında 7.1 virtual surround sistemi yapabilirsin.
Passive decoderler ile son derece kolay olur. Ama temeli stereodur.

ustam ben daha ileri düzey bir sistem düşünüyorum analog değil tamamiyle dijital diyebilirim android sistemli felan

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 22:04:20ustam ben daha ileri düzey bir sistem düşünüyorum analog değil tamamiyle dijital diyebilirim android sistemli felan
:D  :D  :D
Peki hoparlörleri nasıl çalıştıracaksın  :D  Digital bilgilerle mi ?

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ocak 2019, 22:14:16:D  :D  :D
Peki hoparlörleri nasıl çalıştıracaksın  :D  Digital bilgilerle mi ?

kontrol katı dijital olacak monitore bağlı bu tarz sistemler var var gördüm

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 22:21:12kontrol katı dijital olacak monitore bağlı bu tarz sistemler var var gördüm
Sonuçta o monitör dediğin de amplisi içinde hop.
O digital dediğin devre de DECODER devresi.

Malicarpar

@Mr_YAMYAM ustam yani şöyle düşünelim bir adet kontrol katı bu kat dijital ekrana bağlı ve programlı android bir sistemle desteklenmiş bir nevi ton kontrol ses dağılımı dağıtımı  girişler arasında ki geçişleri kontrol bölümü be daha aklıma gelmeyen bir sürü ıvır zıvırı kkontrol edecek uzaktan kumandalı ekranda yapılan işlemi gösteren bütün herşeyin kontrolunu sağlayan bir giriş katı sonrasında ön yükseltec usb blutut aux gibi giriş katları fealan ve gücü sağlayacak anfi katları gibi düşünebiliriz ustam

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 22:30:59@Mr_YAMYAM ustam yani şöyle düşünelim bir adet kontrol katı bu kat dijital ekrana bağlı ve programlı android bir sistemle desteklenmiş bir nevi ton kontrol ses dağılımı dağıtımı  girişler arasında ki geçişleri kontrol bölümü be daha aklıma gelmeyen bir sürü ıvır zıvırı kkontrol edecek uzaktan kumandalı ekranda yapılan işlemi gösteren bütün herşeyin kontrolunu sağlayan bir giriş katı sonrasında ön yükseltec usb blutut aux gibi giriş katları fealan ve gücü sağlayacak anfi katları gibi düşünebiliriz ustam
Kafanı karıştırma gardaşım.
SURROUND sistemler denilince ilk bileşen decoderlerdir.
Decoderlerin görevi digital ses verilerini kodlayıp, kaç kanal olarak kaydedilmişse o kadar ayırır. Ayrılan bu sesler yine decoder devresindeki DAC (Digital to Analog Converter) ile analoğa çevrilerek sesi amplilere gönderir.
Diğer tüm bileşenler sistem kullanımı için yardımcı çerezlerdir.
Yani ekranlı olması, volüm ve ayarların ekranda yapılması, bazı dinamik alan seviyelerinin kontrolü, ve hatta her bir kanal için seviye kontrolleri.
Bunların hepsi yardımcı unsurlardır sesle direk bağdaştırılmaz.

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ocak 2019, 22:36:33Kafanı karıştırma gardaşım.
SURROUND sistemler denilince ilk bileşen decoderlerdir.
Decoderlerin görevi digital ses verilerini kodlayıp, kaç kanal olarak kaydedilmişse o kadar ayırır. Ayrılan bu sesler yine decoder devresindeki DAC (Digital to Analog Converter) ile analoğa çevrilerek sesi amplilere gönderir.
Diğer tüm bileşenler sistem kullanımı için yardımcı çerezlerdir.
Yani ekranlı olması, volüm ve ayarların ekranda yapılması, bazı dinamik alan seviyelerinin kontrolü, ve hatta her bir kanal için seviye kontrolleri.
Bunların hepsi yardımcı unsurlardır sesle direk bağdaştırılmaz.

ustam ben senin kadar teknik bilgiye sahip değilim o yüzden dilim döndüğünce yazmaya çalışıyorum veya anlatmaya çalışıyorum

resimdeki cihazı ev tipinde uyarlamak gibi birşey demek istediğim

Malicarpar

en basit tabiriyle anlatmak istersem bir bilgisayarı anfiye bağlayıp bilgisayardaki yüklü player den müzik video açıp anfiden dinlerken de monitorden izlemek diye tabir edebilirim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 24 Ocak 2019, 22:44:43en basit tabiriyle anlatmak istersem bir bilgisayarı anfiye bağlayıp bilgisayardaki yüklü player den müzik video açıp anfiden dinlerken de monitorden izlemek diye tabir edebilirim
Hah o da olur.
PC burada ses kaynağı ve decoderdir.
Biliyorsun ses kartlarının 7.1 çıkışları da vardır. Ama bu özelliği kullanabilmen için PC de DOLBY DIGITAL EX ve DTS ES decoder yazılımlarının yüklü olması gerekmektedir.
Ayrıca kaynak sesin yani PC deki eserlerin de MULTI-CH yani 7.1 kaydedilmiş olması gereklidir.

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ocak 2019, 00:40:21Hah o da olur.
PC burada ses kaynağı ve decoderdir.
Biliyorsun ses kartlarının 7.1 çıkışları da vardır. Ama bu özelliği kullanabilmen için PC de DOLBY DIGITAL EX ve DTS ES decoder yazılımlarının yüklü olması gerekmektedir.
Ayrıca kaynak sesin yani PC deki eserlerin de MULTI-CH yani 7.1 kaydedilmiş olması gereklidir.

ustam dediğin doğru işte benimde yapmaya çalıştığım şey anfiyle bilgisayarı birleştirip dokunmatik ekran koyup birde uzaktan kumandalı yapıp ses sistemi oluşturmak biraz uçuk fikirliyimdir ben sıradan şeylere pek heveslenmem zaten sıradan şeylere hevesli olmadığım için hiç bir elektronik bilgim olmamasına rağmen devreler yapmaya başladım hobi olarak bilmediğim yada benim boyumu aşacak işlerle uğraşmayı seviyorum biri gelip bana şu devreyi yap kur dese kalkar küfü ederdim dalgamı geçiyorsun diye bundan bir sene önce şimdi ise onlarca devre yaptım kurdum denedim test ettim bozuk cihaz yaptım

Malicarpar

@Mr_YAMYAM ustam size birşey danışmak istiyorum şimdi açtığım konu da ki devreyi bitirdik çok şükür bi devreyi kurup çalıştırmak kaldı şimdi bende yeni fikirler üzerinde durmaya başladım kafamda bir düşünce var sizlerinde fikriyle buna yoğunlaşmak istiyorum elimde bir çok devre mevcut çeşitli entegrelerle yapılmış benim istediğim ise ayrı ayrı devreler yerine tek bi kart üzerinde bütün devreleri toplamak bir birbirine bağlamak ve sesin kalitesini de düşürmemek mesala devrede microfon girişi olmalı karaoke li aynı zamanda bu karaoke efekti microfon haricinde müziğede etki yapmalı 5 band lı ton kontrol olmalı ne bilim bu tür şeyler yapabilirmiyim  acaba diye düşünüyorum bu konuyla ilgili senin görüşlerin nedir ustam diğer devreyi toplayıp çalıştırıp test edince burda reesimlerini ve dökümanları paylaşacam

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın